Jedynie prawda jest ciekawa


Minister Gliński: Protestuję przeciwko negatywnym stereotypom

10.12.2016

Nie twierdzę, że nie ma nieprawidłowości w sektorze organizacji pozarządowych, protestuję jedynie przeciwko uproszczeniom i negatywnym stereotypom na ich temat - powiedział w sobotę w programie TVP2 "Południk Wildsteina" wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

Prowadzący rozmowę Bronisław Wildstein podkreślił, że media mają prawo obserwować i krytykować organizacje pozarządowe, jeśli widzą jakieś nieprawidłowości w ich działaniach. Wicepremier Piotr Gliński po raz kolejny ripostował, że opublikowane w mediach materiały upraszczały obraz funkcjonowania tych organizacji, były nieprofesjonalne i powielające negatywne stereotypy, często dla nich niezasłużone. Jako przykład podał wynagrodzenia w tych organizacjach. "W jednych fundacjach i stowarzyszenia, np. tych, które zajmują się zbieraniem funduszy, płace stanowią 5 proc. budżetu, ale są organizacje ekspercie, takie, które zajmują się darmową pomocą prawną, gdzie płace stanowią nawet 90 proc. budżetu organizacji" - wyjaśniał wicepremier. 

Gliński podkreślił, że krytyka organizacji pozarządowych pojawiła się w czasie "ostrej walki politycznej, która głównie używa emocji w najwyższym stężeniu". "Wkładanie w ten kontekst organizacji pozarządowych, nawet jeśli są tam zjawiska niepożądane, powoduje, że utrwala się negatywny stereotyp organizacji pozarządowych, sektora obywatelskiego, który jest niezbędny dla demokracji" - dodał. 

Bronisław Wildstein zwrócił uwagę, że niebezpieczeństwa gromadzące się wokół organizacji pozarządowych narastają na całym świecie, bo miały być one obywatelskie i spontaniczne, a coraz częściej są narzędziem działania silnych i wpływowych grup. "To obserwacje wycinkowe i raczej zjawiska poboczne" - polemizował wicepremier Gliński. Przyznał, że w sektorze trzecim (organizacji pozarządowych - PAP) powstają organizacje typu GoNGO (Govenment Non-Governmental Organizations) i BoNGO (Business Non-Governmental Organizations), które tworzone są z inicjatywy polityków i sponsorowane przez biznes. "To jednak nie rzutuje na całość tego sektora, który w większości jest sektorem porządnych ludzi i wielu ofiarnych społeczników" - podkreślił wicepremier. Gliński dodał, że krytyka organizacji pozarządowych jest od czasu, kiedy zaczęły powstawać w Polsce, bo od lat jest tam wiele niepokojących zjawisk. "Analizę tego trzeba jednak oddzielić od uproszczeń" - podkreślił.

kk/PAP

[fot. PAP/Piotr Polak]

Warto poczytać

 1. 1270sdfesdxz 21.05.2018

  Kukiz'15 składa projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową

  Kukiz'15 składa w Sejmie projekt ustawy likwidującej opłatę paliwową. Chcemy obniżać, a nie podwyższać ceny paliw - podkreślił w poniedziałek wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka (Kukiz'15).

 2. 1270gowingi 21.05.2018

  Gowin: nasz rząd zrobił dla rodzin niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek

  Nasz rząd zrobił dla rodzin osób niepełnosprawnych więcej niż którykolwiek rząd do tej pory - mówił w poniedziałek w Krakowie wicepremier Jarosław Gowin. Jak dodał, mając ograniczone możliwości budżetowe, rząd nie jest w stanie realizować wszystkich postulatów.

 3. szczerekerwerwe21052018 21.05.2018

  Pełne szaleństwo w TVN24! Ależ popis, to trzeba zobaczyć [WIDEO]

  Poranny seans nienawiści sączony z ekranu TVN 24 w prowadzonym przez Marcina Mellera programie "Drugie śniadanie mistrzów",

 4. 1270bolek00a 21.05.2018

  Lech Wałęsa "część prawdy o swojej historii ukrył przed Polakami"

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 5. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 6. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 7. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook