Jedynie prawda jest ciekawa

MSZ tnie pieniądze dla Polaków

27.02.2013

Ewa Ziółkowska, wiceprezes zarządu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, w rozmowie z "GPC" wskazuje, że w obecnym roku Fundacja od MSZ otrzyma mniej o 3 mln zł.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych obniżyło poziom finansowania Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie. To jedna z prężniej działających organizacji wspierających Polaków żyjących na Kresach. Były członek zarządu Fundacji zaznacza, że ta zmiana będzie oznaczało likwidację wielu środowisk polskich na Wschodzie.

Obecnie Fundacja starała się o dofinansowanie w wysokości blisko 32 mln zł. MSZ uznał, że na Fundacje może przekazać jedynie 6,32 mln zł. Żadnego wsparcia nie otrzyma program edukacyjny „Z Polską w plecaku” czy „Nowoczesna Polska – nowoczesna edukacja”. Jak informuje, "Gazeta Polska Codziennie" projekt „Uczymy się wszyscy – od przedszkola do seniora” otrzymał z kolei jedynie 650 tys. zł.

Ewa Ziółkowska, wiceprezes zarządu Fundacji Pomoc Polakom na Wschodzie, w rozmowie z "GPC" wskazuje, że w obecnym roku Fundacja od MSZ otrzyma mniej o 3 mln zł. "Czekamy jednak na podpisanie umów, bo wtedy będziemy mówili o konkretach i o tym, jak środki przełożą się na funkcjonowanie konkretnych programów. Po podpisaniu umów będziemy podejmowali decyzję" – mówi.

Poseł PiS Adam Kwiatkowski wskazuje, że decyzje rządzących układają się w jasny trend, trend zabierania Polakom na Wschodzie pieniędzy. Poseł Kwiatkowski wskazuje, że ten trend "budzi sprzeciw" posłów PiS.

KL
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook