Jedynie prawda jest ciekawa


Najważniejsze miejsca ŚDM

19.03.2016

Światowe Dni Młodzieży rozpoczną się 26 lipca.

Centralne obchody ŚDM rozpoczną się 26 lipca w Krakowie; od 27 do 31 lipca będzie w nich brał udział papież Franciszek.

27 lipca br., w czasie Światowych Dni Młodzieży, w oknie papieskim ma pojawić się Franciszek.

Sanktuarium św. Jana Pawła II

Sanktuarium św. Jana Pawła II, w którym znajdują się jego relikwie, powstało na terenie po zakładach, w których podczas okupacji pracował Karol Wojtyła. Właśnie w tym miejscu, 30 lipca, papież Franciszek wyspowiada pięć młodych osób: w języku włoskim, hiszpańskim i francuskim.

Podczas ŚDM 2016 młodzi ludzie będą odwiedzać Sanktuarium św. Jana Pawła II, które jest częścią większego kompleksu - Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!". Sąsiaduje ono z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przed ŚDM oba sanktuaria ma połączyć kładka dla pielgrzymów.

Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" zostało powołane 2 stycznia 2006 r. przez kard. Stanisława Dziwisza, by upamiętnić postać Jana Pawła II i upowszechniać jego nauczanie poprzez

działalność naukową, religijną i społeczną. Jego nazwa nawiązuje do słów wypowiedzianych przez Jana Pawła II w październiku 1978 r. podczas inauguracji jego pontyfikatu: "Nie lękajcie się. Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!".

Metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz wielokrotnie podkreślał, że ma być to "nie tylko miejsce upamiętnienia Jana Pawła II, ale również miejsce autentycznego spotkania z jego osobą i nauczaniem".

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach

Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach to światowe centrum kultu Miłosierdzia Bożego. Miejsce, do którego młodzi uczestnicy ŚDM będą pielgrzymować w ramach "Katechezy w drodze". Rankiem 30 lipca sanktuarium odwiedzi papież Franciszek.

Franciszek przejdzie przez Bramę Miłosierdzia, a następnie w bazylice Miłosierdzia Bożego odprawi mszę z udziałem kapłanów, osób konsekrowanych i seminarzystów.

"Sercem" sanktuarium jest klasztorna kaplica, w której znajdują się: namalowany przez Adolfa Hyłę obraz Jezusa Miłosiernego i trumienka-relikwiarz ze szczątkami św. siostry Faustyny (1905-1938). W swoim "Dzienniczku" przekazała ona światu przesłanie o Bożym Miłosierdziu.

W ramach przygotowań do ŚDM renowacji poddana została kaplica z cudownym obrazem Jezusa Miłosiernego i grobem św. Faustyny: odnowione zostały dwa ołtarze boczne, ołtarz soborowy i freski, wymieniono także instalacje, pomalowano ściany, trwają prace przy wewnętrznej iluminacji. Nowością będzie ustawiona w kaplicy figura św. Faustyny, która lewą dłonią będzie wskazywać obraz Jezusa Miłosiernego, a w prawej ręce trzymać "Dzienniczek. Trwają prace przy pasażu dla pielgrzymów w pobliżu parkingu i przygotowaniu całego terenu do tego wydarzenia.

Młodzi pielgrzymi będą mogli skorzystać z przygotowanej specjalnie na ŚDM aplikacji mobilnej na smartfony i tablety pod nazwą: Faustyna.pl, w której znajdą m.in. informacje o św. Faustynie, orędziu Miłosierdzia Bożego i sanktuarium w Łagiewnikach. Transmisja online (www.faustyna.pl) pozwala bez żadnych ograniczeń wirtualnie zwiedzać sanktuarium, a w lipcu możliwe będzie śledzenie pobytu Franciszka w tym miejscu.

Do sanktuarium można dojechać, podobnie jak do Centrum Jana Pawła II, komunikacją miejską - autobusami 135, 224, 504 oraz tramwajami 8, 10, 22 i dalej pieszo. Spod Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy u. Franciszkańskiej kursuje tzw. papabus.

Były niemiecki obóz Auschwitz

Były obóz Auschwitz jest symbolem Holokaustu i męczeństwa narodów. Stworzone przez Niemców w Oświęcimiu miejsce kaźni ponad miliona ludzi Jan Paweł II nazwał "Golgotą naszych czasów". Podczas Światowych Dni Młodzieży odwiedzi je papież Franciszek.

Początkowo najliczniejszą grupę więźniów stanowili Polacy. W połowie 1942 r. ich liczba zrównała się z Żydami, których coraz liczniejsze transporty w ramach realizowanego przez Niemców tzw.

ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej docierały do obozu z krajów okupowanych przez Rzeszę i sojuszniczych. Większość deportowanych wkrótce po przywiezieniu trafiała do komór gazowych wybudowanych w Birkenau. Od 1943 r. liczba więźniów żydowskich stanowiła już większość. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 miliona osób, głównie Żydów, a także dziesiątki tysięcy Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

Młodzi ludzie, którzy wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży, będą mieli okazję poznać historię byłego obóz. Z Krakowa w półtorej godziny można tam dojechać jednym z wielu autobusów. Mogą też wybrać się samochodem, najlepiej drogą wojewódzką przez Alwernię. Trasa liczy ok. 60 km.

Jasna Góra

Jasna Góra to jeden z najważniejszych ośrodków kultu maryjnego na świecie, a zarazem największe centrum pielgrzymkowe w Polsce. Częstochowskie sanktuarium każdego roku odwiedza kilka milionów pątników ze wszystkich zakątków globu.

Jasna Góra jest jednym z kilku miejsc, które latem odwiedzi papież Franciszek przyjeżdżający do naszego kraju z okazji Światowych Dni Młodzieży. 28 lipca odprawi w Częstochowie mszę z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.

Według szacunków służb kryzysowych, w samej uroczystości z udziałem papieża weźmie udział około pół miliona osób. "Trudno na razie powiedzieć ilu pielgrzymów i turystów odwiedzi nasze miasto dodatkowo, w związku ze ŚDM w Krakowie i organizowanymi w Częstochowie wydarzeniami towarzyszącymi dniom; szacujemy, że będzie to kilka tysięcy osób" - powiedział rzecznik częstochowskiego magistratu Włodzimierz Tutaj.

Kraków dzieli od Częstochowy ok. 130 km, które można pokonać, korzystając z połączeń kolejowych lub transportu drogowego. Baza noclegowa umożliwia przyjęcie tysięcy pielgrzymów każdego dnia.

Wawel

Wawelskie Wzgórze, na którym mieści się Zamek Królewski i Katedra, przez wieki było centrum władzy świeckiej i duchownej w Polsce. W roku 1000 w Krakowie powstało biskupstwo, a wkrótce potem na Wzgórzu Wawelskim wzniesiono pierwszą katedrę.

W czasie ŚDM, 27 lipca, na Zamku Królewskim na Wawelu zaplanowano oficjalną ceremonię powitania Franciszka w Polsce; po niej - także na Wawelu - papież spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wybudowany na wzgórzu zamek służył władcom Polski jako rezydencja od połowy XI do początku XVII wieku. Od momentu koronacji króla Władysława Łokietka w 1320 roku, na Wawelu koronowani byli wszyscy polscy królowie, z wyjątkiem Stanisława Leszczyńskiego i Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Gotycka katedra wawelska pod wezwaniem świętych Stanisława i Wacława, trzecia z kolei na tym miejscu, została wzniesiona w latach 1320-1364. Świątynia jest budowlą bazylikową, trójnawową, z trzema wieżami (Zygmuntowską, Zegarową i Srebrnych Dzwonów), otoczona wieńcem kaplic, przebudowywanych w ciągu następnych stuleci.

Na Wawel można dojść Drogą Królewską wiodącą przez Kraków od Barbakanu, ulicą Floriańską, przez Rynek Główny i Grodzką. Do Wawelu prowadzą także alejki Plant, okalających Stare Miasto.

Mly/PAP

fot. [PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 2. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 3. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 4. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 5. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

 6. Kaminskiwiki 22.01.2018

  PiS, PJN, PO, UED, a teraz... PSL! Michał Kamiński znów zmienił barwy

  W Sejmie powstanie federacyjny klub parlamentarny Unii Europejskich Demokratów i PSL - poinformował w poniedziałek PAP poseł koła UED Michał Kamiński. Ma to - jak dodał - uniemożliwić PiS likwidację klubu PSL, po tym jak Stronnictwo opuścił w sobotę poseł Mieczysław Baszko

 7. JakiKogut 22.01.2018

  Jaki o głosowaniu ws senatora Koguta: koledzy chcieli bronić kolegę, popełnili błąd

  Wydarzyła się przykra rzecz, koledzy chcieli bronić kolegę; uważam, że popełnili gigantyczny błąd - w ten sposób wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki skomentował decyzję Senatu, który nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i areszt wobec senatora Stanisława Koguta

 8. Dumainowoczesnosc 22.01.2018

  Fundacja z materiału TVN o polskich nazistach dziękuje za reklamę: Czekamy na drugi odcinek

  - Dziękujemy TVN za darmową reklamę naszego stowarzyszenia, czekamy na drugi odcinek - piszą działacze fundacji Duma i Nowoczesność. Śledztwo w sprawie działań fundacji prowadzi już prokuratura

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook