Jedynie prawda jest ciekawa

Mistewicz o Polska.pl: sprawa poważna

30.12.2011

Stefczyk.info: Jak wygląda na świecie sprawa domen narodowych? Ktoś o tym myśli? Przejmuje się tym?

(Eryk Mistewicz, konsultant polityczny, ekspert marketingu politycznego, autor wydanej ostatnio książki „Marketing narracyjny”):  To sprawa poważna. I we wszystkich poważnych krajach z powagą traktowana. W świecie współczesnym, gdy nowe media i internet eksplodowały, gdy każdy kraj dba o to, jaką historię się o nim opowiada, domena narodowa w sieci internetowej taka jak www.Polska.pl traktowana jest wręcz tak jak traktowane są hymn, godło, flaga. Podlega ochronie państwa, traktowana jest jako element tożsamości narodowej. W czasach gospodarki cyfrowej jej wartość jest nieprzeliczalna na jakiekolwiek pieniądze, dlatego jest dla państwa niezbywalna. Domeny narodowe www.france.fr, www.italia.it, www.deustchland.de ale też wiele innych domen narodowych, są to serwisy rządowe, państwowe - są zaprojektowane, prowadzone i utrzymywane przez państwo. Nie przez agencje prasowe, przez redakcje prasowe, fundacje czy stowarzyszenia, ale przez państwo. Państwo nie zrzeka się podstawowych swoich zadań, a trudno o zadanie bardziej podstawowe jak ochrona tożsamości. Są niezbywalnym elementem budowania przez państwo jego pozycji.

Pracuje pan we Francji i zna ten rynek marketingu politycznego, jak tam zostało to rozwiązane?

We Francji domeną www.france.fr zarządza po prostu SIG czyli Service d’Information du Gouvernement czyli odpowiednik polskiego Biura Prasowego Rządu. Nie wyobrażam sobie, aby mogło być inaczej. Dlatego w pełni zrozumiałe było domaganie się przez polskie MSZ od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w którego gestii znajdują się domeny Polska.pl i Poland.pl praw do przekierowania na te domeny polskich serwisów rządowych. Zauważmy, z jakim problemami związanymi z wizerunkiem Polski musi borykać się wciąż polskie MSZ, choćby biorąc pod uwagę „kłamstwo oświęcimskie”. Nie mając narzędzi, MSZ-owi jest trudno realizować swoje zadania. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Barbara Kudrycka niestety nie wykazała się właściwą starannością w zabezpieczeniu interesów państwa. Nadzorowana przez nią instytucja publiczna, NASK, wyprowadziła domeny narodowe na rynek komercyjny. W tej chwili są one we władaniu spółki komercyjnej Agora SA.

W sprawie przejęcia przez Agorę domen Polska.pl i poland.pl jest wiele niejasności. Kazimierz Ujazdowski wzywa by to wyjaśnić oficjalnie. Ma rację?

Takich głosów jest więcej. Po prostu NASK korzystając z braku skutecznego nadzoru ze strony państwa, w tym wypadku Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zakpił sobie z państwa polskiego. Zaniepokojenie wyrażają dziś Naczelne Archiwa Państwowe, których zasoby zostały usunięte z przejętych domen. Zaniepokojenie wyczytać można z dokumentów polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Ponieważ od 1989 r. nie ma bezpośredniej odpowiedzialności za kwestię wizerunku Polski, a sprawą tą zajmuje się równolegle osiem resortów, ponad trzydzieści instytucji i fundacji, więc trudno oczekiwać, aby któreś z instytucji uznało ten problem za leżący w jego gestii. Wizerunek Polski to jeden z najbardziej zapuszczonych odcinków naszej rzeczywistości, mówił o tym premier Donald Tusk w swoim pierwszym expose, kilka lat temu. Od tego czasu jest jednak już tylko gorzej. Kolejne interpelacje w sprawie przejęcia domen narodowych będą skutkować tylko tym, że zarówno minister Barbarze Kudryckiej jak i NASK będzie trudniej „wziąć na przetrzymanie opinię publiczną”. Ale też nie wierzę, że interpelacje, choćby ich fale, cokolwiek zmienią. Sejm jako taki, a opozycja w nim szczególnie, mają już niewielki wpływ na rzeczywistość. Jednak to, że o sprawie się mówi, i reakcji jest coraz więcej, zarówno z lewej jak i z prawej strony sceny politycznej, to dobrze. Sprawa jest bowiem poważna.

Agora uruchomi tam już wkrótce portal o Polsce i będzie opowiadała o naszym kraju swoją historię, swoimi słowami, swoimi kalkami z kart „Gazety Wyborczej”, tego możemy oczekiwać.

Nie interesuje mnie to, co tam będzie przedstawiane, zapewne przynajmniej z początku należy przypuszczać, że będą to przekazy neutralne, nieideologiczne, wręcz ślicznie zrealizowane cukierkowe pocztówki. Celem podstawowym dziś powinno być oddanie tych domen z powrotem instytucji publicznej, przekazanie ich – jeśli nie jest w stanie zabezpieczyć ich NASK ani Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – do zarządzania przez Kancelarię Prezydenta RP, Biuro Prasowe Rządu lub Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W tej sprawie jak w soczewce widać niesprawność polskiego państwa. Przecież gdyby Minister Barbara Kudrycka lepiej dbała o interesy państwa, nie zostałoby nadużyte zaufanie przez panów z NASK, swoją drogą „państwo w państwie”.

Jak generalnie wygląda Polska w świecie wirtualnym? Nasze media? Nasze władze? Mamy dobre wizytówki? Przecież to głównie w tych mediach ludzie na świecie dowiadują się dziś o świecie.

Świetnie wyglądają przygotowania do turnieju Euro 2012, coraz bardziej skomplikowane narzędzia zostają udostępnione w sieci w ostatnich tygodniach nie tylko dla kibiców, ale też dla wszystkich, którzy chcą więcej dowiedzieć się o Polsce. Wysokojakościowy serwis tworzy Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Serwisy Pałacu Prezydenckiego i KPRM stoją na dobrym poziomie. Także dotyczy to serwisu MSZ, który nie może korzystać z domen najbardziej intuicyjnych. Nie mamy - jeśli chodzi o wizerunek Polski w sieci - się czego wstydzić. Dlatego też nie ma najmniejszego powodu, aby pozbawiać państwa polskiego domeny Polska.pl i wystawiać ją na rynek komercyjny. Ta decyzja powinna zostać jak najszybciej anulowana.

Mik
[fot. Mik]

Warto poczytać

 1. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 2. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 3. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 4. pielgrzymka15012018 15.01.2018

  Ujawniamy prowokację na Jasnej Górze. "Obywatele RP weszli w tłum kibiców i rozwinęli transparenty”

 5. ss15012018 15.01.2018

  IPN szuka SS-manów służących w niemieckich obozach na terenie Polski. "To nie jest zamknięta sprawa"

  Prokuratorzy z IPN zwrócili się do Interpolu o pomoc w odnalezieniu ok. 1,6 tys. funkcjonariuszy SS.

 6. AbpGadecki15012018 15.01.2018

  Abp Gądecki: troska o bezpieczeństwo mniej ważna niż pomoc potrzebującym

  Troska o zachowanie własnego bezpieczeństwa nie może przeważać nad postawą, która powinna być ukierunkowana na pomoc innym osobom - powiedział w poniedziałek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej po Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy

 7. polskaanders15012018 15.01.2018

  „Niezniszczalni” chwytają za serce. Piękny spot przypominający o polskich bohaterach

  „Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 8. Jakitweetwp 15.01.2018

  Ostre starcie Jakiego z dziennikarką WP. "Ordynarnie manipuluje, nawet sekundy nie poświęciła żeby zadzwonić"

  - Wystarczyłaby sekunda, aby do mnie zadzwonić - i pani "dziennikarka" by się dowiedziała, że pomyliła wszystkie pojęcia - przekonuje wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do tekstu opublikowanego w Wirtualnej Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook