Jedynie prawda jest ciekawa


Morze ludzi w Fatimie. Zakończył się rok jubileuszowy stulecia objawień

13.10.2017

W Fatimie zakończono w piątek uroczystą mszą św. rok jubileuszowy stulecia objawień maryjnych. Wzięły w niej udział 23 grupy pielgrzymów z niemal wszystkich regionów Polski.

Na głównym placu sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie modliło się w piątek łącznie ponad 200 tys. pielgrzymów z 46 państw świata. W spowitym mgłą miejscu kultu maryjnego w przedpołudniowej mszy uczestniczyło także ponad tysiąc Polaków, z których wielu przybyło z biało-czerwonymi flagami.

Jak poinformowała PAP Carmo Rodeia, rzecznik prasowa portugalskiego sanktuarium, w roku jubileuszowym zanotowano znaczący wzrost liczby grup pielgrzymkowych docierających do Fatimy z różnych państw świata. - Tylko w lipcu ich łączna liczba wzrosła w naszym sanktuarium o ponad 300 proc. w porównaniu z takim samym miesiącem w minionym roku - ujawniła Rodeia.


Podczas piątkowej mszy św. biskup diecezji Leiria-Fatima Antonio Marto przypomniał, że po raz kolejny wierni modlą się w tym portugalskim sanktuarium o pokój w sytuacji poważnego zagrożenia świata konfliktem nuklearnym.

- Pokój jest centralnym tematem przesłania fatimskiego. Poprzez apel o codzienne odmawianie różańca Matka Boża chce uruchomić ogólną mobilizację katolików, która poprowadzi do aktywnego zaangażowania na rzecz pokoju na świecie - powiedział w homilii bp Marto.

Portugalski hierarcha przypomniał o licznej obecności pielgrzymów z 46 państw świata, w tym 23 grup z Polski, którzy dotarli do Fatimy na uroczystości zakończenia roku jubileuszowego.

Rok jubileuszowy objawień w Fatimie potrwa do początku grudnia, ale rozpoczęte w czwartek uroczystości są oficjalną formą jego zakończenia. Zbiegają się też z przypadającą w piątek 100. rocznicą ostatniego objawienia maryjnego w tej portugalskiej miejscowości.
Ceremonii zakończenia roku jubileuszowego w Fatimie towarzyszą wieczorne pokazy multimedialne. Obrazy wyświetlane na ścianach bazyliki Matki Bożej Różańcowej to m.in. zdjęcia z pobytu papieży w tym portugalskim sanktuarium: Pawła VI, św. Jana Pawła II, Benedykta XVI oraz Franciszka. Franciszek odwiedził Fatimę 12 i 13 maja, ogłaszając świętymi Franciszka i Hiacyntę Marto - dwójkę małych uczestników objawień z 1917 r.

W najbliższych dniach do Fatimy dotrze relikwia św. Jana Pawła II. Zostanie ona wstawiona 21 i 22 października na widok publiczny w miejscach modlitwy portugalskiego sanktuarium, m.in. w kapliczce objawień.

Wieczorem w piątek w fatimskiej bazylice odbędzie się koncert muzyki symfonicznej w wykonaniu lizbońskiej orkiestry i chóru Fundacji Gulbenkiana. Pielgrzymi licznie zebrani na głównym placu sanktuarium będą mogli oglądać to na telebimach.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 r. Trójce małych pasterzy, rodzeństwu Marto oraz ich kuzynce Łucji dos Santos, przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Matka Boża, prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice.

PAP
Fot: EPA/PAULO CUNHA

Warto poczytać

 1. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 2. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 3. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 4. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 5. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 6. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 7. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 8. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook