Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Mistewicz o Polska.pl: sprawa poważna

30.12.2011

Stefczyk.info: Jak wygląda na świecie sprawa domen narodowych? Ktoś o tym myśli? Przejmuje się tym?

(Eryk Mistewicz, konsultant polityczny, ekspert marketingu politycznego, autor wydanej ostatnio książki „Marketing narracyjny”):  To sprawa poważna. I we wszystkich poważnych krajach z powagą traktowana. W świecie współczesnym, gdy nowe media i internet eksplodowały, gdy każdy kraj dba o to, jaką historię się o nim opowiada, domena narodowa w sieci internetowej taka jak www.Polska.pl traktowana jest wręcz tak jak traktowane są hymn, godło, flaga. Podlega ochronie państwa, traktowana jest jako element tożsamości narodowej. W czasach gospodarki cyfrowej jej wartość jest nieprzeliczalna na jakiekolwiek pieniądze, dlatego jest dla państwa niezbywalna. Domeny narodowe www.france.fr, www.italia.it, www.deustchland.de ale też wiele innych domen narodowych, są to serwisy rządowe, państwowe - są zaprojektowane, prowadzone i utrzymywane przez państwo. Nie przez agencje prasowe, przez redakcje prasowe, fundacje czy stowarzyszenia, ale przez państwo. Państwo nie zrzeka się podstawowych swoich zadań, a trudno o zadanie bardziej podstawowe jak ochrona tożsamości. Są niezbywalnym elementem budowania przez państwo jego pozycji.

Pracuje pan we Francji i zna ten rynek marketingu politycznego, jak tam zostało to rozwiązane?

We Francji domeną www.france.fr zarządza po prostu SIG czyli Service d’Information du Gouvernement czyli odpowiednik polskiego Biura Prasowego Rządu. Nie wyobrażam sobie, aby mogło być inaczej. Dlatego w pełni zrozumiałe było domaganie się przez polskie MSZ od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w którego gestii znajdują się domeny Polska.pl i Poland.pl praw do przekierowania na te domeny polskich serwisów rządowych. Zauważmy, z jakim problemami związanymi z wizerunkiem Polski musi borykać się wciąż polskie MSZ, choćby biorąc pod uwagę „kłamstwo oświęcimskie”. Nie mając narzędzi, MSZ-owi jest trudno realizować swoje zadania. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka niestety nie wykazała się właściwą starannością w zabezpieczeniu interesów państwa. Nadzorowana przez nią instytucja publiczna, NASK, wyprowadziła domeny narodowe na rynek komercyjny. W tej chwili są one we władaniu spółki komercyjnej Agora SA.

W sprawie przejęcia przez Agorę domen Polska.pl i poland.pl jest wiele niejasności. Kazimierz Ujazdowski wzywa by to wyjaśnić oficjalnie. Ma rację?

Takich głosów jest więcej. Po prostu NASK korzystając z braku skutecznego nadzoru ze strony państwa, w tym wypadku Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zakpił sobie z państwa polskiego. Zaniepokojenie wyrażają dziś Naczelne Archiwa Państwowe, których zasoby zostały usunięte z przejętych domen. Zaniepokojenie wyczytać można z dokumentów polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ponieważ od 1989 r. nie ma bezpośredniej odpowiedzialności za kwestię wizerunku Polski, a sprawą tą zajmuje się równolegle osiem resortów, ponad trzydzieści instytucji i fundacji, więc trudno oczekiwać, aby któreś z instytucji uznało ten problem za leżący w jego gestii. Wizerunek Polski to jeden z najbardziej zapuszczonych odcinków naszej rzeczywistości, mówił o tym premier Donald Tusk w swoim pierwszym expose, kilka lat temu. Od tego czasu jest jednak już tylko gorzej. Kolejne interpelacje w sprawie przejęcia domen narodowych będą skutkować tylko tym, że zarówno minister Barbarze Kudryckiej jak i NASK będzie trudniej „wziąć na przetrzymanie opinię publiczną”. Ale też nie wierzę, że interpelacje, choćby ich fale, cokolwiek zmienią. Sejm jako taki, a opozycja w nim szczególnie, mają już niewielki wpływ na rzeczywistość. Jednak to, że o sprawie się mówi, i reakcji jest coraz więcej, zarówno z lewej jak i z prawej strony sceny politycznej, to dobrze. Sprawa jest bowiem poważna.

Agora uruchomi tam już wkrótce portal o Polsce i będzie opowiadała o naszym kraju swoją historię, swoimi słowami, swoimi kalkami z kart „Gazety Wyborczej”, tego możemy oczekiwać.

Nie interesuje mnie to, co tam będzie przedstawiane, zapewne przynajmniej z początku należy przypuszczać, że będą to przekazy neutralne, nieideologiczne, wręcz ślicznie zrealizowane cukierkowe pocztówki. Celem podstawowym dziś powinno być oddanie tych domen z powrotem instytucji publicznej, przekazanie ich – jeśli nie jest w stanie zabezpieczyć ich NASK ani Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – do zarządzania przez Kancelarię Prezydenta RP, Biuro Prasowe Rządu lub Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W tej sprawie jak w soczewce widać niesprawność polskiego państwa. Przecież gdyby Minister Barbara Kudrycka lepiej dbała o interesy państwa, nie zostałoby nadużyte zaufanie przez panów z NASK, swoją drogą „państwo w państwie”.

Jak generalnie wygląda Polska w świecie wirtualnym? Nasze media? Nasze władze? Mamy dobre wizytówki? Przecież to głównie w tych mediach ludzie na świecie dowiadują się dziś o świecie.

Świetnie wyglądają przygotowania do turnieju Euro 2012, coraz bardziej skomplikowane narzędzia zostają udostępnione w sieci w ostatnich tygodniach nie tylko dla kibiców, ale też dla wszystkich, którzy chcą więcej dowiedzieć się o Polsce. Wysokojakościowy serwis tworzy Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Serwisy Pałacu Prezydenckiego i KPRM stoją na dobrym poziomie. Także dotyczy to serwisu MSZ, który nie może korzystać z domen najbardziej intuicyjnych. Nie mamy - jeśli chodzi o wizerunek Polski w sieci - się czego wstydzić. Dlatego też nie ma najmniejszego powodu, aby pozbawiać państwa polskiego domeny Polska.pl i wystawiać ją na rynek komercyjny. Ta decyzja powinna zostać jak najszybciej anulowana.

Mik
[fot. Mik]

Słowa kluczowe:

Mistewicz

,

NASK

,

Polska.pl

Warto poczytać

 1. Zgromadzenieposlowisenatorow22grudnia201501 23.05.2017

  Sondaż: PiS nadal liderem z 35 proc. poparciem

  - 35 proc. osób deklarujących w maju gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu zamierza głosować na PiS - wynika z sondażu Kantar Public.

 2. mid-17523129 23.05.2017

  Prezydent potępił zamach w Manchesterze

  Jestem przekonany, że wobec terroryzmu cała wspólnota uczciwego i wolnego świata będzie stała razem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda. Zwrócił uwagę, że poniedziałkowy zamach w Manchesterze to coś, co nigdy nie powinno się zdarzyć, ale co stało się europejską rzeczywistością.

 3. aa2 23.05.2017

  Niebawem decyzja ws. zbioru zastrzeżonego

  Procedura związana z ujawnianiem materiałów jest na ukończeniu.

 4. Sad-Okregowy-gfgdf 23.05.2017

  Pijana sędzia odsunięta od obowiązków

  Prezes Sądu Okręgowego w Katowicach wystąpił też o podjęcie wobec niej czynności dyscyplinarnych.

 5. mid-17523030 23.05.2017

  Sławomir Nowak zeznaje przed komisją ds. Amber Gold

  Jeden z najważniejszych polityków Donalda Tuska będzie pytany o to, dlaczego podległe mu w latach 2011 - 2013 instytucje pozwoliły na wielki przekręt związany z liniami lotniczymi OLT Express - kontrolowanymi przez piramidę finansową Amber Gold.

 6. mid-17523057 23.05.2017

  MON zaprezentowało koncepcję obronną kraju

  Członkostwo w NATO i UE pozostaje kluczowe dla bezpieczeństwa Polski; głównym źródłem niestabilności w regionie jest Rosja - stwierdza Koncepcja Obronna RP. Przewiduje ona zwiększenie zdolności do obrony terytorium RP i do odstraszania oraz zmianę systemu dowodzenia.

 7. listweet 23.05.2017

  Tomasz Lis kpi z ofiar zamachu?

  Tomasz Lis powinien nauczyć się korzystać z Internetu

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook