Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

MSW przejmie kontrolę nad ABW?

05.01.2012

Minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki zapowiedział, że zaproponuje zmianę systemu kontroli nad służbami, tak aby Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego była podporządkowana resortowi spraw wewnętrznych.

Cichocki, pytany w czwartek w "Kontrwywiadzie" RMF FM czy chciałby podporządkować ABW resortowi spraw wewnętrznych, powiedział, że to byłaby logiczna zmiana, taka systemowa, dlatego że ABW odpowiada za szereg obszarów bezpieczeństwa, które bardzo dobrze uzupełniają się z tymi służbami, które dzisiaj pracują pod nadzorem MSW.

Obecnie, zgodnie z ustawą o ABW, szef agencji w randze sekretarza stanu podlega bezpośrednio premierowi.

Będę chciał przedstawić premierowi zarys zamian systemowych w zakresie kontroli nad służbami specjalnymi - zapowiedział Cichocki. Wyjaśnił, że przedstawi kilka wariantów zmian systemowych, bazując na doświadczeniach z minionych 4 lat.

Będę o tym myślał, tylko proszę pamiętać, że na pierwsze tygodnie mojej pracy muszę wypełnić szereg zadań, które już są na mnie nałożone. Nie chciałbym w tym momencie rozpoczynać kolejnej zmiany legislacyjnej - podkreślił.

W jego ocenie, obecny nadzór i koordynacja ministra spraw wewnętrznych nad służbami specjalnymi to jest raczej koordynacja, a nie władza i zarządzanie.

W środę minister ogłosił, że w związku z tworzeniem nowego MSW postanowił zaprosić nowych ludzi do współpracy. Poinformował o odejściu wiceministra gen. Adama Rapackiego. Nowymi podsekretarzami stanu w MSW zostali: dotychczasowy doradca w gabinecie politycznym Cichockiego - Michał Deskur oraz b. dyrektor Pionu do spraw Informatyki i Telekomunikacji w Centrum Usług Wspólnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Roman Dmowski. Nowym szefem policji ma zostać nadinsp. Marek
Działoszyński.

Jak zapowiadał Cichocki, resort będzie koncentrować się na wyznaczaniu zadań i rozliczaniu służb, w tym policji, z wykonanych działań.

PAP

[fot.arch.]

Warto poczytać

Facebook