Jedynie prawda jest ciekawa

Nadzór finansowy sprawdza transakcję Krauzego

06.02.2012

Komisja Nadzoru Finansowego bada transakcję Ryszarda Krauzego, który 22 grudnia 2011 roku zakupił akcje Biotonu – dowiedział się portal Stefczyk.info. Transakcja miała miejsce dzień przed opublikowaniem nowej listy leków refundowanych, na której znalazła się jedynie produkowana przez Bioton insulina. Krauze na transakcji zarobił podwójnie.

Sprawę tajemniczej transakcji opisała jako pierwsza „Gazeta Polska Codziennie”. Odkryła ona, że 22 grudnia 2011 roku Ryszard Krauze wykupił akcje Biotonu za 120 milionów złotych. Zaledwie dzień później okazało się, że nowa lista leków refundowanych zawiera tylko jedną insulinę – tę produkowaną właśnie przez Bioton. Krauze na swojej transakcji zarobił podwójnie. W ciągu kilku dni akcje spółki zyskały 20 procent wartości. Kilka dni temu cena akcji osiągnęła poziom najwyższy od kilku miesięcy. Dodatkowo do spółki będą kierowane setki milionów złotych z refundacji za zakup insuliny.

Sprawa zakupu przez Krauzego akcji spółki wygląda tajemniczo. Jak zaznacza w mailu do portalu Stefczyk.info rzecznik Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz, transakcja z 22 grudnia 2011 roku jest przedmiotem badania odpowiednich organów nadzoru finansowego. Zachodzi bowiem podejrzenie, że Krauze mógł dopuścić się wykorzystania informacji poufnej. Zbieżność daty zakupu i ogłoszenia listy leków pozwala podejrzewać, że Krauze dowiedział się o zawartości listy leków refundowanych.

Jeśli podejrzenia dotyczące wykorzystywania informacji poufnych się potwierdzą, Ryszard Krauze może mieć poważne kłopoty. Zgodnie z ustawą o obrocie instrumentami finansowymi osobie, która wykorzystuje taką informację grozi grzywna w wysokości 5 milionów złotych oraz kara od 3 do 5 lat więzienia. Każdy, kto posiada wiedzę poufną, czyli niepowszechną na rynku, nie może jej wykorzystywać. Sprawa zakupu akcji spółki budzi podejrzenie, że ta zasada została złamana.

Sprawę powinny zbadać również odpowiednie organa Ministerstwa Zdrowia oraz kontroli państwowej. Jeśli Krauze powziął wiadomość o składzie listy leków refundowanych, musiał ją otrzymać od osób zaangażowanych w jej tworzenie. Jeśli do tego doszło, urzędnicy włączyli się w polepszanie sytuacji ekonomicznej Krauzego. Złamali w ten sposób przynajmniej zasady etyki urzędniczej.

Zbieżność dat transakcji dotyczącej Biotonu oraz opublikowania listy leków refundowanych może być również biegiem okoliczności, albo mieć inne podłoże. Jak ustalił portal Stefczyk.info w ostatnich dniach grudnia Bioton podpisał umowę ze grupą Actavis umowę na sprzedać insuliny Biotonu na zasadach wyłączności na rynkach europejskich. Krauze spodziewają się większych zysków w związku z tą umową mógł zakupić dodatkowe akcje. Jednak, jeśli Krauze zakupił akcje spółki przed publicznym ogłoszeniem informacji o zawarciu porozumienia również złamał zasady dotyczące informacji poufnych. Transakcja powinna więc zostać szczegółowo wyjaśniona, żeby wykluczyć nieuczciwe działania związane z listą leków refundowanych.

Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. erdogan16102017 16.10.2017

  Kolejny akt izolacji Polski na arenie międzynarodowej. Tym razem Polskę odwiedzi prezydent Erdogan

  O czym będą rozmawiać Duda z Erdoganem? Minister Szczerski zdradził plany

 2. janpawel2pielg16102017 16.10.2017

  IPN ujawnił nowe dokumenty dot. działań SB wobec Jana Pawła II.

  - Wytyczne SB w zakresie fotografowania i filmowania pobytu Jana Pawła II podczas jego wizyty w Polsce w 1987 r. są wśród ok. 40 nowych dokumentów na portalu Archiwum IPN.

 3. Ziobro16102017 16.10.2017

  Startują pierwsze zmiany w sądownictwie. Nowy system ma zagwarantować bezstronność

  W trzech sądach - w Warszawie, Gliwicach i Suwałkach - rusza pilotażowy system losowego przydzielania sędziom spraw. Jak ocenił w poniedziałek minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro celem rozwiązania jest m.in. zapewnienie bezstronności i równomiernego obciążenia sędziów.

 4. Protestywiki 16.10.2017

  Wojna polsko-polska to mit? Nie identyfikujemy się z popieranymi przez nas ugrupowaniami

  Prawie 80 proc. Polaków o sprecyzowanych preferencjach wyborczych w niewielkim lub żadnym stopniu identyfikuje się z popieranym ugrupowaniem - wynika z badania CBOS. Najczęściej z preferowaną partią identyfikują się wyborcy PiS. Największy negatywny elektorat ma PO.

 5. Szydlo16102017 16.10.2017

  Szydło o nauczycielach: nie ma zawodu, jest służba

  Nie ma zawodu nauczyciela, jest służba - pedagoga, nauczyciela, wychowawcy; to jest wielkie poświęcenie - powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło podczas uroczystości wręczenia stypendiów dla najlepszych uczniów oraz odznaczeń dla nauczycieli.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook