Jedynie prawda jest ciekawa


Speckomisja zajmie się przetargami SZ

09.07.2015

Komisja zajmie się sprawą podczas kolejnego, lipcowego posiedzenia Sejmu.

Sejmowa Komisja ds. Służb Specjalnych chce wysłuchać informacji szefów służb na temat osłony antykorupcyjnej dużych przetargów związanych z modernizacją Sił Zbrojnych – poinformował w czwartek szef komisji Stanisław Wziątek (SLD).

Sprecyzował, że komisja chce zająć się sprawą podczas kolejnego, lipcowego posiedzenia Sejmu.

Jest to efekt wniosku posłanki PiS Beaty Mazurek, związanego z poniedziałkową publikacją tygodnika „Do Rzeczy”. Przytoczył on podsłuchaną w jednej z warszawskich restauracji rozmowę posła Ryszarda Kalisza z b. prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim z października 2013 r. Na nagraniu Kalisz relacjonuje swoje spotkanie z ówczesnym szefem SKW gen. Januszem Noskiem (trwała wtedy procedura odwołania generała ze stanowiska). "Nosek miał mieć dowody na korupcję, w którą mógł być zamieszany minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak, a być może ktoś +dużo wyżej+ niż kierownictwa ministerstwa" – napisano na portalu tygodnika.

Wziątek poinformował, że prezydium speckomisji zdecydowało, że omówi całościowo wszystkie działania kontrwywiadu wojskowego i CBA, związane z tzw. tarczą antykorupcyjną i dotyczące osłony antykorupcyjnej dużych przetargów związanych z modernizacją sił zbrojnych”. Jak dodał, na to spotkanie zostaną zaproszeni szefowie służb.

Wcześniej pytany o wypowiedź Kalisza (za którą b. minister przeprosił – PAP), przypomniał, że sprawa została już przekazana do prokuratury przez wicepremiera, ministra obrony Tomasza Siemoniaka.

Dodał również, że komisja już wcześniej zajmowała się problematyką ochrony antykorupcyjnej przetargów wojskowych – które były przeprowadzane do 2014 i w 2014 r. „Taka szeroka informacja została nam przedstawiona, nie było tam sygnałów, które potwierdzałyby słowa Ryszarda Kalisza. Nie było tam mowy, w żadnym przypadku, o zaangażowaniu najważniejszych osób w państwie, w jakiejś działania, które mogły mieć związek z łamaniem prawa, lub wręcz miałyby charakter korupcyjny” - powiedział.

Poseł podkreślił również, że nie chciałby, żeby komisja „analizowała tylko i wyłącznie słowa Kalisza”. „Ja go znam i wiem jak bardzo swobodnie potrafi wypowiadać swoje myśli, być może nie zawsze koniecznie oparte na twardych faktach” – powiedział.

Z kolei koordynator ds. służb specjalnych Marek Biernacki, który uczestniczył w czwartek w posiedzeniu komisji dot. zagrożenia terrorystycznego, powiedział, że do takiej rozmowy „zdymisjonowanego szefa służby z emerytowanym ministrem spraw wewnętrznych” nie powinno dojść.

Dodał również, że zamierza podjąć inicjatywę, stworzyć zaczątek rozwiązań, które obejmowałyby ochroną państwa doświadczonych funkcjonariusze służb specjalnych, którzy odchodzą z zajmowanych funkcji. Zaznaczył, że ich wiedza powinna być wykorzystywana np. przy ochronie infrastruktury krytycznej.

„Będę chciał zbudować zaczątek pod to, by byli funkcjonariusze służb specjalnych, policji nie tułali się w cywilu, ale żeby byli pod ochroną państwa, żeby państwo o nich zadbało. Takie mechanizmy zostały wypracowane np. w Stanach Zjednoczonych, i musimy te wzory zaczerpnąć” – powiedział. „Mam nadzieję, że w następnej kadencji kolejny minister będzie to kontynuował” – dodał.

Kalisz przeprosił za swoje słowa przytoczone w poniedziałek przez tygodnik "Do Rzeczy". "Tomasza Siemoniaka uważam za człowieka uczciwego. Jeśli uraziłem go słowami wypowiedzianymi w prywatnym gronie, to przepraszam" - powiedział w TVN24. Zaznaczył, że w rozmowie z Kwaśniewskim tylko powtórzył emocjonalne słowa gen. Noska, "który był wzburzony po odwołaniu z funkcji szefa SKW". "Nawet nie pamiętam dokładnie, co mi powiedział gen. Nosek, to była towarzyska rozmowa dwa lata temu" - zaznaczył.

Szef MON zapewnił, że nigdy i w żaden sposób nie był związany z żadną sprawą korupcyjną lub nieprawidłowościami. Zwrócił się do śledczych o wyjaśnienie wszelkich okoliczności wynikających z jednej z rozmów nielegalnie nagranych w stołecznej restauracji; trwa postępowanie sprawdzające prokuratury w tej sprawie.

SKW w wydanym w niedzielę oświadczeniu stwierdziła, iż nigdy nie posiadała, ani nie posiada jakichkolwiek materiałów wiążących obecnego ministra obrony z jakimikolwiek nieprawidłowościami lub podejrzeniami. Podała, że również gen. Nosek oświadcza, że nigdy nie przekazywał jakichkolwiek informacji o działalności SKW posłowi Kaliszowi.

PAP/es

fot. PAP/Leszek Szymoniak

Warto poczytać

 1. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 2. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 3. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 4. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 5. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 6. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 7. Berlinwiki 20.04.2018

  Nadchodzi ocieplenie na linii Polska-Niemcy? "Mamy podobne poglądy"

  Polska i Niemcy maja podobne poglądy na zagrożenia za strony Rosji, reformę struktury dowódczej NATO i rolę UE w sprawach bezpieczeństwa - powiedział szef BBN Paweł Soloch, który w piątek wrócił z rozmów w Berlinie

 8. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook