Jedynie prawda jest ciekawa


Młodzi katolicy apelują o pozostawienie krzyża w Sejmie

09.11.2011

Z apelem do władz Sejmu o pozostawienie krzyża na sali obrad zwrócili się w środę przedstawiciele inicjatywy Krucjata Młodych, zrzeszającej młodych katolików związanych z Instytutem im. ks. Piotra Skargi. Petycję w obronie krzyża poparło ponad 50 tys. osób.

Maciej Maleszyk z warszawskiej Krucjaty Młodych powiedział dziennikarzom, że Krucjata złożyła w biurze podawczym Sejmu 50 tys. podpisów przeciwko planom Ruchu Palikota, który dąży do zdjęcia krzyża z sali obrad Sejmu. "Jako katolicy nie możemy na to pozwolić. Chcemy, aby symbole chrześcijaństwa pozostały w sferze publicznej" - dodał.

Jak dodał, pod apelem ws. obrony krzyża podpisało się ponad 50 tys. Polaków, co oznacza, że "zdjęcie krzyża z sali obrad Sejmu będzie sprzeczne z poglądami części narodu polskiego".

"Zdjęcie krzyża z sali obrad Sejmu będzie oznaczało wyrzeczenie się przez Sejm chrześcijańskiego dziedzictwa, które kształtuje nasz kraj od 966 roku. Domagamy się pozostawienia krzyża w sali obrad Sejmu RP na jego dotychczasowym miejscu" - podkreślił Maleszyk.

Autorzy protestu namawiają także do wysyłania listów do samego Janusza Palikota, z protestem przeciw usunięciu krzyża z Sejmu. Według statystyk podanych na stronie akcji, zrobiło to już ponad 53 tys. osób.

Z kolei akcję na Facebooku "Nie zgadzam się na usunięcia krzyża z Sejmu" poparło już ponad 21 tys. osób. We wtorek rzecznik klubu Ruchu Palikota Andrzej Rozenek powiedział, że drugi wniosek w sprawie zdjęcia krzyża z sali obrad trafi do marszałek Sejmu Ewy Kopacz w najbliższym czasie.

Klub Ruchu Palikota pierwszy wniosek ws. zdjęcia krzyża w sali obrad Sejmu złożył pod koniec października czyli jeszcze w ubiegłej kadencji. We wniosku napisano m.in., że krzyż w sali obrad Sejmu został umieszczony "sprzecznie z prawem". Politycy Ruchu Palikota podkreślają, Polska jest państwem świeckim, i że krzyż nie jest symbolem narodowym, natomiast jest ważnym dla wielu Polaków symbolem religijnym i nie powinien być wciągany w walkę partyjną i polityczną. Ich zdaniem obecność symbolu religijnego w sali obrad Sejmu jest m.in. niezgodna z konstytucją.

PAP

(fot.Piotr VaGla Waglowski/wikimedia.org)


Warto poczytać

 1. 1270szydlowa 22.03.2018

  Beata Szydło o nagrodach dla ministrów PiS: opozycja urządza hucpę

  Ministrowie i wiceministrowie w rządzie PiS otrzymywali nagrody za ciężką, uczciwą pracę i te pieniądze się im po prostu należały - oświadczyła w czwartek w Sejmie b. premier Beata Szydło. Dodała, że dzięki pracy członków rządu, wszyscy Polacy mogą cieszyć się z rozwoju Polski.

 2. 1270preczzkomuna 22.03.2018

  Dawni opozycjoniści pozwani za pomalowanie sierpa i młota na pomniku

  Miejska instytucja pozwała do sądu dwóch byłych opozycjonistów z czasów PRL, którzy w 2016 roku pomalowali farbą sierp i młot na olsztyńskim pomniku wdzięczności Armii Czerwonej w proteście przeciwko dalszemu tolerowaniu symboli komunistycznych.

 3. 1270dudaand 22.03.2018

  Prezydent chce, by jak najszybciej zająć się projektem ustawy o wsparciu kredytobiorców

  Wolą prezydenta jest, by posłowie jak najszybciej zajęli się projektem o wsparciu kredytobiorców w trudnej sytuacji - mówił podczas czwartkowego posiedzenia podkomisji ds. ustaw frankowych zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

 4. poznan23032018 22.03.2018

  Caritas przekazał ponad 240 tysięcy złotych dla poszkodowanych w wyniku katastrofy kamienicy

  Pieniądze dla poszkodowanych na konto Caritas Archidiecezji Poznańskiej przekazało ponad 1500 osób.

 5. 1270auschwitz 22.03.2018

  Skandaliczne zachowanie Izraelczyka. Znieważył pomnik w Auschwitz. Nowe fakty

  Dochodzenie w sprawie Izraelczyka podejrzanego o znieważenie pomnika w byłym KL Auschwitz

 6. aborcja22032018 22.03.2018

  "Nie ma stanowiska rządu w sprawie obywatelskiego projektu dotyczącego aborcji"

  Projekt "Zatrzymaj aborcję" to inicjatywa obywatelska, nie ma obecnie do niego stanowiska rządu.

 7. 1270mieszkanieplus 22.03.2018

  Mieszkanie plus: ponad 2 tys. lokali w budowie, kolejne 25 tys. w przygotowaniu

  W ramach programu Mieszkanie plus w budowie jest ponad 2 tys. lokali, kolejne 25 tys. w przygotowaniu. Pierwsi lokatorzy mają wprowadzić się do mieszkań w II kwartale 2018 roku - wynika z danych BGK Nieruchomości.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook