Jedynie prawda jest ciekawa


MSW chce zmian we współpracy z Interpolem

15.12.2011

"Zanim formalnie zaproponuję usprawnienie procedur współpracy na międzynarodowym zgromadzeniu Interpolu, chciałbym porozmawiać na ten temat z dyrektorem tej organizacji i w tym celu niezwłocznie zaproszę go do Warszawy" - powiedział szef MSW Jacek Cichocki.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że przygotowało propozycję zmian we współpracy Polski z Interpolem, która ma uniemożliwić polityczne wykorzystywanie tej międzynarodowej organizacji. Chodzi o to, by w przyszłości nie dochodziło już do zatrzymań np. białoruskich opozycjonistów. Propozycja zmian została przygotowana wspólnie z MSZ i policją. Szef MSW zaznaczył, że w przyszłym tygodniu planuje spotkanie w tej sprawie z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem.

- Będę chciał zaproponować pewną stałą procedurę, która sprawi, że dużo wcześniej będziemy mogli weryfikować różne nazwiska wpisywane za granicą na listy poszukiwawcze; uważam, że uda nam się przekonać Interpol, aby nasze refleksje odnośnie wpisywanych nazwisk były przez nich niezwłocznie rozpatrywane - powiedział Cichocki pytany przez PAP o szczegóły propozycji.

Dodał, że osoba wpisana na listę jest poszukiwana we wszystkich ponad 150 krajach świata stowarzyszonych w Interpolu, dlatego dobrze jest, aby kraj mający istotną wiedzę, na przykład na temat dysydentów białoruskich, mógł ją jak najszybciej przekazać do Interpolu, który rozważy wtedy, czy powinno się zastosować przepis pozwalający uznać poszukiwaną osobę nie za przestępcę, tylko za prześladowanego ze względów politycznych.

Minister dodał, że ma nadzieję na szybkie ustalenie dogodnego terminu jego spotkania z szefem Interpolu.

Projekt zmian w procedurach ma związek z zatrzymaniem w poniedziałek na warszawskim lotnisku białoruskiego opozycjonisty Alesia Michalewicza. - Poniedziałkowa sytuacja pokazała, że musi być dobra współpraca między służbami, MSZ i prokuraturą. W najbliższym czasie będę chciał porozmawiać na ten temat z prok. Seremetem i osobiście mu podziękować, że prokuratura podjęła szybko decyzje dotyczące Michalewicza - zaznaczył Cichocki.

Straż Graniczna informowała, że Michalewicz legitymował się czeskim dokumentem uchodźczym i widniał w systemach Interpolu jako osoba poszukiwana w celu doprowadzenia do prokuratury. Był podejrzany o "zorganizowanie masowych manifestacji" na Białorusi.

Z kolei rzecznik KGP Mariusz Sokołowski mówił PAP, że polska policja dostała informację o tym, iż jest on poszukiwany, od Interpolu i zgodnie z obowiązującymi procedurami musiała wprowadzić ją do baz osób poszukiwanych. Okazało się też, już po zatrzymaniu Białorusina, że w lipcu br. Interpol uznał, iż wniosek o jego zatrzymanie to kwestia polityczna, ale ta informacja nie została polskiej stronie przekazana.

Po zatrzymaniu opozycjonisty doszło do rozmowy szefa MSZ Radosława Sikorskiego z prokuratorem Seremetem. Wkrótce potem Prokuratura Okręgowa w Warszawie nakazała zwolnienie Michalewicza. Już po podjęciu decyzji o zwolnieniu do prokuratury wpłynęło pismo Interpolu w Mińsku, że poszukiwania międzynarodowe Michalewicza zostały w poniedziałek odwołane przez stronę białoruską.

Białoruska KGB zatrzymała Michalewicza po demonstracji w Mińsku w dniu wyborów prezydenckich 19 grudnia 2010 r., które białoruska opozycja uznała za sfałszowane na korzyść urzędującego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Władze postawiły mu oraz kilkudziesięciu innym osobom zarzuty zorganizowania masowych zamieszek, w trakcie których doszło do napaści na funkcjonariuszy służb państwowych i zniszczenia majątku o wartości kilkunastu milionów białoruskich rubli. W nocy z 13 na 14 marca, wbrew wydanemu przez władze zakazowi wyjazdu z kraju, Michalewicz opuścił Białoruś.

 

PiKa, PAP

[fot. PAP / EPA]

Warto poczytać

 1. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 2. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 3. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 4. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 5. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 6. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 7. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

 8. KukizSiemoniakwiki 22.01.2018

  Kukiz do Siemoniaka: zastanowię się nad przeprosinami, jeśli przeprosi pan za Nowaka, Rycha, Grzecha

  Kukiz odniósł się do wypowiedzi Tomasza Siemoniaka w programie "Onet Rano". Według Siemoniaka, Kukiz powinien przeprosić za wprowadzenie do parlamentu Roberta Winnickiego

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook