Jedynie prawda jest ciekawa


MON chce uhonorować weteranów

25.02.2016

Za specjalnym uhonorowaniem ostatnich żyjących weteranów WiN, AK, powstańców warszawskich i członków formacji antykomunistycznych opowiedział się przedstawiciel MON podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu.

Pytanie o uhonorowanie weteranów złożyli posłowie PiS Jacek Kurzępa, Ewa Tomaszewska i Sławomir Zawiślak. Przypomnieli, że w 1919 r. marszałek Józef Piłsudski uhonorował weteranów powstania styczniowego, nadając im specjalne przywileje, "tak, aby cały naród o nich pamiętał i okazywał im szczególny szacunek". Jak przekonywali, to samo powinno spotkać weteranów WiN, AK, powstańców warszawskich i członków antykomunistycznych formacji zbrojnych.

"Ci niezłomni żołnierze powinni stanowić wzór do naśladowania dla naszej młodzieży i następnych pokoleń. Ich męstwo, honor, odwaga i miłość do Boga i ojczyzny to wartości, na których wychowywały się całe pokolenia. Nawet w czasach - a może szczególnie wtedy - gdy Polski nie było na mapie Europy. Powstanie warszawskie, ten wspaniały zryw ku wolności (#) a następnie heroiczna walka z nowym okupantem tych, którzy postanowili bronić ojczyzny do końca, bo tak przysięgali, są powodem do narodowej dumy. Żołnierze niezłomni, torturowani i rozstrzeliwani w sfingowanych procesach za niepopełnione zbrodnie zostali przez władze komunistyczne wyklęci, a pamięć o nich splugawiona" - przekonywał Kurzępa.

Na ten postulat odpowiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski. "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stanowi wyjątkową okazję do uhonorowania ostatnich weteranów (#) upowszechniania bojowych dokonań żołnierzy tak zwanej +drugiej konspiracji+ oraz kształtowania w oparciu o chlubne wzorce patriotycznych postaw armii i całego społeczeństwa (#) Przekazuję informację o zamierzeniach MON, które mają na celu specjalne uhonorowanie poległych bohaterów i ostatnich weteranów antykomunistycznego powstania" - powiedział.

Fałkowski przypomniał także, że 22 lutego w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister ON podpisał decyzję ws. obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Zgodnie z tym dokumentem w ramach akcji pod hasłem +Żołnierska pamięć+ uporządkowane zostaną żołnierskie mogiły oraz otoczenie miejsc pamięci im poświęconych. W jednostkach wojskowych w całym kraju odbędą się uroczyste apele i zbiórki, podczas których odczytane zostanie przesłanie ministra do żołnierzy" - zapowiedział.

Podczas tej samej konferencji został zaprezentowany prototyp ubioru mundurowego, wraz z przedstawieniem koncepcji wprowadzenia munduru honorowego dla weteranów walk o niepodległość RP. Jak podkreślił Fałkowski, intencją MON jest odtworzenie form uhonorowania żołnierzy wzorując się na działaniach podjętych w 1919 r. względem ostatnich żyjących powstańców styczniowych.

"Dążymy do tego, by weterani byli otoczeni właściwą opieką państwa, do podkreślenia, że państwo polskie honoruje ich jako żołnierzy przez m.in. umożliwienie noszenia munduru żołnierskiego i oddawanie im honorów wojskowych przez współczesnych żołnierzy" - powiedział podsekretarz stanu w MON.

Głos zabrała także posłanka Ewa Tomaszewska, która przypomniała, że weterani "jeśli przeżyli procesy polityczne i więzienia PRL, nadal poddawani byli represjom. W szczególności był to tzw. +wilczy bilet+ zarówno w dostępie do kształcenia na wyższych uczelniach, jak i w dostępie do godziwej pracy w wyuczonym zawodzie czy awansów. Dziś często z tego powodu ich warunki życia są bardziej niż skromne".

Pytała czy resort rozważa wprowadzenie do systemu prawnego zapewnienia tym weteranom wsparcia finansowego. Zwróciła uwagę, że ich "liczba jest niewielka, topnieje z dnia na dzień, a ich stan zdrowia wymaga dodatkowych środków leczniczych".

"To problem, który znajduje się polu naszej uwagi, wstępne prace już się rozpoczęły" – zapewnił Fałkowski. "Poczuwamy się do tego obowiązku, musi to być jednak procedowane w porozumieniu z Urzędem ds. Kombatantów oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Sprawa wymaga posunięć legislacyjnych. Zapewniam, że problem dostrzegamy i chcemy w tej sprawie wystąpić z inicjatywą, ale zależeć to będzie także od współdziałania i legislacji. Chcemy to robić, nastąpi to tej wiosny z całą pewnością" - podkreślił.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 7. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook