Jedynie prawda jest ciekawa


Nadzór finansowy sprawdza transakcję Krauzego

06.02.2012

Komisja Nadzoru Finansowego bada transakcję Ryszarda Krauzego, który 22 grudnia 2011 roku zakupił akcje Biotonu – dowiedział się portal Stefczyk.info. Transakcja miała miejsce dzień przed opublikowaniem nowej listy leków refundowanych, na której znalazła się jedynie produkowana przez Bioton insulina. Krauze na transakcji zarobił podwójnie.

Sprawę tajemniczej transakcji opisała jako pierwsza „Gazeta Polska Codziennie”. Odkryła ona, że 22 grudnia 2011 roku Ryszard Krauze wykupił akcje Biotonu za 120 milionów złotych. Zaledwie dzień później okazało się, że nowa lista leków refundowanych zawiera tylko jedną insulinę – tę produkowaną właśnie przez Bioton. Krauze na swojej transakcji zarobił podwójnie. W ciągu kilku dni akcje spółki zyskały 20 procent wartości. Kilka dni temu cena akcji osiągnęła poziom najwyższy od kilku miesięcy. Dodatkowo do spółki będą kierowane setki milionów złotych z refundacji za zakup insuliny.

Sprawa zakupu przez Krauzego akcji spółki wygląda tajemniczo. Jak zaznacza w mailu do portalu Stefczyk.info rzecznik Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego Łukasz Dajnowicz, transakcja z 22 grudnia 2011 roku jest przedmiotem badania odpowiednich organów nadzoru finansowego. Zachodzi bowiem podejrzenie, że Krauze mógł dopuścić się wykorzystania informacji poufnej. Zbieżność daty zakupu i ogłoszenia listy leków pozwala podejrzewać, że Krauze dowiedział się o zawartości listy leków refundowanych.

Jeśli podejrzenia dotyczące wykorzystywania informacji poufnych się potwierdzą, Ryszard Krauze może mieć poważne kłopoty. Zgodnie z ustawą o obrocie instrumentami finansowymi osobie, która wykorzystuje taką informację grozi grzywna w wysokości 5 milionów złotych oraz kara od 3 do 5 lat więzienia. Każdy, kto posiada wiedzę poufną, czyli niepowszechną na rynku, nie może jej wykorzystywać. Sprawa zakupu akcji spółki budzi podejrzenie, że ta zasada została złamana.

Sprawę powinny zbadać również odpowiednie organa Ministerstwa Zdrowia oraz kontroli państwowej. Jeśli Krauze powziął wiadomość o składzie listy leków refundowanych, musiał ją otrzymać od osób zaangażowanych w jej tworzenie. Jeśli do tego doszło, urzędnicy włączyli się w polepszanie sytuacji ekonomicznej Krauzego. Złamali w ten sposób przynajmniej zasady etyki urzędniczej.

Zbieżność dat transakcji dotyczącej Biotonu oraz opublikowania listy leków refundowanych może być również biegiem okoliczności, albo mieć inne podłoże. Jak ustalił portal Stefczyk.info w ostatnich dniach grudnia Bioton podpisał umowę ze grupą Actavis umowę na sprzedać insuliny Biotonu na zasadach wyłączności na rynkach europejskich. Krauze spodziewają się większych zysków w związku z tą umową mógł zakupić dodatkowe akcje. Jednak, jeśli Krauze zakupił akcje spółki przed publicznym ogłoszeniem informacji o zawarciu porozumienia również złamał zasady dotyczące informacji poufnych. Transakcja powinna więc zostać szczegółowo wyjaśniona, żeby wykluczyć nieuczciwe działania związane z listą leków refundowanych.

Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 4. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 5. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 6. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 7. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook