Jedynie prawda jest ciekawa


Mł. insp. Szymczyk przejmie obowiązki szefa policji

11.02.2016

W czwartek podpisane zostanie odwołanie insp. Zbigniewa Maja ze stanowiska komendanta głównego policji - poinformował szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dodał, że obowiązki komendanta głównego policji przejmuje dotychczasowy pierwszy zastępca mł. insp. Andrzej Szymczyk.

Insp. Maj poinformował wcześniej w czwartek, że zrezygnował ze stanowiskaBłaszczak powiedział dziennikarzom w Sejmie, że doszedł do wniosku, że w tej sytuacji jedynym dobrym rozwiązaniem jest rekomendowanie premier Beacie Szydło odwołanie insp. Maja ze stanowiska komendanta głównego policji. Dlatego - dodał szef MSWiA - „że nie może być wątpliwości co do komendanta głównego policji”.

„Podpisane zostanie dzisiaj odwołanie komendanta głównego policji. Sytuacja wymaga oczywiście dalszych wyjaśnień, ale decyzja, którą podjął inspektor Maj, jest decyzją uzasadnioną” - powiedział Błaszczak. Dodał, że „najważniejsze jest dobro służb, których zadaniem jest obrona wolności obywatelskich i bezpieczeństwa obywateli”.

„Taką służbą jest policja. Mam nadzieję, że sprawa zostanie wyjaśniona” - powiedział szef MSWiA.

„Jeżeli nawet tak jest, że słyszymy o jakichś prowokacjach, to wszystko świadczy o tym, że należało tę sprawę przeciąć, dlatego ta decyzja, która podjął insp. Maj, jest decyzją uzasadnioną” - stwierdził Błaszczak.

Insp. Maj podczas czwartkowej konferencji powiedział m.in., że przygotowana została wobec niego prowokacja przez b. pracowników Biura Spraw Wewnętrznych i wykorzystano materiały sprzed kilkunastu lat, kiedy prowadził pracę operacyjną. Dodał, że od kilku tygodni docierają do niego sygnały o różnych sprawach, które „rzekomo toczą się” przeciwko niemu w prokuraturze w Łodzi.

Według medialnych doniesień chodzi o wydarzenia sprzed kilkunastu lat, kiedy Maj pracował w Kaliszu. Były informator policji miał go szantażować; sugerował, że Maj przyjął od niego 5 butelek alkoholu, a także pożyczył 10 tys. zł, których nie oddał.

Insp. Maj oświadczył, że badane są „okoliczności i donosy, które nie mają żadnego pokrycia w faktach”. Jak powiedział, chodzi sprawę z 2003 roku, która została wyjaśniona w 2010 roku.

„Teraz cały czas wraca, od kiedy zostałem komendantem głównym policji” - powiedział Maj. Dodał, że o sprawie dowiedział się od dziennikarzy.

Mówił też m.in., że zaczął „wprowadzać reformę zarówno Komendy Głównej Policji, jak i zmiany w stylu pracy, zarządzaniu poszczególnych komend wojewódzkich” i przeprowadził „audyt w Biurze Spraw Wewnętrznych”. Insp. Maj stwierdził, że „dotknął układów, które od lat funkcjonowały w wielu miejscach w policji, i został zaatakowany”. Oświadczył, że złożył rezygnację, żeby nie obciążać całej formacji.

Błaszczak powiedział, że „nie może być takiej sytuacji, w której słyszymy, że ktoś występuje przeciwko komuś i wszystko dzieje się w policji”.

„Moim zadaniem jest zadbanie o porządek, o bezpieczeństwo obywateli, ale również o to, żeby policja była instytucją, która zajmuje się nie sama sobą, ale zadaniami powierzonymi przez konstytucję, ustawy. Trzeba było tę sytuację przeciąć” - oświadczył szef MSWiA.

Błaszczak był też pytany, czy powodem dymisji Maja był - o czym donosi „Rzeczpospolita” - „zgromadzony przez niego majątek w wysokości prawie 4 mln zł, który nie ma pokrycia w dochodach”.

„Nie potwierdzam tych spekulacji” - odparł szef MSWiA. Dodał, że „oświadczenie majątkowe pana insp. Maja jest przecież dostępne. Składał takie oświadczenie, kiedy zostawał komendantem głównym policji”.

„Moim zadaniem jest rozwiązywanie problemów. Uważam, że ten problem, który narósł, został dziś rozwiązany” - powiedział Błaszczak.

Do sprawy odniósł się też w czwartek w Sejmie wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, który powiedział w rozmowie z dziennikarzami, że resort musi teraz znaleźć jak najszybciej nowego komendanta głównego policji.

„Personalne sprawy tak czasem niestety są warunkowane, że ktoś przychodzi na stanowisko i odchodzi. Szkoda, że trwało to tak krótko” - mówił.

Dodał, że ma jak najlepsze zdanie na temat pracy, jaką wykonywał Maj.

„Wykonał cały szereg działań, które prowadziły policję w stronę jej usprawnienia i unowocześnienia. Żałuję, że doszło do tej rezygnacji” - powiedział Zieliński.

Podkreślił przy tym, że kiedy podejmowano decyzję o powierzeniu funkcji komendanta głównego policji insp. Majowi „nasza wiedza na temat kandydata była taka, że nie ma żadnych przeszkód, aby tę funkcję mu powierzyć”.

„Na ile możliwe było sprawdzenie tego, czy możemy podjąć decyzję o awansie, to zostało sprawdzone. Decyzję podjęliśmy w przekonaniu, że wszystko jest w porządku” - powiedział Zieliński.

gah/PAP

[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 2. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 3. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 4. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 5. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 6. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 7. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 8. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook