Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nagrodzeni za Trójkąt Weimarski docenili Kościół

08.09.2012

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie rozdano nagrody im. Adama Mickiewicza. Wyróżnienie przyznawane jest od 2006 r. przez Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej. Honorowane są nim osoby i instytucje, które zasłużły się w umacnianiu współpracy i porozumienia między narodami państw Trójkąta Weimarskiego.

Laureatami Nagrody Adama Mickiewicza 2012 za wkład w rozwój współpracy francusko-niemiecko-polskiej w Europie zostali: prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk, dr Jack Lang, były minister kultury Francji oraz prof. Rita Süssmuth, była przewodnicząca niemieckiego Bundestagu.

Prof. Rita Süssmuth w laudacji zaznaczyła, że nie zapominając o historii, trzeba iść do przodu z rozwojem i współpracą. Laureatka wspomniała o Polakach, dzięki którym w Niemczech rozpoczęły się ruchy wolnościowe. Zwróciła uwagę na znaczącą rolę w odzyskiwaniu wolności papieża Jana Pawła II. „Sama wdzięczność nie wystarczy, potrzebne są czyny”- mówiła niemiecka profesor, podkreślając znaczenie działalności w ramach Trójkąta Weimarskiego. Laureatka przypomniała również znaczenie orędzia polskich biskupów z 1965 r, którzy napisali do niemieckich hierarchów: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”, a także o tym, że w tamtym czasie niemieccy duchowni wcale nie byli z tego powodu zachwyceni. „To było bardzo odważne orędzie” – powiedziała.

Natomiast francuski laureat nagrody im. Adama Mickiewicza zauważył m.in., że w ramach współpracy trzech krajów trzeba dbać o tworzenie jedności podstaw, zachęcać młodych ludzi do studiowania w tych krajach. Wyraził wolę nadawania nowych treści politycznych, ludzkich i kulturalnych. Przypomniał o przyjaźni i współpracy z polskim reżyserem Andrzejem Wajdą i wyraził nadzieję, że realizowany jego najnowszy film pt. „Lech Wałęsa” wyemitowany zostanie wiosną przyszłego roku we Francji podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego.

Prof. Michał Kleiber wyznał, że przez 40 lat swojego życia nie miał nadziei na życie w wolności, a dzięki takim krajom jak Niemcy i Francja zrozumiał na czym polega normalność. Laureat przypomniał, że dziś realizowanych jest ponad 500 projektów m.in. w dziedzinie kultury, edukacji czy społeczeństwa obywatelskiego.

W 2008 r. laureatem tej nagrody został m.in. prof. Władysław Bartoszewski, który powiedział, że jest umiarkowanym entuzjastą Trójkąta Weimarskiego. Jako człowiek wierzący uważa, że Bóg tak chciał, że w czasie trwania „Trójkąta” - papieżem był Polak a po nim został Niemiec. „ To są takie dziwne znaki czasu. Dlatego patrzę z umiarkowanym optymizmem, bo ludzkie dzieła są ułomne” – stwierdził Bartoszewski.

Trójkąt Weimarski czyli Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej – jest organizacją powołaną przez ministrów spraw zagranicznych: Polski, Niemiec i Francji w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między tymi państwami.

Działalność Trójkąta Weimarskiego polega na organizowaniu szczytów z udziałem przywódców krajów członkowskich, a także spotkań na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 28 sierpnia 1991 w Weimarze pomiędzy Krzysztofem Skubiszewskim, Rolandem Dumas i Hansem-Dietrichem Genscherem.

Prezydent Bronisław Komorowski bezpośrednio po objęciu urzędu podkreślił swoje osobiste zainteresowanie Trójkątem Weimarskim i ponowił podczas swoich pierwszych wizyt w Paryżu i w Berlinie zaproszenie sformułowane przez jego zmarłego tragicznie poprzednika Lecha Kaczyńskiego ze szczytu Trójkąta w Mettlach 6 grudnia 2006 r. Ówczesny prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjęli to zaproszenie i przybyli na ósmy szczyt weimarski do pałacu w Wilanowie w Warszawie 7 lutego 2011 r.

KAI/JKUB

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. dudapapgrygiel 28.05.2017

  Prezydent na pielgrzymce mężczyzn w Piekarach Śl.

  Powołaniem i zadaniem chrześcijan jest czynienie dobra wszędzie tam, gdzie brakuje sprawiedliwości i miłości społecznej - mówił abp Wiktor Skworc do uczestników dorocznej pielgrzymki mężczyzn. W uroczystości uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda.

 2. ksszydlopapbednarczyk 28.05.2017

  Ks. Szydło, syn premier, odprawił Mszę prymicyjną

  Ks. Tymoteusz Szydło, syn premier Beaty Szydło, odprawił w niedzielę prymicyjną mszę św. w kościele Matki Bożej Częstochowskiej w rodzinnym Przecieszynie. W Eucharystii uczestniczyła rodzina wyświęconego dzień wcześniej księdza, w tym szefowa rządu.

 3. macierewiczzolnierzepapSI 28.05.2017

  Weterani świętują w Giżycku

  Kilkuset żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych - uczestników misji zagranicznych - wzięło udział w centralnych obchodach Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które odbyły się w niedzielę w Giżycku. Do wieczora trwa tam jeszcze piknik weterana.

 4. mid-17526086 28.05.2017

  Łapiński: prezydent USA odwiedzi Polskę

  Krzysztof Łapiński powiedział, że prezydent Duda podczas szczytu NATO w Brukseli spotkał się z Trumpem i było to „dłuższe spotkanie”.

 5. MKaminski2852017 28.05.2017

  SN zbada pytanie ws. prezydenckich ułaskawień

  Sędziowie SN zbada pytanie prawne dotyczące ułaskawienia przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego i innych b. członków szefostwa CBA.

 6. Krzysztof-Lozinski-gfdgdfgfdgdfs 27.05.2017

  Łoziński nowym szefem KOD

  "Dziękuję Mateuszowi za pracę, którą wykonał" - powiedział Łoziński.

 7. Antoni-Macierewicz-gfsdgfdg 27.05.2017

  Macierewicz spotkał się z weteranami

  Szef MON odwiedził uczestników zawodów strzeleckich dla weteranów i poszkodowanych na misjach, które odbyły się na strzelnicy k. Orzysza.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook