Jedynie prawda jest ciekawa


Ujawniamy: Organizacja „Gdańskiego Tygodnia Demokracji” kosztowała więcej niż informowano w mediach

06.10.2017

Nie milknie temat hucznie zorganizowanego przez Gdańsk „Tygodnia Demokracji”. Tym razem kontrowersje dotyczą m. in. kwoty, jaką za organizację i promocję wydarzenia otrzymali wydawcy „Gazety Wyborczej”. Jest ona nie tylko wyższa od kosztów organizacji imprezy, ale też… nie ma jej w miejskim raporcie wydatków publikowanym przez gdański urząd miejski.

Jak tłumaczą to urzędnicy magistratu? – Tymi sprawami zajmowała się pani rzecznik prezydenta, Magdalena Skorupka Kaczmarek. Proszę ją pytać o szczegóły – odpowiedziała nam Alicja Bittner, rzeczniczk w referacie prasowym w Kancelarii Prezydenta.

Co odpowiada rzecznik prezydenta, kiedy pytamy ją o odpowiedź na dwa proste pytania, które wysłaliśmy do urzędu miejskiego? Chcieliśmy wiedzieć, jaki był całkowity koszt organizacji „Gdańskiego Tygodnia Demokracji” i czy wszystkie wydatki związane z organizacją tego wydarzenia zostały już ujęte w rejestrze wydatków publikowanym na stronach internetowych otwartygdansk.pl.

 – Odpowiedź dla państwa jest już przygotowywana, sprawdzamy faktury… odpowiedziała w rozmowie z nami Magdalena Skorupka Kaczmarek. Ale przecież kwoty już padły, wielokrotnie były podawane w mediach, w których mówiono o 179 tysiącach złotych. O co więc chodzi? 

– Ja się tym nie zajmuję, to przygotowuje pani Olimpia Schneider (to kolejna urzędniczka działu prasowego kancelarii prezydenta Gdańska) – odpowiada nam Magdalena Skorupka Kaczmarek. – Od Alicji Bittner usłyszeliśmy, że to właśnie pani zajmuje się kwestiami, o które pytamy – nie poddajemy się i próbujemy dopytywać. – Tak, ale przecież nie wszyscy urzędnicy muszą wszystko wiedzieć – odpowiada w końcu rzeczniczka prezydenta Adamowicza, obracając całą sprawę w żart. Ten dziwny dialog z przemiłą urzędniczką pewnie trwałby dalej, ale panią rzecznik porywają inne obowiązki.

W końcu udaje nam się uzyskać odpowiedź od urzędników. Co prawda bardzo lakoniczną, ale wynika z niej wprost, że wcześniejsze kwoty nie były precyzyjne. – Ze względu na dużą liczbę partnerów może dojść do niewielkiej korekty – przyznaje pani Olimpia Schneider, inspektor z gdańskiego referatu prasowego. Dodaje też, że „jeszcze nie wszystkie wydatki zostały wprowadzone” w miejskim rejestrze.

Więc wydano nie 179 tysięcy, ale więcej. Ile? Tego nie wiadomo. Kolejnych telefonów nikt od nas nie odbiera. Jeszcze ciekawsze jest to, że po naszym śledztwie znika ze strony gdańskiego urzędu zaproszenie, które do mieszkańców miasta nad Motławą skierował jego włodarz, prezydent Paweł Adamowicz. 

Podsumujmy to, co wiemy na tę chwilę. Oficjalne wydatki związane z organizacją „Gdańskiego Tygodnia Demokracji” zostały ujawnione m. in. na prośbę Instytutu Debaty Publicznej, były także opisywane w mediach, m. in. w portalu Onet.pl. Z udostępnianych informacji wynikało, że organizacja GTD kosztowała miasto 179 tysięcy złotych (bez VAT), z czego wydatki organizacyjne wyniosły 50 tysięcy złotych.

Dziś wiemy już, że ta kwota jest nieprawdziwa i zaniżona.

Nie wiemy o jakich dokładnie sumach i "korektach" mówimy. Trzymając się wcześniejszych, niepełnych danych, wiemy jednak, że łącznie na promocję i reklamę wydarzenia miasto wydało 129 tysięcy złotych, z czego media lokalne otrzymały nieco ponad 18 tysięcy złotych, zaś ogólnopolskie 27 tysięcy (w tym 10 tysięcy dla „Newsweeka”). Inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku wydawcy „Gazety Wyborczej”, spółki Agora S.A, z którą miasto współpracowało dodatkowo przy organizacji debat. Ta otrzymała bowiem aż 56 tysięcy złotych, czyli o 6 tysięcy złotych więcej niż całkowity koszt organizacji imprezy.

Co ciekawe, kwoty spożytkowane na reklamę w mediach lokalnych zostały już uwzględnione w miejskim raporcie z wydatków, ale Gazety Wyborczej (Agory) i Newsweeka (RASP) tam nie ma. Dlaczego? Może ktoś nie zdążył tych wydatków wpisać? Może ktoś po prostu o nich zapomniał? Wiele na to wskazuje, bo ostatnie wpisy dotyczące promocji i reklamy pochodzą z końca września br. Po nich dokonano już całego szeregu wpisów niewiązanych z organizacją GTD.

Sprawa jest bardzo zagadkowa, co przyznają w rozmowie z nami przedstawiciele organizacji pozarządowych wspierających budowanie obywatelskiego społeczeństwa.  

Każda publiczna złotówka powinna być obracana kilka razy nim zostanie wydana, zwłaszcza na wydarzenia budzące kontrowersje. Przy tak wysokiej kwocie pojawia się pytanie: jakie kryteria przesądziły o wyborze akurat Agora S.A. przez władze Gdańska? – komentuje wydatki gdańskiego magistratu związane z organizacją GTD Andrzej Skiba z Instytutu Debaty Publicznej.

Niestety, niewiele wskazuje na to, żebyśmy kiedykolwiek mieli okazję poznać odpowiedź pytanie postawione przez Skibę. Nie do końca również wiadomo, ile naprawdę Gdańsk wydał na organizację „Gdańskiego Tygodnia Demokracji”. Wiadomo za to trochę o tym, jakie zagrożenia i wyzwania stoją przed polską demokracją, także w jej samorządowym wydaniu. A odpowiedź na to pytanie była przecież jednym z celów, jakie stawiali sobie organizatorzy imprezy. Może więc jednak mamy do czynienia z sukcesem?

Karol Handzel, Artur Ceyrowski

Warto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 4. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook