Jedynie prawda jest ciekawa


Młodzi katolicy apelują o pozostawienie krzyża w Sejmie

09.11.2011

Z apelem do władz Sejmu o pozostawienie krzyża na sali obrad zwrócili się w środę przedstawiciele inicjatywy Krucjata Młodych, zrzeszającej młodych katolików związanych z Instytutem im. ks. Piotra Skargi. Petycję w obronie krzyża poparło ponad 50 tys. osób.

Maciej Maleszyk z warszawskiej Krucjaty Młodych powiedział dziennikarzom, że Krucjata złożyła w biurze podawczym Sejmu 50 tys. podpisów przeciwko planom Ruchu Palikota, który dąży do zdjęcia krzyża z sali obrad Sejmu. "Jako katolicy nie możemy na to pozwolić. Chcemy, aby symbole chrześcijaństwa pozostały w sferze publicznej" - dodał.

Jak dodał, pod apelem ws. obrony krzyża podpisało się ponad 50 tys. Polaków, co oznacza, że "zdjęcie krzyża z sali obrad Sejmu będzie sprzeczne z poglądami części narodu polskiego".

"Zdjęcie krzyża z sali obrad Sejmu będzie oznaczało wyrzeczenie się przez Sejm chrześcijańskiego dziedzictwa, które kształtuje nasz kraj od 966 roku. Domagamy się pozostawienia krzyża w sali obrad Sejmu RP na jego dotychczasowym miejscu" - podkreślił Maleszyk.

Autorzy protestu namawiają także do wysyłania listów do samego Janusza Palikota, z protestem przeciw usunięciu krzyża z Sejmu. Według statystyk podanych na stronie akcji, zrobiło to już ponad 53 tys. osób.

Z kolei akcję na Facebooku "Nie zgadzam się na usunięcia krzyża z Sejmu" poparło już ponad 21 tys. osób. We wtorek rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek powiedział, że drugi wniosek w sprawie zdjęcia krzyża z sali obrad trafi do marszałek Sejmu Ewy Kopacz w najbliższym czasie.

Klub Ruchu Palikota pierwszy wniosek ws. zdjęcia krzyża w sali obrad Sejmu złożył pod koniec października czyli jeszcze w ubiegłej kadencji. We wniosku napisano m.in., że krzyż w sali obrad Sejmu został umieszczony "sprzecznie z prawem". Politycy Ruchu Palikota podkreślają, Polska jest państwem świeckim, i że krzyż nie jest symbolem narodowym, natomiast jest ważnym dla wielu Polaków symbolem religijnym i nie powinien być wciągany w walkę partyjną i polityczną. Ich zdaniem obecność symbolu religijnego w sali obrad Sejmu jest m.in. niezgodna z konstytucją.

PAP

(fot.Piotr VaGla Waglowski/wikimedia.org)


Warto poczytać

 1. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 2. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

 3. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 4. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 5. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 6. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 7. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 8. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook