Jedynie prawda jest ciekawa

MON chce uhonorować weteranów

25.02.2016

Za specjalnym uhonorowaniem ostatnich żyjących weteranów WiN, AK, powstańców warszawskich i członków formacji antykomunistycznych opowiedział się przedstawiciel MON podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu.

Pytanie o uhonorowanie weteranów złożyli posłowie PiS Jacek Kurzępa, Ewa Tomaszewska i Sławomir Zawiślak. Przypomnieli, że w 1919 r. marszałek Józef Piłsudski uhonorował weteranów powstania styczniowego, nadając im specjalne przywileje, "tak, aby cały naród o nich pamiętał i okazywał im szczególny szacunek". Jak przekonywali, to samo powinno spotkać weteranów WiN, AK, powstańców warszawskich i członków antykomunistycznych formacji zbrojnych.

"Ci niezłomni żołnierze powinni stanowić wzór do naśladowania dla naszej młodzieży i następnych pokoleń. Ich męstwo, honor, odwaga i miłość do Boga i ojczyzny to wartości, na których wychowywały się całe pokolenia. Nawet w czasach - a może szczególnie wtedy - gdy Polski nie było na mapie Europy. Powstanie warszawskie, ten wspaniały zryw ku wolności (#) a następnie heroiczna walka z nowym okupantem tych, którzy postanowili bronić ojczyzny do końca, bo tak przysięgali, są powodem do narodowej dumy. Żołnierze niezłomni, torturowani i rozstrzeliwani w sfingowanych procesach za niepopełnione zbrodnie zostali przez władze komunistyczne wyklęci, a pamięć o nich splugawiona" - przekonywał Kurzępa.

Na ten postulat odpowiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski. "Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych stanowi wyjątkową okazję do uhonorowania ostatnich weteranów (#) upowszechniania bojowych dokonań żołnierzy tak zwanej +drugiej konspiracji+ oraz kształtowania w oparciu o chlubne wzorce patriotycznych postaw armii i całego społeczeństwa (#) Przekazuję informację o zamierzeniach MON, które mają na celu specjalne uhonorowanie poległych bohaterów i ostatnich weteranów antykomunistycznego powstania" - powiedział.

Fałkowski przypomniał także, że 22 lutego w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister ON podpisał decyzję ws. obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. "Zgodnie z tym dokumentem w ramach akcji pod hasłem +Żołnierska pamięć+ uporządkowane zostaną żołnierskie mogiły oraz otoczenie miejsc pamięci im poświęconych. W jednostkach wojskowych w całym kraju odbędą się uroczyste apele i zbiórki, podczas których odczytane zostanie przesłanie ministra do żołnierzy" - zapowiedział.

Podczas tej samej konferencji został zaprezentowany prototyp ubioru mundurowego, wraz z przedstawieniem koncepcji wprowadzenia munduru honorowego dla weteranów walk o niepodległość RP. Jak podkreślił Fałkowski, intencją MON jest odtworzenie form uhonorowania żołnierzy wzorując się na działaniach podjętych w 1919 r. względem ostatnich żyjących powstańców styczniowych.

"Dążymy do tego, by weterani byli otoczeni właściwą opieką państwa, do podkreślenia, że państwo polskie honoruje ich jako żołnierzy przez m.in. umożliwienie noszenia munduru żołnierskiego i oddawanie im honorów wojskowych przez współczesnych żołnierzy" - powiedział podsekretarz stanu w MON.

Głos zabrała także posłanka Ewa Tomaszewska, która przypomniała, że weterani "jeśli przeżyli procesy polityczne i więzienia PRL, nadal poddawani byli represjom. W szczególności był to tzw. +wilczy bilet+ zarówno w dostępie do kształcenia na wyższych uczelniach, jak i w dostępie do godziwej pracy w wyuczonym zawodzie czy awansów. Dziś często z tego powodu ich warunki życia są bardziej niż skromne".

Pytała czy resort rozważa wprowadzenie do systemu prawnego zapewnienia tym weteranom wsparcia finansowego. Zwróciła uwagę, że ich "liczba jest niewielka, topnieje z dnia na dzień, a ich stan zdrowia wymaga dodatkowych środków leczniczych".

"To problem, który znajduje się polu naszej uwagi, wstępne prace już się rozpoczęły" – zapewnił Fałkowski. "Poczuwamy się do tego obowiązku, musi to być jednak procedowane w porozumieniu z Urzędem ds. Kombatantów oraz Ministerstwem Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Sprawa wymaga posunięć legislacyjnych. Zapewniam, że problem dostrzegamy i chcemy w tej sprawie wystąpić z inicjatywą, ale zależeć to będzie także od współdziałania i legislacji. Chcemy to robić, nastąpi to tej wiosny z całą pewnością" - podkreślił.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/Rafał Guz]

Warto poczytać

 1. 1270kwatera 22.10.2017

  Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 r.

  W niedzielę na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na Służewie kardynał Kazimierz Nycz poświęcił pomnik i nowo otwartą kwaterę wojenną żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Warszawy w 1939 r. i ofiar cywilnych zabitych w wyniku niemieckich bombardowań.

 2. 1270policja 22.10.2017

  Mariusz Kamiński przedstawi założenia ustawy o jawności życia publicznego

  Założenia ustawy o jawności życia publicznego przedstawią w poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne.

 3. Misjewiki 22.10.2017

  "Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami"

  Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami i głosić Chrystusa w swoich środowiskach - mówił z okazji Światowego Dnia Misyjnego przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Podziękował też za ofiary składane na rzecz misji.

 4. Rezydenciprotest22102017 22.10.2017

  Prezydent włączy się w spór dotyczący rezydentów? Jest komentarz ministra

  W tym momencie protestu rezydentów nie ma potrzeby wchodzenia prezydenta w jego rozstrzygnięcie, ponieważ to sprawa między rządem, a protestującymi lekarzami - uważa prezydencki minister Andrzej Dera.

 5. MuzeumIIWSwiki 22.10.2017

  W Gdańsku stanie pomnik bohatera? "Zrobię wszystko żeby powstał".

  Składam dziś deklarację, że zrobię wszystko, aby przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział w sobotę dyrektor tej placówki Karol Nawrocki. Dodał, że powoła w tym celu społeczny komitet budowy pomnika.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook