Jedynie prawda jest ciekawa


Misja na Bałkanach przedłużona

28.12.2011

Prezydent Bronisław Komorowski przedłużył do końca czerwca 2012 r. misję polskich żołnierzy w Kosowie, Macedonii oraz Bośni i Hercegowinie - poinformowało w środę Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Kontyngent będzie liczył, tak jak dotąd, do 300 osób.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa BBN Joanna Kwaśniewska-Wróbel, prezydent postanowienie o przedłużeniu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego podpisał we wtorek. Rząd skierował odpowiedni wniosek do głowy państwa 13 grudnia. Zgodnie z poprzednim postanowieniem prezydenta termin pobytu polskich żołnierzy w tym regionie upływał z końcem 2011 r. Liczebność kontyngentu nie zmieni się - nadal będzie to do 300 żołnierzy i cywilnych pracowników wojska.

Polski Kontyngent Wojskowy będzie nadal wchodził w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód w Siłach Międzynarodowych w Kosowie i byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Będzie go można także użyć w Bośni i Hercegowinie w celu wzmocnienia misji stabilizacyjnej UE.

Do zadań polskich żołnierzy będzie należał nadzór nad respektowaniem porozumień pokojowych ustalonych w Kosowie. W praktyce będą to działania polegające na demonstrowaniu militarnej obecności sił międzynarodowych w Kosowie oraz organizowaniu posterunków kontrolnych. Polscy żołnierze będą też monitorować strefę przygraniczną oraz pomagać w dystrybucji pomocy humanitarnej.

Polski kontyngent na Bałkanach uczestniczy w misjach NATO (siły KFOR) i Unii (EUFOR MTT), która prowadzi misję szkoleniową. Na Bałkanach w ramach misji EULEX służą też polscy policjanci.

Siły międzynarodowe w Kosowie i Macedonii działają na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 1999 r. Część tych wojsk może zostać użyta w Bośni i Hercegowinie, by wzmocnić siły Unii Europejskiej (EUFOR), nadzorujące wdrażanie porozumienia pokojowego z Dayton z 1995 r.

Zaplanowane wydatki związane z użyciem PKW na Bałkanach wyniosą ok. 17,5 mln zł i zostaną pokryte z budżetu MON.

PAP
[fot. wojsko-polskie.pl]

Warto poczytać

 1. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 2. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 3. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

 4. Chrzanowskawiki 24.04.2018

  Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

  W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski

 5. Lichocka22042018 24.04.2018

  Lichocka o Terlikowskim: Pajac zupełny

  - Zachował się jak hałaśliwy pajac w tej sprawie i nie będę wobec niego używać taryfy ulgowej po tym co napisał - tak posłanka PiS skomentowała słowa Terlikowskiego na temat jej wypowiedzi dotyczącej aborcji

 6. sejm22042018 24.04.2018

  Masażyści wejdą do Sejmu

  Do dyspozycji protestujących osób niepełnosprawnych na czas wizyty masażystów w Sejmie zostanie udostępniony pokój dziennikarski na pierwszym piętrze, nieopodal miejsca protestu - poinformował dyrektor Centrum Informacyjnego Sejmu Andrzej Grzegrzółka

 7. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook