Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki: kanclerz Merkel jeszcze raz powinna podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za Holokaust

19.03.2018
1270tmerkelin
Morawiecki: kanclerz Merkel jeszcze raz powinna podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za Holokaust

Kanclerz Angela Merkel podczas dzisiejszej wizyty w Polsce powinna jeszcze raz podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za druga wojnę światową i Holokaust - powiedział w poniedziałek we Wrocławiu szef sejmowego koła Wolni i Solidarni Kornel Morawiecki.

Kornel Morawiecki na konferencji prasowej we Wrocławiu był pytany o tematy, jakie powinny zostać poruszone podczas poniedziałkowej wizyty Merkel w Warszawie.

"Dla mnie najważniejszym tematem byłoby, gdyby kanclerz Angela Merkel powiedziała jeszcze raz prawdę w sporze o odpowiedzialność za Holokaust. Aby powiedziała, że za drugą wojnę światową i Holokaust odpowiadają Niemcy, że Polska nie ponosi tu żadnej winy" - powiedział Kornel Morawiecki. Dodał, że jego zdaniem to sprawa ważniejsza niż kwestie gospodarcze.

W poniedziałek na godz. 18.20 zaplanowano spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z niemiecką kanclerz; po nim - o godz. 19 - politycy spotkają się z mediami. Następnie - o godz. 19.30 - Angelę Merkel przyjmie w Belwederze prezydent Andrzej Duda.

Wśród tematów, które premier Morawiecki ma poruszyć na spotkaniu z kanclerz Merkel, są m.in. problemy Unii Europejskiej, przyszłość budżetu unijnego na kolejne lata, problem migracyjny oraz współpraca militarna i energetyczna - w tym sprawa budowy Nord Stream 2.

Z kolei szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z kanclerz Niemiec o sytuacji na Ukrainie, polityce wobec Rosji, szczycie NATO, bezpieczeństwie energetycznym, współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz relacjach Europa-USA.

Ostatnie spotkanie Morawiecki-Merkel odbyło się 16 lutego br. w Berlinie. Po tym spotkaniu politycy zwracali uwagę m.in. na bardzo dobre stosunki gospodarcze pomiędzy Polską a Niemcami.

Polska będzie drugim po Francji celem wizyty zagranicznej Merkel od jej wybrania w środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski, fot PAP EPA/FELIPE TRUEBA


Warto poczytać

 1. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 2. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 3. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 4. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 5. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 6. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 7. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 8. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook