Jedynie prawda jest ciekawa


MSW przejmie kontrolę nad ABW?

05.01.2012

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zapowiedział, że zaproponuje zmianę systemu kontroli nad służbami, tak aby Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego była podporządkowana resortowi spraw wewnętrznych.

Cichocki, pytany w czwartek w "Kontrwywiadzie" RMF FM czy chciałby podporządkować ABW resortowi spraw wewnętrznych, powiedział, że to byłaby logiczna zmiana, taka systemowa, dlatego że ABW odpowiada za szereg obszarów bezpieczeństwa, które bardzo dobrze uzupełniają się z tymi służbami, które dzisiaj pracują pod nadzorem MSW.

Obecnie, zgodnie z ustawą o ABW, szef agencji w randze sekretarza stanu podlega bezpośrednio premierowi.

Będę chciał przedstawić premierowi zarys zamian systemowych w zakresie kontroli nad służbami specjalnymi - zapowiedział Cichocki. Wyjaśnił, że przedstawi kilka wariantów zmian systemowych, bazując na doświadczeniach z minionych 4 lat.

Będę o tym myślał, tylko proszę pamiętać, że na pierwsze tygodnie mojej pracy muszę wypełnić szereg zadań, które już są na mnie nałożone. Nie chciałbym w tym momencie rozpoczynać kolejnej zmiany legislacyjnej - podkreślił.

W jego ocenie, obecny nadzór i koordynacja ministra spraw wewnętrznych nad służbami specjalnymi to jest raczej koordynacja, a nie władza i zarządzanie.

W środę minister ogłosił, że w związku z tworzeniem nowego MSW postanowił zaprosić nowych ludzi do współpracy. Poinformował o odejściu wiceministra gen. Adama Rapackiego. Nowymi podsekretarzami stanu w MSW zostali: dotychczasowy doradca w gabinecie politycznym Cichockiego - Michał Deskur oraz b. dyrektor Pionu do spraw Informatyki i Telekomunikacji w Centrum Usług Wspólnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Roman Dmowski. Nowym szefem policji ma zostać nadinsp. Marek
Działoszyński.

Jak zapowiadał Cichocki, resort będzie koncentrować się na wyznaczaniu zadań i rozliczaniu służb, w tym policji, z wykonanych działań.

PAP

[fot.arch.]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 3. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 4. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 5. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 6. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 7. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 8. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook