Jedynie prawda jest ciekawa


MON i BBN przyznają: Iskandery zagrażają Polsce

08.03.2012

Zdaniem Biura Bezpieczeństwa Narodowego montaż rakiet Iskander w Obwodzie Kaliningradzkim wpłynie negatywnie na poziom polskiego bezpieczeństwa – dowiedział się portal Stefczyk.info w BBN. Podobne stanowisko wobec rosyjskiego systemu rakietowego zajmuje Ministerstwo Obrony Narodowej.

Portal Stefczyk.info ustalił, że polskie instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo narodowe z niepokojem obserwują zapowiedzi i przygotowania do zamontowania rosyjskich rakiet typu Iskander oraz Triumf w Obwodzie Kaliningradzkim. Zarówno MON, jak i BBN zapewniają, że sprawa rakiet jest w centrum ich zainteresowania. Ministerstwo Obrony Narodowej stale i systematycznie monitoruje, analizuje oraz ocenia sytuację bezpieczeństwa międzynarodowego. W oczywisty sposób w centrum zainteresowania znajduje się w tym zakresie najbliższe sąsiedztwo naszego kraju, w tym Obwód Królewiecki – pisze resort obrony. Również BBN zaznacza, że monitoruje sprawę rosyjskich instalacji. Biuro odsyła do materiałów opublikowanych na łamach „Tygodnika BBN”.

Biuro zaznacza, że montaż rakiet wpłynie negatywnie na polskie bezpieczeństwo. Jak instalacja każdego rodzaju broni, mogącej razić nasze terytorium lub obiekty w naszej przestrzeni powietrznej – tłumaczy BBN. MON zaznacza, że z niepokojem odnotowano „zapowiedzi, iż w przypadku braku uwzględnienia postulatów Moskwy wobec zasad współpracy w dziedzinie obrony przeciwrakietowej NATO-Rosja, strona rosyjska rozważy możliwość rozmieszczenia systemów Iskander i S-400 w Obwodzie Królewieckim”. Resort zaznacza, że „wszelkie zapowiedzi rozmieszczenia systemów ofensywnych w pobliżu granic RP wymagają szczegółowej analizy, jako stwarzające potencjalne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa”. Resort dodaje jednak, że „rakiety Iskander, jako system wysoce mobilny i stosunkowo łatwy w transporcie, może być szybko przebazowywany, w tym do i z Obwodu Królewieckiego”. MON przypomina, że o zastrzeżeniach Polski mówił otwarcie m.in. minister Radosław Sikorski.

Na pytanie o to, jakie kroki podjęte zostały w BBN w związku z montażem rosyjskich rakiet, Biuro odpisało, że zgodnie ze swoimi kompetencjami przygotowało analizy związane z rosyjskimi systemami. Analiza i wnioski nt. deklaracji władz Rosji, dotyczących rozmieszczenia w obwodzie kaliningradzkim nowych środków bojowych, zostały przekazane Prezydentowi RP – tłumaczy Biuro. Zespół BBN wskazuje również, że „analiza ewolucji środowiska bezpieczeństwa Polski jest ważnym elementem procesu Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego”. Ponadto BBN korzysta z forum konsultacji m.in. z Aparatem Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, by prezentować polski punkt widzenia wobec zagadnień bezpieczeństwa regionalnego – wskazuje autor maila do redakcji Stefczyk.info.

Ministerstwo obrony zaznacza, że bez względu na działanie Rosji ws. instalacji w Obwodzie Kaliningradzkim Moskwa wciąż pozostaje strategicznym partnerem NATO. Jednym z rozważanych kierunków kooperacji jest także obrona przeciwrakietowa. Polska aktywnie wspiera intensywną dyskusję w tym zakresie, która prowadzona jest zarówno na szczeblu eksperckim, jak i politycznym oraz polityczno-wojskowym. Należy przy tym wskazać, iż wielokrotnie wskazywaną przez Sojuszników z NATO, w tym Polskę, podstawą nawiązania współpracy z Rosją w obszarze obrony przeciwrakietowej jest przyjęcie założenia, że będzie to kooperacja dwóch niezależnych systemów, z których każdy odpowiadał będzie za obronę własnego terytorium – pisze MON.

Wzmocnić współpracę

Co ciekawe, zdaniem zarówno BBN, jak i MON odpowiedzią Polski na montaż instalacji rakietowych, w których zasięgu znajduje się również Warszawa, powinna być większa przejrzystość w kontaktach z Rosją. MON zaznacza, że budowa dwóch systemów obrony przeciwrakietowej – NATOwskiego i rosyjskiego – powinna się odbywać „metodą małych kroków i w oparciu o zasadę pełnej wzajemności i przejrzystości”.

W piśmie od BBN czytamy natomiast, że jeśli montaż instalacji rakietowych za naszą północną granicą „wynika z obaw przed budową systemu obrony przeciwrakietowej NATO – o czym mogą świadczyć deklaracje przedstawicieli władz Rosji – najlepszym rozwiązaniem będzie kontynuowanie z Rosją rozmów o środkach budowy zaufania i przejrzystości”. Niezależnie jednak od procesu modernizacji sił zbrojnych w obwodzie kaliningradzkim w interesie bezpieczeństwa Polski leży wzmocnienie własnej obrony powietrznej, w tym budowa narodowego systemu obrony przeciwrakietowej oraz udział w organizowaniu obrony przeciwrakietowej NATO – kwituje Biuro.

Choć cieszyć może fakt, że BBN i MON, dwie bardzo ważne instytucje dla polskiego bezpieczeństwa narodowego, mają racjonalną ocenę działań Rosji w Obwodzie Kaliningradzkim, nie widać, żeby ich stanowisko przekładało się w jakikolwiek sposób na działania władz Polski. Niestety zachowują się one głównie, jakby chciały realizować jedynie tę część stanowiska przysłanego nam przez BBN i MON, która dotyczy przejrzystości wobec Rosji oraz wzmacniania współpracy z nią. W obliczu montowania przez Moskwę agresywnych systemów rakietowych takie stanowisko musi dziwić.

Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. MWPetru23032018 23.03.2018

  "Przynosi negatywne skutki dla Polski" Narodowcy spalili kukłę znanego polityka!

  Działacze Młodzieży Wszechpolskiej spalili w piątek na happeningu w Białymstoku kukłę b. szefa Nowoczesnej Ryszarda Petru. Nowoczesna uważa, że to skandal i sprawą z urzędu powinny się zająć policja i prokuratura. Jeśli tak się nie stanie, Petru zapowiedział, że sam zwróci się do prokuratury

 2. Duda23032018 23.03.2018

  Prezydent kapituluje w sprawie reformy sądownictwa? Kontrowersyjne słowa Andrzeja Dudy

  Jeśli zmiana pewnych rozwiązań uspokoiłaby KE, to ja nie widzę problemu - kilka elementów możemy zmienić, bo dla mnie to są kwestie o charakterze technicznym, nie likwidują instytucji tej reformy - powiedział prezydent Andrzej Duda odnosząc się do propozycji zmian w ustawach dot. sądownictwa

 3. ks-Tomasz-Jegierski23032018 23.03.2018

  Episkopat odcina się od księdza, który stawia zarzuty finansowe Morawieckiemu

  Ks. Tomasz Jegierski nie przynależy do żadnej diecezji w Polsce; nie jest w polskich strukturach kościelnych - poinformowało na Twitterze Biuro Prasowe KEP, odnosząc się do sprawy duchownego, który stawia zarzuty finansowe Kornelowi Morawieckiemu

 4. Warszawa 23.03.2018

  Trwa przywracanie sprawiedliwości! Jest pierwszy akt oskarżenia ws warszawskiej reprywatyzacji

  Siedem osób, w tym adwokaci, rzeczoznawcy i tzw. handlarze roszczeń, zostało oskarżonych przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu ws. przejmowania nieruchomości w stolicy. Pierwszy z aktów oskarżenia w tzw. dzikiej reprywatyzacji trafił w piątek do Sąd Okręgowego w Warszawie

 5. IPNspot 23.03.2018

  IPN tworzy spot o Polakach ratujących Żydów! Jest zapowiedź [WIDEO]

  Gdy świat staje się nieludzki, tylko pozostając człowiekiem można ocalić innych - głosi nowy spot, który IPN zaprezentował w piątek w Warszawie z okazji przypadającego w sobotę Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką

 6. 1270morawieckimatyjpg 23.03.2018

  Morawiecki rozmawiał w kuluarach szczytu UE z Junckerem

  Premier Mateusz Morawiecki w czwartek rozmawiał w cztery oczy w kuluarach szczytu UE z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem - dowiedziała się w piątek PAP ze źródła dyplomatycznego

 7. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 8. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook