Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Na Mazowszu nie potrafią głosować?

04.10.2011

W wyborach samorządowych w 2010 roku w głosowaniu do sejmików wojewódzkich wyborcy z Mazowsza oddali najwięcej głosów nieważnych w całej Polsce – wynika z opracowania prof. PAN Przemysława Śleszyńskiego. Co zastanawiające, nieważność głosowania spowodowana była postawieniem dwóch krzyżyków na liście.

Wyniki pracy Śleszyńskiego budzą zdziwienie. Bowiem wygląda na to, że ludzie z Mazowsza masowo nie umieją głosować. Rozkład głosów nieważnych z powodu postawienia dwóch krzyżyków jest tożsamy z podziałem administracyjnym kraju. Tuż za granicami województwa wskaźnik ten znacząco maleje. W rozkładzie głosów nieważnych z innych powodów nie ma takiej zależności.

Nie sugeruję, ani nie wykluczam żadnych hipotez, które nasuwają się przy interpretacji przestrzennej rozkładu głosów nieważnych – tłumaczy Przemysław Śleszyński. Na usta ciśnie się jednak pytanie, czy wskaźnik nieważności głosowania nie może być skutkiem fałszowania kart do głosowania na Mazowszu. Dostawienie drugiego krzyżyka na karcie do głosowania jest najprostszą metodą manipulowania wyborami.

W czasie ostatnich wyborów samorządowych oddano około 2 milionów głosów nieważnych. To oznacza, że Polacy wykazali się zupełną ignorancją i niezrozumieniem zasad głosowania, albo, że doszło do naruszenia prawa w imię obrony interesów danych partii. Oba tłumaczenia są bardzo smutne – mówi portalowi Stefczyk.info Jan Żaryn z Ruchu im. Lecha Kaczyńskiego, który podpisał porozumienie o współpracy na rzecz uczciwości przeprowadzenia wyborów parlamentarnych.

Żaryn, który kandyduje do Senatu z list PiS, zaznacza, że w jego ocenie mogło dojść do złamania prawa. W regionie, z którego startuję, rządzi układ nomenklaturowy. Samorządy są zajęte przez PO i PSL. Widać tam nacisk samorządów, by interesy partii były chronione – mówi historyk. Zaznacza, że spotkał się kilka dni temu z osobą, która podczas wyborów samorządowych była mężem zaufania w jednej z komisji obwodowych. Ona stwierdziła, że dochodziło tam do manipulowania wynikami. Nie miała wątpliwości, ponieważ na bieżąco śledziła wyniki, podawane przez komisję obwodową. Nie była jednak w stanie niczego udowodnić – relacjonuje rozmowę Jan Żaryn.

Rozmówca portalu Stefczyk.info zaznacza, że niejasności związane z wyborami samorządowymi muszą skłaniać do zadawania pytań. Dobrym prawem obywatelskim jest kontrolowanie władzy, w tym wypadku PKW. Zadawanie pytań to nie sianie nienawiści, czy oskarżanie kogokolwiek, co często próbuje się nam wmówić. To realizacja podstawowych praw obywatelskich – tłumaczy Jan Żaryn. Zaznacza, że sprawą rozkładu nieważnych głosów powinni mocno zająć się dziennikarze, którzy „powinni dbać o naród i państwo demokratyczne”.

KL

[Fot. PAP/Adrian Starus]

Słowa kluczowe:

mazowsze

,

wybory

,

głosowanie

Warto poczytać

 1. MAT0971 17.01.2017

  Skandaliczny apel opozycji! Domagano się "interwencji z zewnątrz"

  "16 grudnia, gdy zaczynała się „okupacja Sejmu”, posłowie PO i Nowoczesnej mieli już przygotowany „wspólny apel opozycji”, w którym wzywano Radę Europy i Parlament Europejski do pilnej interwencji".

 2. MCz14122016003 17.01.2017

  Grabiec: PiS robi zamach na samorząd

  "Zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego dotyczące zmian w samorządowej ordynacji wyborczej traktujemy jako zamach na samorząd".

 3. gronkus 17.01.2017

  PiS chce ograniczyć kadencję samorządowców

  Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, iż chciałby aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 r. odbyły się według nowych zasad.

 4. Zrzut-ekranu-2017-01-17-o-122242 17.01.2017

  Mazurek: Jesteśmy za leczniczą marihuaną

  "My, jako Prawo i Sprawiedliwość, opowiadamy się za tym, aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach".

 5. jaru2 17.01.2017

  Grabiec: Kaczyński to wytrawny polityk

  -Pod względem taktyki potrafi zawsze z dużego zamieszania wyjść obronną ręką- stwierdził rzecznik PO.

 6. mid-17117039 17.01.2017

  Premier inauguruje "Rok Nowych Zadań"

  "Nowy rok jest dobrym momentem, aby wyznaczyć nowe kierunki działań" - mówiła premier Beata Szydło podczas konferencji inaugurującej we wtorek akcję „Rok Nowych Zadań”.

 7. kuku2 17.01.2017

  Nie będzie śledztwa przeciwko Rzeplińskiemu

  Sprawa dotyczy wyznaczenie w marcu 2016 r. przez ówczesnego prezesa Trybunału Konstytucyjnego Andrzeja Rzeplińskiego "niezgodnego z przepisami" składu do zbadania noweli ustawy o TK.

 8. IMG9053 17.01.2017

  Błaszczak: Konsekwentnie wprowadzamy zmiany

  "Postulat dwukadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów jest w programie PiS, a więc konsekwentnie wprowadzimy taką zmianę".

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook