Jedynie prawda jest ciekawa


Młodzież nie chce obrazoburczych pism

20.10.2011

Uczniowie katolickiego liceum w Lublinie wymusili na dyrekcji zawieszenie prenumeraty „Newsweeka” i „Przekroju”. Powodem są kontrowersyjne okładki.

Część uczniów XXI Liceum Ogólnokształcącego im. św. Stanisława Kostki w Lublinie, którego organem prowadzącym jest archidiecezja lubelska, zapytała dyrektora szkoły o możliwość zrezygnowania z prenumeraty obu tytułów.

Niedawno „Newsweek” pokazał Janusza Palikota w pozie ukrzyżowanego Chrystusa z tytułem „Palikot. Mesjasz lewicy?”. Natomiast „Przekrój" tekst o problemach homoseksualistów w Kościele ilustrował na okładce parą gejów stylizowanych na św. Józefa i Maryję.

Dyrektor szkoły ks. Mirosław Zając po rozmowach z innymi uczniami zdecydował o tymczasowym zawieszeniu prenumeraty obu pism. W rozmowie z „Rzeczpospolitą” wyjaśniał, że decyzja ma wyłącznie charakter wychowawczy i finansowy. Uczniowie, wybierając szkołę katolicką, oczekują, że nie będą narażeni na kpienie z ich wrażliwości duchowej i religijnej. Poza tym 700 zł rocznie, bo tyle kosztuje nas prenumerata tych dwóch tygodników, będzie można przeznaczyć na zakup książek lub stypendia dla biedniejszych uczniów – powiedział ks. Zając. Dodał, że jeśli oba tytuły powrócą do szanowania wrażliwości uczniów liceum, nie będzie czynił problemów, by znalazły się w miejscowej bibliotece w formie papierowej. Ks. Mieczysław Puzewicz, rzecznik lubelskiej kurii, oznajmił, że decyzja liceum jest inicjatywą uczniów, którą zaakceptowała dyrekcją.

Jest to decyzja zgodna z zasadą, że „nie masz obowiązku kupować i czytać czegoś, co atakuje twoją wrażliwość – mówi dla Stefczyk.info Stefan Sękowski, dziennikarz „Gościa Niedzielnego”. – Pismo, które propaguje światopogląd skrajnie lewicowy obyczajowo, nie jest pismem neutralnym, ale ideologicznie zaangażowanym – dodaje.

Sękowski zaznacza, że w związku z tym katolicka szkoła ma prawo zrezygnować z zakupów tego typu czasopism.

Jestem zwolennikiem bojkotu, jako formy sprzeciwu. Bojkot konsumencki jest czymś normalnym i absolutnie zgodnym z wartościami demokratycznymi, ponieważ każdy ma prawo dysponować własnym portfelem i w ten sposób „głosować” na „popierane” przez siebie towary. Inicjatywa lubelskiego liceum może być wzorem do naśladowania dla innych katolickich szkół w Polsce – mówi Sękowski.

RoJ

 

[Fot. Newsweek]


Warto poczytać

 1. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 2. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 3. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 4. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 5. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Kandydat opozycji odniósł się do sporu Polski z Komisją Europejską.

 6. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 7. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 8. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook