Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Mocna przewaga PiS nad PO

19.12.2013

Platforma Obywatelska intensywnie pracuje nad poprawieniem sondaży. Mimo, że w badaniach Homo Homini poprawiła swój wynik w stosunku do poprzedniego sprawdzianu, nadal nie jest w stanie nadgonić ogromnej przewagi Prawa i Sprawiedliwości.

Gdyby wybory parlamentarne odbywały się pod koniec grudnia, na Prawo i Sprawiedliwość zagłosowałoby 30 proc. Polaków. Z kolei Platformę Obywatelską wybrałoby 23 proc. z nas - wskazuje sondaż Homo Homini dla Wirtualnej Polski. W ciągu dwóch tygodni PiS stracił 2 punkty proc., z kolei Platforma zyskała aż 4 punkty proc. poparcia.

Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Sojusz Lewicy Demokratycznej, na który chce głosować 15 proc. Polaków. Na czwartej pozycji uplasowało się Polskie Stronnictwo Ludowe cieszące się poparciem 6 proc. ankietowanych. Poparcie dla SLD i PSL nie zmieniło się od ostatniego badania.

Poza parlamentem znalazłyby się za to Twój Ruch z 3-procentowym poparciem i Solidarna Polska z 2-procentowym wynikiem. Poparcie dla partii Janusza Palikota zmniejszyło się o 2 punkty proc., a dla partii Zbigniewa Ziobry - o 1 punkt proc.

21 proc. ankietowanych nie wskazało żadnej partii.

Pogorszyły się notowania premiera, rządu i prezydenta.

Z aprobatą o pracy Donalda Tuska wypowiada się obecnie blisko co czwarty Polak (22 proc., to pogorszenie notowań aż o 5 punktów proc.). Z kolei źle premiera ocenia 69 proc. z nas (pogorszenie o 3 punkty proc.).

Złą opinię ma o rządzie ponad trzy czwarte badanych (73 proc.; poprawa również o 3 punkty proc.). Gabinet Donalda Tuska dobrze ocenia blisko co piąty Polak (19 proc.; pogorszenie o 2 punkty proc.).

Spadają też notowania Bronisława Komorowskiego. Obecnie dobrze wypowiada się o prezydencie 55 proc. z nas. To pogorszenie notowań aż o 6 punktów proc. Źle ocenia pracę prezydenta 36 proc. Polaków (to również pogorszenie - o 3 punkty proc.).

Tylko co dziesiąty Polak (14 proc.) pozytywnie ocenia pracę sejmu (poprawa o 2 punkty proc.). Ponad trzy czwarte (79 proc.) badanych ocenia pracę parlamentarzystów negatywnie (poprawa o 1 punkt proc.).

Sondaż dla Wirtualnej Polski został przeprowadzony 17 grudnia. Zrealizował go Instytut Badania Opinii Homo Homini. Badanie preferencji politycznych prowadzone jest metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI - Computer Aided Telephone Interview) na probie losowo-kwotowej stanowiącej liczebną reprezentację cech demograficznych dla ogółu pełnoletnich mieszkańców Polski z zachowaniem rozkładów terytorialnych (dane wg GUS). Wielkość próby to przynajmniej 1067 jednostek w jednym pomiarze.

Wirtualna Polska / kop
[Fot. PAP/G.Jakubowski]
Słowa kluczowe:

sondaż

,

PO-PSL

,

PiS

Warto poczytać

 1. cbs2017303 30.03.2017

  Udaremniono przemyt ponad 200 kg haszyszu

  Głównym kierunkiem działania grupy była przestępczość ekonomiczna, akcyzowa i narkotykowa na terenie Unii Europejskiej.

 2. mid-17330081 30.03.2017

  Szarek: „Polskie państwo mówi dziś głosem IPN”

  - Zmieniliśmy świadomość wielu Polaków. To wielkie zwycięstwo i owoc setek publikacji, spotkań, wystaw i konferencji - podkreślił˙w czwartek w Toruniu prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek.

 3. ASDSC06946 30.03.2017

  Państwowa Służba Ochrony zastąpi BOR

  Jak podał resort spraw wewnętrznych, PSO będzie elitarną służbą wyspecjalizowaną w ochronie najważniejszych osób w państwie.

 4. pettty 30.03.2017

  Petru lepszy od premier Szydło?

  Uważam, że Ryszard Petru byłby zdecydowanie lepszym kandydatem na premiera, bo jest dużo bardziej otwarty i patrzy do przodu - podkreślił polityk Nowoczesnej Paweł Rabiej.

 5. ekshunmacjapowazkiSI 30.03.2017

  Kolejna ekshumacja na Powązkach

  Na warszawskich Powązkach Wojskowych ekshumowano ciało kolejnej ofiary katastrofy smoleńskiej. To 17. ekshumacja przeprowadzona w związku ze śledztwem ws. katastrofy. Na prośbę rodziny prokuratura nie ujawnia, o czyj grób chodzi.

 6. IMG0629-1 30.03.2017

  Gigantyczna analiza akt ws. Smoleńska

  „Przeprowadzono również kwerendę obowiązujących w 2010 roku przepisów, powtórzono analizy KBWLLP oraz dokonano wysłuchania dużej ilości świadków".

 7. mid-17329100 29.03.2017

  Prezydent: "Ormiański charakter jest mocno wpisany w Polskę"

  - Ormianie przybyli jako zaproszeni goście, jako mile widziani przybysze - podkreślił prezydent Andrzej Duda.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook