Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Miller zlecił Janickiemu kontrolę w BOR

16.07.2012

Kolejne doniesienia o szokującym braku profesjonalizmu urzędników polskiego rządu. „Gazet Polska Codziennie” pisze, że ówczesny szef MSWiA po katastrofie zlecił kontrolę działań BOR. Przygotował ją szef Biura gen. Marian Janicki. Zarówno zlecenie kontroli, jak i wyniki zostały przekazane ustnie, bez żadnych notatek służbowych.

16 listopada 2011 r. w prokuraturze Miller zeznał, że "przygotowanie wizyty 7 i 10 kwietnia 2010 r. było nadzorowane przez płk. Pawła Bielawnego". - Dlatego o kontrolę przygotowania tych dwóch wizyt został poproszony szef BOR-u, który nie był zaangażowany w przygotowanie tych dwóch wizyt. To ja wydałem ustne polecenie szefowi BOR-u, aby przeprowadził tę kontrolę. Nie było potrzeby, aby taką kontrolę przeprowadzał departament analiz i nadzoru MSWiA, gdyż szef BOR-u nie był sędzią we własnej sprawie i był obiektywny w tej kontroli. Ja zostałem poinformowany ustnie przez szefa BOR-u o wynikach kontroli dotyczącej przygotowania tych dwóch wizyt. Zostałem poinformowany, iż pozytywnie oceniono przygotowania, nie naruszono prawa, nie naruszono procedur - tłumaczył minister.

Były wiceszef Biura płk Tomasz Grudziński w rozmowie z „GPC” mówi o niewyobrażalnym skandalu. - Jeżeli rzeczywiście gen. Janicki nic nie wiedział o przygotowaniach przez BOR obydwu wizyt, to złamał prawo poprzez brak nadzoru. Jeżeli natomiast wiedział o stanie przygotowań, to kłamie zarówno on, jak i minister Miller - tłumaczy. Były szef MSWiA zeznał, że nie miał żadnych sygnałów, iż są jakieś problemy w związku z przygotowaniem wizyt w Katyniu, a nadzór nad BOR-em sprawował jego zastępca, Adam Rapacki. - Szef BOR-u nigdy nie informował mnie o stanie przygotowań do zagranicznych wizyt najważniejszych osób w państwie, nie było ani takiej konieczności, ani takiej praktyki - mówi Rapacki „Codziennej”. Płk Grudziński jest tym oświadczeniem zdziwiony. - Gdy pracowałem w BOR-ze, na biurko szefa trafiały meldunki o stanie zabezpieczenia wizyt prezydenta i premiera. Te informacje były z kolei przekazywane ministrowi - wyjaśnia.

Prokuratura, która umorzyła tzw. cywilny wątek śledztwa smoleńskiego, na podstawie ustaleń śledczych przesłała niedawno do szefa MSW Jacka Cichockiego pismo dotyczące m.in. bardzo poważnych uchybień popełnionych przez szefa BOR-u gen. Mariana Janickiego. Postawiła też kilka zarzutów gen. Bielawnemu.

Janickiego i Bielawnego Miller konsekwentnie broni i nagradza. Ws. pierwszego wnioskował o drugą generalska gwiazdkę. Drugiego - już po przedstawieniu mu zarzutów przez prokuraturę - zatrudnił jako swojego doradcę ds. bezpieczeństwa VIP-ów w małopolskim urzędzie wojewódzkim.

Więcej w „Gazecie Polskiej Codziennie”

TK
[Fot. Msw.gov.pl]

Warto poczytać

 1. soldier-504966960720 24.10.2016

  Rząd zajmie się ustawą o OT

  Nowelizacja ustawy o powszechnym obowiązku obrony, zakładająca powołanie Wojsk Obrony Terytorialnej, to jeden z punktów planowanego na wtorek posiedzenia rządu.

 2. bla-szt 24.10.2016

  Błaszczak: Ekshumacje są nieodzowne

  -Ekshumacje to decyzja prokuratora, który chce wyjaśnić przyczyny katastrofy smoleńskiej.- powiedział szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

 3. zniczpamieci2 23.10.2016

  W Wielkopolsce zapłonęły "znicze pamięci"

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłonęły w niedzielę w całej Wielkopolsce w ramach ósmej edycji akcji społecznej "Zapal znicz pamięci".

 4. pope 23.10.2016

  Ks. Jerzy i związek zbrojny w MSW

  Prokuratura IPN bada sprawę zabójstwa kapelana "Solidarności".

 5. mid-16a20026 23.10.2016

  Wassermann zapowiada przesłuchanie Tuska

  "Będziemy pytać premiera Donalda Tuska, od kiedy miał wiedzę, że istnieje coś takiego jak Amber Gold i kto tę firmę prowadzi".

 6. mid-16a22283 23.10.2016

  Antoni Macierewicz - "Patriota Roku 2016"

  Szef Ministerstwa Obrony Narodowej otrzymał nagrodę im. Kazimierza Odnowiciela.

 7. mid-16a20066 22.10.2016

  Szef MON: PiS źródłem geopolitycznej zmiany

  "Sukces w ogóle byłby niemożliwy, gdyby nie myśl polityczna, gdyby nie plany przygotowane i sukces ostateczny koalicji, którą kieruje Jarosław Kaczyński".

 8. palace-of-culture-651926960720-1 22.10.2016

  Spór o Chmielną 11 w Warszawie

  Ratusz do dziś nie zrobił nic, by unieważnić decyzję Święcickiego, o której urzędnicy pisali „wydana z rażącym naruszeniem prawa”.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook