Jedynie prawda jest ciekawa


Morawiecki: kanclerz Merkel jeszcze raz powinna podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za Holokaust

19.03.2018
1270tmerkelin
Morawiecki: kanclerz Merkel jeszcze raz powinna podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za Holokaust

Kanclerz Angela Merkel podczas dzisiejszej wizyty w Polsce powinna jeszcze raz podkreślić, że to Niemcy odpowiadają za druga wojnę światową i Holokaust - powiedział w poniedziałek we Wrocławiu szef sejmowego koła Wolni i Solidarni Kornel Morawiecki.

Kornel Morawiecki na konferencji prasowej we Wrocławiu był pytany o tematy, jakie powinny zostać poruszone podczas poniedziałkowej wizyty Merkel w Warszawie.

"Dla mnie najważniejszym tematem byłoby, gdyby kanclerz Angela Merkel powiedziała jeszcze raz prawdę w sporze o odpowiedzialność za Holokaust. Aby powiedziała, że za drugą wojnę światową i Holokaust odpowiadają Niemcy, że Polska nie ponosi tu żadnej winy" - powiedział Kornel Morawiecki. Dodał, że jego zdaniem to sprawa ważniejsza niż kwestie gospodarcze.

W poniedziałek na godz. 18.20 zaplanowano spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z niemiecką kanclerz; po nim - o godz. 19 - politycy spotkają się z mediami. Następnie - o godz. 19.30 - Angelę Merkel przyjmie w Belwederze prezydent Andrzej Duda.

Wśród tematów, które premier Morawiecki ma poruszyć na spotkaniu z kanclerz Merkel, są m.in. problemy Unii Europejskiej, przyszłość budżetu unijnego na kolejne lata, problem migracyjny oraz współpraca militarna i energetyczna - w tym sprawa budowy Nord Stream 2.

Z kolei szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że prezydent Andrzej Duda będzie rozmawiał z kanclerz Niemiec o sytuacji na Ukrainie, polityce wobec Rosji, szczycie NATO, bezpieczeństwie energetycznym, współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego oraz relacjach Europa-USA.

Ostatnie spotkanie Morawiecki-Merkel odbyło się 16 lutego br. w Berlinie. Po tym spotkaniu politycy zwracali uwagę m.in. na bardzo dobre stosunki gospodarcze pomiędzy Polską a Niemcami.

Polska będzie drugim po Francji celem wizyty zagranicznej Merkel od jej wybrania w środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski, fot PAP EPA/FELIPE TRUEBA


Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 3. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 4. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 5. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 6. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 7. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook