Jedynie prawda jest ciekawa

Nagrodzeni za Trójkąt Weimarski docenili Kościół

08.09.2012

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie rozdano nagrody im. Adama Mickiewicza. Wyróżnienie przyznawane jest od 2006 r. przez Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej. Honorowane są nim osoby i instytucje, które zasłużły się w umacnianiu współpracy i porozumienia między narodami państw Trójkąta Weimarskiego.

Laureatami Nagrody Adama Mickiewicza 2012 za wkład w rozwój współpracy francusko-niemiecko-polskiej w Europie zostali: prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk, dr Jack Lang, były minister kultury Francji oraz prof. Rita Süssmuth, była przewodnicząca niemieckiego Bundestagu.

Prof. Rita Süssmuth w laudacji zaznaczyła, że nie zapominając o historii, trzeba iść do przodu z rozwojem i współpracą. Laureatka wspomniała o Polakach, dzięki którym w Niemczech rozpoczęły się ruchy wolnościowe. Zwróciła uwagę na znaczącą rolę w odzyskiwaniu wolności papieża Jana Pawła II. „Sama wdzięczność nie wystarczy, potrzebne są czyny”- mówiła niemiecka profesor, podkreślając znaczenie działalności w ramach Trójkąta Weimarskiego. Laureatka przypomniała również znaczenie orędzia polskich biskupów z 1965 r, którzy napisali do niemieckich hierarchów: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie”, a także o tym, że w tamtym czasie niemieccy duchowni wcale nie byli z tego powodu zachwyceni. „To było bardzo odważne orędzie” – powiedziała.

Natomiast francuski laureat nagrody im. Adama Mickiewicza zauważył m.in., że w ramach współpracy trzech krajów trzeba dbać o tworzenie jedności podstaw, zachęcać młodych ludzi do studiowania w tych krajach. Wyraził wolę nadawania nowych treści politycznych, ludzkich i kulturalnych. Przypomniał o przyjaźni i współpracy z polskim reżyserem Andrzejem Wajdą i wyraził nadzieję, że realizowany jego najnowszy film pt. „Lech Wałęsa” wyemitowany zostanie wiosną przyszłego roku we Francji podczas szczytu Trójkąta Weimarskiego.

Prof. Michał Kleiber wyznał, że przez 40 lat swojego życia nie miał nadziei na życie w wolności, a dzięki takim krajom jak Niemcy i Francja zrozumiał na czym polega normalność. Laureat przypomniał, że dziś realizowanych jest ponad 500 projektów m.in. w dziedzinie kultury, edukacji czy społeczeństwa obywatelskiego.

W 2008 r. laureatem tej nagrody został m.in. prof. Władysław Bartoszewski, który powiedział, że jest umiarkowanym entuzjastą Trójkąta Weimarskiego. Jako człowiek wierzący uważa, że Bóg tak chciał, że w czasie trwania „Trójkąta” - papieżem był Polak a po nim został Niemiec. „ To są takie dziwne znaki czasu. Dlatego patrzę z umiarkowanym optymizmem, bo ludzkie dzieła są ułomne” – stwierdził Bartoszewski.

Trójkąt Weimarski czyli Komitet Wspierania Współpracy Francusko-Niemiecko-Polskiej – jest organizacją powołaną przez ministrów spraw zagranicznych: Polski, Niemiec i Francji w 1991 r. w celu rozwoju współpracy między tymi państwami.

Działalność Trójkąta Weimarskiego polega na organizowaniu szczytów z udziałem przywódców krajów członkowskich, a także spotkań na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Pierwsze takie spotkanie odbyło się 28 sierpnia 1991 w Weimarze pomiędzy Krzysztofem Skubiszewskim, Rolandem Dumas i Hansem-Dietrichem Genscherem.

Prezydent Bronisław Komorowski bezpośrednio po objęciu urzędu podkreślił swoje osobiste zainteresowanie Trójkątem Weimarskim i ponowił podczas swoich pierwszych wizyt w Paryżu i w Berlinie zaproszenie sformułowane przez jego zmarłego tragicznie poprzednika Lecha Kaczyńskiego ze szczytu Trójkąta w Mettlach 6 grudnia 2006 r. Ówczesny prezydent Francji Nicolas Sarkozy i kanclerz Niemiec Angela Merkel przyjęli to zaproszenie i przybyli na ósmy szczyt weimarski do pałacu w Wilanowie w Warszawie 7 lutego 2011 r.

KAI/JKUB

[fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. waszczykowski22092017 23.10.2017

  Waszczykowski krytykuje artykuły we włoskiej prasie. "Są jednostronne"

  Szef dyplomacji Witold Waszczykowski stwierdził, że niektóre artykuły na temat Polski we włoskiej prasie są "skrajnie jednostronne" i w sposób nieprawdziwy przedstawiają sytuację. Tak odniósł się do publikacji między innymi na temat migrantów.

 2. KaminskiWasik23102017 23.10.2017

  Jest już projekt ustawy o jawności życia publicznego. Ma zwiększyć transparentność

  Wzmocnienie przejrzystości państwa poprzez m.in. stworzenie jawnego rejestru umów cywilnoprawnych w sektorze publicznym, nowy wzór jawnych i jednakowych dla wszystkich zobowiązanych oświadczeń majątkowych - zakłada przedstawiony w poniedziałek projekt ustawy o jawności życia publicznego

 3. Rodzina 23.10.2017

  Takich słów oczekujemy w Sejmie! "Fundamentem naszej zbiorowości jest rodzina"

  Pełna rodzina najbardziej opłaca się nam jako wspólnocie, dlatego powinniśmy prowadzić politykę, która zachęca do zakładanie rodziny i usuwa instrumenty zniechęcające np. do zawierania związku małżeńskiego - powiedział wiceminister rodziny Bartosz Marczuk podczas kongresu "Europa Christi".

 4. Rezydenci23102017 23.10.2017

  Radziwiłł: zmiany w rezydenturze są potrzebne

  Od dłuższego czasu trwa dyskusja na temat zmian dotyczących rezydentury, rozważane są różne scenariusze; rezydentura powinna być narzędziem motywowania do wybierania specjalności, na które jest zapotrzebowanie - uważa szef MZ Konstanty Radziwiłł.

 5. Warszawapoznanskawiki 23.10.2017

  Poseł PiS zapowiada bezpardonową walkę z reprywatyzacyjnymi oszustami

  Chcemy dokonać kontroli reprywatyzacji kamienic w całej Polsce - powiedział w poniedziałek w Kaliszu, członek komisji weryfikacyjnej ds reprywatyzacji w Warszawie, poseł PiS Jan Mosiński.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook