Jedynie prawda jest ciekawa


Minister: jesteśmy pierwszym rządem, który po 1989 roku nie oszukał

08.07.2018
1270zalewskaja
Minister: jesteśmy pierwszym rządem, który po 1989 roku nie oszukał

Jesteśmy pierwszym rządem, który po 1989 roku nie oszukał - poszedł do wyborów z programem i go systematycznie realizuje - powiedziała minister edukacji narodowej Anna Zalewska podczas niedzielnego spotkania z mieszkańcami Szprotawy (woj. lubuskie).

Szefowa MEN odwiedziła Szprotawę w ramach trwającego od kilku miesięcy objazdu polityków Prawa i Sprawiedliwości po Polsce.

"Jesteśmy pierwszym rządem, który po 89. roku po prostu nie oszukał. Poszedł z programem i go systematycznie realizuje. Czasami musi się cofnąć, czasami musi powiedzieć: +nie, to nie jest dobry moment+, bo przecież też reagujemy na reakcje naszych wyborców czy obywateli. Musimy przecież być bardzo ostrożni we wdrażaniu różnego rodzaju działań" - powiedziała Zalewska, dodając, że w niektórych sprawach rząd jest "bezwzględnie zdeterminowany".

Szefowa MEN mówiła o sukcesie programu Rodzina 500+, który opozycja skazywała na niepowodzenie, wspomniała także o obniżeniu wieku emerytalnego, wprowadzeniu bezpłatnych leków dla seniorów, uszczelnieniu luki VAT, spadku bezrobocia oraz wzroście wpływów z podatków PIT i CIT.

"Jednocześnie pokazaliśmy, że można realizować i cele społeczne, i cele gospodarcze, stąd powyżej 5 proc. wzrost PKB" - powiedziała Zalewska. Wskazywała jednocześnie, że aż 48 proc. pracodawców nie może znaleźć pracowników. "To efekt ostatnich kilkudziesięciu lat lekceważenia szkolnictwa technicznego i branżowego. My je już odbudowaliśmy dziękując samorządowcom i dyrektorom, że w ogóle utrzymali te szkoły" - podkreśliła minister oświaty.

Jak dodała, podpisała projekt ustawy w tym obszarze, który jest obecnie w uzgodnieniach, obejmujący kolejne zmiany, łącznie ze zmianą finansowania. "Krótko mówiąc, żeby szkoła techniczna i branżowa była taka, że młody człowiek jest u pracodawcy, a pracodawca w szkole. To między innymi polega na tym, że wreszcie pracodawcy zrozumieli, że muszą pisać z nami podstawy programowe" - wyjaśniła szefowa MEN.

Przypomniała też, że niedawno zostały ogłoszone kolejne rządowe projekty w ramach tzw. piątki Morawieckiego. Według niej większość z ujętych w tej "piątce" zapowiedzi jest właśnie realizowana.

W tym kontekście wymieniła "wyprawkę" dla uczniów, czyli Program Dobry Start, realizację programu modernizacji dróg lokalnych, niższe składki ZUS dla małych firm czy kroki zmierzające do obniżki CIT dla małych przedsiębiorstw. Mówiła także o programie, którego celem jest likwidacja barier dla osób niepełnosprawnych i seniorów.

Dużą część swego wystąpienia Anna Zalewska poświęciła jednak sprawom związanym z edukacją. Oceniła, że reforma szkolnictwa została wprowadzona w "optymalnym" momencie, a wszystko było zaplanowane i przemyślane.

"Ze wszystkim zdążyliśmy (...). Uwolniliśmy podstawy programowe od jakiejkolwiek ideologii, bo sporo jej tam było. Nauczyciel jest wolny, musi realizować tylko podstawy programowe. Jak chce realizuje te podstawy programowe. Podręcznik jest tylko elementem edukacyjnym (...) Jednocześnie pokazaliśmy, tak jak deklarowaliśmy, że pojawią się nowe miejsca pracy - prawie 18 tys. dodatkowych etatów" - podkreślała Zalewska.

Dodała, że odpowiedzialność za bazę szkolną spoczywa na samorządach. "A jakoś przez ostatnie lata udało się wmówić obywatelom, że MEN jest odpowiedzialne za budynki. Nie proszę państwa. To są nieruchomości, za które odpowiadają od początku do końca samorządowcy. Więc, jeżeli gdzieś szkoły wyglądają tak, jak sprzed 20-30 lat, to jest to odpowiedzialność samorządowca i proponuję wam: niech on nie będzie burmistrzem, wójtem i prezydentem" - powiedziała Zalewska, zwracając do zebranych.

Minister edukacji przybliżyła też uczestnikom spotkania nowe projekty swego resortu wpierające szkoły i samorządy, takie jak instalacja we wszystkich szkołach szerokopasmowego internetu do 2020 r. (prace z tym związane już się rozpoczęły), wyposażenie szkół w multimedialne tablice, a uczniów - w multimedialne podręczniki. Zapowiedziała także zmiany w doskonaleniu zawodowym nauczycieli.

Zalewskiej towarzyszyli w Szprotawie: wicewojewoda lubuski Robert Paluch, Lubuski Kurator Oświaty Ewa Rawa oraz lokalni działacze PiS. W spotkaniu, które odbyło się w pomieszczeniach Klubu Seniora, wzięło udział kilkadziesiąt osób.

Szefowa resortu edukacji ze Szprotawy pojechała na drugie tej niedzieli spotkanie w woj. lubuskim, w Krośnie Odrzańskim. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz


Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. pozarstocznia17072018 17.07.2018

  Pożar w centrum Gdańska. Płonie magazyn stoczniowy

  13 zastępów straży gasi pożar, który wybuchł we wtorek około południa w hali zlokalizowanej w centrum Gdańska - na terenach stoczniowych. W płonącym magazynie składowane są m.in. farby. Gdański magistrat zaapelował do mieszkańców o prewencyjne zamknięcie okien.

 5. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 6. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 7. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 8. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook