Jedynie prawda jest ciekawa


Mocny głos publicysty: To jeden z największych przekrętów w Polsce

06.10.2017

Jeden z największych przekrętów w Polsce po 1989 roku to jest właśnie sprawa reprywatyzacji - powiedział PAP Wojciech Surmacz z Polskiego Radia. "Dzisiaj to się zmienia i widać ewidentne efekty funkcjonowania tych kolejnych organów, powołanych do tego, żeby tę sytuację naprawić" - dodał.

- Jeśli chodzi o Kraków, ale nie tylko o Kraków, też spokojnie możemy mówić o Trójmieście, pewnie o Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach - o tych dużych ośrodkach miejskich, też o Łodzi, tam działały po prostu zorganizowane grupy przestępcze - powiedział PAP o tzw. "dzikiej reprywatyzacji" nieruchomości Wojciech Surmacz z Polskiego Radia.

Jak tłumaczył: "używały takich samych narzędzi i działały według takich samych schematów, jak to się działo w Warszawie, natomiast nigdzie, w żadnym innym mieście w Polsce nie ma takiej skali jak w Warszawie".

Zdaniem Surmacza w przypadku stolicy "trzeba wziąć pod uwagę takie wydarzenie, które nazywało się dekretem Bieruta i to przede wszystkim zdemolowało własność prywatną, nie tyle jeśli chodzi o nieruchomości, ale w ogóle jeśli chodzi o własność prywatną jako taką".

Dekret z 26 października 1945 r. "O własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy" podpisany został przez ówczesnego przewodniczącego Krajowej Rady Narodowej Bolesława Bieruta. Skutkiem jego wejścia w życie (w listopadzie 1945 r.) było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez gminę m.st. Warszawy, a w 1950 r. przez Skarb Państwa - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego.

- Natomiast wracając do Krakowa - dokładnie te same patenty, schematy, narzędzia były używane, można powiedzieć, że to była zorganizowana grupa - powiedział. I dodał, że "na pewno pojawią się bardzo konkretne adresy, konkretne kamienice i nie tylko kamienice".

Zdaniem Surmacza nie będzie kolejnej komisji śledczej do badania reprywatyzacji w kolejnych miastach, bo zajęłoby to zbyt dużo czasu. Ale liczy na opracowanie rozwiązania systemowego, być może w postaci ustawy, "które po prostu raz na zawsze przetnie te wszystkie macki ośmiornicy, która rozeszła się po całej Polsce".

- Kiedyś usłyszałem, co ciekawe, od jednego z adwokatów, zaangażowanych w te wszystkie nadużycia reprywatyzacyjne, powiedział mi kiedyś, że polski rynek roszczeń, wartość tego rynku roszczeń można porównać do wartości Giełdy Papierów Wartościowych, czyli rynku kapitałowego w Polsce - przytoczył Surmacz. Jak podkreślił, to pokazuje skalę ogólną problemu, nie tylko w Warszawie.

Surmacz opowiadał, że sam przez wiele lat zajmował się tematem reprywatyzacji, ale jak mówił:"nie widziałem ze strony i ówczesnej ekipy rządzącej, i organów ścigania takiej wyraźnej woli w zwalczaniu tego procederu". - To się zmieniło i bardzo dobrze, że to się zmieniło, bo to był naprawdę jeden z największych, najładniejszym chyba określeniem będzie: największych "przekrętów" w Polsce po 1989 roku, to jest właśnie sprawa reprywatyzacji - mówił.

Jego zdaniem "dzisiaj to się zmienia i widać ewidentne efekty funkcjonowania tych kolejnych organów powołanych do tego, żeby tę sytuację naprawić". Jak dodał: "usłyszałem niedawno z ust jednego z polityków, że tak naprawdę to wszystko zmierza do tego, żeby unormować tę sytuację, zwrócić te nieruchomości do Skarbu Państwa, a później, w następnej kolejności oddać je prawowitym właścicielom".

I podsumował: "To jest bardzo dobry i słuszny kierunek, i nie ma nic wspólnego z nacjonalizacją, upaństwowieniem itd. Nie, tutaj chodzi o to, żeby było normalnie".

Minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro podpisał w środę zarządzenie o powołaniu zespołu prokuratorskiego, który zajmie się aferą wyłudzeń kamienic na terenie Krakowa. Jak dodał, w skład zespołu wejdą też przedstawiciele policji.

Z kolei komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji od początku czerwca br. bada zgodność z prawem decyzji administracyjnych w sprawie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. Uchyliła już decyzje wydane z upoważnienia prezydent Warszawy: o przyznaniu Maciejowi M. praw do dwóch działek przy ul. Twardej; o przyznaniu praw do Chmielnej 70.; o przyznaniu Maciejowi M. praw do działki Sienna 29, o przyznaniu spadkobiercy dawnych właścicieli praw do nieruchomości Poznańska 14 oraz w sprawie nieruchomości Marszałkowska 43.

PAP
Fot:wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

 2. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 3. truck23052018 23.05.2018

  Nowy pomysł na aktywizację uchodźców. Niemcy będą ich uczyć prowadzenia ciężarówek

  Jednym z powodów, dla których Niemcy przyjęli ogromne ilości uchodźców – o którym rzadko mówi się głośno – była chęć zapchania luk na rynku pracy tanią siłą roboczą.

 4. michnik23052018 23.05.2018

  Odpalił świecę dymną na spotkaniu z Adamem Michnikiem. Teraz skazał go sąd

  Na karę pół roku ograniczenia wolności w postaci 30 godzin prac społecznych na miesiąc skazał w środę Sąd Rejonowy w Płocku (Mazowieckie) 30-letniego Mateusza J., oskarżonego o odpalenie świecy dymnej na spotkaniu w tym mieście w 2017 r. z szefem "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

 5. 1270policjasw 23.05.2018

  15-latka uratowała znajomą z internetu od śmierci

  15-latka z Jasienicy uratowała o rok starszą koleżankę z wirtualnego świata, która chciała popełnić samobójstwo. Zaniepokoił ją wpis w internecie. Powiadomiła o nim szkolnego pedagoga. Resztą zajęli się policjanci. Zdążyli w ostatniej chwili - podała policja.

 6. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 7. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook