Jedynie prawda jest ciekawa


MSZ chce zaopiekować się funduszami dla Polonii

03.01.2012

We wtorek sejmowa komisja finansów zajęła się sprawą pieniędzy, z których finansowane są działania na rzecz Polonii. W grudniu sejmowa komisja spraw zagranicznych zarekomendowała zabranie z budżetu Kancelarii Senatu ponad 67 mln zł i przeniesienie ich do części projektu budżetu: sprawy zagraniczne. Na kolejnym posiedzeniu komisja finansów zdecyduje, czy będzie rekomendować Sejmowi przyjęcie tej zmiany.

Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w piśmie do szefa sejmowej komisji finansów Dariusza Rosatiego (PO) przekonywał, że pieniądze powinny pozostać do dyspozycji izby wyższej. Jak podkreślił, proponowana zmiana oznacza zmniejszenie budżetu Kancelarii Senatu o 40 proc.

Marszałek zwrócił też uwagę, że procedura rozpatrywania wniosków (składają je organizacje pozarządowe) o udzielenie w 2012 roku dotacji na działania na rzecz Polonii już ruszyła i powinna się zakończyć jeszcze w I kwartale. Zauważył też, że proponowana przez komisję spraw zagranicznych zmiana niesie ze sobą konieczność ponownego rozpoczęcia tej procedury w MSZ. "Stwarza to realną groźbę załamania systemu pomocy polskim środowiskom za granicą" - napisał Borusewicz.

Wiceszef komisji spraw zagranicznych Robert Tyszkiewicz (PO) mówił podczas wtorkowego posiedzenia komisji finansów, że po 1989 r. Senat zajął się Polonią, gdyż wybrano go w wolnych wyborach, natomiast służba zagraniczna była spadkobierczynią poprzedniego systemu.

Teraz jednak - przekonywał - ten argument stracił aktualność, bo w ciągu ostatnich 20 lat Polska przebudowała swoją służbę dyplomatyczną. Podkreślał, że zmiana charakteru emigracji i nowe wyzwania z tym związane powodują, iż Polonią i Polakami za granicą powinien się zajmować MSZ.

Zbigniew Kuźmiuk (PiS) ocenił natomiast, że w 2012 r. fundusze na Polonię powinny zostać w gestii Senatu ze względu na to, że wpłynęło już wiele wniosków o dofinansowanie konkretnych projektów, które powinny być jak najszybciej rozpatrzone.

Przemysław Wipler (PiS) pytał czy były jakieś nieprawidłowości w dysponowaniu pieniędzmi przez Senat, czy też w całej sprawie chodzi jedynie o politykę. - To jest bardzo radykalne wotum nieufności do Senatu - ocenił.

Zbigniew Matuszczak (SLD) zaproponował, by w 2012 r. zostawić kwestię środków dla Polonii i Polaków za granicą bez zmian i przez najbliższe miesiące wypracować wspólne stanowisko rządu, Sejmu i Senatu w tej sprawie.

Wiceszef MSZ Jan Borkowski przekonywał, że to rząd jest zobowiązany do prowadzenia polityki związanej z opieką nad Polonią i Polakami za granicą. Jak się wyraził, działania Senatu są "reaktywne", bo wydaje on środki tylko w oparciu o wnioski składane przez organizacje polonijne. - Mamy do czynienia z setkami wniosków, które wyznaczają wydawanie pieniędzy - mówił.

Szefowa Kancelarii Senatu Ewa Polkowska przekonywała, że obecnie MSZ ma wpływ na wydawanie tych środków, bowiem w pracach senackiego zespołu finansów polonijnych bierze udział przedstawiciel tego resortu. Zadeklarowała jednak, że Kancelaria Senatu będzie współpracować z MSZ, jeśli środki na opiekę nad Polonią i Polakami za granicą zostaną przekazane do resortu dyplomacji.

PAP
[fot. senat.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 2. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 3. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 4. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 5. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 7. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 8. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook