Jedynie prawda jest ciekawa


Nałęcz o Tusku: Polacy oczekiwali więcej

20.02.2012

Co o spadającym poparciu dla rządu i premiera myśli prezydent? Wystarczy posłuchać jednego z jego najważniejszych doradców, prof. Tomasza Nałęcza. A ten mówi bez ogródek: Polacy oczekiwali więcej.

W rozmowie z RMF FM doradca Bronisława Komorowskiego daje do zrozumienia, że Polacy zawiedli się na Donaldzie Tusku, bo jego rząd nie zabrał się do pracy tak energicznie, jak obywatele by sobie tego życzyli.

- Myślę, że to jest pewien zawód człowiekiem, którego cenimy, od którego oczekiwaliśmy bardzo dużo i trochę się zawiedliśmy, ale moim zdaniem premier to świetnie wie. Jak patrzyłem na niego na ostatniej konferencji prasowej, jak patrzyłem na zachowanie w sprawie ACTA, to premier moim zdaniem już świetnie wie.

Jak to w przypadku środowiska Pałacu Prezydenckiego bywa, Tomasz Nałęcz z jednej strony krytykuje rząd, a z drugiej zapewnia o zrozumieniu. O Donaldzie Tusku mówi, że „nie dość stanowczo, jak oczekiwaliśmy, wziął się za tą polską stajnię Augiasza”: - Bo – moim zdaniem – przekonał nas Tusk, używając pewnego mitologicznego porównania, że tylko on może być Herkulesem polskiej sceny i że tę augiaszową kryzysową stajnię zamiecie bardzo energicznie. Patrzymy tydzień, drugi, a ta rzeka nie jest przepuszczana - mówiąc mitem o Herkulesie - przez tę stajnię kryzysową Augiasza. Ale moim zdaniem premier to już wie i to będzie ten Tusk, którego chcieliśmy widzieć w wyborach.

A jeśli tak się nie zdarzy? Prezydencki doradca nie dopuszcza takiej możliwości. Choć jednocześnie kontynuuje politykę ustawiania prezydenta w roli zatroskanego losami kraju recenzenta, który musi pilnować rządu:

- Zauważam determinację, żeby wspierać rząd, bo prezydent apelował do rządu w swoim inauguracyjnym wystąpieniu na początku kadencji o determinację, reformowanie Polski – mówi Tomasz Nałęcz.

A gdy zajdzie potrzeba reformowania rządu, głowa państwa na pewno chętnie służyć będzie pomocą.

ruk, rmf.fm

[fot. PAP / Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270HANSG 21.01.2018

  Niemiecki przedsiębiorca stanie przed sądem za znieważanie pracowników

  Przed Sądem Rejonowym w Wejherowie (Pomorskie) ma ruszyć w piątek proces niemieckiego przedsiębiorcy Hansa G., oskarżonego o znieważenie pięciu pracowników swojej firmy. Cudzoziemcowi zarzucono też, że wobec jednej z pracownic stosował groźby utraty życia.

 2. 1270giertych22 21.01.2018

  Giertych będzie bronił Gawłowskiego - prawą rękę Schetyny

  Roman Giertych zapowiedział, że podejmie się obrony posła PO Stanisława Gawłowskiego. Jak podał Giertych poseł poprosił go o to poseł w wysłanym liście.

 3. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 4. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 5. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 6. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 7. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 8. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook