Jedynie prawda jest ciekawa


Młodzi świętowali pierwszą rocznicę ŚDM na koncercie i katechezie

29.07.2017

- Kilkanaście tysięcy osób świętowało w sobotę w Krakowie pierwszą rocznicę Światowych Dni Młodzieży. Młodzi spotkali się z metropolitą krakowskim abp. Markiem Jędraszewskim na katechezie, a potem uczestniczyli w koncercie w Tauron Arenie.

W trakcie koncertu abp Jędraszewski po raz pierwszy wręczył ustanowioną z okazji rocznicy ŚDM nagrodę "Młodość - projekt życia". Trafiła ona do siedmiu laureatów - zespołów i osób indywidualnych. Nagroda przyznawana jest młodym ludziom, którzy ofiarnie i twórczo angażują się w życie Kościoła i środowisk lokalnych, podejmując inicjatywy służące pomocy drugiemu człowiekowi, promocji kultury i edukacji, projektom społecznym oraz ożywieniu życia religijnego we wspólnotach parafialnych i duszpasterstwach.

"Rok temu ojciec święty Franciszek domagał się, zwłaszcza od was młodych, byście zeszli z waszych kanap i żebyście podjęli taki styl życia, żeby zostawić ślad po sobie" - mówił arcybiskup do zgromadzonych.

"Są i powinny być takie ślady, które są widoczne, które budują nową rzeczywistość, które nas dźwigają i pomagają żyć, tak jak Pan Jezus od nas oczekuje. Takich śladów po ŚDM jest bardzo wiele, wśród nich te najbardziej widoczne, dzięki którym buduje się rzeczywistość młodego Kościoła w Krakowie, Polsce i na świecie" - dodał metropolita krakowski. 

Nagrodę specjalną otrzymał projekt "Góra Dobra", realizowany przez ok. 7 tys. wolontariuszy ŚDM, którzy po zakończeniu spotkania młodych postanowili kontynuować swoją pracę. W kategorii działalność społeczna nagrodzono stowarzyszenie GPS Kalwaria Zebrzydowska, w kategorii działalność ewangelizacyjna - ŚDM Dekanat Dobczyce, a kategorii aktywizacja środowiska lokalnego (parafialnego) - Boży Młyn z Krakowa, a w kategorii dzieła miłosierdzia nagrodę otrzymał Wolontariat Młodych w Woli Batorskiej.

Nagrodami indywidualnymi "Młodość - projekt życia" uhonorowano dwie osoby: Dominikę Adamus z Zatora, która stworzyła w swojej miejscowości grupę o nazwie "Dzieci ŚDM" oraz Justynę Majchrzak z Rabki Zdrój za współprowadzenie "Wolontariatu codziennego miłosierdzia".

Wszyscy laureaci otrzymali statuetkę symbolizującą Iskrę Miłosierdzia wykonaną przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy przy parafii św. Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie. Kandydatów zgłoszonych do nagrody było 50.

Na sobotnim koncercie w Tauron Arenie wystąpili m.in. Arkadio, Krzysztof Iwaneczko, Monika Kuszyńska, Anita Lipnicka, Marika, Natalia Niemen, NiemaGOtu, Trzecia Godzina Dnia oraz Chór i Orkiestra ŚDM pod dyrekcją Adama Sztaby. Koncertowi towarzyszyła sprzedaż płyt-cegiełek Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego - "Nieśmiertelni", z których dochód przeznaczony jest na wsparcie dzieci i młodzieży z syryjskiego Aleppo oraz nagranie do Biblii Audio.

Wcześniej w ramach rocznicowych obchodów metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski spotkał się z młodymi na katechezie w parafii księży pijarów. Arcybiskup apelował do nich, aby swoim życiem, wiarą i zaangażowaniem "zostawili ślad". "Przyszliśmy na świat nie po to, żeby wygodnie spędzić życie, przyszliśmy na świat z innego powodu, aby zostawić ślad" - mówił hierarcha. 

"Z tej kanapy trzeba się zerwać, po to aby iść za Chrystusem. Pan Jezus nie jest panem komfortu, bezpieczeństwa i wygody, aby pójść za Jezusem trzeba mieć trochę odwagi" - zaznaczył.

Jak podkreślił abp. Jędraszewski "ślad zostawiony na piasku zostanie za chwilę zatarty, jeśli chcemy zostawić ślad naszego życia, jeżeli czujemy, że to jest nasz obowiązek zostawić trwały, piękny ślad po sobie, to musimy to nasze życie budować na czymś trwałym, nie na piasku - na skale (). Nasz ślad musi być trwały, musi być budowany na samym Bogu". 

"Żeby coś takiego w życiu każdego z nas mogło się dokonać, trzeba przywrócić centralne miejsce Pana Boga w naszym życiu, a zaczyna się to od niedzieli. Niedziela to dzień pański (...)" - mówił metropolita krakowski i apelował do młodych, aby niedziela była dla nich dniem świętym, aby niedziela "stała się trendy". "To jest nasz styl, to jest nasze życie, to jest nasze schodzenie z kanapy" - przekonywał.

W niedzielę w sanktuarium św. Jana Pawła II odprawiona zostanie uroczysta msza św. dziękczynna. Organizatorem obchodów jest Archidiecezja Krakowska we współpracy z Narodowym Centrum Kultury. Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczył papież Franciszek, odbywały się w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca 2016 r. i zgromadziły - według organizatorów - ponad 2 mln pielgrzymów.

PAP/rgr/ bos/

Warto poczytać

 1. 1270wiezababel 26.05.2018

  "Popatrzmy, jak wygląda dzisiejsza Francja, Szwecja czy Londyn. To jest wieża Babel"

  Jeżeli nie przeprowadzimy zmian demograficznych i nie zachęcimy rodzin, by poprawiły dzietność, to żadna polityka gospodarcza w dłuższej perspektywie nie przyniesie skutków - powiedział w sobotę zastępca koordynatora ds. służb specjalnych Maciej Wąsik.

 2. kwiatek 26.05.2018

  Życzenia od premiera Morawieckiego z okazji z Dnia Matki

  Mateusz Morawiecki z okazji Dnia Matki przekazał mamom najlepsze życzenia. Pamiętajmy o naszych Mamach dzisiaj i we wszystkie pozostałe 364 dni roku! - dodał premier we wpisie na Twitterze.

 3. JablonskiPomnik 26.05.2018

  Tak wygląda czysta pogarda i nienawiść. Doktor politologii wzywa do oddawania moczu przy Pomniku Smoleńskim

  Popularny w mediach komentator, a wcześniej pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego wzywa do sikania przy warszawskim pomniku smoleńskim. Czy można upaść niżej?

 4. PolskaUEwiki 26.05.2018

  Polexit coraz bliżej? Jest komentarz polskiego ministra

  Członkostwo Polski w Unii Europejskiej nie podlega dyskusji - nie ma żadnych wątpliwości, że Polska jest i musi pozostać we Wspólnocie - oświadczył wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk. Według niego, Polska potrzebuje "stabilnej, elastycznej i respektującej prawa swoich członków" Unii

 5. Jaki26052018 26.05.2018

  Jaki przyznaje: jestem w małym konflikcie z rządem. O co poszło?

  Wiceminister sprawiedliwości i kandydat Zjednoczonej Prawicy w wyborach na prezydenta Warszawy zaskoczył słuchaczy swoją deklaracją

 6. 1270lubnauer 26.05.2018

  Nowoczesna zatopiona. Partia Lubnauer nie weszłaby dziś do Sejmu

  To prawdziwa klęska - Nowoczesna nie tylko jest pod progiem, ale nie zanosi się nawet na to, by w najbliższym czasie ta sytuacja mogła się zmienić. Powodów do zadowolenia nie ma też PiS, który odniósłby "pyrrusowe zwycięstwo" - wynika z sondażu Estymator dla "Do Rzeczy"

 7. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook