Jedynie prawda jest ciekawa


Mularczyk: wartością nadrzędną jest jedność Zjednoczonej Prawicy

07.08.2017

Być może został gdzieś popełniony błąd wynikający z niedostatecznej komunikacji, niedostatecznego ustalenia głównych kierunków reformy z prezydentem - ocenił poseł PiS Arkadiusz Mularczyk. Stwierdził, że powinno się takich spraw unikać. Podkreślił, że nadrzędna jest jedność Zjednoczonej Prawicy.

W poniedziałkowej rozmowie z portalem rp.pl, oceniając dwa lata prezydentury Andrzeja Dudy, Mularczyk stwierdził, że prezydent postrzegany jest ostatnio przez pryzmat wet do dwóch ustaw dotyczących zmian w sądownictwie (ustawy o Sądzie Najwyższym i nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa). Weta te poseł PiS uznał za bardzo kontrowersyjne biorąc pod uwagę - jak mówił - "środowisko, które pana prezydenta wystawiło do wyborów".

Na pytanie, czy weta na nowo ustawiają relacje prezydenta z jego zapleczem politycznym, Mularczyk powiedział, że "wartością nadrzędną jest jedność Zjednoczonej Prawicy" dodając, że zwycięstwo Andrzeja Dudy i Zjednoczonej Prawicy dało "możliwość gruntownej reformy Rzeczpospolitej". - Osiem lat byliśmy w opozycji, osiem lat maszerowaliśmy po ulicach polskich miast, polskich miasteczek i wsi. Myślę, że nikt do tego nie chce wrócić - powiedział.

- Być może został gdzieś popełniony błąd wynikający z niedostatecznej komunikacji, niedostatecznego ustalenia głównych kierunków reformy z prezydentem i to jest konsekwencja. Powinniśmy takich spraw unikać, bo i prezydent ma świadomość, i Prawo i Sprawiedliwość ma świadomość, że takie sytuacje są wykorzystywane przez radykalną opozycję -
powiedział Mularczyk.

Jego zdaniem, "sprawa wymiaru sprawiedliwości była tylko pretekstem dla opozycji, dla różnych środowisk antyrządowych". - Przecież tam (na protestach wobec zmian w sądownictwie) byli ludzie od sasa do lasa, często bardzo młodzi, którzy - jak się domyślam - nigdy nie mieli styczności z wymiarem sprawiedliwości - dodał.

Mularczyk generalnie ocenił, że dwa lata prezydentury Dudy, "to bardzo dobry czas dla Rzeczpospolitej, bardzo dobry czas dla prezydenta Dudy". Według niego ważnymi elementami były prestiżowe wizyty prezydentów Stanów Zjednoczonych: Baracka Obamy i Donalda Trumpa, wizyta w Chinach, 200 wizyt krajowych, szczyt NATO i przyjazd wojsk amerykańskich.

Zwrócił też uwagę na inicjatywę Trójmorza - współpracy państw leżących w rejonie Bałtyku, Adriatyku i Morza Czarnego. - To jest pewne dziedzictwo po koncepcji działania prezydenta Lecha Kaczyńskiego, ale to jest szersza koncepcja geopolityczna, która funkcjonowała od wielu wieków w Rzeczpospolitej - budowa mocnego ośrodka regionalnego. Myślę, że warto to kontynuować - powiedział poseł PiS.

Mularczyk zapytany został dlaczego teraz pojawił się temat reparacji od Niemiec za zniszczenia podczas II wojny światowej odpowiedział pytaniem: "dlaczego nie zrobiono tego 15 lat temu, w 2004 roku, kiedy była uchwała Sejmu obligująca rząd do takich działań?".

Zdaniem Mularczyka sprawa reparacji to fundamentalna sprawa dla Polski, której nie można wrzucać między inne projekty. - Rzeczpospolita Polska nie podsumowała, nie oszacowała do końca, nie zaktualizowała tych wszystkich spraw, które podczas II wojny światowej dokonał okupant niemiecki i sowiecki. Odpowiedzialne państwo powinno tego dokonać nawet jeśli już minęło 70 lat - powiedział poseł PiS. Jego zdaniem takie raporty powinny zostać wysłane do Rosji i Niemiec. Mularczyk zaznaczył, że jedyny taki raport przygotowany był dwa lata po wojnie i wówczas straty materialne Polski wyceniono na 850 miliardów dolarów.

Stwierdził też, że "kwestia rzekomego zrzeczenia się (reparacji przez Polskę) jest bardzo wątpliwa i jest po prostu oszustwem historycznym".

Mularczyk podkreślił, że kwestia reparacji wojennych "to nie jest sprawa bieżącej gry politycznej, bieżącej interesów" i w tej sprawie jego zdaniem powinna być zgoda wszystkich partii politycznych. Dodał, że w 2004 roku politycy PO: Ewa Kopacz, Donald Tusk i Grzegorz Schetyna głosowali za zobligowaniem rządu za wystąpieniem o reparacje.

Poseł PiS przypomniał, że wystąpił już do Biura Analiz Sejmowych o ekspertyzy w sprawie zrzeczenia się przez Polskę reparacji i przeanalizowana zostanie ścieżki prawne, które dadzą Polsce możliwość wystąpienia o odszkodowania. - Liczę na dobre, rzetelne analizy - dodał Mularczyk.

W 2004 r. Sejm przyjął uchwałę w sprawie praw Polski do niemieckich reparacji wojennych oraz w sprawie bezprawnych roszczeń wobec Polski i obywateli polskich wysuwanych w Niemczech.

W uchwale tej Sejm zaapelował "do władz Republiki Federalnej Niemiec o uznanie bezzasadności i bezprawności niemieckich roszczeń odszkodowawczych przeciwko Polsce oraz o zaprzestanie kierowania obywateli niemieckich na drogę sądową lub administracyjną przeciwko Polsce". Sejm wezwał też polski rząd "do podjęcia zdecydowanych kroków w sprawie definitywnego uznania przez RFN ewentualnej odpowiedzialności odszkodowawczej za szkody poniesione przez obywateli niemieckich wskutek przesiedleń i utraty majątku ludności po II wojnie światowej, wynikających z postanowień Umowy Poczdamskiej oraz wskutek późniejszych procesów repatriacyjnych".

W uchwale napisano, że Polska "nie otrzymała dotychczas należnej rekompensaty finansowej i reparacji wojennych za olbrzymie zniszczenia oraz straty materialne i niematerialne wywołane przez niemiecką agresję, okupację, ludobójstwo i utratę niepodległości przez Polskę". - Sejm RP wzywa rząd do podjęcia stosowanych działań w tej materii wobec rządu Republiki Federalnej Niemiec - głosi uchwała.

PAPWarto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook