Jedynie prawda jest ciekawa

Speckomisja zajmie się przetargami SZ

09.07.2015

Komisja zajmie się sprawą podczas kolejnego, lipcowego posiedzenia Sejmu.

Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych chce wysłuchać informacji szefów służb na temat osłony antykorupcyjnej dużych przetargów związanych z modernizacją Sił Zbrojnych – poinformował w czwartek szef komisji Stanisław Wziątek (SLD).

Sprecyzował, że komisja chce zająć się sprawą podczas kolejnego, lipcowego posiedzenia Sejmu.

Jest to efekt wniosku posłanki PiS Beaty Mazurek, związanego z poniedziałkową publikacją tygodnika „Do Rzeczy”. Przytoczył on podsłuchaną w jednej z warszawskich restauracji rozmowę posła Ryszarda Kalisza z b. prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim z października 2013 r. Na nagraniu Kalisz relacjonuje swoje spotkanie z ówczesnym szefem SKW gen. Januszem Noskiem (trwała wtedy procedura odwołania generała ze stanowiska). "Nosek miał mieć dowody na korupcję, w którą mógł być zamieszany minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, a być może ktoś +dużo wyżej+ niż kierownictwa ministerstwa" – napisano na portalu tygodnika.

Wziątek poinformował, że prezydium speckomisji zdecydowało, że omówi całościowo wszystkie działania kontrwywiadu wojskowego i CBA, związane z tzw. tarczą antykorupcyjną i dotyczące osłony antykorupcyjnej dużych przetargów związanych z modernizacją sił zbrojnych”. Jak dodał, na to spotkanie zostaną zaproszeni szefowie służb.

Wcześniej pytany o wypowiedź Kalisza (za którą b. minister przeprosił – PAP), przypomniał, że sprawa została już przekazana do prokuratury przez wicepremiera, ministra obrony Tomasza Siemoniaka.

Dodał również, że komisja już wcześniej zajmowała się problematyką ochrony antykorupcyjnej przetargów wojskowych – które były przeprowadzane do 2014 i w 2014 r. „Taka szeroka informacja została nam przedstawiona, nie było tam sygnałów, które potwierdzałyby słowa Ryszarda Kalisza. Nie było tam mowy, w żadnym przypadku, o zaangażowaniu najważniejszych osób w państwie, w jakiejś działania, które mogły mieć związek z łamaniem prawa, lub wręcz miałyby charakter korupcyjny” - powiedział.

Poseł podkreślił również, że nie chciałby, żeby komisja „analizowała tylko i wyłącznie słowa Kalisza”. „Ja go znam i wiem jak bardzo swobodnie potrafi wypowiadać swoje myśli, być może nie zawsze koniecznie oparte na twardych faktach” – powiedział.

Z kolei koordynator ds. służb specjalnych Marek Biernacki, który uczestniczył w czwartek w posiedzeniu komisji dot. zagrożenia terrorystycznego, powiedział, że do takiej rozmowy „zdymisjonowanego szefa służby z emerytowanym ministrem spraw wewnętrznych” nie powinno dojść.

Dodał również, że zamierza podjąć inicjatywę, stworzyć zaczątek rozwiązań, które obejmowałyby ochroną państwa doświadczonych funkcjonariusze służb specjalnych, którzy odchodzą z zajmowanych funkcji. Zaznaczył, że ich wiedza powinna być wykorzystywana np. przy ochronie infrastruktury krytycznej.

„Będę chciał zbudować zaczątek pod to, by byli funkcjonariusze służb specjalnych, policji nie tułali się w cywilu, ale żeby byli pod ochroną państwa, żeby państwo o nich zadbało. Takie mechanizmy zostały wypracowane np. w Stanach Zjednoczonych, i musimy te wzory zaczerpnąć” – powiedział. „Mam nadzieję, że w następnej kadencji kolejny minister będzie to kontynuował” – dodał.

Kalisz przeprosił za swoje słowa przytoczone w poniedziałek przez tygodnik "Do Rzeczy". "Tomasza Siemoniaka uważam za człowieka uczciwego. Jeśli uraziłem go słowami wypowiedzianymi w prywatnym gronie, to przepraszam" - powiedział w TVN24. Zaznaczył, że w rozmowie z Kwaśniewskim tylko powtórzył emocjonalne słowa gen. Noska, "który był wzburzony po odwołaniu z funkcji szefa SKW". "Nawet nie pamiętam dokładnie, co mi powiedział gen. Nosek, to była towarzyska rozmowa dwa lata temu" - zaznaczył.

Szef MON zapewnił, że nigdy i w żaden sposób nie był związany z żadną sprawą korupcyjną lub nieprawidłowościami. Zwrócił się do śledczych o wyjaśnienie wszelkich okoliczności wynikających z jednej z rozmów nielegalnie nagranych w stołecznej restauracji; trwa postępowanie sprawdzające prokuratury w tej sprawie.

SKW w wydanym w niedzielę oświadczeniu stwierdziła, iż nigdy nie posiadała, ani nie posiada jakichkolwiek materiałów wiążących obecnego ministra obrony z jakimikolwiek nieprawidłowościami lub podejrzeniami. Podała, że również gen. Nosek oświadcza, że nigdy nie przekazywał jakichkolwiek informacji o działalności SKW posłowi Kaliszowi.

PAP/es

fot. PAP/Leszek Szymoniak

Warto poczytać

 1. 1270kwatera 22.10.2017

  Otwarto kwaterę żołnierzy poległych w obronie Warszawy w 1939 r.

  W niedzielę na cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej na Służewie kardynał Kazimierz Nycz poświęcił pomnik i nowo otwartą kwaterę wojenną żołnierzy Wojska Polskiego poległych w obronie Warszawy w 1939 r. i ofiar cywilnych zabitych w wyniku niemieckich bombardowań.

 2. 1270policja 22.10.2017

  Mariusz Kamiński przedstawi założenia ustawy o jawności życia publicznego

  Założenia ustawy o jawności życia publicznego przedstawią w poniedziałek na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik. Ustawa ma zmienić polskie prawo antykorupcyjne.

 3. Misjewiki 22.10.2017

  "Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami"

  Wszyscy jesteśmy wezwani, by być misjonarzami i głosić Chrystusa w swoich środowiskach - mówił z okazji Światowego Dnia Misyjnego przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji bp Jerzy Mazur. Podziękował też za ofiary składane na rzecz misji.

 4. Rezydenciprotest22102017 22.10.2017

  Prezydent włączy się w spór dotyczący rezydentów? Jest komentarz ministra

  W tym momencie protestu rezydentów nie ma potrzeby wchodzenia prezydenta w jego rozstrzygnięcie, ponieważ to sprawa między rządem, a protestującymi lekarzami - uważa prezydencki minister Andrzej Dera.

 5. MuzeumIIWSwiki 22.10.2017

  W Gdańsku stanie pomnik bohatera? "Zrobię wszystko żeby powstał".

  Składam dziś deklarację, że zrobię wszystko, aby przed Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku stanął pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego - powiedział w sobotę dyrektor tej placówki Karol Nawrocki. Dodał, że powoła w tym celu społeczny komitet budowy pomnika.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook