Jedynie prawda jest ciekawa


MON chce uhonorować weteranów

25.02.2016

Za specjalnym uhonorowaniem ostatnich żyjących weteranów WiN, AK, powstańców warszawskich i członków formacji antykomunistycznych opowiedział się przedstawiciel MON podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu.

Pytanie o uhonorowanie weteranów złożyli posłowie PiS Jacek Kurzępa, Ewa Tomaszewska i Sławomir Zawiślak. Przypomnieli, że w 1919 r. marszałek Józef Piłsudski uhonorował weteranów powstania styczniowego, nadając im specjalne przywileje, "tak, aby cały naród o nich pamiętał i okazywał im szczególny szacunek". Jak przekonywali, to samo powinno spotkać weteranów WiN, AK, powstańców warszawskich i członków antykomunistycznych formacji zbrojnych.

"Ci niezłomni żołnierze powinni stanowić wzór do naśladowania dla naszej młodzieży i następnych pokoleń. Ich męstwo, honor, odwaga i miłość do Boga i ojczyzny to wartości, na których wychowywały się całe pokolenia. Nawet w czasach - a może szczególnie wtedy - gdy Polski nie było na mapie Europy. Powstanie warszawskie, ten wspaniały zryw ku wolności (#) a następnie heroiczna walka z nowym okupantem tych, którzy postanowili bronić ojczyzny do końca, bo tak przysięgali, są powodem do narodowej dumy. Żołnierze niezłomni, torturowani i rozstrzeliwani w sfingowanych procesach za niepopełnione zbrodnie zostali przez władze komunistyczne wyklęci, a pamięć o nich splugawiona" - przekonywał Kurzępa.

Na ten postulat odpowiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski. "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stanowi wyjątkową okazję do uhonorowania ostatnich weteranów (#) upowszechniania bojowych dokonań żołnierzy tak zwanej +drugiej konspiracji+ oraz kształtowania w oparciu o chlubne wzorce patriotycznych postaw armii i całego społeczeństwa (#) Przekazuję informację o zamierzeniach MON, które mają na celu specjalne uhonorowanie poległych bohaterów i ostatnich weteranów antykomunistycznego powstania" - powiedział.

Fałkowski przypomniał także, że 22 lutego w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister ON podpisał decyzję ws. obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Zgodnie z tym dokumentem w ramach akcji pod hasłem +Żołnierska pamięć+ uporządkowane zostaną żołnierskie mogiły oraz otoczenie miejsc pamięci im poświęconych. W jednostkach wojskowych w całym kraju odbędą się uroczyste apele i zbiórki, podczas których odczytane zostanie przesłanie ministra do żołnierzy" - zapowiedział.

Podczas tej samej konferencji został zaprezentowany prototyp ubioru mundurowego, wraz z przedstawieniem koncepcji wprowadzenia munduru honorowego dla weteranów walk o niepodległość RP. Jak podkreślił Fałkowski, intencją MON jest odtworzenie form uhonorowania żołnierzy wzorując się na działaniach podjętych w 1919 r. względem ostatnich żyjących powstańców styczniowych.

"Dążymy do tego, by weterani byli otoczeni właściwą opieką państwa, do podkreślenia, że państwo polskie honoruje ich jako żołnierzy przez m.in. umożliwienie noszenia munduru żołnierskiego i oddawanie im honorów wojskowych przez współczesnych żołnierzy" - powiedział podsekretarz stanu w MON.

Głos zabrała także posłanka Ewa Tomaszewska, która przypomniała, że weterani "jeśli przeżyli procesy polityczne i więzienia PRL, nadal poddawani byli represjom. W szczególności był to tzw. +wilczy bilet+ zarówno w dostępie do kształcenia na wyższych uczelniach, jak i w dostępie do godziwej pracy w wyuczonym zawodzie czy awansów. Dziś często z tego powodu ich warunki życia są bardziej niż skromne".

Pytała czy resort rozważa wprowadzenie do systemu prawnego zapewnienia tym weteranom wsparcia finansowego. Zwróciła uwagę, że ich "liczba jest niewielka, topnieje z dnia na dzień, a ich stan zdrowia wymaga dodatkowych środków leczniczych".

"To problem, który znajduje się polu naszej uwagi, wstępne prace już się rozpoczęły" – zapewnił Fałkowski. "Poczuwamy się do tego obowiązku, musi to być jednak procedowane w porozumieniu z Urzędem ds. Kombatantów oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Sprawa wymaga posunięć legislacyjnych. Zapewniam, że problem dostrzegamy i chcemy w tej sprawie wystąpić z inicjatywą, ale zależeć to będzie także od współdziałania i legislacji. Chcemy to robić, nastąpi to tej wiosny z całą pewnością" - podkreślił.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. narodziny24012018 24.01.2018

  Rośnie liczba urodzeń w Polsce. 403 tysiące w 2017 roku

  O ok. 20 tys. więcej dzieci urodziło się w 2017 roku niż w poprzednim - wynika ze wstępnych danych opublikowanych przez GUS w środę. Zarejestrowano w minionym roku 403 tys. tzw. urodzeń żywych.

 2. 1270andrzejdudaprezydentRP 24.01.2018

  Andrzej Duda: jeśli ktoś hołduje Hitlerowi, to nie ma on miejsca w polskim społeczeństwie

  Nie możemy dopuścić, żeby takie organizacje w ogóle istniały w Polsce, to są organizacje antypolskie; jeżeli ktoś hołduje Adolfowi Hitlerowi, to nie ma on miejsca w polskim społeczeństwie

 3. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 4. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 5. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 6. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 7. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 8. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook