Jedynie prawda jest ciekawa


Nagrodzeni za Trójkąt Weimarski docenili Kościół

08.09.2012

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie rozdano nagrody im. Adama Mickiewicza. Wyróżnienie przyznawane jest od 2006 r. przez Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej. Honorowane są nim osoby i instytucje, które zasłużły się w umacnianiu współpracy i porozumienia między narodami państw Trójkąta Weimarskiego.

Laureatami Nagrody Adama Mickiewicza 2012 za wkład w rozwój współpracy francusko-niemiecko-polskiej w Europie zostali: prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk, dr Jack Lang, były minister kultury Francji oraz prof. Rita Süssmuth, była przewodnicząca niemieckiego Bundestagu.

Prof. Rita Süssmuth w laudacji zaznaczyła, że nie zapominając o historii, trzeba iść do przodu z rozwojem i współpracą. Laureatka wspomniała o Polakach, dzięki którym w Niemczech rozpoczęły się ruchy wolnościowe. Zwróciła uwagę na znaczącą rolę w odzyskiwaniu wolności papieża Jana Pawła II. „Sama wdzięczność nie wystarczy, potrzebne są czyny”- mówiła niemiecka profesor, podkreślając znaczenie działalności w ramach Trójkąta Weimarskiego. Laureatka przypomniała również znaczenie orędzia polskich biskupów z 1965 r, którzy napisali do niemieckich hierarchów: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”, a także o tym, że w tamtym czasie niemieccy duchowni wcale nie byli z tego powodu zachwyceni. „To było bardzo odważne orędzie” – powiedziała.

Natomiast francuski laureat nagrody im. Adama Mickiewicza zauważył m.in., że w ramach współpracy trzech krajów trzeba dbać o tworzenie jedności podstaw, zachęcać młodych ludzi do studiowania w tych krajach. Wyraził wolę nadawania nowych treści politycznych, ludzkich i kulturalnych. Przypomniał o przyjaźni i współpracy z polskim reżyserem Andrzejem Wajdą i wyraził nadzieję, że realizowany jego najnowszy film pt. „Lech Wałęsa” wyemitowany zostanie wiosną przyszłego roku we Francji podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego.

Prof. Michał Kleiber wyznał, że przez 40 lat swojego życia nie miał nadziei na życie w wolności, a dzięki takim krajom jak Niemcy i Francja zrozumiał na czym polega normalność. Laureat przypomniał, że dziś realizowanych jest ponad 500 projektów m.in. w dziedzinie kultury, edukacji czy społeczeństwa obywatelskiego.

W 2008 r. laureatem tej nagrody został m.in. prof. Władysław Bartoszewski, który powiedział, że jest umiarkowanym entuzjastą Trójkąta Weimarskiego. Jako człowiek wierzący uważa, że Bóg tak chciał, że w czasie trwania „Trójkąta” - papieżem był Polak a po nim został Niemiec. „ To są takie dziwne znaki czasu. Dlatego patrzę z umiarkowanym optymizmem, bo ludzkie dzieła są ułomne” – stwierdził Bartoszewski.

Trójkąt Weimarski czyli Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej – jest organizacją powołaną przez ministrów spraw zagranicznych: Polski, Niemiec i Francji w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między tymi państwami.

Działalność Trójkąta Weimarskiego polega na organizowaniu szczytów z udziałem przywódców krajów członkowskich, a także spotkań na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 28 sierpnia 1991 w Weimarze pomiędzy Krzysztofem Skubiszewskim, Rolandem Dumas i Hansem-Dietrichem Genscherem.

Prezydent Bronisław Komorowski bezpośrednio po objęciu urzędu podkreślił swoje osobiste zainteresowanie Trójkątem Weimarskim i ponowił podczas swoich pierwszych wizyt w Paryżu i w Berlinie zaproszenie sformułowane przez jego zmarłego tragicznie poprzednika Lecha Kaczyńskiego ze szczytu Trójkąta w Mettlach 6 grudnia 2006 r. Ówczesny prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjęli to zaproszenie i przybyli na ósmy szczyt weimarski do pałacu w Wilanowie w Warszawie 7 lutego 2011 r.

KAI/JKUB

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook