Jedynie prawda jest ciekawa


Nadal wysoki poziom wód w rzekach

29.04.2017

W sobotę rano w 10 punktach pomiarowych na rzekach w woj. śląskim stan wód przekroczył stan alarmowy, a w 17 stan ostrzegawczy.

W sobotę rano w 10 punktach pomiarowych na rzekach w woj. śląskim stan wód przekroczył stan alarmowy, a w 17 stan ostrzegawczy, jednak w większości miejsc tendencja była spadkowa lub stabilna. W kilku powiatach doszło do lokalnych podtopień. W ciągu minionej doby strażacy interweniowali 571 razy.

Od piątku w regionie obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe, ogłoszone przez wojewodę śląskiego. Alarmy i stan pogotowia ogłosili też samorządowcy z gmin i powiatów szczególnie narażonych na podtopienia.

Alarm obowiązuje w Siewierzu i sołectwie Żelisławice oraz gminach Milówka i Krzyżanowice, a stan pogotowia ogłoszono w powiecie częstochowskim, bieruńsko-lędzińskim (w gminach Bieruń, Lędziny, Bojszowy, Chełm Śląski), powiecie cieszyńskim, a także w gminach Ujsoły, Radziechowy-Wieprz oraz Sośnicowice.

Poziom wód przekroczył stan alarmowy w niektórych punktach pomiarowych na Odrze, Wiśle, Pszczynce, Brynicy, Przemszy i rzece Ruda, a stany ostrzegawcze zostały przekroczone na Olzie, Psinie, Kłodnicy, Małej Panwi, Wiśle, Białej Wisełce, Iłownicy, Pszczynce, Gostyni, Mitrędze, Sole i Koszarawie.

W większości stacji pomiarowych trend dotyczący stanu wód oceniano w sobotę rano jako spadkowy lub stabilny, rzeki wzbierały natomiast na Odrze w Krzyżanowicach i Raciborzu-Miedoni, w Bieruniu Nowym na Wiśle oraz na Małej Panwi w Krupskim Młynie. Na Odrze w Krzyżanowicach zanotowano rekordowe przekroczenie stanu alarmowego w regionie - o 154 cm.

Według informacji Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, w ciągu minionej doby jednostki strażackie 571 razy interweniowały w związku z następstwami opadów deszczu i podtopień. Aż 369 interwencji dotyczyło odpompowania wody z zalanych obiektów i terenów.

W należącym do gminy Siewierz sołectwie Żelisławice (powiat będziński) z brzegów wystąpiła Czarna Przemsza, podtapiając pięć posesji oraz budynki gospodarcze.

W powiecie bieruńsko-lędzińskim, w rejonie pompowni kopalni Ziemowit-Piast, zalany zostały 10-hektarowy teren, w tym budynki mieszkalne i gospodarcze. Rozlewisko powstało w wyniku niedostatecznego odprowadzenia wód z niecki przez pompownię. Zalanie zostało też ok. 20 hektarów pól w rejonie mostu na drodze wojewódzkiej 931.

W powiecie bielskim intensywne opady deszczu i wezbrane potoki górskie uszkodziły lokalne drogi. W Szczyrku doszło do podmycia skarp trzech ulic, uszkodzone są też przepusty na potokach. W Cieszynie nieprzejezdnych jest kilka podtopionych ulic, w Zebrzydowicach zalane zostały łąki, w Chybiu pola uprawne.

W Pruchnej ulica Główna od skrzyżowania z ul. Stawową do skrzyżowania z drogą krajową nr 81 w Drogomyślu została wyłączona z ruchu. Lokalne podtopienia są też w powiecie pszczyńskim. Trwa umacnianie grobli na rzece Pawłówce w Pawłowicach. W związku z przelewaniem się wody przez ul. Starorzeczną w gminie Miedźna, podjęto decyzję o jej zamknięciu. Podtopienia i zalane piwnice domów są też w powiecie wodzisławskim.

Problemy związane z opadami deszczu pojawiły się również w Bytomiu, gdzie w piątek woda zaczęła zalewać oddział intensywnej terapii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4. Pacjentów przeniesiono na inne oddziały tego szpitala, nie było potrzeby ewakuacji. W Chorzowie nieszczelny dach przyczynił się do zalewania mieszkań w budynku przy ul. Armii Krajowej. Trzeba było czasowo przenieść lokatorów do innych pomieszczeń lub hotelu.

Z prognoz hydrologicznych, obejmujących okres od piątku do południa w niedzielę, wynika, że zlewni górnej Odry, w związku ze spływem wód opadowych, możliwy jest dalszy wzrost stanów wody, z przekroczeniem stanów alarmowych maksymalnie o 80-110 cm. W zlewniach dopływów Odry spodziewane są wzrosty i wahania stanów wody z lokalnymi przekroczeniami stanów alarmowych. Ostrzeżenia dotyczą również zlewni górnej Warty, gdzie stany alarmowe mogą być przekroczone w Mstowie (Warta), a ostrzegawcze w Kulach (Liswarta), a także - co już odnotowano - w Kręciwilku, (Warta) i Niwkach (Liswarta).

Poziom rzeki Odry przekroczył poziom ostrzegawczy. Służby przygotowują się na falę kulminacyjną, która jutro może przejść przez region. Na dwóch odcinkach dróg wstrzymano ruch.

Według zastępcy dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w opolskim urzędzie wojewódzkim Stanisława Potońca w sobotę stan alarmowy jest przekroczony w trzech miejscach na rzece Osobłodze, Opawie i Grabówce. Praktycznie na całej Odrze woda przekroczyła stan ostrzegawczy. "Spodziewamy się jutro fali kulminacyjnej. Wtedy na Odrze mogą być przekroczone stany alarmowe i może dojść do lokalnych podtopień" - ostrzega.

Z powodu podwyższonego stanu rzek wyłączony jest przejazd z Branic do Czech na drodze wojewódzkiej 119. W nocy z piątku na sobotę wyłączono z ruchu drogę w Opolu łączącą dawne wsie Czarnowąsy i Borki, gdzie na moście doszło do spiętrzenia wody. Na polecenie komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej wzmocniono obsadę niektórych jednostek.

- Choć poziomy rzek na styku woj. śląskiego i małopolskiego opadają, to nadal w wielu miejscach przekroczone są stany ostrzegawcze, a na Wiśle w Jawiszowicach – alarmowy. Strażacy poinformowali w sobotę, że noc była spokojna. Nie musieli już interweniować.

Według danych Krajowego Instytutu Meteorologii o godz. 6. poziom alarmowy na Wiśle w Jawiszowicach przekroczony był o 68 cm i wynosił 698 cm. Wody sukcesywnie ubywa; po 2-3 cm na godzinę. W nocy poniżej alarmu opadła Iłownica w Czechowicach-Dziedzicach koło Bielska-Białej i Stryszawka w Suchej Beskidzkiej.

Poziomy ostrzegawcze przekroczone są jeszcze m.in. na Olzie w Cieszynie, Wiśle w Ustroniu i Skoczowie, Białej w Czechowicach-Dziedzicach, Sole w Żywcu i Oświęcimiu, Skawie w Suchej Beskidzkiej i Zatorze. Stany rzek są jednak z godziny na godzinę niższe.

Z informacji Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody śląskiego wynika, że na południu województwa alarm powodziowy obowiązuje w gminie Milówka na Żywiecczyźnie. Pogotowie przeciwpowodziowe w piątek ogłosił powiat cieszyński i dwie gminy żywieckie - Radziechowy-Wieprz i Ujsoły. Pogotowie obowiązuje też w całym województwie. W zachodniej Małopolsce pogotowie ogłoszone zostało w powiecie oświęcimskim.

- W nocy podwyższyły się poziomy wód w rzekach woj. łódzkiego - stany alarmowe przekroczyły Luciąża, Warta i Czarna - poinformował PAP w sobotę rano dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi. Dodał, że obecna sytuacja nie zagraża mieszkańcom.

W porównaniu do piątku o 13 cm przybrała Luciąża, która w miejscowości Kłudzice (powiat piotrkowski w gminie Sulejów) o 23 cm przewyższa stan alarmowy. W nocy poziomy alarmowe przekroczyła zaś Warta (o 6 cm) w pow. zduńskowolskim oraz Czarna Maleniecka (o 12 cm) w pow. piotrkowskim.

Stany ostrzegawcze hydrolodzy odnotowali natomiast na rzekach Oleśnica w pow. sieradzkim, Grabi w Łasku oraz Pilicy w okolicach Sulejowa.

"Sytuacja jest pod kontrolą i w najbliższym czasie powinna się poprawiać. Wody nie zagrażają okolicznym mieszkańcom i ich domostwom. Nie było potrzeby ewakuacji. Ubiegłej doby strażacy w woj. łódzkim interweniowali 78 razy - była to głównie pomoc przy wypompowywaniu wody z piwnic oraz podwórek; odnotowano też 5 zdarzeń związanych z silnym wiatrem" - powiedział PAP Piotr Chasikowski z WCZK w Łodzi.

W gminie Sulejów działa sztab kryzysowy. W całym woj. łódzkim do odwołania obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszone w piątek przez wojewodę Zbigniewa Raua. W najbardziej zagrożonych rejonach przygotowano magazyny przeciwpowodziowe, na bieżąco monitorowany jest stan wałów przeciwpowodziowych oraz urządzeń hydrotechnicznych. Osoby mieszkające na terenach zalewowych poinformowano o zagrożeniu, sposobach ewakuacji oraz sposobie zabezpieczenia dobytku.

Władze Sulejowa apelują do turystów planujących w najbliższych dniach wypoczynek nad wodami Luciąży czy Pilicy o ostrożność. Ze względu na niepewny nurt i podwyższony poziom wody w tych rzekach odradzają zaplanowane na długi weekend spływy kajakowe i zalecają przesunięcie ich na późniejszy termin.

Według synoptyków sytuacja hydrologiczna w Łódzkiem w sobotę powinna się unormować. Deszcz ma już padać przelotnie i ustać od niedzieli.

- W woj. małopolskim pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w gminie Zabierzów, całym powiecie oświęcimskim i mieście Kraków - podał w sobotę rano rzecznik wojewody Krzysztof Marcinkiewicz. Według niego obecnie nie ma zagrożenia powodzią, a pogoda się stabilizuje.

Poziom ostrzegawczy przekroczyły m.in rzeka Rudawa w Balicach (o 37cm), Wisła w Krakowie Bielanach (o 59 cm) i Czernichowie (o 54 cm), Skawa w Jordanowie (o 33cm) i Zatorze (o 65cm), Czarny Dunajec w Nowym Targu (o 49cm) i Dunajec w Sromowcach Wyżnych (o 24 cm).

Stany alarmowe odnotowano na mniejszych rzekach: Skawince w Radziszowie (przekroczony o 15cm) i Białce w gminie Trybsz (o 7cm).

[fot. PAP/Waldemar Deska]

ems/PAP

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook