Jedynie prawda jest ciekawa


Narodowcy ostro o mówiących o "marszu faszystów": będą pozwy

13.11.2017
MarszNiepodleglosciac
Narodowcy ostro o mówiących o "marszu faszystów": będą pozwy

Chcemy założyć sprawę tym, którzy wypowiadali się o Marszu Niepodległości jako o marszu faszystów i nazistów - powiedział w rozmowie z portalem wpolityce.pl rzecznik prasowy Marszu Niepodległości, Damian Kita.

Kita zapewnił, że zespół prawników MN pracuje już nad pozwami. - Skandaliczny był nagłówek i artykuł w Rzeczpospolitej, która określiła nas marszem faszystów. Myślę, że to też będzie bardzo poważnie rozpatrzone. Ale chodzi także o osoby, które w internecie nas oskarżały o tego typu charakter - powiedział. 

Jak wyjaśniał Kita, w przyszłym roku organizatorzy marszu dołożą wszelkich starań, aby nie dopuścić do uczestnictwa w wydarzeniu grup z transparentami nawołującymi do postaw rasistowskich. - Pojawienie się tych osób było dla nas dużym zaskoczeniem. W poprzednich marszach nie zmagaliśmy się z tego typu incydentami - przekonywał, dementując doniesienia, że transparent mówiący o "czystej krwi" znajdował się na czele Marszu Niepodległości. - Tak mogło w telewizji czy gazetach wyglądać jak czoło, ponieważ ta grupa 50- 60 osób rozstawiła się bardzo szeroko. Wizualnie stworzyli wrażenie, że jest ich o wiele więcej. Ja widziałem, co się dzieje od czoła marszu, gdzieś tak do 1/3 wstecz. Nie było ich tam - powiedział Kita. 

- Będziemy się starali jakoś ich jednak jednak wyłapać i nie wpuszczać nigdy więcej. Ale jest problem z takimi akcjami. Jeśli ktoś przychodzi incognito na marsz, ma zwinięty transparent i w środku trasy go rozwija? Nasz marsz stał się spokojny, bezpieczny. Prowokacje występują teraz trochę na innych polach - przekonywał rzecznik Marszu Niepodległości.

Nie będą to jedyne pozwy związane z odbytym w sobotę marszem. Zawiadomienie  o przestępstwie propagowania rasizmu oraz dyskryminacji podczas MN złożył dziś prezes Fundacji From the Depths, Johny Daniels. Podobne zawiadomienie przygotowała również Nowoczesna. Z kolei lider PO, Grzegorz Schetyna wezwał do delegalizacji wszystkich organizacji odpowiedzialnych za organizację Marszu Niepodległości. 

kh/wpolityce.pl

Warto poczytać

 1. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 2. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 3. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 4. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 5. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 6. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 7. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 8. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook