Jedynie prawda jest ciekawa


Najstarsza piesza pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

14.08.2016

Około 2100 pielgrzymów 379. Pieszej Pielgrzymki Kaliskiej i 25. Diecezji Kaliskiej weszło w sobotę wieczorem na Jasną Górę. Do pątników dołączyły dwie grupy rowerowe. Kaliskich pielgrzymów witał na Jasnej Górze biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun. W tym roku pielgrzymka odbyła się pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. Kierownikiem pielgrzymki był ks. Rafał Kopis, a ojcem duchownym – ks. Sebastian Łagódka

W tegorocznej pielgrzymce na Jasną Górę w 24 grupach, w tym 2 rowerowych, uczestniczyło wraz z pielgrzymami duchowymi ponad 2400 osób. Najliczniejszą grupą była biała Argento z parafii Miłosierdzia Bożego w Kaliszu licząca 164 pielgrzymów, w której oprócz diecezjan kroczyli Włosi i Ukraińcy. Najmłodszym pątnikiem był 7-miesięczny Adam z grupy granatowej z Krotoszyna, a najstarszą 81-letnia Czesława z grupy różowo-niebieskiej z Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Najmłodsi rowerzyści to 5-letni Albert, 8-letnia Maja i 12-letni Marcel, a najstarszy - 76-letni Zenon.

Już po raz piętnasty w pielgrzymowanie włączyła się grupa złota, która codziennie duchowo łączyła się z pątnikami za pośrednictwem Diecezjalnego Radia „Rodzina”. Uczestnicy zostali wpisani na Listę Pielgrzymów Duchowych. Swoje intencje przesyłali telefonicznie i mailem, a były one omadlane na trasie pielgrzymki. Pielgrzymi duchowi brali udział w codziennych Apelach Jasnogórskich o godz. 20.30 w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Pierwsza grupa promienista wyruszyła już 6 sierpnia z parafii św. Marcina w Jarocinie. Pielgrzymi grup kaliskich wyszli 9 sierpnia, a żegnał ich biskup kaliski senior Stanisław Napierała.

14 sierpnia o godz. 9.00 rano pielgrzymi z Kalisza zgromadzili się przed jasnogórskim szczytem, by wraz z pątnikami z Siedlec, Łomży i Płocka uczestniczyć we Mszy św. Po południu zostanie odprawiona droga krzyżowa.

15 sierpnia o godz. 17.45 w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej Eucharystię będzie sprawował ks. prał. Jacek Plota, kustosz Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

Kaliska pielgrzymka należy do nielicznych, które wracają pieszo. Pątnicy w drogę powrotną wyruszą 16 sierpnia. 19 sierpnia w Kaliszu powita pielgrzymów biskup kaliski Edward Janiak. W tym roku po raz pierwszy pielgrzymowanie zakończy Eucharystia przy Sanktuarium św. Józefa, której przewodniczyć będzie bp Janiak.

Bp Łukasz Buzun podkreślił, że siedem razy prowadził pielgrzymkę będąc zakonnikiem w klasztorze w Wieruszowie.

- Potem pielgrzymowałem z Warszawy, a także byłem pątnikiem pielgrzymki siedleckiej, która podążała na Jasną Górę 14 dni i to była najdłuższa moja pielgrzymka do Maryi. Pielgrzymka ma w sobie maryjną atmosferę. Każdy kto w pielgrzymce uczestniczy ma szansę doświadczyć nie tylko trudu wspólnotowego, ale to wszystko jest urozmaicone maryjną atmosferą – wskazał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej.

Zaznaczył, że pielgrzymka pozwala ubogacać wnętrze człowieka. - Pielgrzymują ludzie w różnym wieku i z różnym doświadczeniem, ale przeważają ludzie młodzi. Chciałbym podkreślić, że serce młodego człowieka jest najlepszym miejscem na nadzieję. Widzimy tutaj dobrze przeżywaną młodość w atmosferze pielgrzymowania – dodał bp Buzun.

Ks. Rafał Kopis podkreśla, że pielgrzymka jest czasem niezwykłym.

– Na pewno po tych dniach wędrówki jest zmęczenie, ale bardzo mocno przeżywamy radość, że docieramy do Matki Bożej. Pielgrzymi kładą się przed obliczem Maryi, aby Jej oddać cześć, aby Panu Bogu podziękować za ten dar. Zanim przyszedłem tutaj na wały poszedłem pokłonić się Matce Bożej i powiedzieć Jej, że za chwilę pielgrzymi z diecezji kaliskiej przybędą do Niej, aby spojrzeć Jej w oczy i poczuć tę macierzyńską miłość. Każda pielgrzymka jest niepowtarzalna. Cieszę się, że Pan Bóg w ten sposób pozwala mi realizować swoje powołanie i że wyznaczył mnie do tej posługi – powiedział kierownik.

wkt/KAI

[fot. jasnagora.com/Krzysztof Świertok]

Warto poczytać

 1. tupolew-25062018 25.06.2018

  Pilne! Rada Europy wzywa Rosję do zwrócenia wraku Tupolewa

  Komisja prawna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy uchwaliła w poniedziałek rezolucję skierowaną do Rosji, w celu niezwłocznego zwrócenia wraku samolotu TU-154M oraz wszystkich materiałów z samolotem związanych

 2. frasyniuk-25062018 25.06.2018

  Frasyniuk stanie przed sądem!

  Prokuratura Okręgowa w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Władysławowi Frasyniukowi ws. naruszenia nietykalności cielesnej dwóch umundurowanych policjantów na służbie. Poinformował o tym w poniedziałek PAP rzecznik tej prokuratury prok. Łukasz Łapczyński

 3. polska-vs-kolumbia-fani-25062018 25.06.2018

  Tę scenę pokazują media na całym świecie. Do zapłakanego polskiego kibica podszedł Kolumbijczyk

  Mecz Polski z Kolumbią nie będzie miło wspominany przez polskich sympatyków, którzy byli zrozpaczeni z powodu porażki. Próby pocieszenia Polaków podjęli się fani Kolumbii

 4. kaczynski-vs-sikorski-25062018 25.06.2018

  Klęska Sikorskiego, triumf Kaczyńskiego. Prezes PiS wygrywa w sądzie

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński nie musi przepraszać b. szefa MSZ Radosława Sikorskiego za swe wypowiedzi przypisujące mu "zdradę dyplomatyczną" w związku z działaniami po katastrofie smoleńskiej

 5. duda24062018 25.06.2018

  Ważne słowa prezydenta po meczu Polski z Kolumbią!

  Prezydent Andrzej Duda obejrzał w niedzielę mecz Polska-Kolumbia (0:3) w Gdyni w "marynarskiej" Strefie Kibica na ORP Generał Kazimierz Pułaski.

 6. gdynia19062018 25.06.2018

  W Gdyni 25 czerwca o godzinie 11.00 startuje Forum Wizja Rozwoju

  25 i 26 czerwca w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym oraz 26 czerwca w Hali Gdynia Arena odbywa się największe wydarzenie gospodarcze w północnej Polsce.

 7. walada23062018 23.06.2018

  Bratobójczy pojedynek w Gdańsku. J. Wałęsa ostro przeciwko P. Adamowiczowi!

  Syn b. prezydenta, eurodeputowany PO Jarosław Wałęsa wspólnym kandydatem PO i Nowoczesnej na prezydenta Gdańska.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook