Jedynie prawda jest ciekawa

Młodzież nie chce obrazoburczych pism

20.10.2011

Uczniowie katolickiego liceum w Lublinie wymusili na dyrekcji zawieszenie prenumeraty „Newsweeka” i „Przekroju”. Powodem są kontrowersyjne okładki.

Część uczniów XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, którego organem prowadzącym jest archidiecezja lubelska, zapytała dyrektora szkoły o możliwość zrezygnowania z prenumeraty obu tytułów.

Niedawno „Newsweek” pokazał Janusza Palikota w pozie ukrzyżowanego Chrystusa z tytułem „Palikot. Mesjasz lewicy?”. Natomiast „Przekrój" tekst o problemach homoseksualistów w Kościele ilustrował na okładce parą gejów stylizowanych na św. Józefa i Maryję.

Dyrektor szkoły ks. Mirosław Zając po rozmowach z innymi uczniami zdecydował o tymczasowym zawieszeniu prenumeraty obu pism. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” wyjaśniał, że decyzja ma wyłącznie charakter wychowawczy i finansowy. Uczniowie, wybierając szkołę katolicką, oczekują, że nie będą narażeni na kpienie z ich wrażliwości duchowej i religijnej. Poza tym 700 zł rocznie, bo tyle kosztuje nas prenumerata tych dwóch tygodników, będzie można przeznaczyć na zakup książek lub stypendia dla biedniejszych uczniów – powiedział ks. Zając. Dodał, że jeśli oba tytuły powrócą do szanowania wrażliwości uczniów liceum, nie będzie czynił problemów, by znalazły się w miejscowej bibliotece w formie papierowej. Ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik lubelskiej kurii, oznajmił, że decyzja liceum jest inicjatywą uczniów, którą zaakceptowała dyrekcją.

Jest to decyzja zgodna z zasadą, że „nie masz obowiązku kupować i czytać czegoś, co atakuje twoją wrażliwość – mówi dla Stefczyk.info Stefan Sękowski, dziennikarz „Gościa Niedzielnego”. – Pismo, które propaguje światopogląd skrajnie lewicowy obyczajowo, nie jest pismem neutralnym, ale ideologicznie zaangażowanym – dodaje.

Sękowski zaznacza, że w związku z tym katolicka szkoła ma prawo zrezygnować z zakupów tego typu czasopism.

Jestem zwolennikiem bojkotu, jako formy sprzeciwu. Bojkot konsumencki jest czymś normalnym i absolutnie zgodnym z wartościami demokratycznymi, ponieważ każdy ma prawo dysponować własnym portfelem i w ten sposób „głosować” na „popierane” przez siebie towary. Inicjatywa lubelskiego liceum może być wzorem do naśladowania dla innych katolickich szkół w Polsce – mówi Sękowski.

RoJ

 

[Fot. Newsweek]


Warto poczytać

 1. pospieszalski127021092017 21.09.2017

  Jacek Saryusz-Wolski: „Antypolskie rezolucje pisali ludzie z Warszawy. Błagali o reakcję"

  „To pisali Polacy. Mogę wskazać pokój, w którym to powstawało” – przyznał Jacek Saryusz-Wolski w programie „Warto rozmawiać”

 2. skok21092017 21.09.2017

  Koniec kłamstw na temat SKOK-ów! Depozyty klientów są bezpieczne. Prezes Kasy Krajowej apeluje o zaprzestanie politycznych manipulacji

  Konferencja prasowa zorganizowana przez Kasę Krajową była odpowiedzią na medialną burzę wywołaną ostatnim zaskakującym oświadczeniem Związku Banków Polskich postulującym, by wykluczyć SKOK-i z systemu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

 3. wystawa21092017 21.09.2017

  Jedno z najcenniejszych artystycznych świadectw Auschwitz zagrożone. Każdy może pomóc

  Franciszkanie szukają funduszy na ratowanie wystawy byłego więźnia Auschwitz Mariana Kołodzieja w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Niszczy ją szkodnik zwany kołatkiem. Gwardian ojciec Piotr Cuber powiedział, że zakonnicy nie mają pieniędzy na dezynsekcję.

 4. PalacKultury 21.09.2017

  Mazurek: Gronkiewicz-Waltz złamała prawo i została słusznie ukarana

  Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz złamała prawo, nie stawiając się przed komisją weryfikacyjną; została słusznie ukarana - powiedziała w czwartek rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. Szydlo21092017 21.09.2017

  Szydło: liczę na prawdziwą reformę sądownictwa

  Mam nadzieję, że prezydenckie projekty ustaw o KRS i SN, będą zakładały prawdziwą reformę sądownictwa, bo tego oczekują Polacy - oświadczyła w czwartek premier Beata Szydło.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook