Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nasz Dziennik: Wałęsa dowieziony na strajk

27.02.2012

"Nasz Dziennik" zamieszcza zapis rozmowy z 20 listopada 2007 r. dwóch byłych wysokich rangą oficerów Wojskowych Służb Informacyjnych - płk. Leszka Tobiasza, który 2 tygodnie temu zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach oraz płk. Aleksandra L. Potwierdzają oni, że w sierpniu 1980 r. Lech Wałęsa miał zostać dowieziony na strajk w Stoczni Gdańskiej motorówką Marynarki Wojennej.

Z rozmowy wynika, że motorówką dowodził komandor Romuald Waga - który później zrobił oszałamiającą karierę w czasie prezydentury Wałęsy, awansując aż do stopnia admirała. Nazwisko Wagi, podkreśla "Nasz Dziennik",  wielokrotnie przewija się również w raporcie z działalności Wojskowych Służb Informacyjnych.

"Nasz Dziennik" przypomina kontekst rozmowy obu b. funkcjonariuszy WSI - wiosną 2007 r. Andrzej Gwiazda w trakcie przesłuchania przed Senatem jako kandydat na członka Kolegium IPN stwierdził, że strajk w sierpniu 1980 r. mógł zostać sprowokowany przez Służbę Bezpieczeństwa. Gwiazda wskazywał na poszlaki, że inspiracją do strajków mogły być rozgrywki SB, które miały doprowadzić do upadku ekipy Edwarda Gierka.

Gazeta zamieszcza fragment rozmowy na ten temat:

Aleksander L.: Wczoraj Tusk... powiedział, on... zapomniał, co mówił..., że [Andrzej] Gwiazda obraził [Bogdana] Borusewicza. (...) ponieważ powiedział, że pierwsza "Solidarność", to wszystko było sterowane przez bezpiekę.

Leszek Tobiasz: Czyli jednak było sterowane...

Aleksander L.: ...jak to było? Od początku było sterowane, a jak Wałęsę dostarczyli... awantura jest. Teraz Cenckiewicz...

Leszek Tobiasz: ...Cenckiewicz?

Aleksander L.: Cenckiewicz, ten z komisji likwidacyjnej. (...) On książkę pisze, bo ma dobre materiały. (...) On pisze prawdę.

Leszek Tobiasz: Cenckiewicz?

Aleksander L.: Tak, bo... Waga Andrzej [adm. Romuald Andrzej Waga - przyp. red.] był dowódcą kutra (...) który przewoził Lecha.

Leszek Tobiasz: Admirał później?

Aleksander L.: ...tak ...który przywoził Lecha,... od tyłu do stoczni, i Lecho został wsadzony do stoczni, wiadomo jak.

Dziennik przypomina, że Anna Walentynowicz już w 1995 r. oskarżyła Lecha Wałęsę, że na słynny strajk do stoczni został dowieziony motorówką Marynarki Wojennej, a sam Wałęsa nigdy nie był w stanie wiarygodnie zrelacjonować tego, w jaki sposób dostał się do stoczni.

Greg/"Nasz Dziennik"
[fot. PAP/Wikipedia]
CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook