Jedynie prawda jest ciekawa


Ministerstwo blokuje budowę muzeum

20.02.2014

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego odrzuciło wniosek o dofinansowanie budowy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Uważa, że nie ma na nie zapotrzebowania - donosi "Nasz Dziennik".

Placówka miała być dofinansowana z tzw. funduszy norweskich, przyznanych przez rządy Norwegii, Islandii i Lichtensteinu krajom, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku. Projekt złożony przez władze Ostrołęki został jednak negatywnie oceniony przez ekspertów z ministerialnego Zespołu do spraw Oceny Wniosków w Departamencie Funduszy Europejskich - czytamy w gazecie. 
Najbardziej bulwersujące jest to, że projekt odrzucono ponieważ na kilkanaście kryteriów, które wymagały pozytywnej noty, część z nich dostała zero punktów. Zerową ocenę otrzymał np. w punkcie dotyczącym samego zapotrzebowania na muzeum. Jak pisze ND urzędnicy nisko ocenili też ważność projektu z punktu widzenia polityki kulturalnej państwa oraz aspekt społeczny budowy muzeum. Zdaniem jednego z projektodawców muzeum Arkadiusza Czartoryskiego z PiS - taka ocena, jest niezgodna z prawem, gdyż w dokumentach nastąpiło  poświadczenie nieprawdy.
Jego zdaniem nie ma dziś w Polsce drugiego muzeum, na które czekałoby tak wiele osób.
Pełnomocnik ds. tworzenia muzeum nie jest w stanie wyrobić się z odbieraniem telefonów i odpisywaniem na e-maile w związku z ogromnym zainteresowaniem budową tego muzeum. Placówka ma również podpisane umowy z czterema największymi polskimi organizacjami kombatanckimi, które chcą, żeby to muzeum powstało, i zadeklarowały one współpracę w radzie programowej - argumentuje poseł.
Jak informuje ND mimo negatywnej oceny ministerstwa Muzeum Żołnierzy Wyklętych ze względu na bardzo szerokie wsparcie będzie  jednak budowane dalej z pomocą sponsorów i miasta.
– Brak środków z funduszy norweskich nas nie zatrzyma. Sprawa jest zbyt ważna, żeby powiedzieć: nie udało się, to teraz odpuszczamy - mówi prezydent Janusz Kotowski, który zapewnia, że projekt był bardzo dobrze przygotowany, a poparcie w budowie Muzeum Żołnierzy Wyklętych osobiście zadeklarowali: prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński, kierownik Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski oraz sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.
Jednak jeżeli minister kultury Bogdan Zdrojewski nie poprze tych starań, muzeum będzie budowane znacznie wolniej.
– Będziemy wtedy realizowali wariant małych kroków, by to, co mamy w naszych funduszach miejskich, wykorzystać do realizacji pierwszych etapów budowy. Niestety, to zdecydowanie spowolni finalizację całego projektu – przyznaje  prezydent Ostrołęki w rozmowie z Naszym Dziennikiem.

ansa/ Nasz Dziennik

[fot. ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. szpital-lozka 20.06.2018

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich". Lekarze przestrzegają: "Rośnie liczba odmów szczepień”

  "Ruchy antyszczepionkowe działają jak sekty, manipulując ludźmi i oszukując ich"

 2. polacy19062018 19.06.2018

  "Te nasze stopery ze zdrowiem gorsze niż Glik bez barku". Ostre komentarze po porażce Polaków

  Reakcje znanych sportowców na Twitterze są bardzo krytyczne po porażce Polaków z Senegalem 1:2 w pierwszym meczu piłkarskich mistrzostw świata w Rosji.

 3. tvp19062018 19.06.2018

  Nieprawdopodobne. Mecz z Senegalem oglądało… blisko 19 milionów Polaków

  Blisko 19 milionów widzów oglądało mecz Polski z Senegalem – poinformował na Twitterze prezes TVP.

 4. tvn17062018 19.06.2018

  Co dalej z prezenterką opowiadająca o "dwóch hat-trickach" Ronaldo? Dziwne zachowanie TVN24

  Wypowiedź dziennikarki odbiła się tak szerokim echem w Internecie, iż do całej sytuacji odniosła się macierzysta stacja dziennikarki.

 5. wypadek19062018 19.06.2018

  Samochód wjechał pod pociąg. Dwie osoby nie żyją

  Dwie osoby podróżujące toyotą zginęły na miejscu po tym, jak samochód wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Do zdarzenia doszło we wtorek około godz. 10, w Wierzawicach na Podkarpaciu.

 6. lechpoz19062018 19.06.2018

  "Klima" nie zostanie zwolniony z aresztu. Sąd odrzucił zażalenie

  Piotr K. ps. "Klima", który według prokuratury miał podżegać grupę kibiców do wtargnięcia na murawę podczas meczu Lech-Legia - pozostanie w areszcie. We wtorek poznański sąd odrzucił zażalenie obrony na tymczasowe aresztowanie "Klimy".

 7. gorzelik19062018 19.06.2018

  Szef RAŚ kibicuje Niemcom na mundialu. "Nawet jeśli będą grali z Polską"

  Jerzy Gorzelik, założyciel Śląskiej Partii Regionalnej i równocześnie szef Ruchu Autonomii Śląska szokuje swoją deklaracją. Dzięki specjalnej nakładce na zdjęcie na Facebooku zapowiedział, że na mundialu w Rosji będzie kibicował Niemcom.

 8. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook