Jedynie prawda jest ciekawa


Mocny spot! Wstrząsające słowa „Tylko jedno mnie przenika do głębi, że mnie nikt nie przeprasza”

27.02.2018
respect27022018
Mocny spot! Wstrząsające słowa „Tylko jedno mnie przenika do głębi, że mnie nikt nie przeprasza”

Międzynarodowa kampania przypisywania Polakom współodpowiedzialności za Holocaust to jedno z najbardziej szokujących i skandalicznych wydarzeń najnowszej historii Polski – piszą autorzy kampanii #RespectUS. Na swojej stronie internetowej prezentują też wstrząsający spot, w którym zakrwawiony, brudny mężczyzna - Polak - przeprasza wszystkie narody, za rzekome grzechy i przewiny naszego narodu. Spot i strona są elementami kampanii, której celem jest odkłamywanie historii Polski.

Być może ten mężczyzna to więzień stalinowskich oprawców, być może schwytany przez sowietów żołnierz wyklęty, być może powstaniec warszawski, który wpadł w ręce nazistowskich oprawców? 

– Wstydu rumieniec zalewa mi twarz, łza polska powiekę mi zrasza, przepraszam was bardzo o wszystkie narody, serdecznie was tutaj przepraszam. Przepraszam was Niemcy, przezacni Germanie, za Grunwald, Drzymałę i Wrześnię. Przepraszam gorąco, postawię wam chlanie, za wuja Adolfa i resztę. Ciebie szlachetny narodzie radziecki, za Sybir, wywózki Stalina. Prastitie, przepraszam was słowem serdecznym – mówi gorzko bohater spotu. 

Słowa zaprezentowane krótkim wideo to tekst punkowego zespołu Lumpex'75. Uderza ich aktualny kontekst, który w dobie kryzysu polsko-izraelskiego jest szczególnie wymowny. 

Autorzy kampanii przypominają, że „Polska - w przeciwieństwie do wielu państw europejskich - nigdy nie kolaborowała z nazistowskimi Niemcami. Za pomoc Żydom w Polsce Niemcy karali śmiercią. Mimo to nasi rodacy nie dali się zastraszyć i podczas II Wojny Światowej uratowali ponad 100 000 Żydów. Spośród wszystkich narodów Instytut Yad Vashem przyznał Polakom najwięcej odznaczeń Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”.

Przypominają też naszych wybitnych rodaków, którzy zapisali się na kartach historii. – Piszemy do Ciebie, drogi przyjacielu, z kraju Chopina, Kopernika i Zamenhofa. Zdania te czytasz w mowie ojczystej Jana Karskiego, Witolda Pileckiego i Marii Curie-Skłodowskiej – czytamy na stronie respectus.pl.

#RespectUs to kolejna akcja, w której nasi rodacy bronią dobrego imienia ojczyzny i pokazują prawdę o naszej historii, często wbrew wielu oszczerczym kampaniom skierowanym przeciwko Polsce. Najgłośniejszą akcją tego typu było zorganizowane w ubiegłym roku europejskie tournée billboardu z grafiką przypominającą, iż obozy śmierci były niemieckie. Kampanię „German Death Camps” koordynowała fundacja Tradycji Miast i Wsi, a pomysł był reakcją na niezastosowanie się niemieckiej telewizji ZDF do sądowego wyroku nakazującego przeproszenie Karola Tendery, byłego więźnia Auschwitz, za użycie sformułowania "polskie obozy zagłady".

Aktualnie organizatorzy "German Death Camps" chcą przygotować mobilny autobus-muzeum z interaktywną wystawą poświęconą historii Polski podczas II wojny światowej. Planują wyruszyć m.in. do amerykańskich ośrodków akademickich, a ich akcja ma pokazać „prawdziwe oblicze II wojny światowej i przypomnieć, że obozy śmierci były niemieckie, nie polskie”.

O tym, że tego typu wsparcie jest potrzebne polskim instytucjom mówił niedawno wiceprezes IPN, Mateusz Szpytma. – Państwo nie da rady bez pomocy rodaków – komentował inicjatywy organizacji i prywatnych osób, które szukają sposobów prezentacji bohaterskich postaw Polaków podczas II wojny światowej, zwłaszcza tych, którzy pomagali Żydom. 

Wiceprezes IPN-u zadeklarował także, że Instytut może pomóc organizatorom akcji „German Death Camps” przy tworzeniu mobilnej wystawy poświęconej historii Polski. Podkreślił, że akcje tego typu pomagają przeciwdziałać kłamliwym opiniom na temat przeszłości.

ac

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook