Jedynie prawda jest ciekawa


Można jak się chce – wiceszef służb o walce z oszustami VAT

07.07.2017

"Jak się okazuje - nie tak wcale trudno ścigać tę przestępczość i jak się chce, to można" – stwierdził zastępca koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik. Dodał, że walka z przestępczością gospodarczą, w tym oszustwami dotyczącymi podatku VAT, to jeden z ważniejszych kierunków działania polskich służb.

Zdaniem M. Wąsika, oprócz zmiany przepisów i uszczelnienia podatkowego, "twarde ściganie i konfiskaty majątków tych osób, które dopuściły się wyłudzeń VAT, na pewno ma ogromne znaczenie i służby mają tutaj ogromną zasługę". Podkreślił, że walka z przestępczością gospodarczą, oszustwami dotyczącymi podatku VAT to jeden z ważniejszych kierunków działania polskich służb.

Wąsik skomentował tak, w telewizji wPolsce.pl, aresztowanie przez sąd Svena S., obywatela Estonii. Jest on podejrzany o kierowanie grupą wyłudzającą podatek VAT. Straty Skarbu Państwa w tej sprawie są szacowane na 370 mln zł - podała Prokuratura Regionalna w Warszawie.

Grupa Svena S. prowadziła fikcyjny, karuzelowy obrót różnymi towarami i wystawiała fałszywe faktury VAT. Grozi za to do 10 lat więzienia.

Z ustaleń śledztwa wynika, iż Sven S. w ramach tej grupy przestępczej zlecał jej członkom m.in. podawanie w deklaracjach podatkowych składanych w urzędzie skarbowym w Warszawie nieprawdziwych danych dotyczących sprzedaży wyrobów z platyny i sprzętu komputerowego. Sven S. był pomysłodawcą utworzenia grupy, pełnił w niej kierowniczą rolę, opracowując mechanizmy, które miały prowadzić do skutecznego wyprowadzania środków przy wykorzystaniu rozliczeń podatkowych.

Oprócz Svena S. w śledztwie zarzuty usłyszało też osiem osób. Są podejrzane o popełnienie przestępstw karnoskarbowych, związanych z wyłudzeniami podatku od towarów i usług.

PAP/MBB

Fot. Lukas Plewnia/wikimedia.org

Warto poczytać

 1. 1270lupaszko 24.05.2018

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole na ul. im. Szendzielarza "Łupaszki"

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.

 2. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

 3. walesa24052018 24.05.2018

  Jak SB opisywała Lecha Wałęsę? Znany historyk udostępnił notatkę służb

  Sławomir Cenckiewicz ujawnił na Twitterze fragment notatki przygotowanej przez Służby Bezpieczeństwa, które opracowały portret psychologiczny Lecha Wałęsy.

 4. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

 5. kacperplazynski22042018 24.05.2018

  "Spółka, w której doszło do awarii w przepompowni ścieków przekazała do Francji 60 milionów zysków"

  "Spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG) przekazała w ciągu 10 lat do Francji ponad 60 mln zł zysków; to "łupienie kieszeni" gdańszczan"

 6. 1270duda01 24.05.2018

  Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

  Mijają trzy lata od wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Pełniąc funkcję głowy państwa Andrzej Duda odwiedził 176 miejscowości w Polsce, złożył 67 wizyt zagranicznych, przyjął 97 szefów państwa, rządów i następców tronu

 7. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook