Jedynie prawda jest ciekawa


MON rozwija obronę powietrzną

13.03.2016

Ministerstwo ma podjąć decyzję o wyborze dostawców.

MON rozważa, czy obronę powietrzną rozwijać począwszy od systemów średniego czy krótkiego zasięgu. Decyzja zależy od ofert od ewentualnych dostawców - powiedział PAP wiceszef MON Bartosz Kownacki. Za jeden z ważniejszych programów uznał też zakup bojowych wozów piechoty.

 

MON chce pozyskać przeciwlotnicze i przeciwrakietowe zestawy rakietowe średniego zasięgu, którym wojsko nadało kryptonim "Wisła", oraz przeciwlotnicze zestawy rakietowe krótkiego zasięgu, czyli "Narew".

Do tej pory w pierwszej kolejności realizowano program "Wisła". W kwietniu 2015 r. ówczesny rząd przyjął rekomendację MON do udzielenia rządowi USA zamówienia na dostawę zestawów Patriot produkowanych przez firmę Raytheon. Pokonała ona francuskie konsorcjum Eurosam złożone z tamtejszych oddziałów firm MBDA i Thales, proponujące system SAMP/T. We wcześniejszej fazie postępowania odpadła m.in. oferta amerykańsko-niemiecko-włoskiego konsorcjum MEADS International.

 

Kownacki, który w MON odpowiada za uzbrojenie i modernizację sił zbrojnych, w rozmowie z PAP podkreślił, że program obrony powietrznej jest jednym z kluczowych dla budowania bezpieczeństwa Polski. "Wszyscy jesteśmy co do tego zgodni. Możemy się różnić, w jaki sposób do tego dochodzić - czy od +Narwi+ do +Wisły+, czy od +Wisły+ do +Narwi+. Dlatego prowadzimy dość trudne negocjacje z Raytheonem i nie tylko, także chociażby z MEADS-em" - powiedział wiceminister.

Jak wyjaśnił, przyszłość "Narwi" zależy od tego, jak będzie wyglądała sprawa z programem "Wisła". "Jeśli nie zdecydujemy się - a też takie rozwiązanie należy przewidzieć - na program +Wisła+ w takim kształcie, to wtedy musimy budować obronę powietrzną niejako od dołu. Wtedy wpierw byśmy realizowali +Narew+, a dopiero później +Wisłę+. Scenariusz takiej alternatywy musimy uwzględniać" - wyjaśnił Kownacki.

 

"Nie powiem, czy będzie +Wisła+, czy +Narew+, bo wszystko zależy od tego, jak ostatecznie ukształtują się warunki, co uzyskamy od naszych ewentualnych dostawców, w jakim terminie, jaki transfer technologii, jakie będą koszty" - dodał. Podkreślił, że w rozmowach nie jest wskazany pośpiech, a warunki, które są obecnie, uznał za niekorzystne.

Pod koniec lutego szef MON Antoni Macierewicz mówił, że w sprawie obrony powietrznej resort nie rezygnuje z żadnej możliwości. "Rozmawiamy zarówno z konsorcjum MEADS, jak i z Raytheonem, bierzemy pod uwagę wszystkie możliwości. Oczywiście najbardziej jesteśmy zainteresowani współpracą z przedstawicielami przemysłu amerykańskiego i z rządem amerykańskim, to jest nasza główna opcja" - powiedział minister przy okazji podsumowania stu rządu. Wyraził nadzieję, że umowa zostanie podpisana jeszcze w tym roku.

 

Jednocześnie Macierewicz zapewnił, że MON nie planuje zarzucenia programu "Wisła" na rzecz programu "Narew". "Nawet gdyby brać pod uwagę taką ewentualność, to w żadnym wypadku nie należałoby mówić o zarzuceniu programu +Wisła+, tylko o rekonfiguracji programu obrony antyrakietowej. Są też takie rozważania, ale koncentrujemy się głównie na realizacji programu +Wisła+" - powiedział szef MON.

W ostatnim czasie Inspektorat Uzbrojenia MON, ze względu na zmianę wymagań operacyjnych, zwrócił się do firm uczestniczących w dialogu technicznym na "Narew" o aktualizację informacji, w szczególności dotyczących transferu technologii do polskiego przemysłu i udzielenia ewentualnej licencji na rakiety. Ma to nastąpić jeszcze w marcu.

 

Wiceminister Kownacki za jeden z ważnych program modernizacyjny uznał pozyskanie bojowych wozów piechoty na podwoziu gąsienicowym. "To jest bardzo duże przedsięwzięcie w perspektywie kilkunastu najbliższych lat - w zależności od różnych szacunków od 20 do 80 mld zł, jeżeli będziemy chcieli pozyskać dwa rodzaje BWP-ów - cięższe i lżejsze" - wyjaśnił wiceminister.

Podkreślił, że z punktu widzenia korzyści dla polskiego przemysłu - pozyskanych technologii i wiedzy oraz rozwoju zdolności zakładów - jest to postępowanie większe nawet od programu "Wisła", wycenianego przez MON na 30-40 mld zł.

 

Kownacki powiedział, że w programie BWP "rodzi możliwość potencjalnej współpracy np. z Czechami". Zwrócił też uwagę, że można wykorzystać doświadczenia z dotychczasowych prac badawczo-rozwojowych, jak i pozyskanych licencji, np. na koreańskie podwozia gąsienicowe do armatohaubic Krab.
Pod koniec 2014 r. umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na opracowanie koncepcji i zbudowanie dla polskiej armii nowych BWP podpisało konsorcjum na czele z Hutą Stalowa Wola, która jest spółką należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Wiceminister Kownacki ocenił, że spośród pozostałych programów modernizacyjnych stosunkowo prosty będzie wybór dronów średniego pułapu i długiego czasu trwania lotu (co określa się w wojsku angielskim skrótem MALE od Medium Altitude Long Endurance). To największe bezzałogowce, jakie ma pozyskać polskie wojsko. Program ten określono kryptonimem "Zefir".

 

"Jeśli bezzałogowce typu MALE będą znaczącym wydatkiem dla naszej armii, to powinno się przy ich zakupie pamiętać o budowaniu niższych klas i być może pozyskać w jakimś zakresie technologie, zdolności czy podmioty do współpracy, które pozwolą te następne programy zrealizować dużo prościej" - podkreślił wiceszef MON.

mly/PAP

 

fot. [wPolityce.pl/T.Karpowicz]

Warto poczytać

 1. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 2. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 3. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 4. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 5. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 6. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 7. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 8. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook