Jedynie prawda jest ciekawa


Nadzór finansowy sprawdza transakcję Krauzego

06.02.2012

Komisja Nadzoru Finansowego bada transakcję Ryszarda Krauzego, który 22 grudnia 2011 roku zakupił akcje Biotonu – dowiedział się portal Stefczyk.info. Transakcja miała miejsce dzień przed opublikowaniem nowej listy leków refundowanych, na której znalazła się jedynie produkowana przez Bioton insulina. Krauze na transakcji zarobił podwójnie.

Sprawę tajemniczej transakcji opisała jako pierwsza „Gazeta Polska Codziennie”. Odkryła ona, że 22 grudnia 2011 roku Ryszard Krauze wykupił akcje Biotonu za 120 milionów złotych. Zaledwie dzień później okazało się, że nowa lista leków refundowanych zawiera tylko jedną insulinę – tę produkowaną właśnie przez Bioton. Krauze na swojej transakcji zarobił podwójnie. W ciągu kilku dni akcje spółki zyskały 20 procent wartości. Kilka dni temu cena akcji osiągnęła poziom najwyższy od kilku miesięcy. Dodatkowo do spółki będą kierowane setki milionów złotych z refundacji za zakup insuliny.

Sprawa zakupu przez Krauzego akcji spółki wygląda tajemniczo. Jak zaznacza w mailu do portalu Stefczyk.info rzecznik Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz, transakcja z 22 grudnia 2011 roku jest przedmiotem badania odpowiednich organów nadzoru finansowego. Zachodzi bowiem podejrzenie, że Krauze mógł dopuścić się wykorzystania informacji poufnej. Zbieżność daty zakupu i ogłoszenia listy leków pozwala podejrzewać, że Krauze dowiedział się o zawartości listy leków refundowanych.

Jeśli podejrzenia dotyczące wykorzystywania informacji poufnych się potwierdzą, Ryszard Krauze może mieć poważne kłopoty. Zgodnie z ustawą o obrocie instrumentami finansowymi osobie, która wykorzystuje taką informację grozi grzywna w wysokości 5 milionów złotych oraz kara od 3 do 5 lat więzienia. Każdy, kto posiada wiedzę poufną, czyli niepowszechną na rynku, nie może jej wykorzystywać. Sprawa zakupu akcji spółki budzi podejrzenie, że ta zasada została złamana.

Sprawę powinny zbadać również odpowiednie organa Ministerstwa Zdrowia oraz kontroli państwowej. Jeśli Krauze powziął wiadomość o składzie listy leków refundowanych, musiał ją otrzymać od osób zaangażowanych w jej tworzenie. Jeśli do tego doszło, urzędnicy włączyli się w polepszanie sytuacji ekonomicznej Krauzego. Złamali w ten sposób przynajmniej zasady etyki urzędniczej.

Zbieżność dat transakcji dotyczącej Biotonu oraz opublikowania listy leków refundowanych może być również biegiem okoliczności, albo mieć inne podłoże. Jak ustalił portal Stefczyk.info w ostatnich dniach grudnia Bioton podpisał umowę ze grupą Actavis umowę na sprzedać insuliny Biotonu na zasadach wyłączności na rynkach europejskich. Krauze spodziewają się większych zysków w związku z tą umową mógł zakupić dodatkowe akcje. Jednak, jeśli Krauze zakupił akcje spółki przed publicznym ogłoszeniem informacji o zawarciu porozumienia również złamał zasady dotyczące informacji poufnych. Transakcja powinna więc zostać szczegółowo wyjaśniona, żeby wykluczyć nieuczciwe działania związane z listą leków refundowanych.

Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 2. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 3. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 4. 1270lekarzzuj 18.01.2018

  Lekarz nie chciał obsługiwać ludzi z PiS. Po awanturze medialnej zmienił zdanie

  Swoją "akcję" uważa teraz za niezrozumiany dowcip i zaleca wszystkim więcej dystansu do rzeczywistości. Słynny w ostatnich dniach lekarz przekonuje, że nigdy nie odmówił pomocy żadnemu pacjentowi

 5. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 6. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 7. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 8. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook