Jedynie prawda jest ciekawa

MSZ chce zaopiekować się funduszami dla Polonii

03.01.2012

We wtorek sejmowa komisja finansów zajęła się sprawą pieniędzy, z których finansowane są działania na rzecz Polonii. W grudniu sejmowa komisja spraw zagranicznych zarekomendowała zabranie z budżetu Kancelarii Senatu ponad 67 mln zł i przeniesienie ich do części projektu budżetu: sprawy zagraniczne. Na kolejnym posiedzeniu komisja finansów zdecyduje, czy będzie rekomendować Sejmowi przyjęcie tej zmiany.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w piśmie do szefa sejmowej komisji finansów Dariusza Rosatiego (PO) przekonywał, że pieniądze powinny pozostać do dyspozycji izby wyższej. Jak podkreślił, proponowana zmiana oznacza zmniejszenie budżetu Kancelarii Senatu o 40 proc.

Marszałek zwrócił też uwagę, że procedura rozpatrywania wniosków (składają je organizacje pozarządowe) o udzielenie w 2012 roku dotacji na działania na rzecz Polonii już ruszyła i powinna się zakończyć jeszcze w I kwartale. Zauważył też, że proponowana przez komisję spraw zagranicznych zmiana niesie ze sobą konieczność ponownego rozpoczęcia tej procedury w MSZ. "Stwarza to realną groźbę załamania systemu pomocy polskim środowiskom za granicą" - napisał Borusewicz.

Wiceszef komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz (PO) mówił podczas wtorkowego posiedzenia komisji finansów, że po 1989 r. Senat zajął się Polonią, gdyż wybrano go w wolnych wyborach, natomiast służba zagraniczna była spadkobierczynią poprzedniego systemu.

Teraz jednak - przekonywał - ten argument stracił aktualność, bo w ciągu ostatnich 20 lat Polska przebudowała swoją służbę dyplomatyczną. Podkreślał, że zmiana charakteru emigracji i nowe wyzwania z tym związane powodują, iż Polonią i Polakami za granicą powinien się zajmować MSZ.

Zbigniew Kuźmiuk (PiS) ocenił natomiast, że w 2012 r. fundusze na Polonię powinny zostać w gestii Senatu ze względu na to, że wpłynęło już wiele wniosków o dofinansowanie konkretnych projektów, które powinny być jak najszybciej rozpatrzone.

Przemysław Wipler (PiS) pytał czy były jakieś nieprawidłowości w dysponowaniu pieniędzmi przez Senat, czy też w całej sprawie chodzi jedynie o politykę. - To jest bardzo radykalne wotum nieufności do Senatu - ocenił.

Zbigniew Matuszczak (SLD) zaproponował, by w 2012 r. zostawić kwestię środków dla Polonii i Polaków za granicą bez zmian i przez najbliższe miesiące wypracować wspólne stanowisko rządu, Sejmu i Senatu w tej sprawie.

Wiceszef MSZ Jan Borkowski przekonywał, że to rząd jest zobowiązany do prowadzenia polityki związanej z opieką nad Polonią i Polakami za granicą. Jak się wyraził, działania Senatu są "reaktywne", bo wydaje on środki tylko w oparciu o wnioski składane przez organizacje polonijne. - Mamy do czynienia z setkami wniosków, które wyznaczają wydawanie pieniędzy - mówił.

Szefowa Kancelarii Senatu Ewa Polkowska przekonywała, że obecnie MSZ ma wpływ na wydawanie tych środków, bowiem w pracach senackiego zespołu finansów polonijnych bierze udział przedstawiciel tego resortu. Zadeklarowała jednak, że Kancelaria Senatu będzie współpracować z MSZ, jeśli środki na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą zostaną przekazane do resortu dyplomacji.

PAP
[fot. senat.gov.pl]

Warto poczytać

 1. Nowogrodzka18012018 18.01.2018

  "Pokojowa" demonstracja zaatakowała siedzibę PiS

  Siedzibę Prawa i Sprawiedliwości obrzucono balonikami z farbą. To kolejny w ostatnich dniach atak na biuro poselskie. Wcześniej zdewastowano między innymi biura poselskie Krystyny Pawłowicz i Kornelii Wróblewskiej

 2. Nycz17012018 17.01.2018

  Kard. Nycz: Kościół katolicki chcąc spotykać Chrystusa, spotyka też judaizm

  - Kościół katolicki, wszyscy jego członkowie, chcąc się spotkać z Chrystusem, spotykają się także z judaizmem - mówił w środę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas Liturgii Słowa, będącej centralnym wydarzeniem 21. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

 3. Wroblewskawiki 17.01.2018

  Posłanka Nowoczesnej nie zagłosowała w sprawie aborcji. Pomazano jej biuro odchodami!

  Policja szuka osoby, która pomazała odchodami okno biura posłanki Nowoczesnej Kornelii Wróblewskiej w Zamościu (Lubelskie)

 4. Pawlowiczwiki 17.01.2018

  "Żadnych syryjskich dzieci". Ostry komentarz Pawłowicz

  - Za nimi będą mamusie i tatusiowie - odpowiedziała poseł Krystyna Pawłowicz w reakcji na doniesienia o propozycji z Brukseli przyjęcia do Polski 500 syryjskich dzieci

 5. SLDWarszawa 17.01.2018

  Lewica wciąż tkwi w PRL. SLD dziękuje za wyzwolenie Warszawy

  - Siedemdziesiąt trzy lata temu, 17 stycznia 1945r. Warszawa, została wyzwolona z rąk hitlerowców - napisał rzecznik prasowy mazowieckiego SLD Artur Jaskulski. Z tej okazji, kierownictwo warszawskich struktur partii złożyło dziś wieniec

 6. Naszematkinasiojcowie 17.01.2018

  Proces za "Nasze matki, nasi ojcowie". Wytoczył go 92-letni żołnierz AK

  Krakowski Sąd Okręgowy ponownie zaproponował, by twórcy niemieckiego serialu "Nasze Matki, nasi Ojcowie" i żołnierze AK podnoszący, że produkcja narusza ich dobra osobiste, zawarli ugodę. W środę odbyła się kolejna rozprawa w trwającym od 2016 r. procesie cywilnym

 7. Rusin1701 17.01.2018

  Mówiła że takiej dewastacji nie było nawet w czasach hitlerowskich, a teraz nieudolnie atakuje LP. Kolejna wpadka Kingi Rusin

  Tym razem prezenterka próbowała zaatakować działalność Lasów Państwowych, ale... źle przeczytała artykuł! - Nikt nie dyskredytuje jej skuteczniej niż ona sama - przekonuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook