Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nagrodzeni za Trójkąt Weimarski docenili Kościół

08.09.2012

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie rozdano nagrody im. Adama Mickiewicza. Wyróżnienie przyznawane jest od 2006 r. przez Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej. Honorowane są nim osoby i instytucje, które zasłużły się w umacnianiu współpracy i porozumienia między narodami państw Trójkąta Weimarskiego.

Laureatami Nagrody Adama Mickiewicza 2012 za wkład w rozwój współpracy francusko-niemiecko-polskiej w Europie zostali: prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk, dr Jack Lang, były minister kultury Francji oraz prof. Rita Süssmuth, była przewodnicząca niemieckiego Bundestagu.

Prof. Rita Süssmuth w laudacji zaznaczyła, że nie zapominając o historii, trzeba iść do przodu z rozwojem i współpracą. Laureatka wspomniała o Polakach, dzięki którym w Niemczech rozpoczęły się ruchy wolnościowe. Zwróciła uwagę na znaczącą rolę w odzyskiwaniu wolności papieża Jana Pawła II. „Sama wdzięczność nie wystarczy, potrzebne są czyny”- mówiła niemiecka profesor, podkreślając znaczenie działalności w ramach Trójkąta Weimarskiego. Laureatka przypomniała również znaczenie orędzia polskich biskupów z 1965 r, którzy napisali do niemieckich hierarchów: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”, a także o tym, że w tamtym czasie niemieccy duchowni wcale nie byli z tego powodu zachwyceni. „To było bardzo odważne orędzie” – powiedziała.

Natomiast francuski laureat nagrody im. Adama Mickiewicza zauważył m.in., że w ramach współpracy trzech krajów trzeba dbać o tworzenie jedności podstaw, zachęcać młodych ludzi do studiowania w tych krajach. Wyraził wolę nadawania nowych treści politycznych, ludzkich i kulturalnych. Przypomniał o przyjaźni i współpracy z polskim reżyserem Andrzejem Wajdą i wyraził nadzieję, że realizowany jego najnowszy film pt. „Lech Wałęsa” wyemitowany zostanie wiosną przyszłego roku we Francji podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego.

Prof. Michał Kleiber wyznał, że przez 40 lat swojego życia nie miał nadziei na życie w wolności, a dzięki takim krajom jak Niemcy i Francja zrozumiał na czym polega normalność. Laureat przypomniał, że dziś realizowanych jest ponad 500 projektów m.in. w dziedzinie kultury, edukacji czy społeczeństwa obywatelskiego.

W 2008 r. laureatem tej nagrody został m.in. prof. Władysław Bartoszewski, który powiedział, że jest umiarkowanym entuzjastą Trójkąta Weimarskiego. Jako człowiek wierzący uważa, że Bóg tak chciał, że w czasie trwania „Trójkąta” - papieżem był Polak a po nim został Niemiec. „ To są takie dziwne znaki czasu. Dlatego patrzę z umiarkowanym optymizmem, bo ludzkie dzieła są ułomne” – stwierdził Bartoszewski.

Trójkąt Weimarski czyli Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej – jest organizacją powołaną przez ministrów spraw zagranicznych: Polski, Niemiec i Francji w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między tymi państwami.

Działalność Trójkąta Weimarskiego polega na organizowaniu szczytów z udziałem przywódców krajów członkowskich, a także spotkań na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 28 sierpnia 1991 w Weimarze pomiędzy Krzysztofem Skubiszewskim, Rolandem Dumas i Hansem-Dietrichem Genscherem.

Prezydent Bronisław Komorowski bezpośrednio po objęciu urzędu podkreślił swoje osobiste zainteresowanie Trójkątem Weimarskim i ponowił podczas swoich pierwszych wizyt w Paryżu i w Berlinie zaproszenie sformułowane przez jego zmarłego tragicznie poprzednika Lecha Kaczyńskiego ze szczytu Trójkąta w Mettlach 6 grudnia 2006 r. Ówczesny prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjęli to zaproszenie i przybyli na ósmy szczyt weimarski do pałacu w Wilanowie w Warszawie 7 lutego 2011 r.

KAI/JKUB

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. mid-17121061 21.01.2017

  Abp Jędraszewski żegnał się z Łodzią

  "Za ten wspólny czas i wspólnie podejmowane wielkie dzieła w wielu wymiarach pragniemy dziś Panu Bogu bardzo serdecznie podziękować".

 2. mid-17121021 21.01.2017

  Msza dziękczynna za posługę kard. Dziwisza

  „Będę się starał nadal służyć archidiecezji krakowskiej” – zapewnił zgromadzonych odchodzący na emeryturę metropolita.

 3. mid-17119112 21.01.2017

  Rafalska: Babcie i dziadkowie to Instytucja

  „Życzę, by znaleźli czas na realizowanie własnych pasji i zainteresowań. By czuli się potrzebni, by jak najdłużej mogli cieszyć się bezinteresowną miłością wnuków”.

 4. mid-17120119 21.01.2017

  Ziobro: Sprawa finansowania Solidarnej Polski jest jasna

  Solidarna Polska była finansowana jak inne partie, a rozliczenia zostały zaakceptowane przez Parlament Europejski - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

 5. premierszydlozyczeniadobabcidziadkow 21.01.2017

  Życzenia premier dla babć i dziadków. WIDEO

  „Jesteście opoką naszych rodzin, to wy dajecie naszym dzieciom, swoim wnukom szczęście, radość i ciepło”.

 6. glinskinacmentarzuzydowskimSi 20.01.2017

  Gliński: polska kultura poniosła dotkliwą stratę przez Holocaust

  Inauguracja szlaku edukacyjnego śladem pomników nagrobnych Abrahama Ostrzega jest centralnym punktem europejskich obchodów 75. rocznicy "Akcji Reinhard" i Zagłady Żydów.

 7. mid-17120116-1 20.01.2017

  Premier po rozmowach z ministrami Kamińskim i Ziobrą

  "Dziś służby są pod kontrolą państwa i na służbie państwa i polskich obywateli. To ważne, aby Polacy czuli się bezpiecznie, a zagrożenia były eliminowane" - podkreśliła premier Szydło.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook