Jedynie prawda jest ciekawa


Mural przeciw korporacjom i GMO

06.06.2012

Na warszawskiej starej Pradze, na jednym z najbardziej znanych "klubowych" podwórek, powstaje ogromny mural w ramach akcji "Wyłącz (nowy) system - STOP KORPORACJE! STOP ACTA! STOP GMO!". Akcja artystów street-artu, wspierana przez organizacje ekologiczne ustawia się w ten sposób w kontrze do obchodów związanych z pierwszymi 'wolnymi' wyborami 1989 r., przebiegających pod hasłem "Wyłącz system". Artyści i ekolodzy protestują przeciwko opanowywaniu polskiej gospodarki przez zagraniczne korporacje oraz przeciw otwieraniu Polski na genetycznie zmodyfikowane uprawy.

- Może faktycznie nie mamy dzisiaj komuny, natomiast mamy dziś zupełnie inny problem - problem korporacji i dokonywany przez nie nowy rozbiór Polski - mówi Lena Huppert z Koalicji Polska Wolna od GMO. - Polski przemysł jest już dziś rozsprzedany - w rękach Polski pozostało zaledwie 16 zakładów strategicznych. To nie jest radosna nowina - kraj, który traci przemysł przestaje istnieć, a tym bardziej kraj, który traci rolnictwo, jak to się dzieje teraz w Polsce.

Wyjaśnia, że korporacje, które powoli opanowują polski rynek chcą również przejąć polskie rolnictwo - które jest naszym ostatnim atutem - cieszy się bowiem doskonałą opinią. To właśnie wielkie korporacje są zainteresowane wprowadzeniem do Polski upraw genetycznie zmodyfikowanych, co spowoduje drastyczny spadek popytu na polskie produkty żywnościowe - dodaje Huppert.

- Wpuszczenie obcych korporacji na teren Polski doprowadzi do kompletnej abstrakcji - Polacy, polscy rolnicy, polski rząd nie będą mieli żadnej władzy nad tym, co się dzieje z polskim rolnictwem - podkreśla ekolog. Dodaje, że w ramach umów patentowych, nie będzie można nawet kontrolować upraw, czy są tam np. rośliny genetycznie modyfikowane, czy nie.

Mural, który od rana tworzy 5 artystów street-artowych powstaje przy ul. 11 Listopada 22, na podwórku, gdzie znajdują się takie znane kluby jak Hydrozagadka, Saturator, Skład Butelek czy Zwiążmnie. Imponujące malowidło jest kolejnym wydarzeniem artystycznym przeprowadzanym przez Dariusza Paczkowskiego z grupy 3fala.art.pl w ramach trasy po Polsce zatytułowanej "Genetycznie Molestowane Organizmy". Artyści starają się zwrócić uwagę na zagrożenie związane z wpuszczeniem do Polski upraw i nasion GMO

- Ja tę trasę wymyśliłem i ją koordynuję, bo uważam, że to ważny temat społeczny. Od 2 miesięcy jeździmy po Polsce i malujemy - byliśmy już w Żywcu, Krakowie, Nowym Sączu, Koszalinie czy takiej małej miejscowości jak Kluczkowo. Przed nami jeszcze Nowy Targ, Ełk, Olsztyn, być może Gdańsk, Łódź i Wrocław.

Artysta tłumaczy, że celem jest wciągnięcie jak największej liczby artystów do dyskusji na temat GMO. Do tej pory włączyło się już ponad 30 street-artówców i grafficiarzy - niektórzy bardzo znani.

- Chętnie bym widział wśród nas np. Edwarda Dwurnika - być może ktoś się znajdzie i go poprosi - i pan Dwurnik zechce się w tę akcję włączyć - nie wykluczam tego - śmieje się Paczkowski.

Pomysłodawczynią stworzenia murali przeciw GMO była Klaudia Wojciechowicz z Inicjatywy Obywatelskiej "GMO to nie to".

- Znalazłam w Darku sprzymierzeńca, a on ten pomysł twórczo rozwinął w ogólnopolską trasę. Chodzi o zainteresowanie problematyką GMO tych osób, którzy stoją trochę na uboczu - na co dzień nie są związani z problemami społecznymi, nie interesują się polityką, natomiast interesują się sztuką czy street-artem.

Wojciechowicz z entuzjazmem mówi o artystach, którzy wcześniej nic nie wiedzieli o problemie związanym z uprawami GMO, a po włączeniu się do akcji, byli zaszokowani, jak wielkim problemem i zagrożeniem dla ludzi jest GMO.

- GMO jest problemem niezwykle pilnym i dość nieodwracalnym - mówi ekolog. - Jeśli już raz wprowadzimy te organizmy do środowiska, to już nigdy ich stamtąd nie wycofamy.

Malowaniu towarzyszy akcja informacyjna prowadzona m.in. przez Koalicję Polska Wolna od GMO czy Greenpeace.

Ekolodzy podkreślają, że znaczna część krajów UE zakazała już na swoim obszarze upraw roślin transgenicznych, zdając sobie sprawę z dramatycznych skutków, jakie pociąga za sobą wpuszczenie korporacji na swoje terytorium. Mają nadzieję, że oddolna presja, i tego typu akcje obywatelskie spowodują, że również polski rząd pójdzie w ślady Niemiec czy Francji.

Lena Huppert zwraca zwłaszcza uwagę na niezwykle kontrowersyjny projekt prezydencki ustawy o nasiennictwie, który właśnie trafił do Sejmu, a który uderza w polskie rolnictwo.

- Ten projekt zawiera fatalne dla nas zapisy, w myśl których oddajemy 90% zasiewów rolnych w naszym kraju w obce, czyli korporacyjne ręce i to jest dramat - to one będą decydowały o tym, co będziemy produkowali i jedli - nawet będą mogli nas zagłodzić.

Co więcej, jak dodaje ekolog, prezydencki projekt przewiduje - co jest szczególnie bulwersujące - kary za zasiewanie więcej niż 10% areału polskimi nasionami i zastanawia się, jak udało się korporacyjnym lobbies uzyskać tak daleko idący po ich myśli zapis w ustawie.

- I nawet jeśli uzyskamy "wymarzony" zakaz upraw GMO, to nasiona, z których będą korzystali polscy rolnicy nie będą nasze - to będą nasiona produkowane przez obce koncerny - już teraz ponad 80% stacji nasiennych nie należy do Polski.

Dlatego ekolodzy domagają się wprowadzenia zmian do prezydenckiego projektu m.in. poprzez doprecyzowania pojęcia "obrotu" nasionami z wykluczeniem obrotu na tzw. "własny użytek" (co może być furtką dla sprowadzania nasion GMO) oraz nieograniczonego dostępu do polskich, tradycyjnych nasion.

Zdaniem ekologów, zagraniczne korporacje, nie bacząc na dobro kraju, za wszelką cenę dążą do opanowania rynku, by czerpać z niego nieograniczone korzyści finansowe, rujnując środowisko naturalne, gospodarkę i zdrowie mieszkańców.

Akcję artystów street-artowych i ekologów wspierają inni znani artyści, m. in. słynny "Słoma", czyli Jerzy Słomiński, najsłynniejszy polski bębniarz, grający w przeszłości z Jackiem Kleyffem, Brygadą Kryzys, Osjanem, Izraelem czy Antoniną Krzysztoń.

zrk
[fot. J. Michalski]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook