Jedynie prawda jest ciekawa


Misja na Bałkanach przedłużona

28.12.2011

Prezydent Bronisław Komorowski przedłużył do końca czerwca 2012 r. misję polskich żołnierzy w Kosowie, Macedonii oraz Bośni i Hercegowinie - poinformowało w środę Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Kontyngent będzie liczył, tak jak dotąd, do 300 osób.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa BBN Joanna Kwaśniewska-Wróbel, prezydent postanowienie o przedłużeniu użycia Polskiego Kontyngentu Wojskowego podpisał we wtorek. Rząd skierował odpowiedni wniosek do głowy państwa 13 grudnia. Zgodnie z poprzednim postanowieniem prezydenta termin pobytu polskich żołnierzy w tym regionie upływał z końcem 2011 r. Liczebność kontyngentu nie zmieni się - nadal będzie to do 300 żołnierzy i cywilnych pracowników wojska.

Polski Kontyngent Wojskowy będzie nadal wchodził w skład Wielonarodowej Grupy Bojowej Wschód w Siłach Międzynarodowych w Kosowie i byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii. Będzie go można także użyć w Bośni i Hercegowinie w celu wzmocnienia misji stabilizacyjnej UE.

Do zadań polskich żołnierzy będzie należał nadzór nad respektowaniem porozumień pokojowych ustalonych w Kosowie. W praktyce będą to działania polegające na demonstrowaniu militarnej obecności sił międzynarodowych w Kosowie oraz organizowaniu posterunków kontrolnych. Polscy żołnierze będą też monitorować strefę przygraniczną oraz pomagać w dystrybucji pomocy humanitarnej.

Polski kontyngent na Bałkanach uczestniczy w misjach NATO (siły KFOR) i Unii (EUFOR MTT), która prowadzi misję szkoleniową. Na Bałkanach w ramach misji EULEX służą też polscy policjanci.

Siły międzynarodowe w Kosowie i Macedonii działają na podstawie rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ z 1999 r. Część tych wojsk może zostać użyta w Bośni i Hercegowinie, by wzmocnić siły Unii Europejskiej (EUFOR), nadzorujące wdrażanie porozumienia pokojowego z Dayton z 1995 r.

Zaplanowane wydatki związane z użyciem PKW na Bałkanach wyniosą ok. 17,5 mln zł i zostaną pokryte z budżetu MON.

PAP
[fot. wojsko-polskie.pl]

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 7. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 8. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook