Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

MON i BBN przyznają: Iskandery zagrażają Polsce

08.03.2012

Zdaniem Biura Bezpieczeństwa Narodowego montaż rakiet Iskander w Obwodzie Kaliningradzkim wpłynie negatywnie na poziom polskiego bezpieczeństwa – dowiedział się portal Stefczyk.info w BBN. Podobne stanowisko wobec rosyjskiego systemu rakietowego zajmuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Portal Stefczyk.info ustalił, że polskie instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo narodowe z niepokojem obserwują zapowiedzi i przygotowania do zamontowania rosyjskich rakiet typu Iskander oraz Triumf w Obwodzie Kaliningradzkim. Zarówno MON, jak i BBN zapewniają, że sprawa rakiet jest w centrum ich zainteresowania. Ministerstwo Obrony Narodowej stale i systematycznie monitoruje, analizuje oraz ocenia sytuację bezpieczeństwa międzynarodowego. W oczywisty sposób w centrum zainteresowania znajduje się w tym zakresie najbliższe sąsiedztwo naszego kraju, w tym Obwód Królewiecki – pisze resort obrony. Również BBN zaznacza, że monitoruje sprawę rosyjskich instalacji. Biuro odsyła do materiałów opublikowanych na łamach „Tygodnika BBN”.

Biuro zaznacza, że montaż rakiet wpłynie negatywnie na polskie bezpieczeństwo. Jak instalacja każdego rodzaju broni, mogącej razić nasze terytorium lub obiekty w naszej przestrzeni powietrznej – tłumaczy BBN. MON zaznacza, że z niepokojem odnotowano „zapowiedzi, iż w przypadku braku uwzględnienia postulatów Moskwy wobec zasad współpracy w dziedzinie obrony przeciwrakietowej NATO-Rosja, strona rosyjska rozważy możliwość rozmieszczenia systemów Iskander i S-400 w Obwodzie Królewieckim”. Resort zaznacza, że „wszelkie zapowiedzi rozmieszczenia systemów ofensywnych w pobliżu granic RP wymagają szczegółowej analizy, jako stwarzające potencjalne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa”. Resort dodaje jednak, że „rakiety Iskander, jako system wysoce mobilny i stosunkowo łatwy w transporcie, może być szybko przebazowywany, w tym do i z Obwodu Królewieckiego”. MON przypomina, że o zastrzeżeniach Polski mówił otwarcie m.in. minister Radosław Sikorski.

Na pytanie o to, jakie kroki podjęte zostały w BBN w związku z montażem rosyjskich rakiet, Biuro odpisało, że zgodnie ze swoimi kompetencjami przygotowało analizy związane z rosyjskimi systemami. Analiza i wnioski nt. deklaracji władz Rosji, dotyczących rozmieszczenia w obwodzie kaliningradzkim nowych środków bojowych, zostały przekazane Prezydentowi RP – tłumaczy Biuro. Zespół BBN wskazuje również, że „analiza ewolucji środowiska bezpieczeństwa Polski jest ważnym elementem procesu Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego”. Ponadto BBN korzysta z forum konsultacji m.in. z Aparatem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, by prezentować polski punkt widzenia wobec zagadnień bezpieczeństwa regionalnego – wskazuje autor maila do redakcji Stefczyk.info.

Ministerstwo obrony zaznacza, że bez względu na działanie Rosji ws. instalacji w Obwodzie Kaliningradzkim Moskwa wciąż pozostaje strategicznym partnerem NATO. Jednym z rozważanych kierunków kooperacji jest także obrona przeciwrakietowa. Polska aktywnie wspiera intensywną dyskusję w tym zakresie, która prowadzona jest zarówno na szczeblu eksperckim, jak i politycznym oraz polityczno-wojskowym. Należy przy tym wskazać, iż wielokrotnie wskazywaną przez Sojuszników z NATO, w tym Polskę, podstawą nawiązania współpracy z Rosją w obszarze obrony przeciwrakietowej jest przyjęcie założenia, że będzie to kooperacja dwóch niezależnych systemów, z których każdy odpowiadał będzie za obronę własnego terytorium – pisze MON.

Wzmocnić współpracę

Co ciekawe, zdaniem zarówno BBN, jak i MON odpowiedzią Polski na montaż instalacji rakietowych, w których zasięgu znajduje się również Warszawa, powinna być większa przejrzystość w kontaktach z Rosją. MON zaznacza, że budowa dwóch systemów obrony przeciwrakietowej – NATOwskiego i rosyjskiego – powinna się odbywać „metodą małych kroków i w oparciu o zasadę pełnej wzajemności i przejrzystości”.

W piśmie od BBN czytamy natomiast, że jeśli montaż instalacji rakietowych za naszą północną granicą „wynika z obaw przed budową systemu obrony przeciwrakietowej NATO – o czym mogą świadczyć deklaracje przedstawicieli władz Rosji – najlepszym rozwiązaniem będzie kontynuowanie z Rosją rozmów o środkach budowy zaufania i przejrzystości”. Niezależnie jednak od procesu modernizacji sił zbrojnych w obwodzie kaliningradzkim w interesie bezpieczeństwa Polski leży wzmocnienie własnej obrony powietrznej, w tym budowa narodowego systemu obrony przeciwrakietowej oraz udział w organizowaniu obrony przeciwrakietowej NATO – kwituje Biuro.

Choć cieszyć może fakt, że BBN i MON, dwie bardzo ważne instytucje dla polskiego bezpieczeństwa narodowego, mają racjonalną ocenę działań Rosji w Obwodzie Kaliningradzkim, nie widać, żeby ich stanowisko przekładało się w jakikolwiek sposób na działania władz Polski. Niestety zachowują się one głównie, jakby chciały realizować jedynie tę część stanowiska przysłanego nam przez BBN i MON, która dotyczy przejrzystości wobec Rosji oraz wzmacniania współpracy z nią. W obliczu montowania przez Moskwę agresywnych systemów rakietowych takie stanowisko musi dziwić.

Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Słowa kluczowe:

MON

,

BBN

,

Iskandery

,

Rosja

,

Kaliningrad

Warto poczytać

 1. zniczpamieci2 23.10.2016

  W Wielkopolsce zapłonęły "znicze pamięci"

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłonęły w niedzielę w całej Wielkopolsce w ramach ósmej edycji akcji społecznej "Zapal znicz pamięci".

 2. pope 23.10.2016

  Ks. Jerzy i związek zbrojny w MSW

  Prokuratura IPN bada sprawę zabójstwa kapelana "Solidarności".

 3. mid-16a20026 23.10.2016

  Wassermann zapowiada przesłuchanie Tuska

  "Będziemy pytać premiera Donalda Tuska, od kiedy miał wiedzę, że istnieje coś takiego jak Amber Gold i kto tę firmę prowadzi".

 4. mid-16a22283 23.10.2016

  Antoni Macierewicz - "Patriota Roku 2016"

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymał nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela.

 5. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 6. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

 7. mistraleeeee 22.10.2016

  MON oczekuje odpowiedzi ws. Mistrali

  W interesie bezpieczeństwa Polski jest to, aby Rosja nie posiadała najnowocześniejszych okrętów desantowo - śmigłowcowych klasy Mistral.

 8. CvXg0t8XgAAWZ1k 22.10.2016

  Pogrzeb Józefa Bandzo ps. „Jastrząb”

  W kościele pw. św. Karola Boromeusza zakończyły się uroczystości pogrzebowe Józefa Bandzo. „Jastrząb” był jednym z ostatnich żołnierzy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook