Jedynie prawda jest ciekawa


Msza dziękczynna za posługę kard. Dziwisza

21.01.2017

W Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie została odprawiona msza dziękczynna za posługę kard. Stanisława Dziwisza, który po ponad 11 latach kończy kierowanie archidiecezją krakowską. W uroczystości uczestniczyła premier Beata Szydło.

W uroczystości uczestniczyli m.in. premier Beata Szydło, szefowa Kancelarii Prezydenta RP Małgorzata Sadurska, szefowa kancelarii premiera Beata Kempa oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Od władz Krakowa, prezydenta Jacka Majchrowskiego i przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera, kardynał otrzymał symboliczne klucze do bram miasta. 

"Z pewną nostalgią wspominać będziemy ten okres, kiedy ksiądz kardynał przez ponad 11 lat kierował tą diecezją" - mówił Jacek Majchrowski. Dodał, że mało kto, mógł z taką precyzją, jak kardynał przekazać myśl Jana Pawła II, bo był on z nim na co dzień, prowadził rozmowy i najlepiej znał jego intencje. "Przyjeżdżając do Krakowa ksiądz kardynał mógł to wszystko przekazać nam, tworząc dzieła idące po myśli Jana Pawła II" - powiedział prezydent Krakowa. 

Odchodzącego na emeryturę metropolitę krakowskiego żegnali wierni, duchowni, przedstawiciele parafii, reprezentanci świata nauki i kultury. 

Emerytowany biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Jan Zając podkreślił, że kard. Dziwisz zawsze żył przesłaniem Jana Pawła II, który wzywał ludzi: "Otwórzcie drzwi Chrystusowi! Nie lękajcie się prawdy i miłości". 

"Przychodzimy tu dzisiaj z potrzeby serca, cały Kościół krakowski i przedstawiciele całej Ojczyzny, aby wraz ze swoim pasterzem wyśpiewać dziękczynne +Te Deum+. Wdzięczną modlitwą ogarniamy wszystkie lata jego kapłańskiej i pasterskiej posługi. W sposób szczególny dziękujemy Panu Bogu za cichą, dyskretną, a tak owocną jego obecność na Wzgórzu Watykańskim +u boku Świętego+, przez 27 lat: lat wyjątkowych, pięknych i trudnych zarazem; lat, które odmieniły duchowe oblicze Kościoła i świata" - mówił bp Zając. 

Podziękował także za lata posługi w Krakowie: głoszenie Słowa Bożego, sprawowanie Eucharystii, tysiące spotkań, rozmów, decyzji i cennych inicjatyw. Jak zauważył bp Zając był to czas "szukania nade wszystko tego, co łączy, co buduje jedność". 

Były rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie ks. prof. Edward Staniek podkreślił w homilii, że kard. Dziwisz pełnił u boku Jana Pawła II wiele ról. "Był prawą ręką tak wtedy, gdy przygotowywano dokumenty, jak i wtedy, gdy układał w plecaku kanapki, termos z herbatą, skarpety na zmianę, gdy udawali się na narty lub spacer. Ręką odpowiedzialną za sprawy codzienności i za sprawy trudne" - zaznaczył. 

Dodał, że kard. Dziwisz przyjaźnił się z Karolem Wojtyłą i wspólnie z nim wędrował drogą świętości. "Uczestniczenie w codziennym życiu świętego to wyjątkowo wielki dar, a harmonizowanie swoich kroków z kimś tak wielkim wcale nie jest łatwe" - mówił ks. Staniek. "Towarzyszenie świętemu na jego drodze jest zadaniem pięknym, ale wyjątkowo trudnym" - podkreślił.  

„Przyjąłem z wdzięcznością propozycję dzisiejszego spotkania liturgicznego, żebyśmy wspólnie podziękowali Bogu za trud naszego pielgrzymowania i budowy Królestwa Bożego w archidiecezji krakowskiej. Wszystkich bardzo serdecznie pozdrawiam i dziękują za tak liczną obecność” – przemówił do zgromadzonych kard. Stanisław Dziwisz. 

Odchodzący na emeryturę metropolita krakowski ucieszył się z licznej obecności duchowieństwa. „To coś mówi o archidiecezji, o stanie duchowym naszego Kościoła krakowskiego” – powiedział. 

Kard. Dziwisz mówił również o dziedzictwie biskupów krakowskich.

„Pierwszy raz dziś wyznam, że Jan Paweł II przewidywał moją służbę w Krakowie. Dlatego przyjąłem z pokorą nominację, zdając sobie sprawę z moich ograniczeń, ale jednocześnie ufając i licząc na pomoc z wysoka tego, u którego boku służyłem w Krakowie i w Watykanie 39 lat" - przemawiał metropolita. 

Kard. Dziwisz dziękował Ojcu Świętemu Benedyktowi XVI za okazane zaufanie i życzliwość wobec archidiecezji krakowskiej i Kościoła w Polsce, ale także za wyniesienie na ołtarze Jana Pawła II. Z kolei Franciszkowi podziękował za Światowe Dni Młodzieży. „To wydarzenie pozostanie na zawsze w pamięci Krakowa, naszej pamięci” - dodał. 

„Archidiecezja krakowska zajmuje poczesne, wyjątkowe miejsce na mapie Kościoła w Polsce i Kościoła powszechnego. Wyrażam wdzięczność wszystkim, którzy tworzą Kościół krakowski swoją modlitwą, pracą, cierpieniem, kulturą i chrześcijańską solidarnością” – mówił dalej. 

Odchodzący na emeryturę arcybiskup zwrócił uwagę na wielkie znacznie Sanktuarium św. Jana Pawła II. 

„Wzniesienie tego dzieła było naszym obowiązkiem ale także przywilejem; jest to darem, zadaniem dla następnych pokoleń, by utrwalać i pogłębiać duchowe dziedzictwo wielkiego pasterza i wielkiego świętego” – powiedział. 

Kard. Dziwisz podziękował za obecność premier Szydło. 

„Tak mi przyszło na myśl, że to trochę i powinność pani - być z nami dzisiaj, bo przecież z tej ziemi wywodzi się, tu przecież studiowała, pracowała, tu rozpoczęła swoją karierę” – podkreślił. 

„Będę się starał nadal służyć archidiecezji krakowskiej wedle sił i możliwości przewidzianych prawem kościelnym” – zapewnił metropolita senior. 

Za stworzenie Sanktuarium św. Jana Pawła II odchodzącemu metropolicie dziękował kustosz tego miejsca ks. prałat Jan Kabziński. Rektor UJ prof. Wojciech Nowak prosił, by metropolita nie żegnał się z Uniwersytetem Jagiellońskim i nadal traktował środowisko najstarszej polskiej uczelni "jak przyjaciół".

Kard. Stanisław Dziwisz był 76. biskupem krakowskim. Metropolitą mianował go 3 czerwca 2005 r.papież Benedykt XVI, a ingres do Katedry na Wawelu i objęcie urzędu przez abp Dziwisza nastąpiło 27 sierpnia 2005 r. 

Z inicjatywy kard. Dziwisza w Krakowie na tzw. Białych Morzach wybudowano Centrum "Nie lękajcie się!" oraz Sanktuarium św. Jana Pawła II. Dzięki jego staraniom w lipcu zeszłego roku Polska była gospodarzem Światowych Dni Młodzieży, które zgromadziły ponad 2 miliony młodych ludzi z ponad 180 krajów.

Podczas ponad 11 lat posługi kard. Dziwisz, odwiedził niemal wszystkie parafie archidiecezji krakowskiej i ustanowił 30 nowych. Wyświęcił 191 księży diecezjalnych i zakonnych. W 2006 r. w Krakowie otwarto pierwsze w Polsce "Okno życia".

Po ukończeniu 75 lat - w kwietniu 2014 - kard. Dziwisz zgodnie z przepisami prawa kanonicznego,oddał się do dyspozycji papieża. Nadal pełnił posługę ze względu na przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Jego następcą będzie abp Marek Jędraszewski.

ak/PAP

[fot. PAP/Stanisław Rozpędzik]

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook