Jedynie prawda jest ciekawa


Mocne słowa w sprawie imigrantów. „Dzisiaj cała Europa mówi polskim głosem”’

01.07.2018
ImigranciFlickr
Mocne słowa w sprawie imigrantów. „Dzisiaj cała Europa mówi polskim głosem”’

Dzisiaj Europa mówi naszym głosem. Polityka migracyjna musi być rozsądna - powiedziała w niedzielę w Olkuszu (Małopolskie) wicepremier Beata Szydło, która odniosła się do ustaleń czwartkowego i piątkowego szczytu UE w Brukseli.

W czwartek i piątek w Brukseli szefowie państw i rządów zgodzili się, że w UE i poza nią powołane zostaną centra do selekcji migrantów, żeby oddzielać tych ekonomicznych od mających prawo do azylu. W centrach kontrolnych w państwach UE migranci ekonomiczni, którzy będą odsyłani do krajów pochodzenia, mają być oddzielani od osób mających szansę na przyznanie ochrony międzynarodowej, tj. uchodźców. Tylko ci drudzy będą podlegali rozdziałowi pomiędzy zainteresowane państwa członkowskie.

W czasie szczytu ustalono również, że uchodźcy z centrów zlokalizowanych w UE będą podlegali relokacji do innych państw. Nie będzie jednak żadnych kwot, a rozdział będzie się odbywał na zasadzie dobrowolności.

"Rząd PiS konsekwentnie sprzeciwiał się polityce migracyjnej zaproponowanej w UE, która była zaakceptowana przez rząd Platformy" - mówiła w niedzielę w Olkuszu wicepremier dodając, że Ewa Kopacz zgodziła się na przyjmowanie imigrantów do Polski. "To był trudny moment, ponieważ naciski wywierane na Polskę, aby realizować taką politykę (przyjmować migrantów - PAP), były ogromne" - dodała.

Pod koniec 2015 r. i na początku 2016 r., kiedy PiS rozpoczynał prace rządowe, współpraca w ramach Grupy Wyszehradzkiej praktycznie nie istniała - oceniła Szydło i jako powód takiej sytuacji podała politykę PO. Zaznaczyła, że dzięki PiS relacje z krajami Grupy Wyszehradzkiej udało się odbudować.

"Dzisiaj Europa mówi naszym głosem i to jest powód do satysfakcji" - podkreśliła Szydło zwracając uwagę, że rząd PiS od początku mówił, że "polityka migracyjna musi być rozsądna", "że nie możemy narażać bezpieczeństwa obywateli Europy, że trzeba myśleć o zabezpieczeniu granic zewnętrznych, o tym żeby zwiększać pomoc humanitarną".

"Nie ma zgody na przymusowe relokacje. To jest sukces Prawa i Sprawiedliwości, naszej konsekwentnej polityki. To jest sukces Grupy Wyszehradzkiej, ale przede wszystkim to jest sukces Europy" - powiedziała Szydło w Biurze Wystaw Artystycznych w Olkuszu.

W jej ocenie rozsądna polityka może sprawić, że jedność w Unii Europejskiej zostanie odbudowana. "Nam zależy na łączeniu Unii Europejskiej. Nam zależy, aby Unia się rozwijała, a nie żeby się dzieliła" - podkreśliła.

Dodała także: "Dzięki konsekwencji i nieustępliwości w zasadniczych kwestiach udało się zbudować politykę migracyjną, która - wierzę - będzie konsekwentnie realizowana i będzie przynosiła efekty w postaci takiej, że ci, którzy pomocy potrzebują, będą ją otrzymywali, ale że będziemy mogli mówić przede wszystkim o tym, że jesteśmy bezpieczni".

"Cieszmy się, że zwyciężył zdrowy rozsadek, Polsce przyznano rację, mieliśmy tę rację od początku" - powiedziała Szydło.

Przywołała także słowa prezesa PiS Jarosław Kaczyńskiego, wypowiedziane jeszcze przed wyborami w 2015 r. Kaczyński mówił wówczas, że pomoc potrzebującym jest potrzebna i należy przeznaczyć na nią nawet ogromne środki finansowe, ale nie należy lekceważyć bezpieczeństwa polskich obywateli.

autor: Beata Kołodziej

bko/ mhr/


Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook