Jedynie prawda jest ciekawa


Moskwa nas rozegrała

01.04.2015

Grzegorz Schetyna przyznaje, że naiwnie wierzono przez pięć lat, że w sprawie Smoleńska można współpracować z Rosją normalnie.

Szef MSZ Grzegorz Schetyna w rozmowie z radiem Zet przyznał, że rząd Platformy Obywatelskiej dał się rozegrać Moskwie jak żółtodziób jeśli chodzi o postępowanie po katastrofie smoleńskiej. „Przetrzymywanie wraku tupolewa to element polityki ze strony Rosji” - ocenił fakt, że wrak rządowego Tu-154 pięć lat po katastrofie nadal znajduje się w Smoleńsku a jego los nadal spoczywa w gestii rosyjskiej prokuratury.

Szef dyplomacji przyznał także, że naiwnie wierzono, iż można polegać na deklaracjach ze strony Kremla. „Oczekiwaliśmy, że po tych pięciu latach będziemy mogli podsumować to, co stało się w Smoleńsku, jeśli chodzi o kwestie postępowania prokuratorskiego i inne sprawy, też tak symboliczną jak odzyskanie wraku, co wydawało się przez te pierwsze miesiące jako coś oczywistego” - powiedział.

Polityk Platformy Obywatelskiej nie był w stanie odpowiedzieć także na jakiej podstawie opierano wiarę w to, iż Rosja będzie postępowała jak cywilizowany kraj Zachodu. „…był sygnał, że wówczas wrak wróci do Polski” - stwierdził lakonicznie.

Szefa resortu nadal po tak długim czasie dziwi, iż Rosja nie współpracuje w tej sprawie, a wręcz utrudnia śledztwo. „(…)brak współpracy z tamtej strony. Mówię to z żalem, bo taka sprawa powinna łączyć, a nie w taki sposób dzielić” - podkreślił Schetyna, po raz kolejny podkreślając naiwność polityki rządów Platformy

W ocenie szefa dyplomacji polskie władze nieprzerwanie zabiegają o zwrot wraku tupolewa. W ostatnich pięciu latach kwestię zwrotu wraku oraz tzw. czarnych skrzynek tupolewa na różnych szczeblach dyplomatycznych podejmowali: prezydent Bronisław Komorowski, poprzedni premier Donald Tusk, szefowie i wiceszefowie MSZ oraz inni polscy ministrowie przy okazji rozmów z przedstawicielami rządu rosyjskiego, a także polscy ambasadorowie w Moskwie. Ostatnio temat tych starań wrócił w związku z wystosowaną w drugiej połowie lutego notą MSZ do rosyjskiego resortu spraw zagranicznych ws. zwrotu szczątków samolotu.

Dotychczas stanowisko rosyjskie w sprawie przekazania wraku pozostaje niezmienne - Rosjanie deklarują jego przekazanie stronie polskiej, ale dopiero po zakończeniu swojego postępowania w sprawie katastrofy.

Niezależnie od działań dyplomatycznych o zwrot wraku - jako dowodu rzeczowego w sprawie - upomina się polska prokuratura. Oprócz prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy prokuratorów wojskowych, na temat wraku z kierownictwem rosyjskiej prokuratury kilkakrotnie rozmawiał polski prokurator generalny Andrzej Seremet. W tej sprawie polska prokuratura wystąpiła już w pierwszym wniosku o pomoc prawną, skierowanym do strony rosyjskiej wkrótce po katastrofie. W kilku kolejnych polskich wnioskach o pomoc prawną ten postulat był ponawiany.

Polska prokuratura zastrzegała jednak wielokrotnie, także ostatnio, że powrót szczątków Tu-154 nie jest warunkiem koniecznym do zakończenia śledztwa w sprawie katastrofy, tym bardziej jeśli biegli przeprowadziliby wszystkie niezbędne badania w związku z wrakiem.

Jednocześnie Schetyna odrzucił propozycje Rosji by o tym czy w Smoleńsku powstanie poświęcony ofiarom tej katastrofy zadecydować ma ewentualna budowa monumentu poświęconego czerwonoarmistom w Krakowie. Zasadę wzajemności w tej sprawie zaproponował minister kultury Rosji Władimir Medinski. „To jest niemożliwe. Nie można dopuścić takiego typu rozmowy. Tu nie ma wzajemności. W takich sprawach jest kwestia pamięci i szacunku dla pamięci. Te sprawy można i trzeba prowadzić równolegle. (...) Jeśli ktoś je łączy, to wprowadza wymiar polityczny do rozmowy o tym” - stwierdził Schetyna, który w środę był gościem radia Zet.

Propozycja wprowadzenia zasady wzajemności ws. budowy pomników - upamiętniającego ofiary katastrofy z 10 kwietnia roku 2010, który ma stanąć na lotnisku w Smoleńsku, oraz pomnika czerwonoarmistów, którzy zginęli w latach 1919-21, jaki miałby powstać na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie - miała paść podczas wtorkowej rozmowy rosyjskiego ministra kultury Władimira Medinskiego z polską ambasador w Moskwie Katarzyną Pełczyńską–Nałęcz. „To jest próba pokazania, że te sprawy są bardzo trudne, ale że mają jakiś wspólny mianownik. Nie mają wspólnego mianownika” - ocenił tę propozycję Schetyna.

Jak mówił, z jednej strony mamy bowiem do czynienia z „katastrofą, największą w historii Polski, gdzie zginęła para prezydencka i 96 osób", co jest „rzeczą bardzo dla nas symboliczną, wielką stratą państwa polskiego", natomiast z drugiej strony chodzi o sprawę "historyczną" – „jeńców, którzy zmarli głównie na tyfus, wzięci do niewoli w wojnie dwudziestego roku".

Grzegorz Schetyna w tym samym wywiadzie odniósł się również do sprawy kuriozalnego wyroku, skazującego byłego szefa CBA Mariusza Kamińskiego.

„Prawo obowiązuje wszystkich” - stwierdził minister spraw zagranicznych

„To twardy i wysoki wyrok. Pokazanie, że nie można łamać prawa. Nawet jeśli intencje były dobre, jeżeli chciano skutecznie walczyć z korupcją, to nie można łamać prawa. To nie usprawiedliwia marszu na skróty, łamania prawa i fałszowania dokumentów” - stwierdził Schetyna w rozmowie z rozgłośnią

„To przestroga, że państwo w takich sytuacjach musi postępować zgodnie z prawem. Urzędnicy państwowi też podlegają prawu” - mówił szef dyplomacji.

W ten sposób Schetyna odniósł się do wyroku Sądu Rejonowego w Warszawie, który orzekł, że Mariusz Kamiński jest winny przekroczenia uprawnień szefa CBA przy „aferze gruntowej" z 2007 roku. Były szef CBA został skazany na 3 lata więzienia i 10-letni zakaz obejmowania stanowisk.

Schetyna twierdzi nawet, że władza sądownicza w naszym kraju jest niezależna, a wyrok nie ma nic wspólnego z obecną polityką. „Ten wyrok pokazuje, że polityka i władza sądownicza to osobne rzeczy. Trzeba to szanować, bo to wielkie osiągnięcie naszej demokracji. Może nowe pokolenie sędziów pokaże skuteczność, twardość i decyzyjność” - uważa Schetyna.

ŁS / radiozet.pl

Fot. PAP / Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 2. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 3. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 4. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 5. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 6. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 7. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook