Jedynie prawda jest ciekawa


MSZ zaprasza ministrów z całej Europy

27.11.2016

Warszawę odwiedzą szefowie MSZ 16 krajów naszego kontynentu.

We wtorek w Warszawie odbędzie się spotkanie szefów MSZ 16 krajów Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej oraz szefowej unijnej dyplomacji Federiki Mogherini - poinformowała PAP rzeczniczka prasowa MSZ Joanna Wajda. Tematem rozmów mają być m.in. stojące przed UE wyzwania.

Na zaproszenie Polski do Warszawy przyjadą przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Słowacji i Węgier, sześciu krajów Bałkanów Zachodnich, które aspirują do członkostwa w UE - Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa, oraz sześciu unijnych sąsiadów regionu: Bułgarii, Chorwacji, Grecji, Rumunii, Słowenii i Włoch. Łącznie w rozmowach przewidziano udział około stu osób z kilkunastu delegacji, co - jak zaznaczyła Wajda - czyni je "dużym wyzwaniem logistycznym i organizacyjnym".

Na wtorkowym spotkaniu pojawić się ma także wysoka przedstawiciel UE ds. międzynarodowych, pełniąca zarazem funkcję wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Federica Mogherini. "Bardzo cieszymy się, że KE będzie reprezentowana na tak wysokim szczeblu; to jest ważny sygnał dla wszystkich krajów biorących udział w tym spotkaniu" - zaznaczyła rzeczniczka prasowa MSZ.

Poinformowała, że głównym tematem rozmów mają być "wyzwania, przed którymi stoi UE i kraje regionu", m.in. nielegalne migracje, przestępczość zorganizowana, radykalizacja, terroryzm oraz zagrożenia hybrydowe. "Współpraca między Unią a krajami Bałkanów Zachodnich jest kluczowa, żeby stawić czoła tym wyzwaniom" - podkreśliła Wajda.

Wskazała też, że niektóre z tematów, m.in. te związane z bezpieczeństwem i migracjami, to "tematy bardzo trudne, ale też i ważne dla obywateli Polski i całej Europy". "Zaproszone kraje nie zawsze mówią w tych sprawach jednym głosem, ale wszyscy uznajemy wagę tych wyzwań dla przyszłości UE i rolę współpracy, dlatego też w Warszawie chcemy podjąć otwartą i szczerą rozmowę na ten temat" - mówiła rzeczniczka MSZ.

Wtorkowe rozmowy mają rozpocząć się od spotkania w gronie ministrów krajów V4, którzy przyjmą m.in. wspólną deklarację odnośnie polityki rozszerzenia UE.

"Polska i cała Grupa Wyszehradzka wspiera starania dotyczące członkostwa w UE tychże krajów; proces integracji europejskiej Europy Południowo-Wschodniej przyczynia się do bezpieczeństwa i rozwoju na całym kontynencie" - zaznaczyła Wajda.

Rzeczniczka MSZ przypomniała, że kiedy Polska ubiegała się o członkostwo w Unii, otrzymywaliśmy "pomoc od partnerów, którzy byli w UE". Według niej teraz to my możemy zaoferować krajom Bałkanów Zachodnich wsparcie, dzieląc się swoimi doświadczeniami okresu transformacji ustrojowej i integracji ze strukturami europejskimi.

Kolejnym punktem są dwie sesje rozmów moderowanych przez szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego. Pierwsza poświęcona ma być wyzwaniom dla bezpieczeństwa w regionach Europy Środkowej i Bałkanów "w coraz mniej bezpiecznym świecie". Druga sesja skupić się ma na problematyce sąsiedzkiego pojednania i współpracy.

Jak wyjaśniła Wajda, temat ten związany jest z upływającym w tym roku 25-leciem podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Proces pojednania pomiędzy Polską a Niemcami - podkreśliła - "był czymś niezwykłym i udał się" "I my teraz chcemy podzielić się z krajami Bałkanów Zachodnich naszymi doświadczeniami i pokazać, że warto jest podjąćwysiłek pojednania i współpracy" - powiedziała.

Rzeczniczka prasowa MSZ zaznaczyła, że jest to "zadanie wymagające, zwłaszcza w krajach Bałkanów Zachodnich". "Wiemy, że są między nimi różne zaszłości i nie zawsze ta współpraca tam się układa doskonale, ale chcemy pokazać, że nam 25 lat temu współpraca z Niemcami bardzo dobrze się zaczęła układać i widać tego efekty we współczesnej polityce. Wiemy, że to zadanie wymaga wielkiej odwagi i wielkiego zaangażowania nie tylko ze strony polityków, ale też oczywiście społeczeństwa obywatelskiego. I warto podjąć ten wysiłek, bo to odblokuje ogromny potencjał współpracy gospodarczej, politycznej, naukowej, kulturalnej i kontaktów międzyludzkich" - mówiła.

Po dwóch sesjach rozmów plenarnych z udziałem wszystkich delegacji odbędą się spotkania bilateralne pomiędzy szefem polskiej dyplomacji a zaproszonymi gośćmi.

1 lipca br. Polska objęła roczne przewodnictwo Grupy Wyszehradzkiej.

Grupa Wyszehradzka (V4) powstała w 1991 roku. Skupia cztery państwa: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry.

Mly/PAP

fot. [PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270putinluk 26.05.2018

  Istnieje niebezpieczeństwo połączenia Białorusi z Rosją

  Istnieje niebezpieczeństwo integracji Białorusi z Rosją i stworzenia przez nie "połączonego podmiotu prawnego"; prezydentem połączonych państw mógłby zostać Władimir Putin, przedłużając sobie tym samym możliwość sprawowania władzy na Kremlu - powiedział w sobotę dyrektor PISM Sławomir Dębski.

 2. 1270wiezababel 26.05.2018

  "Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel"

  Jeżeli nie przeprowadzimy zmian demograficznych i nie zachęcimy rodzin, by poprawiły dzietność, to żadna polityka gospodarcza w dłuższej perspektywie nie przyniesie skutków - powiedział w sobotę zastępca koordynatora ds. służb specjalnych Maciej Wąsik.

 3. kwiatek 26.05.2018

  Życzenia od premiera Morawieckiego z okazji z Dnia Matki

  Mateusz Morawiecki z okazji Dnia Matki przekazał mamom najlepsze życzenia. Pamiętajmy o naszych Mamach dzisiaj i we wszystkie pozostałe 364 dni roku! - dodał premier we wpisie na Twitterze.

 4. JablonskiPomnik 26.05.2018

  Tak wygląda czysta pogarda i nienawiść. Doktor politologii wzywa do oddawania moczu przy Pomniku Smoleńskim

  Popularny w mediach komentator, a wcześniej pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego wzywa do sikania przy warszawskim pomniku smoleńskim. Czy można upaść niżej?

 5. PolskaUEwiki 26.05.2018

  Polexit coraz bliżej? Jest komentarz polskiego ministra

  Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje "stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków" Unii

 6. Jaki26052018 26.05.2018

  Jaki przyznaje: jestem w małym konflikcie z rządem. O co poszło?

  Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Warszawy zaskoczył słuchaczy swoją deklaracją

 7. 1270lubnauer 26.05.2018

  Nowoczesna zatopiona. Partia Lubnauer nie weszłaby dziś do Sejmu

  To prawdziwa klęska - Nowoczesna nie tylko jest pod progiem, ale nie zanosi się nawet na to, by w najbliższym czasie ta sytuacja mogła się zmienić. Powodów do zadowolenia nie ma też PiS, który odniósłby "pyrrusowe zwycięstwo" - wynika z sondażu Estymator dla "Do Rzeczy"

 8. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook