Jedynie prawda jest ciekawa


Mobilne muzeum przypomni o niemieckich obozach koncentracyjnych

05.02.2018
GDC
Mobilne muzeum przypomni o niemieckich obozach koncentracyjnych

Chcemy zbudować mobilne muzeum, wykorzystać autobus do którego moglibyśmy zrobić wystawę składającą się ze stałych eksponatów – powiedział w TVP Info Marcin Wolak z Fundacji Tradycji Miast i Wsi.

Jak dodał, wystawa ma być bardzo interaktywna, a jedną z możliwości wykorzystania najnowocześniejszych technologii ma być użycie wirtualnej rzeczywistości.

Jak przekonywał Wolak, udało się już zebrać połowę z ustalonej kwoty, ale będzie ona niewystarczająca na zbudowanie mobilnego muzeum. – Traktujemy to jako udział własny obywateli, którzy się dokładają do tego celu – powiedział, dodając że organizatorzy zwracają się z apelem do instytucji publicznych o sfinansowanie projektu. – Autobus mógłby stać się później własnością jednego z muzeów – przekonuje.

W ubiegłym roku działacze fundacji stworzyli baner „Death Camps Were Nazi German. ZDF Apologize!” („Obozy Śmierci były w nazistowskich Niemczech. ZDF, przeproście!”). Akcja była odpowiedzią na niewykonanie przez niemieckiego nadawcę wyroku sądu, który nakazywał opublikowanie przeprosin dla byłego więźnia Auschwitz Karola Tendery na stronie internetowej telewizji, za użycie sformułowania „Polskie Obozy Koncentracyjne”.

- Zobaczyliśmy, że akcja odniosła ogromny sukces, bilboard przemierzył Niemcy, Belgię, Holandię, Wielką Brytanię. Ta forma pokazywania prawdy historycznej się sprawdziła, dlatego zaczęliśmy pracować nad jej rozszerzeniem i stąd pomysł na zbudowanie mobilnego muzeum, które przejedzie po najważniejszych miastach Europy i Stanów Zjednoczonych – powiedział Marcin Wolak.


O tym, że czasem proste hasło wystarczy do zainteresowania opinii publicznej, organizatorzy akcji German Death Camps przekonali się w Cambridge, gdzie wielu studentów widząc baner, sięgało za telefony komórkowe i sprawdzało historię obozów koncentracyjnych na Wikipedii.

Zbiórka internetowa potrwa do końca lutego. Na chwilę obecną organizatorzy akcji zebrali już 60 000 złotych.

kh/tvp.info

Warto poczytać

 1. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 2. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 3. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 4. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 5. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 6. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 7. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 8. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook