Jedynie prawda jest ciekawa


Mucha o KRS: System źle funkcjonuje

05.04.2017

- Nie sposób powiedzieć, że dzisiejszy system funkcjonuje dobrze – mówił w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

- Nie sposób powiedzieć, że dzisiejszy system funkcjonuje dobrze – mówił w środę wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha, pytany o projekt ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, którego pierwsze czytanie odbędzie się w środę na posiedzeniu Sejmu.

Sejm w środę zajmie się rządowym projektem reformy Krajowej Rady Sądownictwa, który przewiduje m.in. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie, po 30 dniach od wejścia noweli w życie, kadencji jej 15 członków-sędziów; ich następców wybrałby Sejm. Wygaszeniu ulec miałaby także kadencja rzecznika dyscyplinarnego sądów.

Mucha pytany w radiowej Trójce o to, czy Kancelaria Prezydenta nie dostrzega problemów związanych z niezależnością sądownictwa w proponowanej ustawie o KRS stwierdził, że projekt jest dopiero na wstępnym etapie. Jak dodał, Kancelaria Prezydenta interesuje się projektem, jednak nie jest to jeszcze etap decyzji prezydenta w tej sprawie. Dopytywany o krytykę projektu ustawy o KRS Mucha ocenił, że krytyka projektów rządowych w niektórych sferach jest "zbyt daleko idąca".

Prezydencki minister odpowiadając na zarzuty dotyczące upolitycznienia jednej z izb Rady, która ma być wybierana przez posłów ocenił, że wiele osób dostrzega dysfunkcjonalność obecnego zjawiska, że tylko i wyłącznie środowisko sędziowskie decyduje o obsadzie KRS.

"Nie sposób powiedzieć, że dzisiejszy system funkcjonuje dobrze, że on jest właściwy. Jeżeli zwrócimy także uwagę na to, że na członków obecnych KRS tylko jeden jest z poziomu sądów rejonowych, a na ogółem 10 tys. sędziów sądów powszechnych 7 tys. to są sędziowie sądów rejonowych, to widzimy, że pewne rzeczy powinny ulegać zmianie" - mówił.

"Czy oddanie wyłącznie środowisku sędziowskiemu decydowania o składzie KRS jest właściwe? Ja powiem szczerze, mam poważną wątpliwość, kto ma najlepszy tytuł, jeśli chodzi o kwestie związane z odwzorowaniem woli wyborców? Najmocniejszy taki tytuł pochodzący z wyborów powszechnych ma oczywiście parlament" - dodał Mucha.

Pytany o to, czy dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie większości kwalifikowanej przy wyborze sędziów przez parlament odpowiedział, że o szczegółach projektu można rozmawiać później.

"Ja też bym nie lekceważył zwykłej większości głosów, bo to znaczy jednak, że jest ta większość, jeżeli chodzi o kwestie decyzji parlamentu i my tak przyjmujemy ustawy, poważne akty prawne, podstawowe w naszym systemie prawnym" - podkreślił Mucha.

Prezydencki minister był również pytany o zmiany, do których doszło we wtorek w Kancelarii Prezydenta: Krzysztof Szczerski zastąpił Adama Kwiatkowskiego na stanowisku szefa kancelarii. Mucha został natomiast zastępcą szefa kancelarii.

"Pan minister Adam Kwiatkowski ma zabieg operacyjny i bardzo mocno trzymam kciuki, żeby wszystko było w porządku. Ze względów zdrowotnych doszło też do zmiany, bo tutaj kwestia szefa gabinetu, tak jak trafnie wczoraj pan prezydent to charakteryzował - szef gabinetu jest tym, który jest w pewnym sensie liderem peletonu, tym ministrem, który jest najbliższym politycznym współpracownikiem pana prezydenta" - zauważył Mucha.

"Oczywiście jest tak, że z powodów chorobowych pan minister Adam Kwiatkowski nie mógłby teraz wykonywać swoich obowiązków, a w tym tak wrażliwym miejscu, jakim jest gabinet, nie sposób było przyjąć, że będzie wakat, nieobsadzenie, czy brak możliwości działania" - dodał.

Mucha podkreślił, że prezydent Andrzej Duda na bieżąco monitoruje prace swoich ministrów, a nominacja Krzysztofa Szczerskiego na szefa jego gabinetu to wynik pozytywnej oceny tego ministra.

KRS to konstytucyjny organ stojący na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Zgodnie z projektem, Pierwsze Zgromadzenie KRS utworzą: I prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, osoba powołana przez prezydenta, czterech posłów i dwóch senatorów. Drugie Zgromadzenie ma tworzyć 15 sędziów wszystkich szczebli - wybieranych przez Sejm. Kandydatów ma zgłaszać marszałkowi Sejmu Prezydium Sejmu lub co najmniej 50 posłów.

Według projektu, jeżeli obie izby będą miały różne opinie o kandydacie na sędziego, wówczas ta izba, która wydała opinię pozytywną, może wnioskować o decyzję Rady w pełnym składzie. Wtedy za kandydatem musiałoby się opowiedzieć 17 członków Rady: I prezes SN, prezes NSA i członkowie Rady wybrani spośród sędziów.

Projekt krytykują: opozycja, środowiska sędziowskie, RPO i niektóre organizacje pozarządowe. Komisarz ds. praw człowieka Rady Europy Nils Muiżnieks w liście do marszałka Sejmu zaapelował, by polski parlament odrzucił projekt noweli ustawy o KRS, naruszającej - jego zdaniem – niezależność władzy sądowniczej.

[Paweł Mucha, fot. prezydent.pl]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook