Jedynie prawda jest ciekawa


Nałęcz o Tusku: Polacy oczekiwali więcej

20.02.2012

Co o spadającym poparciu dla rządu i premiera myśli prezydent? Wystarczy posłuchać jednego z jego najważniejszych doradców, prof. Tomasza Nałęcza. A ten mówi bez ogródek: Polacy oczekiwali więcej.

W rozmowie z RMF FM doradca Bronisława Komorowskiego daje do zrozumienia, że Polacy zawiedli się na Donaldzie Tusku, bo jego rząd nie zabrał się do pracy tak energicznie, jak obywatele by sobie tego życzyli.

- Myślę, że to jest pewien zawód człowiekiem, którego cenimy, od którego oczekiwaliśmy bardzo dużo i trochę się zawiedliśmy, ale moim zdaniem premier to świetnie wie. Jak patrzyłem na niego na ostatniej konferencji prasowej, jak patrzyłem na zachowanie w sprawie ACTA, to premier moim zdaniem już świetnie wie.

Jak to w przypadku środowiska Pałacu Prezydenckiego bywa, Tomasz Nałęcz z jednej strony krytykuje rząd, a z drugiej zapewnia o zrozumieniu. O Donaldzie Tusku mówi, że „nie dość stanowczo, jak oczekiwaliśmy, wziął się za tą polską stajnię Augiasza”: - Bo – moim zdaniem – przekonał nas Tusk, używając pewnego mitologicznego porównania, że tylko on może być Herkulesem polskiej sceny i że tę augiaszową kryzysową stajnię zamiecie bardzo energicznie. Patrzymy tydzień, drugi, a ta rzeka nie jest przepuszczana - mówiąc mitem o Herkulesie - przez tę stajnię kryzysową Augiasza. Ale moim zdaniem premier to już wie i to będzie ten Tusk, którego chcieliśmy widzieć w wyborach.

A jeśli tak się nie zdarzy? Prezydencki doradca nie dopuszcza takiej możliwości. Choć jednocześnie kontynuuje politykę ustawiania prezydenta w roli zatroskanego losami kraju recenzenta, który musi pilnować rządu:

- Zauważam determinację, żeby wspierać rząd, bo prezydent apelował do rządu w swoim inauguracyjnym wystąpieniu na początku kadencji o determinację, reformowanie Polski – mówi Tomasz Nałęcz.

A gdy zajdzie potrzeba reformowania rządu, głowa państwa na pewno chętnie służyć będzie pomocą.

ruk, rmf.fm

[fot. PAP / Paweł Supernak]

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook