Jedynie prawda jest ciekawa

Minister Biernat ma problem

05.02.2015

CBA zainteresowało się oświadczeniem majątkowym ministra sportu. Andrzej Biernat ma problemy dotyczące zakupu luksusowego samochodu.

Centralne Biuro Antykorupcyjne sprawdza oświadczenia majątkowe ministra sportu Andrzeja Biernata. Rzeczniczka ministra zapewniła, że zadeklarował on pełną otwartość na współpracę.

Informację o kontroli oświadczeń Biernata podał portal rmf24.pl. Potwierdził ją rzecznik CBA Jacek Dobrzyński. "Faktycznie CBA sprawdza oświadczenia majątkowe pana ministra sportu Andrzeja Biernata. Są to oświadczenia majątkowe dotyczące lat 2010-14" – powiedział PAP Dobrzyński.

"Kontrolę rozpoczęliśmy 30 września 2014 r. planowany czas jej trwania to 30 marca 2015 r. To nasze naturalne działania, bo CBA analizuje i weryfikuje oświadczenia majątkowe wszystkich parlamentarzystów" - powiedział PAP. Dobrzyński podkreślił, że CBA nie informuje o szczegółach postępowania w jego trakcie. "O ustaleniach kontroli oraz jej wynikach mogę poinformować dopiero po jej zakończeniu” – mówił.

Według RMF chodzi o kupiony przed trzema laty luksusowy samochód; polityk miał odmówić współpracy przy wyjaśnieniu wątpliwości CBA czy miał na to środki. Według rmf24.pl CBA wystąpiło o zgodę na analizę jego konta; zgoda została wydana.

Rzeczniczka prasowa resortu sportu Anna Mytko w oświadczeniu przesłanym PAP zapewniła, że Biernat zadeklarował "pełną otwartość na współpracę" z CBA.

Zaznaczyła, że Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego poinformowali ministra o obowiązujących procedurach dostępu do kont bankowych "i wystąpili o zgodę do sądu na ujawnienie tajemnicy bankowej, na co sąd wyraził zgodę".

"Należy podkreślić, że postępowanie kontrolne jest w toku i minister Andrzej Biernat nie został poinformowany o jakichkolwiek nieprawidłowościach, bądź poproszony o dodatkowe wyjaśnienia" – podano w oświadczeniu. Rzeczniczka przypomniała, że minister, podobnie jak inni wysocy urzędnicy państwowi, został poddany "standardowej kontroli prawidłowości i prawdziwości oświadczeń o stanie majątkowym".

Odwołania Biernata domaga się lider Sprawiedliwej Polski Zbigniew Ziobro. Na konferencji prasowej w Sejmie Ziobro podkreślił, że brak chęci współpracy Biernata z CBA to wystarczający powód do jego odwołania, czego - jak zaznaczył - domaga się SP. "Jeśli ludzie, którzy dziś są w rządzie, mają być kryształowi, uczciwi, to pani premier Ewa Kopacz nie ma wyjścia. Musi podjąć w tej sprawie zasadnicze decyzje personalne" - mówił Ziobro.

TK,PAP
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Słowa kluczowe:

Polska

,

polityka

,

rząd

,

Andrzej Biernat

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook