Jedynie prawda jest ciekawa


MON i BBN przyznają: Iskandery zagrażają Polsce

08.03.2012

Zdaniem Biura Bezpieczeństwa Narodowego montaż rakiet Iskander w Obwodzie Kaliningradzkim wpłynie negatywnie na poziom polskiego bezpieczeństwa – dowiedział się portal Stefczyk.info w BBN. Podobne stanowisko wobec rosyjskiego systemu rakietowego zajmuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Portal Stefczyk.info ustalił, że polskie instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo narodowe z niepokojem obserwują zapowiedzi i przygotowania do zamontowania rosyjskich rakiet typu Iskander oraz Triumf w Obwodzie Kaliningradzkim. Zarówno MON, jak i BBN zapewniają, że sprawa rakiet jest w centrum ich zainteresowania. Ministerstwo Obrony Narodowej stale i systematycznie monitoruje, analizuje oraz ocenia sytuację bezpieczeństwa międzynarodowego. W oczywisty sposób w centrum zainteresowania znajduje się w tym zakresie najbliższe sąsiedztwo naszego kraju, w tym Obwód Królewiecki – pisze resort obrony. Również BBN zaznacza, że monitoruje sprawę rosyjskich instalacji. Biuro odsyła do materiałów opublikowanych na łamach „Tygodnika BBN”.

Biuro zaznacza, że montaż rakiet wpłynie negatywnie na polskie bezpieczeństwo. Jak instalacja każdego rodzaju broni, mogącej razić nasze terytorium lub obiekty w naszej przestrzeni powietrznej – tłumaczy BBN. MON zaznacza, że z niepokojem odnotowano „zapowiedzi, iż w przypadku braku uwzględnienia postulatów Moskwy wobec zasad współpracy w dziedzinie obrony przeciwrakietowej NATO-Rosja, strona rosyjska rozważy możliwość rozmieszczenia systemów Iskander i S-400 w Obwodzie Królewieckim”. Resort zaznacza, że „wszelkie zapowiedzi rozmieszczenia systemów ofensywnych w pobliżu granic RP wymagają szczegółowej analizy, jako stwarzające potencjalne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa”. Resort dodaje jednak, że „rakiety Iskander, jako system wysoce mobilny i stosunkowo łatwy w transporcie, może być szybko przebazowywany, w tym do i z Obwodu Królewieckiego”. MON przypomina, że o zastrzeżeniach Polski mówił otwarcie m.in. minister Radosław Sikorski.

Na pytanie o to, jakie kroki podjęte zostały w BBN w związku z montażem rosyjskich rakiet, Biuro odpisało, że zgodnie ze swoimi kompetencjami przygotowało analizy związane z rosyjskimi systemami. Analiza i wnioski nt. deklaracji władz Rosji, dotyczących rozmieszczenia w obwodzie kaliningradzkim nowych środków bojowych, zostały przekazane Prezydentowi RP – tłumaczy Biuro. Zespół BBN wskazuje również, że „analiza ewolucji środowiska bezpieczeństwa Polski jest ważnym elementem procesu Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego”. Ponadto BBN korzysta z forum konsultacji m.in. z Aparatem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, by prezentować polski punkt widzenia wobec zagadnień bezpieczeństwa regionalnego – wskazuje autor maila do redakcji Stefczyk.info.

Ministerstwo obrony zaznacza, że bez względu na działanie Rosji ws. instalacji w Obwodzie Kaliningradzkim Moskwa wciąż pozostaje strategicznym partnerem NATO. Jednym z rozważanych kierunków kooperacji jest także obrona przeciwrakietowa. Polska aktywnie wspiera intensywną dyskusję w tym zakresie, która prowadzona jest zarówno na szczeblu eksperckim, jak i politycznym oraz polityczno-wojskowym. Należy przy tym wskazać, iż wielokrotnie wskazywaną przez Sojuszników z NATO, w tym Polskę, podstawą nawiązania współpracy z Rosją w obszarze obrony przeciwrakietowej jest przyjęcie założenia, że będzie to kooperacja dwóch niezależnych systemów, z których każdy odpowiadał będzie za obronę własnego terytorium – pisze MON.

Wzmocnić współpracę

Co ciekawe, zdaniem zarówno BBN, jak i MON odpowiedzią Polski na montaż instalacji rakietowych, w których zasięgu znajduje się również Warszawa, powinna być większa przejrzystość w kontaktach z Rosją. MON zaznacza, że budowa dwóch systemów obrony przeciwrakietowej – NATOwskiego i rosyjskiego – powinna się odbywać „metodą małych kroków i w oparciu o zasadę pełnej wzajemności i przejrzystości”.

W piśmie od BBN czytamy natomiast, że jeśli montaż instalacji rakietowych za naszą północną granicą „wynika z obaw przed budową systemu obrony przeciwrakietowej NATO – o czym mogą świadczyć deklaracje przedstawicieli władz Rosji – najlepszym rozwiązaniem będzie kontynuowanie z Rosją rozmów o środkach budowy zaufania i przejrzystości”. Niezależnie jednak od procesu modernizacji sił zbrojnych w obwodzie kaliningradzkim w interesie bezpieczeństwa Polski leży wzmocnienie własnej obrony powietrznej, w tym budowa narodowego systemu obrony przeciwrakietowej oraz udział w organizowaniu obrony przeciwrakietowej NATO – kwituje Biuro.

Choć cieszyć może fakt, że BBN i MON, dwie bardzo ważne instytucje dla polskiego bezpieczeństwa narodowego, mają racjonalną ocenę działań Rosji w Obwodzie Kaliningradzkim, nie widać, żeby ich stanowisko przekładało się w jakikolwiek sposób na działania władz Polski. Niestety zachowują się one głównie, jakby chciały realizować jedynie tę część stanowiska przysłanego nam przez BBN i MON, która dotyczy przejrzystości wobec Rosji oraz wzmacniania współpracy z nią. W obliczu montowania przez Moskwę agresywnych systemów rakietowych takie stanowisko musi dziwić.

Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 2. 1270tatrere 19.07.2018

  Wybierasz się na wakacje w góry? Lepiej to przeczytaj

  Na skutek ulewnych deszczy, ujęcie wody w Małem Cichem zasilające wodociąg dla wsi Poronin, zostało w czwartek zanieczyszczone. Woda nie nadaje się do spożycia. Odbudowa zniszczonego ujęcia może potrwać kilka dni.

 3. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 4. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 5. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 6. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 7. sejm180702018 18.07.2018

  Skandaliczne sceny. Tłum pod Sejmem zaatakował Kornela Morawieckiego!

  Protestujący w środę pod Sejmem chcieli uniemożliwić wyjście marszałkowi seniorowi Kornelowi Morawieckiemu

 8. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook