Jedynie prawda jest ciekawa


Nagrodzeni za Trójkąt Weimarski docenili Kościół

08.09.2012

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie rozdano nagrody im. Adama Mickiewicza. Wyróżnienie przyznawane jest od 2006 r. przez Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej. Honorowane są nim osoby i instytucje, które zasłużły się w umacnianiu współpracy i porozumienia między narodami państw Trójkąta Weimarskiego.

Laureatami Nagrody Adama Mickiewicza 2012 za wkład w rozwój współpracy francusko-niemiecko-polskiej w Europie zostali: prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk, dr Jack Lang, były minister kultury Francji oraz prof. Rita Süssmuth, była przewodnicząca niemieckiego Bundestagu.

Prof. Rita Süssmuth w laudacji zaznaczyła, że nie zapominając o historii, trzeba iść do przodu z rozwojem i współpracą. Laureatka wspomniała o Polakach, dzięki którym w Niemczech rozpoczęły się ruchy wolnościowe. Zwróciła uwagę na znaczącą rolę w odzyskiwaniu wolności papieża Jana Pawła II. „Sama wdzięczność nie wystarczy, potrzebne są czyny”- mówiła niemiecka profesor, podkreślając znaczenie działalności w ramach Trójkąta Weimarskiego. Laureatka przypomniała również znaczenie orędzia polskich biskupów z 1965 r, którzy napisali do niemieckich hierarchów: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”, a także o tym, że w tamtym czasie niemieccy duchowni wcale nie byli z tego powodu zachwyceni. „To było bardzo odważne orędzie” – powiedziała.

Natomiast francuski laureat nagrody im. Adama Mickiewicza zauważył m.in., że w ramach współpracy trzech krajów trzeba dbać o tworzenie jedności podstaw, zachęcać młodych ludzi do studiowania w tych krajach. Wyraził wolę nadawania nowych treści politycznych, ludzkich i kulturalnych. Przypomniał o przyjaźni i współpracy z polskim reżyserem Andrzejem Wajdą i wyraził nadzieję, że realizowany jego najnowszy film pt. „Lech Wałęsa” wyemitowany zostanie wiosną przyszłego roku we Francji podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego.

Prof. Michał Kleiber wyznał, że przez 40 lat swojego życia nie miał nadziei na życie w wolności, a dzięki takim krajom jak Niemcy i Francja zrozumiał na czym polega normalność. Laureat przypomniał, że dziś realizowanych jest ponad 500 projektów m.in. w dziedzinie kultury, edukacji czy społeczeństwa obywatelskiego.

W 2008 r. laureatem tej nagrody został m.in. prof. Władysław Bartoszewski, który powiedział, że jest umiarkowanym entuzjastą Trójkąta Weimarskiego. Jako człowiek wierzący uważa, że Bóg tak chciał, że w czasie trwania „Trójkąta” - papieżem był Polak a po nim został Niemiec. „ To są takie dziwne znaki czasu. Dlatego patrzę z umiarkowanym optymizmem, bo ludzkie dzieła są ułomne” – stwierdził Bartoszewski.

Trójkąt Weimarski czyli Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej – jest organizacją powołaną przez ministrów spraw zagranicznych: Polski, Niemiec i Francji w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między tymi państwami.

Działalność Trójkąta Weimarskiego polega na organizowaniu szczytów z udziałem przywódców krajów członkowskich, a także spotkań na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 28 sierpnia 1991 w Weimarze pomiędzy Krzysztofem Skubiszewskim, Rolandem Dumas i Hansem-Dietrichem Genscherem.

Prezydent Bronisław Komorowski bezpośrednio po objęciu urzędu podkreślił swoje osobiste zainteresowanie Trójkątem Weimarskim i ponowił podczas swoich pierwszych wizyt w Paryżu i w Berlinie zaproszenie sformułowane przez jego zmarłego tragicznie poprzednika Lecha Kaczyńskiego ze szczytu Trójkąta w Mettlach 6 grudnia 2006 r. Ówczesny prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjęli to zaproszenie i przybyli na ósmy szczyt weimarski do pałacu w Wilanowie w Warszawie 7 lutego 2011 r.

KAI/JKUB

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

  1. kaczynski23012018 23.01.2018

    Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

    - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

  2. duda23012018 23.01.2018

    Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

    - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

  3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

    Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

    Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

  4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

    Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

    Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

  5. nitek22012018 22.01.2018

    Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

    Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

  6. Schetynawiki 22.01.2018

    To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

    Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

  7. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

    Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

    Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook