Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

MSW chce zmian we współpracy z Interpolem

15.12.2011

"Zanim formalnie zaproponuję usprawnienie procedur współpracy na międzynarodowym zgromadzeniu Interpolu, chciałbym porozmawiać na ten temat z dyrektorem tej organizacji i w tym celu niezwłocznie zaproszę go do Warszawy" - powiedział szef MSW Jacek Cichocki.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że przygotowało propozycję zmian we współpracy Polski z Interpolem, która ma uniemożliwić polityczne wykorzystywanie tej międzynarodowej organizacji. Chodzi o to, by w przyszłości nie dochodziło już do zatrzymań np. białoruskich opozycjonistów. Propozycja zmian została przygotowana wspólnie z MSZ i policją. Szef MSW zaznaczył, że w przyszłym tygodniu planuje spotkanie w tej sprawie z prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem.

- Będę chciał zaproponować pewną stałą procedurę, która sprawi, że dużo wcześniej będziemy mogli weryfikować różne nazwiska wpisywane za granicą na listy poszukiwawcze; uważam, że uda nam się przekonać Interpol, aby nasze refleksje odnośnie wpisywanych nazwisk były przez nich niezwłocznie rozpatrywane - powiedział Cichocki pytany przez PAP o szczegóły propozycji.

Dodał, że osoba wpisana na listę jest poszukiwana we wszystkich ponad 150 krajach świata stowarzyszonych w Interpolu, dlatego dobrze jest, aby kraj mający istotną wiedzę, na przykład na temat dysydentów białoruskich, mógł ją jak najszybciej przekazać do Interpolu, który rozważy wtedy, czy powinno się zastosować przepis pozwalający uznać poszukiwaną osobę nie za przestępcę, tylko za prześladowanego ze względów politycznych.

Minister dodał, że ma nadzieję na szybkie ustalenie dogodnego terminu jego spotkania z szefem Interpolu.

Projekt zmian w procedurach ma związek z zatrzymaniem w poniedziałek na warszawskim lotnisku białoruskiego opozycjonisty Alesia Michalewicza. - Poniedziałkowa sytuacja pokazała, że musi być dobra współpraca między służbami, MSZ i prokuraturą. W najbliższym czasie będę chciał porozmawiać na ten temat z prok. Seremetem i osobiście mu podziękować, że prokuratura podjęła szybko decyzje dotyczące Michalewicza - zaznaczył Cichocki.

Straż Graniczna informowała, że Michalewicz legitymował się czeskim dokumentem uchodźczym i widniał w systemach Interpolu jako osoba poszukiwana w celu doprowadzenia do prokuratury. Był podejrzany o "zorganizowanie masowych manifestacji" na Białorusi.

Z kolei rzecznik KGP Mariusz Sokołowski mówił PAP, że polska policja dostała informację o tym, iż jest on poszukiwany, od Interpolu i zgodnie z obowiązującymi procedurami musiała wprowadzić ją do baz osób poszukiwanych. Okazało się też, już po zatrzymaniu Białorusina, że w lipcu br. Interpol uznał, iż wniosek o jego zatrzymanie to kwestia polityczna, ale ta informacja nie została polskiej stronie przekazana.

Po zatrzymaniu opozycjonisty doszło do rozmowy szefa MSZ Radosława Sikorskiego z prokuratorem Seremetem. Wkrótce potem Prokuratura Okręgowa w Warszawie nakazała zwolnienie Michalewicza. Już po podjęciu decyzji o zwolnieniu do prokuratury wpłynęło pismo Interpolu w Mińsku, że poszukiwania międzynarodowe Michalewicza zostały w poniedziałek odwołane przez stronę białoruską.

Białoruska KGB zatrzymała Michalewicza po demonstracji w Mińsku w dniu wyborów prezydenckich 19 grudnia 2010 r., które białoruska opozycja uznała za sfałszowane na korzyść urzędującego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Władze postawiły mu oraz kilkudziesięciu innym osobom zarzuty zorganizowania masowych zamieszek, w trakcie których doszło do napaści na funkcjonariuszy służb państwowych i zniszczenia majątku o wartości kilkunastu milionów białoruskich rubli. W nocy z 13 na 14 marca, wbrew wydanemu przez władze zakazowi wyjazdu z kraju, Michalewicz opuścił Białoruś.

 

PiKa, PAP

[fot. PAP / EPA]

Warto poczytać

 1. pku76 26.05.2017

  1 czerwca spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej.

 2. kpl9 26.05.2017

  Kempa: Składam zawiadomienie do prokuratury

  Składam zawiadomienie do prokuratury ws. pomówień mających na celu poniżenie mnie - poinformowała w piątek PAP szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

 3. konferencja-PO 26.05.2017

  PO znowu o Berczyńskim

  Wracają do sprawy negocjacji ws. Caracali i chcą po raz kolejny dymisji szefa MON.

 4. Sad-gfgdd 26.05.2017

  Jaki o korupcji w SN

  "Prokuratura prowadzi bardzo poważne postępowanie dotyczące korupcji w Sądzie Najwyższym".

 5. karcxa 26.05.2017

  Karczewski: Chciałbym podziękować wszystkim matkom

  Życzę Wam, żebyście miały jak najwięcej satysfakcji, żebyście miały jak najwięcej uśmiechu.

 6. 1-185406 26.05.2017

  Nowe decyzje ws. śmierci Stachowiaka

  "W stosunku do 5 funkcjonariuszy poleciłem wszcząć postępowania administracyjne w kierunku zwolnienia ich z policji, z uwagi na ważny interes służby" - powiedział szef dolnośląskiej policji nadinspektor Tomasz Trawiński.

 7. st66665555 26.05.2017

  Zwolnienia w policji związane ze śmiercią Stachowiaka

  Dyrektorka Biura Kontroli Komendy Głównej Policji Halina Żabowska została odwołana ze stanowiska - poinformował w piątek PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 8. pt3-083t5783727em800x7ede4a8b 26.05.2017

  PKW nie widzi przeszkód ws. referendum

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe; będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook