Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Na Ukrainie płaczą ikony. W Polsce też płakały ... w 2010

03.03.2014

W Rosji i na Ukrainie w kilkunastu klasztorach ikony zaczęły płakać - podały rosyjskojęzyczne media. W Polsce ikona Matki Boskiej toczyła łzy w 2010 roku... Przypadek, czy znak od Opatrzności?

Jak pisze portal Fronda.pl w tradycji prawosławnej (tak zresztą, jak i w zachodniej, gdzie płaczące figury, zwiastują poważne wydarzenia) jest to wyraźny znak z góry, który jest wezwaniem do ludzi do nawrócenia i ostrzeżeniem przed zbliżającymi się trudnymi czasami. Ikony mają obecnie płakać m.in. w Rostowie nad Donem, Odessie, Równym, Nowokuzniecku. "Wcześniej podobne zjawiska, w Rosji i na Ukrainie, miały miejsce przed rewolucją październikową i upadkiem caratu, a także tuż przed rozpadem Związku Sowieckiego- czytamy na portalu.

Podobny przypadek odnotowano także w Polsce. Jesienią 2010 roku płaczącą ikonę zauważono w Terespolu. 

Jak napisał portal Kościół.pl ( za Słowem Podlasia)- rankiem, przed pójściem do szkoły, 16-letni Łukasz, zajmujący się m.in. pisaniem ikon,  zauważył na sprowadzonej z Łucka ikonie Matki Boskiej "Szybko Spełniającej Prośby” spływające z kącików jej oczu łzy. Gdy wujek chłopca wytarł ikonę, krople popłynęły jeszcze obficiej. Jednemu z mężczyzn, który posmarował nimi swoje chore biodro, dolegliwość ponoć ustąpiła, a niektórzy namaszczeni olejem czuli wokół siebie niezwykłą woń.

Arcybiskup diecezji lubelsko-chełmskiej Abel, wonnym olejem sączącym się z ikony namaścił czoła wiernych podczas nabożeństwa. Wzięli wnim udział nie tylko prawosławni. Mieszkańcy Terespola gromadzili się przy ikonie także wcześniej, gdy jeszcze znajdowała się w domu Łukasza. Jedni po to, by popatrzeć, drudzy, by się pomodlić.
 
 Kiedy dokładnie z oczu Matki Bożej zaczęły płynąć łzy, nie wiadomo. –27 września obchodziliśmy święto Podwyższenia Krzyża Pańskiego. Wieczorem odmawiałem modlitwy przed ikoną i niczego nie zauważyłem. Dopiero rankiem, przed wyjściem do szkoły, zobaczyłem krople spływające z oczu Matki Bożej. Co sobie wtedy pomyślałem? Trudno o tym mówić… Jeśli się uczestniczy w życiu cerkiewnym i w nabożeństwach, to traktuje się to jak łaskę. Od początku podchodziłem do tego z szacunkiem. Czułem, że nie są to przypadkowe krople– przyznaje chłopiec.

O zdarzeniu Łukasz natychmiast poinformował swojego proboszcza.Bardzo sceptycznie podszedł do tego dziadek Łukasza, początkowo uznając, że jest to zapewne efekt zmiany temperatury w domu, gdyż zaczęto palić w piecu. Z tym że olej nie spływał z całej ikony, ale z oczu i gwiazdy Bogurodzicy. Poza tym mamy do czynienia ze zwykłym oleodrukiem na sklejce, nawet nie drewnie.

 Władyka Abel podczas homilii wygłoszonej w czasie terespolskich uroczystości 10 października podkreślił, że cudowne objawienie łaski Bożej poprzez ikonę Bogurodzicy „Szybko Spełniającej Prośby” jest szczególnym błogosławieństwem doświadczonej w minionym stuleciu ziemi południowego Podlasia. Przypomniał trudne momenty akcji przesiedleńczych, burzenia świątyń prawosławnych, akcji rewindykacyjnych, i zaznaczył, że gorliwie wówczas modlono się do orędownictwa Przenajświętszej Bogurodzicy. 

ansa/ Fronda.pl/ Kościół.pl

Warto poczytać

 1. DSC09893-2 25.08.2016

  11 września posiedzenie Rady Politycznej PiS

  W niedzielę 11 września odbędzie się posiedzenie Rady Politycznej PiS - dowiedziała się PAP od polityków tej partii.

 2. JS-2003 25.08.2016

  Radni PiS apelują o wyjaśnienia ws. reprywatyzacji

  Szersza informacja miała zostać przedstawiona podczas Rady Warszawy, jednak radni PO odrzucili wniosek PiS.

 3. ASDSC00738 25.08.2016

  MON reaguje na działania rosyjskiej armii

  Na polecenie Antoniego Macierewicza została zwołana odprawa szefów Dowództwa Operacyjnego RSZ, Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego.

 4. jk2 25.08.2016

  Nowoczesna pośpiesza prokuraturę ws. prezesa PiS

  Politycy partii zaapelowali do prokuratury o szybkie zajęcie się zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa przez Jarosława Kaczyńskiego.

 5. mid-162222825066 25.08.2016

  Zmarła Anna Maria Kurska

  Polska polityk i prawnik. Matka Jarosława i Jacka Kurskiego. Zasiadała z ramienia PiS w Senacie V i VI kadencji. Żyła 87 lat.

 6. 2fcfef0834cc4b5fa5d2d00b45d85e81 25.08.2016

  Drakońska kara dla "Super Expressu"

  "Wreszcie Sądy zaczęły poważnie chronić dobre imię ofiar zmyśleń tabloidów" - pisze Roman Giertych.

 7. ASDSC07956 25.08.2016

  Kije z wizerunkiem Małego Powstańca pod lupą Prokuratury

  Prokuratura rejonowa prowadzi dochodzenie ws. naruszenia praw autorskich przez producenta kijów bejsbolowych z wizerunkiem Małego Powstańca.

 8. 1maja-1679 25.08.2016

  Ostre słowa Czarzastego o sytuacji w Warszawie

  Dawno nie było takiego "złodziejstwa i niekompetencji" jak obecnie w stolicy - mówił szef Sojuszu Włodzimierz Czarzasty.

CS134fotMINI

Czas Stefczyka 134/2016

PDF (7,11 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook