Jedynie prawda jest ciekawa


Na śniadanie - Donlad Tusk

05.04.2014

Kinga Rusin, Bartosz Węglarczyk i Donald Tusk. Taki tercet przywitał widzów śniadaniowej telewizji w TVN w sobotni poranek. Premier przy pięknym bukiecie kwiatów filuternie się uśmiechał, a śniadaniowi dziennikarze przepytywali szefa rządu.

Czy będzie wojna? Czy Rosjanie wejdą na Ukrainę? Czy Polska ma się czego obawiać?
Nie sądzę, abyśmy w jakimś przewidywalnym czasie doświadczyli jak wojna wśród naszych granic. (…) Nie ma co udawać, że nic się nie dzieje – dzieją się rzeczy dramatyczne. Ale zagrożenia nie ma – choć może pojawić się w każdej chwili — mówił Tusk.
Premier podkreślił, że Rosjanie mogą niemal w każdej chwili „wejść” na wschodnią Ukrainę.

Wszystkie informacje, jakimi dysponujemy – a nie mamy szczególnie ekskluzywnej wiedzy, ona jest powszechnie dostępna – to wiemy jedno, że z całą pewnością Rosja do takiego działania jest gotowa. 

Czy takie decyzje zapadły? Na razie nic na to nie wskazuje. Doświadczenie z ostatnich tygodni pokazuje, że scenariusz nie musi być spokojny i bezpieczny… Problem polega na tym, że nikt normalny nie chce konfliktu zbrojnego i dlatego wypieramy to z całej siły. (…) Jako premier muszę pracować nad różnymi scenariuszami, a czarne scenariusze musimy rozpatrywać bardziej poważnie niż wcześniej… — tłumaczył Tusk.

Rusin zapytała więc premiera, czy czasem nie kłamie i nie wymyśla wojny, by zbić punkty w kampanii wyborczej. Tusk się obruszył.
- Takie podejrzenie byłoby zasadne, gdybyśmy opowiadali o ataku Stanów na Albanię, był taki film. (…) Parę razy słyszeliśmy, że Polska wyszkoliła bojowników na Majdanie, ale jeśli odrzucimy nieakceptowalne i bezczelne insynuacje, to wyraźnie widzimy, że dramatyczne zdarzenia mają miejsce za naszą wschodnią granicą od wielu, wielu miesięcy — mówił Tusk.
Dodał też o trudnej sytuacji Ukrainy i Mołdawii. W końcu wypalił: - Powiem szczerze – jeszcze nie mam w sobie takiej woli wygrywania wyborów, żeby wymyślać wojnę na użytek kampanii wyborczej! Jeszcze, panie premierze? Jeszcze? Na koniec ostre pytanie od Kingi Rusin.
Ma pan tyle spraw na głowie, kiedy widział pan swoje wnuki…? z troską w głosie pytała dziennikarka.
A premier odpowiadał:  - Staram się być w niedzielę… Wczoraj byłem na inscenizacji książki mojego kolegi w Teatrze Dramatycznym. Bardzo cierpiałem, gdy skończyło się przedstawienie, gdzie Mikołaj zagrał kurczaczka. On się rwie na scenę… Mam nadzieję, że będzie aktorem — zakończył wyraźnie dumny Tusk.

A pani Kinga z sympatią życzyła „spokoju” dla kraju. - Śniadaniowa telewizja, śniadaniowi dziennikarze, śniadaniowy premier…

svl, tvn

Warto poczytać

 1. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 2. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 3. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 4. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 5. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 6. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 7. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 8. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook