Jedynie prawda jest ciekawa


Morze ludzi w Fatimie. Zakończył się rok jubileuszowy stulecia objawień

13.10.2017

W Fatimie zakończono w piątek uroczystą mszą św. rok jubileuszowy stulecia objawień maryjnych. Wzięły w niej udział 23 grupy pielgrzymów z niemal wszystkich regionów Polski.

Na głównym placu sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie modliło się w piątek łącznie ponad 200 tys. pielgrzymów z 46 państw świata. W spowitym mgłą miejscu kultu maryjnego w przedpołudniowej mszy uczestniczyło także ponad tysiąc Polaków, z których wielu przybyło z biało-czerwonymi flagami.

Jak poinformowała PAP Carmo Rodeia, rzecznik prasowa portugalskiego sanktuarium, w roku jubileuszowym zanotowano znaczący wzrost liczby grup pielgrzymkowych docierających do Fatimy z różnych państw świata. - Tylko w lipcu ich łączna liczba wzrosła w naszym sanktuarium o ponad 300 proc. w porównaniu z takim samym miesiącem w minionym roku - ujawniła Rodeia.


Podczas piątkowej mszy św. biskup diecezji Leiria-Fatima Antonio Marto przypomniał, że po raz kolejny wierni modlą się w tym portugalskim sanktuarium o pokój w sytuacji poważnego zagrożenia świata konfliktem nuklearnym.

- Pokój jest centralnym tematem przesłania fatimskiego. Poprzez apel o codzienne odmawianie różańca Matka Boża chce uruchomić ogólną mobilizację katolików, która poprowadzi do aktywnego zaangażowania na rzecz pokoju na świecie - powiedział w homilii bp Marto.

Portugalski hierarcha przypomniał o licznej obecności pielgrzymów z 46 państw świata, w tym 23 grup z Polski, którzy dotarli do Fatimy na uroczystości zakończenia roku jubileuszowego.

Rok jubileuszowy objawień w Fatimie potrwa do początku grudnia, ale rozpoczęte w czwartek uroczystości są oficjalną formą jego zakończenia. Zbiegają się też z przypadającą w piątek 100. rocznicą ostatniego objawienia maryjnego w tej portugalskiej miejscowości.
Ceremonii zakończenia roku jubileuszowego w Fatimie towarzyszą wieczorne pokazy multimedialne. Obrazy wyświetlane na ścianach bazyliki Matki Bożej Różańcowej to m.in. zdjęcia z pobytu papieży w tym portugalskim sanktuarium: Pawła VI, św. Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka. Franciszek odwiedził Fatimę 12 i 13 maja, ogłaszając świętymi Franciszka i Hiacyntę Marto - dwójkę małych uczestników objawień z 1917 r.

W najbliższych dniach do Fatimy dotrze relikwia św. Jana Pawła II. Zostanie ona wstawiona 21 i 22 października na widok publiczny w miejscach modlitwy portugalskiego sanktuarium, m.in. w kapliczce objawień.

Wieczorem w piątek w fatimskiej bazylice odbędzie się koncert muzyki symfonicznej w wykonaniu lizbońskiej orkiestry i chóru Fundacji Gulbenkiana. Pielgrzymi licznie zebrani na głównym placu sanktuarium będą mogli oglądać to na telebimach.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. Trójce małych pasterzy, rodzeństwu Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos, przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Matka Boża, prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice.

PAP
Fot: EPA/PAULO CUNHA

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 4. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 5. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 6. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 7. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 8. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook