Jedynie prawda jest ciekawa


Speckomisja zajmie się przetargami SZ

09.07.2015

Komisja zajmie się sprawą podczas kolejnego, lipcowego posiedzenia Sejmu.

Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych chce wysłuchać informacji szefów służb na temat osłony antykorupcyjnej dużych przetargów związanych z modernizacją Sił Zbrojnych – poinformował w czwartek szef komisji Stanisław Wziątek (SLD).

Sprecyzował, że komisja chce zająć się sprawą podczas kolejnego, lipcowego posiedzenia Sejmu.

Jest to efekt wniosku posłanki PiS Beaty Mazurek, związanego z poniedziałkową publikacją tygodnika „Do Rzeczy”. Przytoczył on podsłuchaną w jednej z warszawskich restauracji rozmowę posła Ryszarda Kalisza z b. prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim z października 2013 r. Na nagraniu Kalisz relacjonuje swoje spotkanie z ówczesnym szefem SKW gen. Januszem Noskiem (trwała wtedy procedura odwołania generała ze stanowiska). "Nosek miał mieć dowody na korupcję, w którą mógł być zamieszany minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, a być może ktoś +dużo wyżej+ niż kierownictwa ministerstwa" – napisano na portalu tygodnika.

Wziątek poinformował, że prezydium speckomisji zdecydowało, że omówi całościowo wszystkie działania kontrwywiadu wojskowego i CBA, związane z tzw. tarczą antykorupcyjną i dotyczące osłony antykorupcyjnej dużych przetargów związanych z modernizacją sił zbrojnych”. Jak dodał, na to spotkanie zostaną zaproszeni szefowie służb.

Wcześniej pytany o wypowiedź Kalisza (za którą b. minister przeprosił – PAP), przypomniał, że sprawa została już przekazana do prokuratury przez wicepremiera, ministra obrony Tomasza Siemoniaka.

Dodał również, że komisja już wcześniej zajmowała się problematyką ochrony antykorupcyjnej przetargów wojskowych – które były przeprowadzane do 2014 i w 2014 r. „Taka szeroka informacja została nam przedstawiona, nie było tam sygnałów, które potwierdzałyby słowa Ryszarda Kalisza. Nie było tam mowy, w żadnym przypadku, o zaangażowaniu najważniejszych osób w państwie, w jakiejś działania, które mogły mieć związek z łamaniem prawa, lub wręcz miałyby charakter korupcyjny” - powiedział.

Poseł podkreślił również, że nie chciałby, żeby komisja „analizowała tylko i wyłącznie słowa Kalisza”. „Ja go znam i wiem jak bardzo swobodnie potrafi wypowiadać swoje myśli, być może nie zawsze koniecznie oparte na twardych faktach” – powiedział.

Z kolei koordynator ds. służb specjalnych Marek Biernacki, który uczestniczył w czwartek w posiedzeniu komisji dot. zagrożenia terrorystycznego, powiedział, że do takiej rozmowy „zdymisjonowanego szefa służby z emerytowanym ministrem spraw wewnętrznych” nie powinno dojść.

Dodał również, że zamierza podjąć inicjatywę, stworzyć zaczątek rozwiązań, które obejmowałyby ochroną państwa doświadczonych funkcjonariusze służb specjalnych, którzy odchodzą z zajmowanych funkcji. Zaznaczył, że ich wiedza powinna być wykorzystywana np. przy ochronie infrastruktury krytycznej.

„Będę chciał zbudować zaczątek pod to, by byli funkcjonariusze służb specjalnych, policji nie tułali się w cywilu, ale żeby byli pod ochroną państwa, żeby państwo o nich zadbało. Takie mechanizmy zostały wypracowane np. w Stanach Zjednoczonych, i musimy te wzory zaczerpnąć” – powiedział. „Mam nadzieję, że w następnej kadencji kolejny minister będzie to kontynuował” – dodał.

Kalisz przeprosił za swoje słowa przytoczone w poniedziałek przez tygodnik "Do Rzeczy". "Tomasza Siemoniaka uważam za człowieka uczciwego. Jeśli uraziłem go słowami wypowiedzianymi w prywatnym gronie, to przepraszam" - powiedział w TVN24. Zaznaczył, że w rozmowie z Kwaśniewskim tylko powtórzył emocjonalne słowa gen. Noska, "który był wzburzony po odwołaniu z funkcji szefa SKW". "Nawet nie pamiętam dokładnie, co mi powiedział gen. Nosek, to była towarzyska rozmowa dwa lata temu" - zaznaczył.

Szef MON zapewnił, że nigdy i w żaden sposób nie był związany z żadną sprawą korupcyjną lub nieprawidłowościami. Zwrócił się do śledczych o wyjaśnienie wszelkich okoliczności wynikających z jednej z rozmów nielegalnie nagranych w stołecznej restauracji; trwa postępowanie sprawdzające prokuratury w tej sprawie.

SKW w wydanym w niedzielę oświadczeniu stwierdziła, iż nigdy nie posiadała, ani nie posiada jakichkolwiek materiałów wiążących obecnego ministra obrony z jakimikolwiek nieprawidłowościami lub podejrzeniami. Podała, że również gen. Nosek oświadcza, że nigdy nie przekazywał jakichkolwiek informacji o działalności SKW posłowi Kaliszowi.

PAP/es

fot. PAP/Leszek Szymoniak

Warto poczytać

 1. 1270primemateusz 19.07.2018

  Premier: apeluję do opozycji o zdrowy rozsądek

  Chciałbym zaapelować do opozycji, żeby bezpieczeństwo granicy zdrowego rozsądku zapanowało; żeby nie zdarzały się takie rzeczy, że jacyś awanturnicy są wwożeni na teren Sejmu w bagażnikach - mówił w czwartek w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

 2. gersdorf03072018 19.07.2018

  Gersdorf w liście do prezydenta: moja kadencja w SN trwa do 2020 r.; nie może zostać skrócona ustawą

  Zostałam prawidłowo powołana na stanowisko I prezes Sądu Najwyższego; zgodnie z Konstytucją moja kadencja w SN trwa do 30 kwietnia 2020 roku i nie może zostać skrócona żadną ustawą - napisała sędzia Małgorzata Gersdorf w liście skierowanym do prezydenta Andrzeja Dudy.

 3. chmajwassermann18072018 19.07.2018

  Małgorzata Wassermann kontra Marek Chmaj. Pełnomocnik Rostowskiego tłumaczy się ze słynnego już zdjęcia

  Po jednej stoi gniewny, niemal czerwony z wściekłości Marek Chmaj. Obok dumna i wyprostowana Małgorzata Wassermann, przewodnicząca komisji ds. Amber Gold.

 4. Petru-15062018 19.07.2018

  Troje posłów z zakazem wjazdu na teren Sejmu

  Troje posłów - Ryszard Petru, Joanna Schmidt i Joanna Scheuring-Wielgus, którzy w środę uczestniczyli w zorganizowaniu transportu na teren Sejmu osobom postronnym, nie może wjeżdżać do parlamentu do końca bieżącego posiedzenia - poinformował dyrektor Centrum Informacyjne Sejmu Andrzej Grzegrzółka.

 5. weiss19072018 19.07.2018

  Szewach Weiss naprawdę obraził Polaków. Tłumaczenie nie pozostawia złudzeń

  W niedawno przeprowadzonym wywiadzie prof. Szewach Weiss wypowiadał się na temat relacji polsko-żydowskich w kontekście II wojny światowej. Jak donoszą angielskojęzyczne media, profesor miał oskarżyć polski rząd na uchodźstwie o mordowanie żydów.

 6. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 7. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook