Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Ministerstwo blokuje budowę muzeum

20.02.2014

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło wniosek o dofinansowanie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Uważa, że nie ma na nie zapotrzebowania - donosi "Nasz Dziennik".

Placówka miała być dofinansowana z tzw. funduszy norweskich, przyznanych przez rządy Norwegii, Islandii i Lichtensteinu krajom, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku. Projekt złożony przez władze Ostrołęki został jednak negatywnie oceniony przez ekspertów z ministerialnego Zespołu do spraw Oceny Wniosków w Departamencie Funduszy Europejskich - czytamy w gazecie. 
Najbardziej bulwersujące jest to, że projekt odrzucono ponieważ na kilkanaście kryteriów, które wymagały pozytywnej noty, część z nich dostała zero punktów. Zerową ocenę otrzymał np. w punkcie dotyczącym samego zapotrzebowania na muzeum. Jak pisze ND urzędnicy nisko ocenili też ważność projektu z punktu widzenia polityki kulturalnej państwa oraz aspekt społeczny budowy muzeum. Zdaniem jednego z projektodawców muzeum Arkadiusza Czartoryskiego z PiS - taka ocena, jest niezgodna z prawem, gdyż w dokumentach nastąpiło  poświadczenie nieprawdy.
Jego zdaniem nie ma dziś w Polsce drugiego muzeum, na które czekałoby tak wiele osób.
Pełnomocnik ds. tworzenia muzeum nie jest w stanie wyrobić się z odbieraniem telefonów i odpisywaniem na e-maile w związku z ogromnym zainteresowaniem budową tego muzeum. Placówka ma również podpisane umowy z czterema największymi polskimi organizacjami kombatanckimi, które chcą, żeby to muzeum powstało, i zadeklarowały one współpracę w radzie programowej - argumentuje poseł.
Jak informuje ND mimo negatywnej oceny ministerstwa Muzeum Żołnierzy Wyklętych ze względu na bardzo szerokie wsparcie będzie  jednak budowane dalej z pomocą sponsorów i miasta.
– Brak środków z funduszy norweskich nas nie zatrzyma. Sprawa jest zbyt ważna, żeby powiedzieć: nie udało się, to teraz odpuszczamy - mówi prezydent Janusz Kotowski, który zapewnia, że projekt był bardzo dobrze przygotowany, a poparcie w budowie Muzeum Żołnierzy Wyklętych osobiście zadeklarowali: prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński, kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.
Jednak jeżeli minister kultury Bogdan Zdrojewski nie poprze tych starań, muzeum będzie budowane znacznie wolniej.
– Będziemy wtedy realizowali wariant małych kroków, by to, co mamy w naszych funduszach miejskich, wykorzystać do realizacji pierwszych etapów budowy. Niestety, to zdecydowanie spowolni finalizację całego projektu – przyznaje  prezydent Ostrołęki w rozmowie z Naszym Dziennikiem.

ansa/ Nasz Dziennik

[fot. ipn.gov.pl]

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook