Jedynie prawda jest ciekawa


MON chce uhonorować weteranów

25.02.2016

Za specjalnym uhonorowaniem ostatnich żyjących weteranów WiN, AK, powstańców warszawskich i członków formacji antykomunistycznych opowiedział się przedstawiciel MON podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu.

Pytanie o uhonorowanie weteranów złożyli posłowie PiS Jacek Kurzępa, Ewa Tomaszewska i Sławomir Zawiślak. Przypomnieli, że w 1919 r. marszałek Józef Piłsudski uhonorował weteranów powstania styczniowego, nadając im specjalne przywileje, "tak, aby cały naród o nich pamiętał i okazywał im szczególny szacunek". Jak przekonywali, to samo powinno spotkać weteranów WiN, AK, powstańców warszawskich i członków antykomunistycznych formacji zbrojnych.

"Ci niezłomni żołnierze powinni stanowić wzór do naśladowania dla naszej młodzieży i następnych pokoleń. Ich męstwo, honor, odwaga i miłość do Boga i ojczyzny to wartości, na których wychowywały się całe pokolenia. Nawet w czasach - a może szczególnie wtedy - gdy Polski nie było na mapie Europy. Powstanie warszawskie, ten wspaniały zryw ku wolności (#) a następnie heroiczna walka z nowym okupantem tych, którzy postanowili bronić ojczyzny do końca, bo tak przysięgali, są powodem do narodowej dumy. Żołnierze niezłomni, torturowani i rozstrzeliwani w sfingowanych procesach za niepopełnione zbrodnie zostali przez władze komunistyczne wyklęci, a pamięć o nich splugawiona" - przekonywał Kurzępa.

Na ten postulat odpowiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski. "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stanowi wyjątkową okazję do uhonorowania ostatnich weteranów (#) upowszechniania bojowych dokonań żołnierzy tak zwanej +drugiej konspiracji+ oraz kształtowania w oparciu o chlubne wzorce patriotycznych postaw armii i całego społeczeństwa (#) Przekazuję informację o zamierzeniach MON, które mają na celu specjalne uhonorowanie poległych bohaterów i ostatnich weteranów antykomunistycznego powstania" - powiedział.

Fałkowski przypomniał także, że 22 lutego w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister ON podpisał decyzję ws. obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Zgodnie z tym dokumentem w ramach akcji pod hasłem +Żołnierska pamięć+ uporządkowane zostaną żołnierskie mogiły oraz otoczenie miejsc pamięci im poświęconych. W jednostkach wojskowych w całym kraju odbędą się uroczyste apele i zbiórki, podczas których odczytane zostanie przesłanie ministra do żołnierzy" - zapowiedział.

Podczas tej samej konferencji został zaprezentowany prototyp ubioru mundurowego, wraz z przedstawieniem koncepcji wprowadzenia munduru honorowego dla weteranów walk o niepodległość RP. Jak podkreślił Fałkowski, intencją MON jest odtworzenie form uhonorowania żołnierzy wzorując się na działaniach podjętych w 1919 r. względem ostatnich żyjących powstańców styczniowych.

"Dążymy do tego, by weterani byli otoczeni właściwą opieką państwa, do podkreślenia, że państwo polskie honoruje ich jako żołnierzy przez m.in. umożliwienie noszenia munduru żołnierskiego i oddawanie im honorów wojskowych przez współczesnych żołnierzy" - powiedział podsekretarz stanu w MON.

Głos zabrała także posłanka Ewa Tomaszewska, która przypomniała, że weterani "jeśli przeżyli procesy polityczne i więzienia PRL, nadal poddawani byli represjom. W szczególności był to tzw. +wilczy bilet+ zarówno w dostępie do kształcenia na wyższych uczelniach, jak i w dostępie do godziwej pracy w wyuczonym zawodzie czy awansów. Dziś często z tego powodu ich warunki życia są bardziej niż skromne".

Pytała czy resort rozważa wprowadzenie do systemu prawnego zapewnienia tym weteranom wsparcia finansowego. Zwróciła uwagę, że ich "liczba jest niewielka, topnieje z dnia na dzień, a ich stan zdrowia wymaga dodatkowych środków leczniczych".

"To problem, który znajduje się polu naszej uwagi, wstępne prace już się rozpoczęły" – zapewnił Fałkowski. "Poczuwamy się do tego obowiązku, musi to być jednak procedowane w porozumieniu z Urzędem ds. Kombatantów oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Sprawa wymaga posunięć legislacyjnych. Zapewniam, że problem dostrzegamy i chcemy w tej sprawie wystąpić z inicjatywą, ale zależeć to będzie także od współdziałania i legislacji. Chcemy to robić, nastąpi to tej wiosny z całą pewnością" - podkreślił.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 2. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

 3. 1270jakikodeksiaki 19.04.2018

  Patryk Jaki kandydatem na prezydenta Warszawy

  To już ponoć pewne. Kandydatem PiS na prezydenta Warszawy będzie Patryk Jaki

 4. 1270tusektusek 19.04.2018

  Morawiecki: Donald Tusk zaburza europejskie standardy

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk trochę szkodzi Europie, zaburzając standardy europejskie; nie jest ambasadorem Polski, ale Platformy Obywatelskiej

 5. boni18042018 18.04.2018

  Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

  "Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce"

 6. korea18042018 18.04.2018

  BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

  Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media?

 7. gimnaz18042018 18.04.2018

  Egzamin gimnazjalny z polskiego będzie powtórzony. Był przeciek?

  Przed egzaminem gimnazjalnym z języka polskiego na Twitterze pojawiła się informacja o zarysie tematu tekstu własnego.

 8. 1270chyzyruj 18.04.2018

  Tusk stanie przed sądem więc jątrzy: PiS to mściwa partia

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w środę dziennikarzom, że w poniedziałek stawi się jako świadek w sądzie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook