Jedynie prawda jest ciekawa

Mocna przewaga PiS nad PO

19.12.2013

Platforma Obywatelska intensywnie pracuje nad poprawieniem sondaży. Mimo, że w badaniach Homo Homini poprawiła swój wynik w stosunku do poprzedniego sprawdzianu, nadal nie jest w stanie nadgonić ogromnej przewagi Prawa i Sprawiedliwości.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się pod koniec grudnia, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 30 proc. Polaków. Z kolei Platformę Obywatelską wybrałoby 23 proc. z nas - wskazuje sondaż Homo Homini dla Wirtualnej Polski. W ciągu dwóch tygodni PiS stracił 2 punkty proc., z kolei Platforma zyskała aż 4 punkty proc. poparcia.

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować 15 proc. Polaków. Na czwartej pozycji uplasowało się Polskie Stronnictwo Ludowe cieszące się poparciem 6 proc. ankietowanych. Poparcie dla SLD i PSL nie zmieniło się od ostatniego badania.

Poza parlamentem znalazłyby się za to Twój Ruch z 3-procentowym poparciem i Solidarna Polska z 2-procentowym wynikiem. Poparcie dla partii Janusza Palikota zmniejszyło się o 2 punkty proc., a dla partii Zbigniewa Ziobry - o 1 punkt proc.

21 proc. ankietowanych nie wskazało żadnej partii.

Pogorszyły się notowania premiera, rządu i prezydenta.

Z aprobatą o pracy Donalda Tuska wypowiada się obecnie blisko co czwarty Polak (22 proc., to pogorszenie notowań aż o 5 punktów proc.). Z kolei źle premiera ocenia 69 proc. z nas (pogorszenie o 3 punkty proc.).

Złą opinię ma o rządzie ponad trzy czwarte badanych (73 proc.; poprawa również o 3 punkty proc.). Gabinet Donalda Tuska dobrze ocenia blisko co piąty Polak (19 proc.; pogorszenie o 2 punkty proc.).

Spadają też notowania Bronisława Komorowskiego. Obecnie dobrze wypowiada się o prezydencie 55 proc. z nas. To pogorszenie notowań aż o 6 punktów proc. Źle ocenia pracę prezydenta 36 proc. Polaków (to również pogorszenie - o 3 punkty proc.).

Tylko co dziesiąty Polak (14 proc.) pozytywnie ocenia pracę sejmu (poprawa o 2 punkty proc.). Ponad trzy czwarte (79 proc.) badanych ocenia pracę parlamentarzystów negatywnie (poprawa o 1 punkt proc.).

Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 17 grudnia. Zrealizował go Instytut Badania Opinii Homo Homini. Badanie preferencji politycznych prowadzone jest metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI - Computer Aided Telephone Interview) na probie losowo-kwotowej stanowiącej liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu pełnoletnich mieszkańców Polski z zachowaniem rozkładów terytorialnych (dane wg GUS). Wielkość próby to przynajmniej 1067 jednostek w jednym pomiarze.

Wirtualna Polska / kop
[Fot. PAP/G.Jakubowski]
Słowa kluczowe:

sondaż

,

PO-PSL

,

PiS

Warto poczytać

 1. gdansk127022092017 22.09.2017

  Ogromna kasa dla mediów z gdańskiego ratusza. Kto zarabia najwięcej?

  Od początku stycznia do połowy września br. Gdańsk wydał w mediach ponad 400 tysięcy złotych. Lista beneficjentów jest krótka. To głównie Agora, Trojmiasto.pl i Polska Press. Z wydawców radiowych najbardziej uprzywilejowany jest Eurozet (m. in. Radio Zet i Antyradio), a także grupa RMF.

 2. waszczykowski22092017 22.09.2017

  Szef MSZ zakończył wizytę w USA. Zaprosił do Polski amerykańskiego sekretarza stanu

  - Szef MSZ Witold Waszczykowski zakończył tygodniową wizytę w USA, podczas której m.in. towarzyszył prezydentowi Andrzejowi Dudzie w 72. Sesji Zgromadzenia ONZ. Minister zaprosił do złożenia wizyty w Polsce amerykańskiego sekretarza stanu Rexa Tillersona.

 3. Duda22092017 22.09.2017

  Najnowszy sondaż miażdży opozycję! Ogromne zaufanie dla Prezydenta i Premier

  Prezydent Andrzej Duda cieszy się największym (74 proc.) zaufaniem społecznym - wynika z sondażu CBOS. Na kolejnych miejscach są: premier Beata Szydło (57 proc.) i Paweł Kukiz (51 proc.).

 4. OrbanSzydlo22092017 22.09.2017

  Orban w Warszawie: z Polską należy rozmawiać z szacunkiem

  - To nie jest tylko błąd polityczny, niegodne, ale to brak szacunku. Uważam, że z Polską należy rozmawiać z szacunkiem. Tak, jak jest napisane w traktacie - tak o obecnej sytuacji Polski w UE powiedział Orban po rozmowie z Premier Beatą Szydło

 5. Sad 22.09.2017

  Kampania "Sprawiedliwe sądy" przynosi skutek? Nie przerwą kary skazanemu za pedofilię

  Wrocławski sąd odwołał przerwę w odbywaniu kary mężczyźnie skazanemu za pedofilię, który jest chory na stwardnienie rozsiane. 27-latek będzie odbywał karę pozbawienia wolności w areszcie śledczym w Gdański, gdzie będzie miał zapewnioną opiekę medyczną.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook