Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

MSW przejmie kontrolę nad ABW?

05.01.2012

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zapowiedział, że zaproponuje zmianę systemu kontroli nad służbami, tak aby Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego była podporządkowana resortowi spraw wewnętrznych.

Cichocki, pytany w czwartek w "Kontrwywiadzie" RMF FM czy chciałby podporządkować ABW resortowi spraw wewnętrznych, powiedział, że to byłaby logiczna zmiana, taka systemowa, dlatego że ABW odpowiada za szereg obszarów bezpieczeństwa, które bardzo dobrze uzupełniają się z tymi służbami, które dzisiaj pracują pod nadzorem MSW.

Obecnie, zgodnie z ustawą o ABW, szef agencji w randze sekretarza stanu podlega bezpośrednio premierowi.

Będę chciał przedstawić premierowi zarys zamian systemowych w zakresie kontroli nad służbami specjalnymi - zapowiedział Cichocki. Wyjaśnił, że przedstawi kilka wariantów zmian systemowych, bazując na doświadczeniach z minionych 4 lat.

Będę o tym myślał, tylko proszę pamiętać, że na pierwsze tygodnie mojej pracy muszę wypełnić szereg zadań, które już są na mnie nałożone. Nie chciałbym w tym momencie rozpoczynać kolejnej zmiany legislacyjnej - podkreślił.

W jego ocenie, obecny nadzór i koordynacja ministra spraw wewnętrznych nad służbami specjalnymi to jest raczej koordynacja, a nie władza i zarządzanie.

W środę minister ogłosił, że w związku z tworzeniem nowego MSW postanowił zaprosić nowych ludzi do współpracy. Poinformował o odejściu wiceministra gen. Adama Rapackiego. Nowymi podsekretarzami stanu w MSW zostali: dotychczasowy doradca w gabinecie politycznym Cichockiego - Michał Deskur oraz b. dyrektor Pionu do spraw Informatyki i Telekomunikacji w Centrum Usług Wspólnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Roman Dmowski. Nowym szefem policji ma zostać nadinsp. Marek
Działoszyński.

Jak zapowiadał Cichocki, resort będzie koncentrować się na wyznaczaniu zadań i rozliczaniu służb, w tym policji, z wykonanych działań.

PAP

[fot.arch.]

Warto poczytać

 1. Zgromadzenieposlowisenatorow22grudnia201501 23.05.2017

  Sondaż: PiS nadal liderem z 35 proc. poparciem

  - 35 proc. osób deklarujących w maju gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zamierza głosować na PiS - wynika z sondażu Kantar Public.

 2. mid-17523129 23.05.2017

  Prezydent potępił zamach w Manchesterze

  Jestem przekonany, że wobec terroryzmu cała wspólnota uczciwego i wolnego świata będzie stała razem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił uwagę, że poniedziałkowy zamach w Manchesterze to coś, co nigdy nie powinno się zdarzyć, ale co stało się europejską rzeczywistością.

 3. abw 23.05.2017

  ABW uspokaja po zamachu w Manchesterze

  Agencja nie rekomenduje wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce.

 4. aa2 23.05.2017

  Niebawem decyzja ws. zbioru zastrzeżonego

  Procedura związana z ujawnianiem materiałów jest na ukończeniu.

 5. Sad-Okregowy-gfgdf 23.05.2017

  Pijana sędzia odsunięta od obowiązków

  Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach wystąpił też o podjęcie wobec niej czynności dyscyplinarnych.

 6. mid-17523030 23.05.2017

  Sławomir Nowak zeznaje przed komisją ds. Amber Gold

  Jeden z najważniejszych polityków Donalda Tuska będzie pytany o to, dlaczego podległe mu w latach 2011 - 2013 instytucje pozwoliły na wielki przekręt związany z liniami lotniczymi OLT Express - kontrolowanymi przez piramidę finansową Amber Gold.

 7. mid-17523057 23.05.2017

  MON zaprezentowało koncepcję obronną kraju

  Członkostwo w NATO i UE pozostaje kluczowe dla bezpieczeństwa Polski; głównym źródłem niestabilności w regionie jest Rosja - stwierdza Koncepcja Obronna RP. Przewiduje ona zwiększenie zdolności do obrony terytorium RP i do odstraszania oraz zmianę systemu dowodzenia.

 8. listweet 23.05.2017

  Tomasz Lis kpi z ofiar zamachu?

  Tomasz Lis powinien nauczyć się korzystać z Internetu

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook