Jedynie prawda jest ciekawa


Na Mazowszu nie potrafią głosować?

04.10.2011

W wyborach samorządowych w 2010 roku w głosowaniu do sejmików wojewódzkich wyborcy z Mazowsza oddali najwięcej głosów nieważnych w całej Polsce – wynika z opracowania prof. PAN Przemysława Śleszyńskiego. Co zastanawiające, nieważność głosowania spowodowana była postawieniem dwóch krzyżyków na liście.

Wyniki pracy Śleszyńskiego budzą zdziwienie. Bowiem wygląda na to, że ludzie z Mazowsza masowo nie umieją głosować. Rozkład głosów nieważnych z powodu postawienia dwóch krzyżyków jest tożsamy z podziałem administracyjnym kraju. Tuż za granicami województwa wskaźnik ten znacząco maleje. W rozkładzie głosów nieważnych z innych powodów nie ma takiej zależności.

Nie sugeruję, ani nie wykluczam żadnych hipotez, które nasuwają się przy interpretacji przestrzennej rozkładu głosów nieważnych – tłumaczy Przemysław Śleszyński. Na usta ciśnie się jednak pytanie, czy wskaźnik nieważności głosowania nie może być skutkiem fałszowania kart do głosowania na Mazowszu. Dostawienie drugiego krzyżyka na karcie do głosowania jest najprostszą metodą manipulowania wyborami.

W czasie ostatnich wyborów samorządowych oddano około 2 milionów głosów nieważnych. To oznacza, że Polacy wykazali się zupełną ignorancją i niezrozumieniem zasad głosowania, albo, że doszło do naruszenia prawa w imię obrony interesów danych partii. Oba tłumaczenia są bardzo smutne – mówi portalowi Stefczyk.info Jan Żaryn z Ruchu im. Lecha Kaczyńskiego, który podpisał porozumienie o współpracy na rzecz uczciwości przeprowadzenia wyborów parlamentarnych.

Żaryn, który kandyduje do Senatu z list PiS, zaznacza, że w jego ocenie mogło dojść do złamania prawa. W regionie, z którego startuję, rządzi układ nomenklaturowy. Samorządy są zajęte przez PO i PSL. Widać tam nacisk samorządów, by interesy partii były chronione – mówi historyk. Zaznacza, że spotkał się kilka dni temu z osobą, która podczas wyborów samorządowych była mężem zaufania w jednej z komisji obwodowych. Ona stwierdziła, że dochodziło tam do manipulowania wynikami. Nie miała wątpliwości, ponieważ na bieżąco śledziła wyniki, podawane przez komisję obwodową. Nie była jednak w stanie niczego udowodnić – relacjonuje rozmowę Jan Żaryn.

Rozmówca portalu Stefczyk.info zaznacza, że niejasności związane z wyborami samorządowymi muszą skłaniać do zadawania pytań. Dobrym prawem obywatelskim jest kontrolowanie władzy, w tym wypadku PKW. Zadawanie pytań to nie sianie nienawiści, czy oskarżanie kogokolwiek, co często próbuje się nam wmówić. To realizacja podstawowych praw obywatelskich – tłumaczy Jan Żaryn. Zaznacza, że sprawą rozkładu nieważnych głosów powinni mocno zająć się dziennikarze, którzy „powinni dbać o naród i państwo demokratyczne”.

KL

[Fot. PAP/Adrian Starus]

Warto poczytać

 1. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 2. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 3. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 4. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 5. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 6. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook