Jedynie prawda jest ciekawa


Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

22.01.2018
RuchNarodowy22012018
Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki.

"Superwizjer" TVN24 ujawnił w sobotę wyniki swego dziennikarskiego śledztwa dotyczące działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność". "- Ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera, płonąca swastyka, "Sieg Heil!". To dzieje się na spotkaniach polskich neonazistów. Dziennikarzom "Superwizjera" udało się przeniknąć do tego środowiska. Na nagraniach ukrytą kamerą widać, jak ono funkcjonuje"- tak o materiale "Superwizjera" pisze na swoich stronach internetowych TVN24.

Lider Ruchu Narodowego, poseł niezrzeszony Robert Winnicki odniósł się do materiału w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie. - Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy tej idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej, jako Polacy po prostu, całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych - do nazizmu, do komunizmu, do tych doświadczeń, które wytoczyły krew, wymordowały miliony Polaków - podkreślił.

- Ktokolwiek w Polsce po II wojnie światowej zakłada nazistowski mundur, czy urządza tak groteskowe wydarzenia jak urodziny Adolfa Hitlera, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej - oświadczył Winnicki.

Poseł zaprezentował również projekt zmian w kodeksie karnym. Według projektu art. 256 Kk miałby zostać rozszerzony o nazwiska przywódców totalitarnych i brzmieć: "Kto propaguje, oddaje cześć lub w inny sposób tworzy kult przywódców totalitarnych państw i formacji, w szczególności Adolfa Hitlera, Józefa Stalina, Włodzimierza Lenina, Stepana Bandery, podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch".

Zdaniem posła, "jest to naprawienie poważnej luki, która istnieje w polskim prawodawstwie". Zaznaczył, że ważnym elementem powyższego projektu zmiany Kk jest fakt dodania możliwości ścigania sprawców poza terytorium Polski.

Winnicki zaapelował do "wszystkich sił politycznych", zarówno parlamentarnych jak i pozaparlamentarnych, o podpisanie się pod projektem nowelizacji KK, zaproponowanej przez Ruch Narodowy.

Wiceprezes RN Krzysztof Bosak podkreślił, że jedynym środowiskiem, które rzeczywiście zyskałoby politycznie na całkowitej eliminacji neonazizmu byliby narodowcy. - To my z reguły cierpimy na oskarżeniach o to, że tak naprawdę nie ma różnicy między polskim nacjonalizmem a neonazizmem - powiedział. Dodał, że zniknięcie zjawiska neonazizmu jest w interesie Ruchu Narodowego.

Dziennikarze przypomnieli Winnickiemu, że jako poseł interweniował ws. oskarżonego prezesa stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność", wobec którego toczyło się w Sądzie Rejonowym w Wodzisławiu Śląskim postępowanie o propagowanie totalitaryzmu poprzez rozklejanie naklejek z przekreślonym sierpem i młotem. Winnicki zaprzeczył jakoby znał osobiście prezesa tego stowarzyszenia i był świadomy jego poglądów.

Według posła, również nie wiedział o tym jego asystent, który wystąpił w piątek ze stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" po zapowiedziach emisji reportażu.

Winnicki pytany, czy jest za delegalizacją stowarzyszenia odpowiedział: "na pewno jestem za tym, żeby prokurator i psychiatra zajął się człowiekiem, który ubrany w esesmański mundur podnosi rękę do portretu Adolfa Hitlera i układa swastyki z wafelków". - Natomiast, czy to dotyczy całego stowarzyszenia i wszystkich jego członków, czy nawet większości jego członków, nie mam takiej wiedzy i to jest sprawa do zbadania przez odpowiednie organy - powiedział poseł.

Dodał, że "nie widzi sensowności po takiej aferze dalszej działalności stowarzyszenia".

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił w sobotę Prokuratorowi Regionalnemu w Katowicach wszczęcie śledztwa ws. publicznego propagowania faszyzmu lub innego ustroju totalitarnego przez organizację "Duma i Nowoczesność".

- Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem. Jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści. Nie ma przyzwolenia na tego typu zachowania i symbole - napisał w niedzielę premier Mateusz Morawiecki na Twitterze.

Szef MSWiA Joachim Brudziński w związku z emisją reportażu "Superwizjera" będzie rozmawiać z szefem policji i prokuratorem krajowym. Minister podkreślił, że w Polsce nie ma przyzwolenia na propagowanie faszystowskiego, komunistycznego lub innego totalitarnego ustroju państwa. Brudziński poinformował ponadto, że rozmawiał z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą na temat "bulwersujących wydarzeń" opublikowanych w programie. 

PAP
Fot: PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 2. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 6. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 7. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 8. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook