Jedynie prawda jest ciekawa


Minister Rafalska: Na 500 plus nie zabraknie pieniędzy

30.11.2016

Na wypłatę świadczeń z programu 500 plus są zaplanowane ponad 23 mld zł w budżecie, który jest procedowany - poinformowała szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska. Zapewniła, że pieniędzy na wypłaty świadczeń nie zabraknie, choć przyznała, że program kosztuje więcej niż zakładano.

-Środki na wypłatę 500 plus są absolutnie w pełnej kwocie zagwarantowane. (...) To są zobowiązania prawnie zdeterminowane. Wypłacimy te zobowiązania- powiedziała Rafalska w środę w RMF FM. Zaznaczyła, że "absolutnie nie może być takiej sytuacji, że ktoś nie dostanie w określonym, wymaganym czasie wypłaty 500 plus". 

-Samorządy już grzmią, że w grudniu może brakować pieniędzy. A ja podkreślam: resort finansów potwierdził, jest zagwarantowane pełne zapotrzebowanie na środki na realizację programu. Proszę się nie martwić- apelowała. Przekonywała, że również w kolejnych latach pieniądze będą. -Na wypłatę świadczenia 500 plus ponad 23 miliardy już są zaplanowane w budżecie, który już jest w tej chwili procedowany- przypomniała.

Pytana, czy program 500 plus może być rozszerzony na dorosłe, ale uczące się dzieci, Rafalska powiedziała: "Nie mówimy o rozszerzaniu tego programu". Przypomniała, że na ocenę programu rząd ma rok. -Musimy pozwolić, żeby w pierwszym roku ten program bez żadnych zmian funkcjonował, bo chcieliśmy go dokładnie policzyć. Przypominam, że nasze prognozy były oparte o szacunki. Dzisiaj ten program policzył się w życiu. Wiemy, ile on kosztuje - kosztuje więcej niż planowaliśmy- powiedziała.

Pytana o krytykę programu, podkreśliła, że ją analizuje i stara się na nią odpowiedzieć. -To nie jest tak, że patrzymy na nasz program bezkrytycznie- dodała. Podkreśliła, że żadne dane na razie nie potwierdzają tego, że kobiety z powodu programu rezygnują z pracy zawodowej. -Żadne nasze dane - podkreślam - również badania CBOS-u nie pokazują, że Polki chcą się dezaktywizować. I ja czekam na jakieś rzetelne dane, które potwierdzą tą z góry błędnie założoną tezę- powiedziała szefowa MRPiPS.

Dodała, że kwestii nie można analizować w oderwaniu od oceny aktualnej sytuacji na polskim rynku pracy, która jest najlepsza od 25 lat. -Cieszmy się, że mamy tak dobrą sytuację na rynku pracy. Dzisiaj, jak chcemy kogoś znaleźć, nawet do prac dorywczych, musimy płacić więcej niż robiliśmy to rok czy dwa lata temu i niestety mogą powiedzieć to ci, którzy liczyli na to, że mało zapłacą, a ja powiem, że rynek się normuje, bo w Polsce za mało zarabiamy- dodała Rafalska. 

fot.[Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. bodnar21052018 21.05.2018

  Rzecznik praw obywatelskich broni oficerów SB. "Współpracowali z Kościołem"

  Trzej byli oficerowie SB, którzy w latach 80. ostrzegali Kościół o działaniach służb PRL, nie powinni mieć obniżonych emerytur zgodnie z tzw. ustawą dezubekizacyjną.

 2. 1270sdfesdxz 21.05.2018

  Kukiz'15 składa projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową

  Kukiz'15 składa w Sejmie projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową. Chcemy obniżać, a nie podwyższać ceny paliw - podkreślił w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

 3. 1270gowingi 21.05.2018

  Gowin: nasz rząd zrobił dla rodzin niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek

  Nasz rząd zrobił dla rodzin osób niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek rząd do tej pory - mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, mając ograniczone możliwości budżetowe, rząd nie jest w stanie realizować wszystkich postulatów.

 4. 1270bolek00a 21.05.2018

  Lech Wałęsa "część prawdy o swojej historii ukrył przed Polakami"

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 5. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 6. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook