Jedynie prawda jest ciekawa


Miller zlecił Janickiemu kontrolę w BOR

16.07.2012

Kolejne doniesienia o szokującym braku profesjonalizmu urzędników polskiego rządu. „Gazet Polska Codziennie” pisze, że ówczesny szef MSWiA po katastrofie zlecił kontrolę działań BOR. Przygotował ją szef Biura gen. Marian Janicki. Zarówno zlecenie kontroli, jak i wyniki zostały przekazane ustnie, bez żadnych notatek służbowych.

16 listopada 2011 r. w prokuraturze Miller zeznał, że "przygotowanie wizyty 7 i 10 kwietnia 2010 r. było nadzorowane przez płk. Pawła Bielawnego". - Dlatego o kontrolę przygotowania tych dwóch wizyt został poproszony szef BOR-u, który nie był zaangażowany w przygotowanie tych dwóch wizyt. To ja wydałem ustne polecenie szefowi BOR-u, aby przeprowadził tę kontrolę. Nie było potrzeby, aby taką kontrolę przeprowadzał departament analiz i nadzoru MSWiA, gdyż szef BOR-u nie był sędzią we własnej sprawie i był obiektywny w tej kontroli. Ja zostałem poinformowany ustnie przez szefa BOR-u o wynikach kontroli dotyczącej przygotowania tych dwóch wizyt. Zostałem poinformowany, iż pozytywnie oceniono przygotowania, nie naruszono prawa, nie naruszono procedur - tłumaczył minister.

Były wiceszef Biura płk Tomasz Grudziński w rozmowie z „GPC” mówi o niewyobrażalnym skandalu. - Jeżeli rzeczywiście gen. Janicki nic nie wiedział o przygotowaniach przez BOR obydwu wizyt, to złamał prawo poprzez brak nadzoru. Jeżeli natomiast wiedział o stanie przygotowań, to kłamie zarówno on, jak i minister Miller - tłumaczy. Były szef MSWiA zeznał, że nie miał żadnych sygnałów, iż są jakieś problemy w związku z przygotowaniem wizyt w Katyniu, a nadzór nad BOR-em sprawował jego zastępca, Adam Rapacki. - Szef BOR-u nigdy nie informował mnie o stanie przygotowań do zagranicznych wizyt najważniejszych osób w państwie, nie było ani takiej konieczności, ani takiej praktyki - mówi Rapacki „Codziennej”. Płk Grudziński jest tym oświadczeniem zdziwiony. - Gdy pracowałem w BOR-ze, na biurko szefa trafiały meldunki o stanie zabezpieczenia wizyt prezydenta i premiera. Te informacje były z kolei przekazywane ministrowi - wyjaśnia.

Prokuratura, która umorzyła tzw. cywilny wątek śledztwa smoleńskiego, na podstawie ustaleń śledczych przesłała niedawno do szefa MSW Jacka Cichockiego pismo dotyczące m.in. bardzo poważnych uchybień popełnionych przez szefa BOR-u gen. Mariana Janickiego. Postawiła też kilka zarzutów gen. Bielawnemu.

Janickiego i Bielawnego Miller konsekwentnie broni i nagradza. Ws. pierwszego wnioskował o drugą generalska gwiazdkę. Drugiego - już po przedstawieniu mu zarzutów przez prokuraturę - zatrudnił jako swojego doradcę ds. bezpieczeństwa VIP-ów w małopolskim urzędzie wojewódzkim.

Więcej w „Gazecie Polskiej Codziennie”

TK
[Fot. Msw.gov.pl]

Warto poczytać

 1. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 2. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 3. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 4. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 5. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 6. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 7. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 8. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook