Jedynie prawda jest ciekawa


Mocny spot! Wstrząsające słowa „Tylko jedno mnie przenika do głębi, że mnie nikt nie przeprasza”

27.02.2018
respect27022018
Mocny spot! Wstrząsające słowa „Tylko jedno mnie przenika do głębi, że mnie nikt nie przeprasza”

Międzynarodowa kampania przypisywania Polakom współodpowiedzialności za Holocaust to jedno z najbardziej szokujących i skandalicznych wydarzeń najnowszej historii Polski – piszą autorzy kampanii #RespectUS. Na swojej stronie internetowej prezentują też wstrząsający spot, w którym zakrwawiony, brudny mężczyzna - Polak - przeprasza wszystkie narody, za rzekome grzechy i przewiny naszego narodu. Spot i strona są elementami kampanii, której celem jest odkłamywanie historii Polski.

Być może ten mężczyzna to więzień stalinowskich oprawców, być może schwytany przez sowietów żołnierz wyklęty, być może powstaniec warszawski, który wpadł w ręce nazistowskich oprawców? 

– Wstydu rumieniec zalewa mi twarz, łza polska powiekę mi zrasza, przepraszam was bardzo o wszystkie narody, serdecznie was tutaj przepraszam. Przepraszam was Niemcy, przezacni Germanie, za Grunwald, Drzymałę i Wrześnię. Przepraszam gorąco, postawię wam chlanie, za wuja Adolfa i resztę. Ciebie szlachetny narodzie radziecki, za Sybir, wywózki Stalina. Prastitie, przepraszam was słowem serdecznym – mówi gorzko bohater spotu. 

Słowa zaprezentowane krótkim wideo to tekst punkowego zespołu Lumpex'75. Uderza ich aktualny kontekst, który w dobie kryzysu polsko-izraelskiego jest szczególnie wymowny. 

Autorzy kampanii przypominają, że „Polska - w przeciwieństwie do wielu państw europejskich - nigdy nie kolaborowała z nazistowskimi Niemcami. Za pomoc Żydom w Polsce Niemcy karali śmiercią. Mimo to nasi rodacy nie dali się zastraszyć i podczas II Wojny Światowej uratowali ponad 100 000 Żydów. Spośród wszystkich narodów Instytut Yad Vashem przyznał Polakom najwięcej odznaczeń Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata”.

Przypominają też naszych wybitnych rodaków, którzy zapisali się na kartach historii. – Piszemy do Ciebie, drogi przyjacielu, z kraju Chopina, Kopernika i Zamenhofa. Zdania te czytasz w mowie ojczystej Jana Karskiego, Witolda Pileckiego i Marii Curie-Skłodowskiej – czytamy na stronie respectus.pl.

#RespectUs to kolejna akcja, w której nasi rodacy bronią dobrego imienia ojczyzny i pokazują prawdę o naszej historii, często wbrew wielu oszczerczym kampaniom skierowanym przeciwko Polsce. Najgłośniejszą akcją tego typu było zorganizowane w ubiegłym roku europejskie tournée billboardu z grafiką przypominającą, iż obozy śmierci były niemieckie. Kampanię „German Death Camps” koordynowała fundacja Tradycji Miast i Wsi, a pomysł był reakcją na niezastosowanie się niemieckiej telewizji ZDF do sądowego wyroku nakazującego przeproszenie Karola Tendery, byłego więźnia Auschwitz, za użycie sformułowania "polskie obozy zagłady".

Aktualnie organizatorzy "German Death Camps" chcą przygotować mobilny autobus-muzeum z interaktywną wystawą poświęconą historii Polski podczas II wojny światowej. Planują wyruszyć m.in. do amerykańskich ośrodków akademickich, a ich akcja ma pokazać „prawdziwe oblicze II wojny światowej i przypomnieć, że obozy śmierci były niemieckie, nie polskie”.

O tym, że tego typu wsparcie jest potrzebne polskim instytucjom mówił niedawno wiceprezes IPN, Mateusz Szpytma. – Państwo nie da rady bez pomocy rodaków – komentował inicjatywy organizacji i prywatnych osób, które szukają sposobów prezentacji bohaterskich postaw Polaków podczas II wojny światowej, zwłaszcza tych, którzy pomagali Żydom. 

Wiceprezes IPN-u zadeklarował także, że Instytut może pomóc organizatorom akcji „German Death Camps” przy tworzeniu mobilnej wystawy poświęconej historii Polski. Podkreślił, że akcje tego typu pomagają przeciwdziałać kłamliwym opiniom na temat przeszłości.

ac

Warto poczytać

 1. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 2. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 3. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 4. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 5. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 6. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook