Jedynie prawda jest ciekawa


Sekuła marszałkiem województwa śląskiego

21.01.2013

Były prezes NIK, a obecnie wiceminister finansów został wybrany w tajnym głosowaniu 28 głosami. Zastąpi na stanowisku Adama Matusiewicza.

Wybór nowego marszałka tego regionu - w ciągu kadencji - to efekt dymisji dotychczasowego marszałka Adama Matusiewicza z PO. Powodem był chaos, jaki w grudniu powstał w województwie po przejęciu komunikacji kolejowej przez samorządowe Koleje Śląskie. Powołanie nowego marszałka oznacza rekonstrukcję całego zarządu województwa, tworzonego dotąd przez PO, PSL i Ruch Autonomii Śląska. Głosowania nad powołaniem członków zarządu zaplanowano również na poniedziałkową sesję.

Na następcę ustępującego Matusiewicza jeszcze w grudniu wyznaczyły Sekułę regionalne struktury Platformy. Sejmikowi koalicjanci oficjalnie deklarowali w ostatnich tygodniach chęć utrzymania koalicji i poparcie dla Sekuły. Część radnych Platformy miała jednak wyrażać niezadowolenie z tej kandydatury. W tej sytuacji partie opozycyjne zaproponowały swoich kandydatów - pod hasłami chęci utworzenia zarządu ponadpartyjnego.

PiS zgłosiło b. wicewojewodę, radnego sejmiku Artura Warzochę; SLD - wiceprezydenta Częstochowy Przemysława Koperskiego. Warzocha w poniedziałkowym głosowaniu uzyskał 9 głosów, a Koperski - 7. Sam Sekuła zaakcentował - jeszcze przed wyborem - że swoją dotychczasową pracę w samorządzie i instytucjach państwa określa, jako "szukanie rozwiązań i porządkowanie spraw". Wskazał, że tak widzi też swoją ofertę dla regionu jako kandydat na marszałka. Zaznaczył, że przyjmuje pozytywna definicję polityki jako roztropnej pracy dla dobra wspólnego i tak widzi swoją służbę publiczną.

"Wiem, że wielu z państwa obawia się twardego Mirosława Sekuły. Ale ta twardość jest wszędzie tam, gdzie obowiązuje prawo" - podkreślił kandydat PO. Zaapelował, by wypominaną mu nieobecność w mediach w ostatnim czasie traktować jako wyraz szacunku dla radnych, z którymi nie chce kontaktować się przez media. "Deklaruję otwartość na wszelką rozmowę i współpracę" - zapewnił. "Nie wyobrażam sobie wykonywania obowiązków marszałka bez osobistego kontaktu ze wszystkimi radnymi" - dodał.

Sekuła przypomniał, że w swojej karierze pełnił m.in. funkcje głównego rzecznika dyscypliny finansów publicznych oraz inne kontrolerskie i nadzorcze. Ocenił, że to doświadczenie będzie potrafił wykorzystać na stanowisku marszałka.

Ocenił, że dotychczasowa koalicja w sejmiku "sprawdza się bardzo dobrze". Wskazał, że głównym problemem w regionie jest "wizerunek województwa" - mimo dużych środków na promocję. "Rozwiązując problemy, które szkodzą nam wizerunkowo, jesteśmy w stanie tę sytuację poprawić" - uznał.

Mirosław Sekuła ma 58 lat. Urodził się w 1955 r. w Strzelcach Opolskich, jest żonaty, ma dwoje dorosłych dzieci. Skończył studia w Politechnice Śląskiej na Wydziale Chemii i Technologii Chemicznej. Od 1990 r. był radnym zabrzańskiego samorządu i przewodniczącym tamtejszej Rady Miasta. Potem był m.in. wiceprezydentem Zabrza, a jako poseł trzeciej kadencji - z ramienia AWS - uczestniczył m.in. w pracach nad drugim etapem reformy samorządowej. W 1998 r. był wybrany na radnego sejmiku woj. śląskiego. Od 2001 r. przez sześć lat kierował Najwyższą Izbą Kontroli. W 2007 r. zdobył mandat posła PO; był m.in. przewodniczącym tzw. hazardowej komisji śledczej. W 2010 r. bez powodzenia startował w wyborach na prezydenta Zabrza. Od grudnia 2011 r. był wiceministrem finansów.

Ustępujący marszałek Adam Matusiewicz pytany w poniedziałek o swoją przyszłość, wskazał m.in., że zamierza zostać "w polityce" (pozostanie radnym regionu). Natomiast przewodniczący sejmiku woj. śląskiego Andrzej Gościniak powiedział, że z perspektywy pełnionej wobec marszałka funkcji pracodawcy, "ma wobec niego zobowiązania". Dopytywany wyjaśnił, że chodzi o zaproponowanie Matusiewiczowi "godnego miejsca na sali sejmu śląskiego".

Gościniak zaznaczył, że nastąpi to najwcześniej podczas następnej sesji sejmiku regionu, w programie poniedziałkowej sesji nie przewidziano bowiem punktów dotyczących usytuowania radnych w komisjach czy poszczególnych funkcjach. Matusiewicz pytany, czy chodzi o funkcję przewodniczącego sejmiku, wskazał, że "jego koledzy z klubu uznali, że nie może być zwykłym radnym, co go bardzo cieszy", ale jeszcze nie zakończyły się rozmowy w tej sprawie, a on sam nie nie podjął ostatecznej decyzji.

 

PAP, lz

[fot:mf.gov.pl]

Warto poczytać

 1. gorzelik19062018 19.06.2018

  Szef RAŚ kibicuje Niemcom na mundialu. "Nawet jeśli będą grali z Polską"

  Jerzy Gorzelik, założyciel Śląskiej Partii Regionalnej i równocześnie szef Ruchu Autonomii Śląska szokuje swoją deklaracją. Dzięki specjalnej nakładce na zdjęcie na Facebooku zapowiedział, że na mundialu w Rosji będzie kibicował Niemcom.

 2. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

 3. pracownik19062018 19.06.2018

  Psychiatrzy ostrzegają pracodawców: Uważajcie dziś na pracowników

  Uwaga, kibice mogą mieć osłabioną sprawność w pracy. Szczególnie przy okazji dzisiejszego meczu - ostrzega psychiatra, dr n. med. Agata Wysocka-Studzińska.

 4. ardanowski19062018 19.06.2018

  Wiadomo już kto będzie nowym ministrem rolnictwa. To Jan Krzysztof Ardanowski

  Będę ministrem rolnictwa; premier Mateusz Morawiecki złożył mi taką propozycję, a ja ją przyjąłem - potwierdził w rozmowie z "Gazetą Pomorską" wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS). Dodał, że uroczystość mianowania go na szefa resortu odbędzie się w środę.

 5. morawiecki19062018 19.06.2018

  Premier Morawiecki spotka się z Angelą Merkel

  Premier Mateusz Morawiecki przybył we wtorek rano do Berlina, gdzie weźmie udział w IX Petersberskim Dialogu Klimatycznym. Planowane jest też spotkanie szefa polskiego rządu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

 6. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 7. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 8. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook