Jedynie prawda jest ciekawa


MSZ odpowiada Moskwie!

22.12.2015

Rośnie napięcie na linii Moskwa-Warszawa! Rzecznik MSZ Artur Dmochowski oświadczył, że dialog między Rosją a Polską został wstrzymany z inicjatywy strony rosyjskiej - powiedział Dodał, że ostatnia wypowiedź rzecznika MSZ Rosji to próba przerzucenia odpowiedzialności za ochłodzenie stosunków na stronę polską.

 W poniedziałek MSZ Rosji oświadczyło, że dialog między Rosją a Polską został wstrzymany z inicjatywy strony polskiej. W ten sposób skomentowano wypowiedź szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego, że "klucze do poprawy sytuacji polsko-rosyjskiej leżą w Moskwie".

We wtorek do oświadczenia MSZ Rosji odniósł się rzecznik polskiego MSZ Artur Dmochowski.

- Ostatnia wypowiedź rzecznika MSZ FR to niestety kolejna próba przerzucenia odpowiedzialności za obecne ochłodzenie stosunków polsko-rosyjskich na stronę polską. Tymczasem dialog między Rosją a Polską został wstrzymany z inicjatywy strony rosyjskiej i jak stwierdził szef polskiej dyplomacji, minister Witold Waszczykowski: "klucze do poprawy sytuacji polsko-rosyjskiej leżą w Moskwie" - powiedział Dmochowski.

- Nie możemy zatem zgodzić się ze stanowiskiem FR, bowiem przeczy ono powszechnie znanym faktom. Polska uzależnia perspektywy normalizacji relacji dwustronnych od spełnienia przez Rosję określonych warunków - przede wszystkim, co oczywiste, związanych z przestrzeganiem prawa międzynarodowego - dodał.

Rzecznik MSZ podkreślił, że Polska jest gotowa do merytorycznej rozmowy. - Uważamy zatem, że podtrzymanie kontaktu na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych jest ważne i wciąż liczymy na konstruktywną odpowiedź strony rosyjskiej, bowiem poprawa stosunków może też tworzyć grunt dla rozwiązywania problemów w relacjach FR z UE i NATO - powiedział.

- Rzecznik rosyjskiego MSZ powinien jednak wiedzieć, że strona rosyjska od wielu lat nie rozwiązała żadnego ważnego problemu w relacjach polsko-rosyjskich. Powodem tego nie było stanowisko strony polskiej, lecz brak woli do rzeczowego dialogu ze strony rosyjskiej. Jeśli taka wola teraz się pojawiła, to bardzo dobrze - zaznaczył Dmochowski.

Przypomniał, że katalog kilkudziesięciu problemów bilateralnych MSZ przekazało stronie rosyjskiej w lutym br. - Do tej pory pozostaje on jednak bez odpowiedzi - zauważył Dmochowski.

- Zarzucanie stronie polskiej zamrożenia stosunków polsko-rosyjskich nie jest właściwe, bowiem Polska jako członek UE i NATO nie działa jednostronnie, lecz stosuje się do spójnych decyzji podjętych w odniesieniu do Rosji po nielegalnej aneksji Krymu i agresji zbrojnej na Ukrainę - powiedział.

Dmochowski zwrócił też uwagę, że to nie Warszawa, lecz Moskwa wprowadziła sankcje odwetowe, które uderzyły m.in. w fora współpracy gospodarczej. - Trudno sobie w takiej sytuacji wyobrazić posiedzenie polsko-rosyjskiej Komisji Gospodarczej czy Forum Regionów - powiedział.

Rzeczniczka dyplomacji Rosji Maria Zacharowa oświadczyła w poniedziałkowym komunikacie, że: - W ciągu ostatnich dwóch lat Warszawa zamroziła prace wszystkich podstawowych mechanizmów dwustronnego współdziałania: Komitetu Strategii Współpracy Rosyjsko-Polskiej, Rosyjsko-Polskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej, Forum Regionów, Forum Dialogu Obywatelskiego i innych. To właśnie polskie władze wystąpiły z inicjatywą anulowania, zaplanowanego na 2015 rok, Roku Rosji w Polsce i Roku Polski w Rosji. Tak więc, kto ma "klucze do poprawy sytuacji, panie ministrze?".

- Jeśli chodzi o zapowiadane przez pana Waszczykowskiego konsultacje pomiędzy wiceministrami spraw zagranicznych obu krajów, to jak już informowaliśmy Warszawę, strona rosyjska jest gotowa do takiego kontaktu, przy takim punkcie widzenia, iż będzie on miał charakter konstruktywny oraz wartość dodaną, realnie przyczyniając się do stworzenia przesłanek dla poprawy stosunków dwustronnych - napisano w oświadczeniu MSZ Rosji.

Rosyjskie ministerstwo wyraziło przypuszczenie, że odpowiedzialność za pogorszenie stosunków można byłoby zaliczyć na poczet poprzednich władz Polski. - Jednak przedstawiciele nowych władz wypowiadają się w odniesieniu do Rosji jeszcze ostrzej. Taką tonację wyznaczają publiczne oświadczenia samego W. Waszczykowskiego, w których przedstawiana jest myśl o konieczności przeciwdziałania "rosyjskiemu zagrożeniu", utrzymania polityki sankcji wobec Moskwy. W istocie władze Polski uzależniają perspektywy normalizacji relacji dwustronnych od "łaski" Warszawy po tym, gdy spełnimy wysunięte przez nią warunki wstępne. Jednak takie podejście w stosunku do Rosji nie może mieć poważnych perspektyw - oznajmiła rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

Sobotnią wypowiedź szefa polskiej dyplomacji MSZ w Moskwie przyjęło - jak głosi komunikat - "z konsternacją".

W sobotnim programie Horyzont w TVN24 Waszczykowski powiedział: - Raczej innego sygnału spodziewaliśmy się wobec nowego rządu - nie wojny pomnikowej, nie dyskusji o właśnie wydalaniu dziennikarzy, no ale to widać, Rosjanie nie chcą naszych gestów. Ja już kilka tygodni temu poprosiłem mojego zastępcę o spotkanie z ambasadorem rosyjskim, o to, aby zorganizowano konsultacje na poziomie wiceministrów i to w Moskwie, aby prowadzić jednak dialog z Moskwą. Na spotkaniu Rady Północnoatlantyckiej poparłem koncepcję, aby jednak Rada Północnoatlantycka spotkała się również z Rosją w formule Rada NATO-Rosja, oczywiście tam są pewne warunki. Tak, że z naszej strony są gesty i my uczciwie mówimy, że klucze do poprawy sytuacji polsko-rosyjskiej leżą w Moskwie. Jak widać, Rosja po te klucze nie chce sięgnąć, tylko odddaje klucze jednemu z naszych korespondentów i każe mu wyjechać do domu.

Korespondent "Gazety Wyborczej" w Moskwie Wacław Radziwinowicz został powiadomiony w piątek przez MSZ Rosji, że ma oddać akredytację i w ciągu 30 dni opuścić kraj. Przekazano mu też, że ta decyzja wiąże się z wydaleniem z Polski rosyjskiego dziennikarza związanego z agencją RIA-Nowosti Leonida Swiridowa. Polski MSZ ocenił tę decyzję władz rosyjskich jako bezpodstawną i mającą charakter odwetowy.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!


PAP/JKUB

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. morawieckimay18032018 18.03.2018

  Morawiecki rozmawiał z May na temat Rosji. „Reakcja musi być zdecydowana”

  Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał w niedzielę z premier Wielkiej Brytanii Theresą May, która chciała skonsultować dalsze postępowanie wobec Rosji

 2. 1270merkelina 18.03.2018

  W poniedziałek w Warszawie wizyta kanclerz Niemiec

  Współpraca dwustronna, przyszłość UE po Brexicie, unijny budżet, bezpieczeństwo energetyczne i kryzys migracyjny

 3. 1270manifestacja 17.03.2018

  W największych miastach odbyły się demonstracje przeciwko rasizmowi

  Nie chcemy w Polsce zwolenników brunatnych poglądów i rasizmu; nie ma tutaj miejsca na faszyzm - mówili przedstawiciele koalicji Zjednoczeni Przeciwko Rasizmowi. W sobotę w największych miastach kraju odbyły się demonstracje w związku ze Światowym Dniem Walki z Dyskryminacją Rasową.

 4. 1270zziobro 17.03.2018

  Ziobro: musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce

  Musimy podnieść standardy zawodowe sędziów w Polsce - oświadczył w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, zapowiadając projekt zmian w przepisach dot. usuwania sędziów z zawodu. Dodał, że powstał już zespół roboczy, który pracuje nad nowelizacją.

 5. 1270wstyd 17.03.2018

  "Konwój Wstydu" jeździ po Polsce - PO apeluje do polityków PiS

  W ramach akcji "Konwój Wstydu", zorganizowanej przez Platformę Obywatelską, po Polsce jeżdżą billboardy z wizerunkami polityków PiS oraz kwotami ich jednorazowych nagród. W sobotę politycy PO w różnych miastach apelowali do polityków PiS o oddanie pieniędzy podatników.

 6. Anders17032018 17.03.2018

  Anders zapowiada: oddam premię

  Oddam premię, którą otrzymałam w styczniu - zapowiedziała w sobotę w radiu RMF FM senator, sekretarz stanu w kancelarii premiera Anna Maria Anders. Oceniła, że jeżeli kogoś chce się wynagrodzić za działanie, to się powinno mu podwyższyć pensję

 7. MajewskiBaranPozniak 17.03.2018

  Gdańsk będzie wspierał... zmianę płci? "Musimy się temu stanowczo sprzeciwić"

  Refundacja przez miasto operacji zmiany płci, czy stworzenie tymczasowych dokumentów dla osób przechodzących taką operację - takie rekomendacje w Modelu na rzecz Równego Traktowania wzbudziły protesty środowisk związanych z Koalicją dla Gdańska

 8. Duda16032018 16.03.2018

  Kontrowersyjne słowa Prezydenta. Co miał na myśli mówiąc o "niemieckim uznaniu"?

  Szef MSZ Niemiec Heiko Maas wyraził uznanie za moją interwencję w proces legislacyjny ustaw dot. wymiaru sprawiedliwości; przekazałem mu, że jestem ostatnią osobą, która chciałaby ograniczenia niezawisłości sędziowskiej - powiedział prezydent Andrzej Duda portalowi 300polityka.pl

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook