Jedynie prawda jest ciekawa


Msza pogrzebowa abp. Gocłowskiego

06.05.2016

W Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie odbyła się Msza św. pogrzebowa w intencji abp. seniora archidiecezji gdańskiej Tadeusza Gocłowskiego. Nabożeństwu z udziałem Episkopatu Polski przewodniczy metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

W Bazylice Archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie pochowany został w piątek wieloletni metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski. Hierarcha spoczął w Krypcie Biskupów Gdańskich. Duchowny zmarł we wtorek, miał 84 lata.

W ostatniej drodze zmarłemu towarzyszyli m.in. Małgorzata Sadurska - szefowa Kancelarii Prezydenta, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, byli premierzy: Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Jerzy Buzek i Jarosław Kaczyński, a także lider NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. W kościelnej ławce zasiadł też b. przywódca Solidarności i b. prezydent Lech Wałęsa z małżonką Danutą. Obecni byli również m.in. Tomasz Arabski, Stefan Chwin, Aleksander Hall oraz wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin.

"Odszedł jeden z najwybitniejszych biskupów naszego czasu II połowy XX i początku XXI wieku" - powiedział w homilii podczas mszy pogrzebowej w intencji abp. Tadeusza Gocłowskiego prymas senior abp Henryk Muszyński.

Jak podkreślił hierarcha, w osobie abpa Gocłowskiego odszedł "niestrudzony duszpasterz Kościoła, a szczególnie ludzi pracy i ludzi morza, wielki społecznik, szczerze zaangażowany także w życie publiczne naszej Ojczyzny, patriota w rozumieniu św. Jana Pawła II, orędownik, pasterz i strażnik +Solidarności+, szczególnie w najtrudniejszych czasach jej powstania, delegalizacji, ale i późniejszej działalności".

Podkreślił, że arcybiskup Gocłowski był co prawda prawnikiem z wykształcenia, ale z zamiłowania był wielkim miłośnikiem Biblii.

Przypomniał, że jego zawołaniem biskupim było "Credite Evangelio - Zawierzcie Ewangelii". "Z Ewangelii czerpał światło i moc do całej swojej kapłańskiej i biskupiej posługi" – powiedział prymas senior.

Przypomniał też, że abp Gocłowski pełnił wiele ważnych funkcji w kościele - był m.in. członkiem Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżnych oraz Kongregacji ds. Biskupów; członkiem Rady Głównej, przewodniczącym Komisji ds. Duszpasterstwa Ludzi Pracy i Duszpasterstwa Ludzi Morza oraz przez długi czas współprzewodniczył Komisji Wspólnej Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski.

Prymas senior zacytował też słowa z ostatniego kazania hierarchy wygłoszonego w marcu podczas Dni

Tischnerowskich w Gdańsku. "Powiedział między innymi: (#) +nasze pokolenie, już po upadkukomunizmu, to jest świat nadziei. Nadziei nie tylko wymarzonej, ale nadziei zrealizowanej. I tu

znowu wracamy do człowieka. Kim jest człowiek? Człowiek jest przesycony nadzieją. Człowiek bez nadziei jest przekreślony. I tu chrześcijaństwo trochę pomaga człowiekowi, podaje rękę. Nawet gdybyś był chory, nawet gdybyś był na skraju fizycznej egzystencji, to masz nadzieję. Chrześcijanin jest człowiekiem nadziei+" - przypomniał.

Abp Muszyński przytoczył też w homilii osobiste wspomnienia związane ze zmarłym abp. Gocłowskim.

Przywołał treść ostatnich życzeń, jakie otrzymał w tym roku od abpa Gocłowskiego z okazji Wielkanocy. "Do słów gotowych napisanych na maszynie +Surrexit Christus spes mea! Zmartwychwstał Pan, moja nadzieja!+ dopisał własnoręcznie: +Drogi Heniu! Mam nadzieję, że zdrowie Ci służy! Ad multos annos! Mnie ściga chemia, ale jestem ... stary, więc trzeba się wybierać w drogę. Zmartwychwstanie - Christus - wielka spes mea+" - mówił arcybiskup.

"Odszedł do Pana pasterz, który z miłością troszczył się o powierzonych jego pieczy wiernych. Z pewnością przejdzie do historii kościoła w Gdańsku i w całej Polsce jak gorliwy przewodnik duchowieństwa i wiernych, który w imię miłości Chrystusa i kościoła troszczył się o sprawiedliwość społeczną i zachowanie godności każdego człowieka" - napisał papież Franciszek w liście odczytanym przez nuncjusza apostolskiego w Polsce Celestino Migliore.

List prezydenta Andrzeja Dudy odczytała w katedrze szefowa Kancelarii Prezydenta Małgorzata Sadurska. "Żegnamy dzisiaj Księdza Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego - wybitnego, zasłużonego hierarchę polskiego Kościoła, świadka i uczestnika przełomowych wydarzeń w życiu naszego narodu. Człowieka oraz kapłana, którego postawę wyróżniały duch służby, zdecydowanie i gorliwość w głoszeniu Ewangelii" - napisał m.in. Duda.

Zaznaczył, że zmarły duchowny "cieszył się szacunkiem i zaufaniem wiernych, a także współbraci i przełożonych w Zakonie Księży Misjonarzy oraz w diecezji gdańskiej". Przypomniał, że swoją biskupią posługę abp Gocłowski "rozpoczynał w trudnym czasie, u schyłku stanu wojennego". "Upominał się wtedy o sprawiedliwość, o poszanowanie praw ludzi Solidarności i wszystkich uczestników zmagań z komunistycznym zniewoleniem. Krzepił serca, głosił nadzieję, dzielił się wiarą w nadchodzący triumf prawdy i wolności" - napisał prezydent.

Przypomniał, że zmarły kapłan "w trosce o dobrą przyszłość naszej Ojczyzny wziął udział w negocjacjach z władzami PRL w latach 1988-1989, kontynuowanych później w formule Okrągłego Stołu". "W wolnej Polsce odegrał ważną rolę w ukształtowaniu przyjaznych relacji państwo - Kościół oraz w procesie przyjmowania konkordatu między Rzecząpospolitą a Stolicą Apostolską" - napisał też Duda przypominając przy tym liczne ważne funkcje, jakie pełnił zmarły kapłan i składając "wyrazy serdecznego współczucia bliskim i rodzinie zakonnej zmarłego, jego przyjaciołom, współpracownikom i wychowankom".

Słowa pożegnania wygłosił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. "Byłeś wielkim patriotą - mądrym i roztropnym" – mówił.

"Dziś cały Gdańsk, Pomorze, Polska poprzez swoich przedstawicieli tu - na gdańskim Wawelu, w Katedrze Oliwskiej, u grobów książąt gdańsko-pomorskich, żegna cię. Żegna ciebie i dziękuje ci za miłość do nas, za przyjaźń. Za to, że zawsze byłeś otwarty na spotkanie nie tylko z wierzącym, ale i z wątpiącym i niewierzącym, czy wierzącym w inną religię. Nikogo nie odrzucałeś, swoje ramiona szeroko otwierałeś. Nawet telefony osobiście odbierałeś w swojej oliwskiej rezydencji, wyciągałeś kalendarz i po prostu umawiałeś się na spotkanie" - mówił Adamowicz w mowie pożegnalnej.

Przypomniał, że arcybiskup "niejedno małżeństwo połączył tu na Pomorzu, niejedno dziecko ochrzcił, ale - jak trzeba było - odprowadzał też na wieczny spoczynek".

"Byłeś wielkim patriotą - patriotą mądrym, roztropnym. Kiedy Solidarność z Lechem Wałęsą przez wielu Polaków była traktowana już jako przeszłość, ty byłeś wierny; mówiłeś: +nie ma wolności bez Solidarności+" - mówił Adamowicz.

Przypomniał, że gdy trzeba było "podjąć trudne - przez wielu niezrozumiałe, rozmowy z komunistami", ksiądz Gocłowski, "stanął razem z innymi księżmi i pomagał w tych trudnych, bardzo trudnych spotkaniach byłych katów, byłych oprawców z byłymi więźniami, byłymi ofiarami".

"Mówiłeś, że tak trzeba. Polak, Polakowi musi podać rękę. Dość wojny, dość rozlewu krwi. Polak musi pokazać, że droga kompromisu, pojednania jest możliwa" - dodał Adamowicz.

Zaznaczył, że także "w burzliwych początkach III Rzeczpospolitej" abp Gocłowski "przenosił ten Okrągły Stół do swojego domu w Gdańsku-Oliwie". "Tych polityków, którzy nie chcieli, nie potrafili, nie umieli się zdobyć na spotkanie, zapraszałeś do stołu. Próbowałeś ich łączyć. Każdemu z nas - i tym lokalnym samorządowcom, politykom, i tym ze sceny ogólnokrajowej - zawsze powtarzałeś, że polityka, to roztropna troska o dobro wspólne, że to roztropna troska i kompromis, a nie +moje musi być na wierzchu+" - mówił Adamowicz.

Prezydent Gdańska zaznaczył, że abp Gocłowski "szeroko otworzył drzwi gdańskiego Kościoła dla wszystkich". " I Żydzi się tutaj dobrze czuli, i gmina muzułmańska, i bracia luteranie, protestanci, zielonoświątkowcy i inni. Wszystkich przygarniałeś. Nie bałeś się innych. Byłeś otwarty, bo wiedziałeś, że jesteś pewny swojej wiary i że ona się nigdy nie roztopi wśród innych" - mówił Adamowicz.

Przełykając łzy Adamowicz zaapelował do abp. Gocłowskiego, aby ten "pamiętał o gdańszczanach i Polakach". "Masz już teraz blisko, do wszystkich drzwi masz już klucze i numery telefonów do właściwych osób tam, w królestwie niebieskim. Dziękujemy Tobie za uśmiech, za poczucie humoru, którym rozładowywałeś napięcia. (#) Do zobaczenia" - powiedział na koniec Adamowicz.

W imieniu rodziny b. metropolitę pożegnała Marta Gocłowska. "Kochany stryjku, drogi wujku. (#) Przywykliśmy, że w codzienności naszego życia Bóg zsyła nam czas pogody i czas burzy: przychodzą chwile wesela i chwile żałoby. Ale bywają też chwile, które - choć są bardzo trudne, choć przepełnione niezmierzonym żalem, to jest w nich jeszcze miejsce na wdzięczność tak wielką, że sięgającą nieba samego. Dla nas taką właśnie chwilą jest możliwość udziału w tej żałobnej uroczystości" - mówiła.

"Gdy Polska cała śpiewała +Witaj majowa jutrzenko+, Ty w ciszy szpitalnego pokoju w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski musiałeś szeptać +żegnaj majowa jutrzenko, żegnaj archidiecezjo+" - mówił z kolei w pożegnalnym słowie metroplita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.

Abp senior Tadeusz Gocłowski zmarł we wtorek w gdańskim szpitalu. Dwa tygodnie temu nieprzytomny duchowny został przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku z rozległym udarem mózgu.

Tadeusz Gocłowski przyszedł na świat 16 września 1931 r. w miejscowości Piski leżącej w dzisiejszym województwie mazowieckim, gdzie jego rodzice - po powrocie z emigracji w USA - kupili gospodarstwo rolne.

Na czele gdańskiej diecezji, a następnie archidiecezji, hierarcha stał przez 24 lata - od 1984 do 2008 roku, kiedy to przeszedł na emeryturę. W tym roku przypada 60. rocznica jego święceń kapłańskich i 33. święceń biskupich.

Brał udział ze strony Kościoła w przygotowaniach do obrad Okrągłego Stołu w 1989 r., uczestniczył też w zakulisowych rozmowach między przedstawicielami władz PRL a opozycją solidarnościową w Magdalence. Odegrał znaczącą rolę przy odbudowywaniu stosunków państwo-Kościół po 1989 r. i przyjmowaniu konkordatu między Polską a Stolicą Apostolską. Abp Gocłowski był kawalerem Orderu Orła Białego - najwyższym polskim odznaczeniem uhonorował go w 2011 r. prezydent Bronisław Komorowski, w uznaniu znamienitych zasług dla ojczyzny.

Bolo/PAP


Warto poczytać

 1. pawlowicz07052018 22.06.2018

  Polska przyjmuje imigrantów na podstawie tajnych umów? Szokujący list Pawłowicz do premiera

  Krystyna Pawłowicz za pośrednictwem twittera opublikowała treść listu, jaki w środę wysłała do premiera Mateusza Morawieckiego. Posłanka PiS twierdzi w nim, że polski rząd w tajemnicy sprowadził imigrantów do Polski

 2. sad22062018 22.06.2018

  Niemiecki biznesmen obrażał polskich pracowników. Czy sąd skaże go za propagowanie nienawiści?

  Ku końcowi zbliża się proces przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy Hansowi G. o naruszenie dóbr osobistych. Jedna z pracownic zarzuca mu wielokrotne obrażanie Polaków. Sąd Okręgowy w Gdańsku wyznaczył na październik ostatnie posiedzenie w tej sprawie.

 3. ardanowski22062018 22.06.2018

  Rząd będzie walczył z suszą. "Sytuacja jest ekstremalna"

  Dzisiaj rano miała miejsce konferencja prasowa, na której przemawiał nowy minister rolnictwa. Krzysztof Ardanowski zapewnił, że rolnicy nie pozostaną bez pomocy rządu, ale ważna jest także troska o dług publiczny.

 4. wypadek22062018 22.06.2018

  Wypadek autobusów w Będzinie. Wśród poszkodowanych kobieta w ciąży

  Około 20 osób zostało w różny sposób poszkodowanych w piątek rano w Będzinie, po tym jak autobus komunikacji miejskiej najechał na inny autobus. Na miejsce dotarło kilka zespołów ratowniczych, w tym lotniczy; pokrzywdzeni nie doznali jednak poważniejszych obrażeń.

 5. wegrzy22062018 22.06.2018

  Wzruszający film od naszych węgierskich braci. „Niech żyje Polska!”

  Na takich przyjaciół zawsze można liczyć! Ambasada Węgier przygotowała wzruszający film z okazji 100.rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

 6. Strazpozarnawiki 22.06.2018

  Bilans ostatniej nocy- ranni, pożary i tysiące ludzi bez prądu

  Strażacy interweniowali ponad 4,3 tys. razy po nawałnicach, które w czwartek przeszły nad Polską - podał w piątek rzecznik Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak. Podczas burz 10 osób zostało poszkodowanych. Nadal 74 tys. odbiorców pozbawionych jest prądu.

 7. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 8. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook